Skocz do zawartości

Uran 2022


lulu

Rekomendowane odpowiedzi

5 hours ago, lulu said:

Odnoszę wrażenie, że mój mały Meadzio cierpi ostatnio na przerost ambicji. Ciągle tylko chce bardziej powiększać, nie zwracając uwagi na swoją skromną aperturę. Ubiera sobie na przykład soczewkę Barlowa i każe się nastawiać na planety.

 

Tłumaczę mu, że zgodnie z tym co można wyliczyć na rewelacyjnej stronie którą polecili mi koledzy z forum ( http://www.wilmslowastro.com/software/formulae.htm#CCD_Sampling) takie strojenie się w soczewki nie ma sensu przy jego średnicy i wielkości piksela w używanej przez nas kamerce (2,4). No ale wiecie jak to jest z chorą ambicją. Musiałem mu naocznie pokazać, że Barlow absolutnie nic nie wnosi w wypadku takiej kombinacji paramaterów - a nie tylko nie wnosi, ale oprócz obcinania pola widzenia (co ma znaczenia np. na Księżycu!) wręcz pogarsza obraz, zmiękczając go i rozmywając. Zrobiliśmy z Meadziem porównanie na Jowiszu, Marsie i Uranie i wnioski są oczywiste.

 

Czyli jednak zgadzasz się z twierdzeniem, które było/jest tępione na astromaniaku, że planetarny Newton jest lepszy od drogiego refraktora APO, ponieważ ma mniej powierzchni optycznych , których niedokładności psują końcowy obraz :D. O aberacji chromatycznej (inne odległości ostrzenia kolorów) nawet w APO już nawet nie wspominam, chociaż w Twoich ostatnich postach też były narzekania na to.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nie mogę powiedzieć. Po pierwsze Newton nie jest całkowicie wolny od aberracji i kręcąc pokrętłem wyciągu widać to na ekranie jeśli używa się kamerki. Przebarwienia występują i zmieniają się - być może nieco inaczej niż w wypadku szkła po drodze, które powoduje jak sądzę przede wszystkim rozjazd fal niebieskich i czerwonych. Po drugie te problemy z Barlowem dotyczą sytuacji gdy on rzeczywiście nic nie wnosi, a jedynie sztucznie rozdyma obraz. Ten sam Barlow świetnie sprawdza mi się w teleskopach z ok. połowę krótsza ogniskową w okolicach metra - np. w edku 120 mm czy właśnie w 8'' Newtonie. Potem są jeszcze dodatkowe, subiektywne czynniki, które każdy ocenia po swojemu. Jak np. porównywałem Meadzia z C9,25 to ten ostatni przypominał bardziej Newtona - obraz na zdjęciach był niemal wolny od aberracji, super ostry, ale obraz z Meadzia przypominającego trochę APO wydawał mi się znacznie naturalniejszy, sugestywniejszy, prawdziwszy. Zależy co kto lubi!

Edytowane przez lulu
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie fociłem Plejady z Marsem i Uranem starą alfą. (Uran na prawo od widocznego w centrum Marsa). 15 s. i chyba 13 s. Wybaczcie amatorowi.

O holender, chyba na prawo w górę od Plejad na pierwszym zdjęciu złapałem kometę 107P/Wilson-Harrington! A może to jakaś gwiazda 6 magn. w Byku.

 

_DSC0016.thumb.JPG.5b327c65c8b5e81b64ddf630c9486d0f.JPG

_DSC0019.JPG

Edytowane przez Alex 22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
24 minuty temu, Farciarz napisał:

Czy mają panowie dostęp do stron gdzie można dowiedzieć się o której można obserwować Urana? Na heavens above jak klikam h dalej to nic mi nie pokazuje. 

U mnie działa, teraz jest na wysokości 7st, za godzinę będzie na wysokości 16,5st.:

https://heavens-above.com/PlanetSummary.aspx?lat=50.0216&lng=19.9424&loc=Unspecified&alt=238&tz=CET

uran.jpg.29b6d6517c12bc06fecadaff26f3d2bb.jpg

Uran jest widoczny całą noc, jutro ma opozycję, najwyżej nad horyzontem będzie  przed północą.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pewnie ostatni w tym wątku.

 

2022-12-30

 

Teleskop: Sky-Watcher 200/1000 PDS "Trup"
Montaż: EQ5 opaskowany (OnStep)
Sensor: svBony sv305
Ekspozycja: 6min
Apki: Photoshop, Topaz DeNoise AI, PIPP, Astrosurface, AutoStakkert

 

image.jpeg.1cbfe7a91d489798af56e794da904b43.jpeg

Edytowane przez karp_killer
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.