Jump to content
  • 0

Teleskop Zoomion Genesis 200 EQ 200 mm

norbus82
 Share

Question

Witam. Posiadam teleskop Zoomion Genesis 200 EQ 200 mm . W skład zestawu wchodzą 3 okulary 1.25" PL 6,5mm, PL 12mm, PL 25mm. Chodzi o to, że z tego co czytałem, to te obiektywy raczej nie są najlepszej jakości, co przekłada się na widoczność (jakość) obiektów. Chciałbym zapytać Was, czy polecicie jakieś okulary lepszej jakości pasujące do tego modelu i czy warto? A może raczej... zainwestować w inny teleskop?

11 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Godzinę temu, norbus82 napisał:

Chodzi o to, że z tego co czytałem....

A z tego co widzisz przez ten Twój konkretny teleskop masz jakieś zastrzeżenia do jakości?

Pamiętaj, że jakość obrazów dawanych przez teleskop zależy przede wszystkim od tego jak jest skolimowany. Jeśli nie jesteś doświadczonym obserwatorem a widzisz, że z teleskopem jest coś nie tak, to z dużą dozą prawdopodobieństwa zmiana okularów na lepsze nic nie poprawi.

• 0

Ten Zoomion Genesis 200 ma stosunek ogniskowej (800 mm) do apertury (200 mm) cztery, czyli stożek światła jest bardzo zbieżny.

To czyni go bardzo wymagającym co do jakości okularów i dokładności ustawienia luster (kolimacja).

Dlatego to nie jest dobry teleskop na początek przygody z astronomią.

Jeśli masz opcję na wymianę na coś innego, to jest na pewno najlepsze wyjście.

Szczerze mówiąc, to jest dobry teleskop tylko dla zapaleńców, których rajcuje własnoręczne szlifowanie luster.

Przy tym teleskopie mają okazję poćwiczyć figuryzację lustra sferycznego na paraboliczne, bo przy takim stosunku ogniskowej do apertury lustro sferyczne jest totalnym nieporozumieniem.

Jest u nas na Forum ten wątek, gdzie sprawa lustra sferycznego w tym Newtonie f/4 wypłynęła.

Ludzie pisali o tym wyjątkowym teleskopie także na zagranicznym forum.

Na nieszczęście dla początkujących, ten teleskop jest sprzedawany także w popularnym sklepie, który do tej pory uważałem za fachowy.

Jak się nie wstydzą sprzedawać czegoś, co WIADOMO, że nie może dobrze działać, nawet z najlepszymi okularami i idealną kolimacją.

Edited by Mareg

• 0

Dziękuję serdecznie za odpowiedzi. Jak już wiecie jestem początkującym obserwatorem, a ten teleskop nabyłem w bardzo dobrej jak na "tamte czasy" cenie i już na samym początku zauważyłem, że nawet moja lornetka Nikon Aculon A211 16x50 jest zdecydowanie lepsza od niego pod kątem jakości obrazu.

21 godzin temu, Grzędziel napisał:

A z tego co widzisz przez ten Twój konkretny teleskop masz jakieś zastrzeżenia do jakości?

Pamiętaj, że jakość obrazów dawanych przez teleskop zależy przede wszystkim od tego jak jest skolimowany. Jeśli nie jesteś doświadczonym obserwatorem a widzisz, że z teleskopem jest coś nie tak, to z dużą dozą prawdopodobieństwa zmiana okularów na lepsze nic nie poprawi.

Chodzi o to, że w żaden sposób nie można uzyskać zadowalającej ostrości, próbowałem w każdy możliwy sposób bawiąc się obiektywami, wiec istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie chodziło o kolimację. Dlatego też daję sobie spokój z okularami.

20 godzin temu, Mareg napisał:

Ten Zoomion Genesis 200 ma stosunek ogniskowej (800 mm) do apertury (200 mm) cztery, czyli stożek światła jest bardzo zbieżny.

To czyni go bardzo wymagającym co do jakości okularów i dokładności ustawienia luster (kolimacja).

Dlatego to nie jest dobry teleskop na początek przygody z astronomią.

Jeśli masz opcję na wymianę na coś innego, to jest na pewno najlepsze wyjście.

Szczerze mówiąc, to jest dobry teleskop tylko dla zapaleńców, których rajcuje własnoręczne szlifowanie luster.

Przy tym teleskopie mają okazję poćwiczyć figuryzację lustra sferycznego na paraboliczne, bo przy takim stosunku ogniskowej do apertury lustro sferyczne jest totalnym nieporozumieniem.

Jest u nas na Forum ten wątek, gdzie sprawa lustra sferycznego w tym Newtonie f/4 wypłynęła.

Ludzie pisali o tym wyjątkowym teleskopie także na zagranicznym forum.

Na nieszczęście dla początkujących, ten teleskop jest sprzedawany także w popularnym sklepie, który do tej pory uważałem za fachowy.

Jak się nie wstydzą sprzedawać czegoś, co WIADOMO, że nie może dobrze działać, nawet z najlepszymi okularami i idealną kolimacją.

Zatem uspokoiłem się troszkę, ponieważ ciągle byłem przekonany, że to ja robię coś nie tak. Dotychczas uważałem, że składam zestaw w całość i ciesze się z obserwacji, a jednak nie jest to takie proste jak widzę 😅 Wobec tego mam do Was jeszcze jedną prośbę, polećcie coś dla mnie na dobry początek zabawy w cenie powiedzmy do 5tys.

• 0

@norbus82, żeby coś doradzić to potrzebujemy wiedzieć:

• skąd będziesz obserwował, czy to jest balkon, taras, ogród czy łąka
  • znajdź swoją miejscówkę na tej mapie, kliknij tam i napisz jaka wartość SQM jej odpowiada
  • jakie obiekty Cię interesują, czy Układ Słoneczny, czy Głęboki Kosmos, a może też obserwacje ziemskie

Zanim odpowiesz, najlepiej przeglądnij to zestawienie tematów dotyczących zakupu teleskopu.

Może po takiej lekturze uda Ci się zrobić jakąś wstępną listę tego, co Ci się spodobało najbardziej.
To pomogłoby zacząć dyskusję.

• 0

Zazwyczaj z żoną spoglądaliśmy w niebo skąd popadnie: z tarasu, różnych części podwórka... Natomiast starałem się obserwować z zaciemnionego terenu, najczęściej była to oddalona część podwórka w rejonie lasu, gdzie praktycznie dookoła jest zieleń zasłaniająca blask świateł domowych i oświetlenia ulicznego. Sprawdziłem mapkę i SQM wynosi u mnie 21.08 mag./arc sec2. Jeżeli chodzi o obiekty, to głównie chodzi nam o Księżyc, Jowisza, Marsa, czyli raczej Układ Słoneczny, chociaż niewykluczone jest żeby kiedyś spojrzeć nieco dalej, ale do tego podejrzewam, że to już inny sprzęt będzie potrzebny 😁 Myślałem o Celestronie 22205 1500 mm (ten ze wspomaganiem 😉 ), albo może przydałoby się coś z większą aperturą?

• 0

@norbus82, niebo i warunki macie takie, że każdy typ teleskopu może się u Was sprawdzić.

W takim budżecie możecie już mieć fajny sprzęt, tylko musicie ustalić jakie są Wasze priorytety na liście apertura, uniwersalność, "bezobsługowość", mobilność.

Może spróbujcie się podłączyć do jakiejś lokalnej grupy obserwacyjnej, żeby popatrzeć przez parę teleskopów i zobaczyć, jak ich możliwości, gabaryty i waga wyglądają w praktyce.

Wśród próbowanych teleskopów koniecznie powinien być Newton na Dobsonie, najlepiej pewnie 10".

Zobaczcie jakie to daje obrazy, jak się tym celuje i zapytajcie, jak wygląda jego kolimacja.

Jak nie będziecie pewni co wybrać, możecie spróbować kupić coś używanego na giełdzie, bo wtedy jak się nie sprawdzi, odsprzedacie najwyżej z minimalną stratą i będzie znowu kasa na następną próbę.

• 0

Najważniejszym priorytetem chyba będzie prostota w obsłudze (wyszukiwanie, śledzenie obiektu) i może uniwersalność. Faktycznie fajnie byłoby wypróbować kilka modeli i wybrać ten właściwy dla siebie. Tak jak pisałem wcześniej ten teleskop nabyłem w dobrej cenie, jednakże nie wiedziałem wtedy że praca z nim nie jest taka różowa. Już mniej więcej wiem o co chodzi z doborem teleskopu, mam nadzieję, że wybiorę coś, co będzie pasować, ale tak się zastanawiam... Może pobawiłbym się w kolimację tego obecnego? Myślałem o zakupie kolimatora, tylko który?

• 0
5 minut temu, norbus82 napisał:

(...)

Może pobawiłbym się w kolimację tego obecnego? Myślałem o zakupie kolimatora, tylko który?

Jak chcesz kolimować, to nie ten teleskop, bo to strata czasu, no chyba że chcesz się nauczyć robić samą kolimację.

Twój teleskop ma lustro SFERYCZNE, które jako tako działa w długich Newtonach, ale i tak to są budżetowe wersje "na skróty".

Sfera w f/4 to jak dla mnie jest czystym oszustwem.

Prawdziwe Newtony mają lustra PARABOLICZNE i do oglądania Księżyca i planet tylko takie się nadają.

Tym Twoim nigdy nie będziesz miał ostrego obrazu w większych powiększeniach, choćby kolimacja była idealna.

Poczytaj o aberacji sferycznej.

• 0

Rozważam takie możliwości: Teleskop Sky-Watcher Dobson 12" Flex Tube Go-To 1500 mm lub Celestron NexStar 8 SE 2032 mm. Co Wy na to? Wiem, że różnica jest dość duża, no ale coś za coś

Edited by norbus82

• 0

Obie Twoje propozycje to fajne teleskopy i cokolwiek byś nie wybrał, będzie to kolosalny postęp w porównaniu do tego co masz teraz.

Newton ma większe możliwości i jest bardziej uniwersalny, ale wymaga więcej determinacji w rozstawianiu i trzeba umieć go kolimować.

Schmidt-Cassegrain jest zgrabniutki i bezobsługowy, za to gorzej będzie sobie radził z bardziej rozległymi obiektami głębokiego nieba.

Według mnie bezpieczniejszym wyborem jest Schmidt-Cassegrain, bo może jest mniej uniwersalny, ale nie ma ryzyka, że nie będzie się chciało taszczyć kilkudziesięciu kilogramów przed obserwacjami.

Ale żeby nie było tak jednoznacznie, to taki drobny komentarzyk, że za cenę NexStara 8 mógłbyś mieć zgrabny refraktorek do szybkich obserwacji plus większego Newtona do poważniejszych sesji, tyle że trzeba by samodzielnie wyszukiwać obiekty.

Ty i tylko Ty możesz wiedzieć jaka kombinacja zalet i wad każdej z opcji jest dla Ciebie najlepsza.

• 0

No i teraz sam nie wiem co zrobić. Coś

15 godzin temu, Mareg napisał:

Ale żeby nie było tak jednoznacznie, to taki drobny komentarzyk, że za cenę NexStara 8 mógłbyś mieć zgrabny refraktorek do szybkich obserwacji plus większego Newtona do poważniejszych sesji, tyle że trzeba by samodzielnie wyszukiwać obiekty.

Ty i tylko Ty możesz wiedzieć jaka kombinacja zalet i wad każdej z opcji jest dla Ciebie najlepsza.

Dziękuję pięknie za pomoc. Faktycznie muszę parę rzeczy przemyśleć, ale tak czy siak trzeba będzie na coś się zdecydować na "nowy" początek 🙂 Coś mi mówi, że chyba padnie na coś "wygodnego", a dalej, za jakiś czas się zobaczy 😉