Skocz do zawartości

Parowanie okularów


Ersoy

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, jako że zaczął się najbardziej ujowy okres, zaczęły się problemy z parowaniem okualarów. Wcześniej miałem Delosy i Naglery T4/T5, powiem szczerze że temat był mi obcy. Teraz mam Ethosy i jakoś sobie muszę z parowaniem radzić. Pytanie, czy opaski grzewcze się nadadzą do tego, czy lepiej kupić suszarkę 12v i od czasu do czasu przysuszać i ogrzewać okular? Jak Wy sobie z tym radzicie? :)

Edytowane przez Ersoy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zakładam grzałkę USB na nasadkę i ustawiam moc na full. Z reguły wystarcza do tego, by ani nasadka, ani okular nie zaparowały.

Nie używane okulary trzymam w kieszeni kurtki, ale moje okulary są niewielkie i (poza jednym siedzącym w nasadce) mam je dwa - tyle mi wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja robię tak, że obok teleskopu stawiam stoliczek z akcesoriami i wszystkie okulary trzymam w torbie po kamerze a to jeszcze w walizce, jak nie używam okularu to wsadzam do środka. Nawet w najbardziej mokre noce okulary są suche w ten sposób. Używam bardziej Delosów ale ostatnio w jedną mega wilgotną noc jednego  Ethosa, którego miałem dzięki uprzejmości też tak traktowałem i nie zaparowało nic.

Z tą kurtką to widziałem kiedyś na faintfuzzies, że amerykanie robią sobie takie bezrękawniki z kapturem i kieszeniami na okulary.
https://www.faintfuzzies.com/ObservingAids.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Ersoy napisał:

Teraz rozumię, ja kątówki akurat nie używam. Ale opaska na usb, zakładana na okular brzmi dla mnie przekonywująco.

Z tym że wówczas za każdym razem będziesz musiał zdejmować opaskę podczas zmiany okularu. To lepiej założyć opaskę na sam wyciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trzymam okulary w kieszeniach kurtki. Jak się używa takich o dużym ER to z reguły nie ma problemu.

Co innego orciaki w nasadce binokularowej - nie pomaga nawet oddychanie kącikiem ust.

Tak czy siak przymierzam się do zainstalowania grzałki na paracorr - czasami mam wrażenie, że soczewka wlotowa lekko łapie wilgoć.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, tomchm napisał:

Z tym że wówczas za każdym razem będziesz musiał zdejmować opaskę podczas zmiany okularu. To lepiej założyć opaskę na sam wyciąg.

Pytanie czy przekładanie grzałki po każdej zmianie okularu, będzie takim kłopotem, mając na uwadze komfort obserwacji. Jestem w ogóle ciekawy ile taka grzałka generuje mocy, że montując ja nie bezpośrednio na okular, będzie w stanie go ochronić przed parowaniem. Mam kompletny brak doświadczenia w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie w walizce i pudełkach równocześnie, otwieram tylko podczas wymiany.

Natomiast, w związku z tym że obserwujemy w górach to kiedyś w zimie jako szybkie odparowanie/odmrożenie, po podniesieniu maski wylądowały na silniku ;)

Edytowane przez Setaarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Ersoy napisał:

Pytanie czy przekładanie grzałki po każdej zmianie okularu, będzie takim kłopotem, mając na uwadze komfort obserwacji. Jestem w ogóle ciekawy ile taka grzałka generuje mocy, że montując ja nie bezpośrednio na okular, będzie w stanie go ochronić przed parowaniem. Mam kompletny brak doświadczenia w tym temacie.

Kendrick podaje moce maksymalne dla swoich grzałek, do różnych aplikacji.

Zwykle wystarczy 1/4 tych mocy - ale jak już zaparuje, albo przy ekstremalnym osiadaniu zamglenia - to warto mieć taki zapas.

Premier Heaters, Secondary and Primary Mirror Heater (kendrickastro.com)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minutes ago, Ersoy said:

Pytanie czy przekładanie grzałki po każdej zmianie okularu, będzie takim kłopotem, mając na uwadze komfort obserwacji. Jestem w ogóle ciekawy ile taka grzałka generuje mocy, że montując ja nie bezpośrednio na okular, będzie w stanie go ochronić przed parowaniem. Mam kompletny brak doświadczenia w tym temacie.

Zalezy od temperatury i wilgotności. ALe pare W wystarczy. Okular nie musi być gorący, tylko cieplejszy niż otoczenie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ko20 napisał:

Zalezy od temperatury i wilgotności. ALe pare W wystarczy. Okular nie musi być gorący, tylko cieplejszy niż otoczenie.

Zgadzam się z kolegą powyżej - wystarczy, że temperatura okularu będzie o kilka stopni wyższa od temperatury otoczenia i sprzęt nie zaparuje. Z mojego doświadczenia grzałki USB w zupełności wystarczą do takiego zadania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.