Skocz do zawartości

Wysokoprądowe wtyczki / gniazda 5.5x2.1?


Miesilmannimea

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

Znacie może konkretne wtyki / gniazda 5.5x2.1mm które wytrzymują z 5A i nie grzeją się?

Potrzebuję zasilić montaż, dwie grzałki, kamerę chłodzoną, focuser jednym kablem.

Już bez kamery wtyk grzeje się wyczuwalnie, a jak dojdzie kolejne 3A to będzie siwy dym ;)

 

Wolałbym nie ciąć kabla zasilacza i robić rozgałęzienia tylko skorzystać z wtyków i gniazd.

Jak się nie będzie dało to zrobię na XT60, tylko do kamery i focusera pociągnę 5.5x2.1mm

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mouser ma takie lepsze złącza, gdzie producent deklaruje 6 Amperów:

https://www.mouser.pl/ProductDetail/CUI-Devices/PP-2155TL-M?qs=yqaQSyyJnNi%2FDCUr5pqGpg%3D%3D

Ogólnie starałbym się dobrać gniazdo i wtyk od tego samego producenta.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Jeśli już ma być zgrabna, koncentryczna, zasilająca np. od Mousera to ta z grubszym bolcem wewnątrz, czyli 2,5 (a nie 2,1 mm) średnicy wytrzymuje 7A: PP-2555TL-M.

 

     W TME też pewnie będą coś mieli, np. dobrej jakości f-my LUMBERG wtyki/gniazda koncentryczne DC, zasilające, wytrzymujące 10A.

 

- wtyk z odgiętką (te w ofercie Mousera są bez odgiętki) 1636 07 wymiary 7.9/5.6/0.9

- gniazdo 1614 21 żeńskie 7.9/5.6/0.9

 

... w linkach masz pdf do szczegółówych danych katalogowych. Co prawda średnica zewnętrzna wtyku nieznacznie większa, zamiast 5.5 jest 7.9 mm, ale dzięki temu większy prąd łykają.

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

PS

Do tanich wtyków zasilających DC firm NN ;) danych katalogowych najczęściej nie ma!

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w kamerze jest 5.5x2.1mm

 

Chyba zrobię jednak zasilacz i wszystko "customowe" na złączach XT, a tylko tam gdzie nie da się inaczej

na końcu te wtyczki.

 

Robiłem dzisiaj prawie 10h zestaw darków - na koniec pierwsze gniazdo zasilające 5.5x2.1 - zaraz za zasilaczem -

było tak ciepłe, że zmiękło i złamały się w środku przewody gdy nim poruszyłem. Ciekawe jaki przekrój dali

Chińczycy i czy to była miedź ;)

 

XT60, koszerny przewód 1.5-2.5mm2 i porządne luty. Będzie śmigać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a jak już musisz zastosować wtyk DC5.5/2.1 to nie używaj pierwszego lepszego NN chińczyka, kupionego w najbliższym sklepie elektronicznym za rogiem ulicy. ;)

 

Przykładowo dobre złącza DC5.5/2.1 f-mu LUMBERG wytrzymują max. 4A:  1633 02, 1633 03, więc na takich połączeniach cudów nie osiągniesz, tak jak pisze wyżej: Gość na chwilę.

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Miesilmannimea napisał:

Robiłem dzisiaj prawie 10h zestaw darków - na koniec pierwsze gniazdo zasilające 5.5x2.1 - zaraz za zasilaczem -

było tak ciepłe, że zmiękło i złamały się w środku przewody gdy nim poruszyłem. Ciekawe jaki przekrój dali

Chińczycy i czy to była miedź ;)

No to nie jest normalne zachowanie nawet najtańszego chińskiego złącza. To była nierozbieralna wtyczka z kablem, czy lutowałeś to? Większość tanich złącz da radę z tymi 5A, jedynie może być problem z wytrzymałością mechaniczną i za rok / dwa coś się urwie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To gniazdo było takie:

https://allegro.pl/oferta/gniazdo-zasilania-dc-2-1-5-5-cctv-szybkozlaczka-10590493055

Rating prądowy nieznany... Działało bez problemu do czasu aż podłączyłem chłodzoną kamerę ;)

 

Spróbuję może takie - prawie w pełni metalowe. Do tego jakiś kawałek blachy jako mocowanie:

https://allegro.pl/oferta/gniazdo-zasilania-dc-2-1-5-5-metal-przykrecane-12660135369

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Gniazdo z pierwszego linku tzw. szybkozłącze (skręcane) dobre jest jako gniazdo testowe do prób (a nie do stosowania na stałe), szczególnie w wysokoprądowych aplikacjach - tam prawie "nie ma" metalu, sam plastik. Gniazdo z drugiego linku (właściwie polutowane, czyli  najpierw umiejętne - żeby gniazda nie uszkodzić - "bielenie" oddzielnie styków gniazda i końcówek przewodów kabla, przed właściwym lutowaniem złącza) będzie o wiele lepsze! Zwróć uwagę na wtyki DC, czy na pewno masz 5.5/2.1, a nie 5.5/2.5 (sprzedawcy w sklepach mają to czasem pomieszane w pojemnikach - wiem to z własnego doświadczenia ;) ). Niektóre typy gniazd 5.5/2.1, tych tańszych ("luźniejsze") mogą współpracować z wtykami 5.5/2.5, ale jakość styku będzie problemowa i nie rokująca nic dobrego na przyszłość. Najlepiej zmierzyć suwmiarką otwór wewnętrzny wtyku, przed zastosowaniem.

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ciężko zgadnąć, które złącze o takiej samej geometrii będzie lepsze na podstawie zdjęcia i "ilości metalu", bo tu liczy się bardzo materiał powierzchni styków i siła docisku.

Porównując złącza A i B najlepiej po prostu przy nominalnym obciążeniu złącz zmierzyć spadek napięcia na nich i wybrać to z mniejszym spadkiem.

Tak samo można posprawdzać jakość wszystkich łączeń w obwodzie i skupić się na walce z tymi najsłabszymi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób sobie najpierw bilans mocy , policz prąd a dopiero potem dobieraj złącza. Moim zdaniem na kamerę, dwie grzałki, fokuser ( obstawiam że z silnikiem krokowym) i montaz wygląda to tak:

- montaż- pobór ciągły w granicach 0.3-0.5 A

- grzałki minimum 2x3W czyli 0,5 A

- kamera chłodzona - pobór ciągły w granicach 2.5-3A

- fokuser - pomijalny ale krokowce czasem cały czas "cykają" i wtedy pobór średni może być nawet na poziomie 200 mA.

Razem - około 3.5-4 A POBORU CIĄGŁEGO. Na pewno na jednym złączu 5.5/2.1 nawet najlepszej jakości za długo to nie pojedzie.

Najlepiej kupić kilka kabelków z zalanymi  wtykami i przewodem minimum 0.75 mm2 , obciąć oryginalną wtyczkę od zasilacza i zastosować złączkę zaciskaną/lutowaną/zakręcaną do połączenia tych kabelków BEZ ŻADNEJ złączki narażonej na taki duży prąd. 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Eee, no Mareg nie każdy będzie budował browar (czytaj laboratorium pomiarowe), żeby napić się piwa. ;) Po prostu używać dobrych złącz, dla których producenci zapewnili nam już jakieś określone parametry,  dostępne w danych katalogowych - badziewia do setupu astrofoto raczej nie używać! 1 czy 20 PLN za wtyk to chyba nie problem przy cenach sprzętu do astrofoto. No i postępować przy DIY rozsądnie, np. tak jak opisał to wyżej Gość na chwilę!

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, podłączę się, bo mnie bardzo zastanawia ta dyskusja.

Piszecie tutaj, że końcówki 2,1 / 5,5 mm to max 5-6A mogą obsłużyć, to w takim razie, jak działają takie zasilacze? Żeby nie było, pytam z ciekawości po tym, co tu przeczytałem.

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-led-desktop-wtyczka-dc-12v-10a-120w-12546137546

 

Sam szukam jednego zasilacza do całego zestawu i myślałem nad zasilaczem do playstation 12v 16A, ale tam też trzeba końcówkę zmienić i dorobić jakiś rozdzielacz na płytce, żeby nie szło wszystko przez jedno 2,1 / 5,5 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, OnlyAfc napisał:

Panowie, podłączę się, bo mnie bardzo zastanawia ta dyskusja.

Piszecie tutaj, że końcówki 2,1 / 5,5 mm to max 5-6A mogą obsłużyć, to w takim razie, jak działają takie zasilacze? Żeby nie było, pytam z ciekawości po tym, co tu przeczytałem.

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-led-desktop-wtyczka-dc-12v-10a-120w-12546137546

 

Sam szukam jednego zasilacza do całego zestawu i myślałem nad zasilaczem do playstation 12v 16A, ale tam też trzeba końcówkę zmienić i dorobić jakiś rozdzielacz na płytce, żeby nie szło wszystko przez jedno 2,1 / 5,5 mm.

 

Może chroni ich pole błogosławionej nieświadnomości?

Jest standard IEC 60130-10 na te złącza:

Coaxial power connector - Wikipedia

Ale nie widzę nigdzie na internetach jakiegoś screena z tabelką ile prądu dopuszcza norma.

Lumberg i Switchcraft dopuszczają 5A lub ~7A dla swoich złączy max.

Edytowane przez bartolini
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jest coś takiego co nazywa się dobra praktyka inżynierska. A ta ( w moim przypadku - niestety wieloletnia) podpowiada, że złącza i kable, szczególnie dla prądu stałego - należy stosować PRZEWYMIAROWANE.

Oczywiście w rozsądnym zakresie, ale z praktyki wynika, że 5 A poboru ciągłego dla złącza o konstrukcji 5.5/2,1 ( pamiętajcie, że to gniazdo ma w środku blaszkę, która W JEDNYM PUNKCIE styka się z zewnętrzną tulejką wtyczki) to jest za dużo. Po krótki czasie następuje przegrzanie połączenia,  wzrost rezystancji i problem gotowy.

Ten zasilacz 120W z taką wtyczką to raczej w kategorii żartu bym traktował.

Moje zalecenie powtórzę: jeśli nie możesz zastosować odpowiedniego złącza - unikaj go. Zrób dystrybucję DC na listwie, na zaciskach, lutowaną - whatever tylko nie na wtyczkach. Wtyczka zalewana z przewodem O ODPOWIEDNIM PRZEKROJU tylko na " ostatniej mili" między dystrybutorem i urządzeniem.

Co do sposobu dystrybucji też są różne szkoły - lutowanie przewodów, zaciskanie, listwa ze śrubkami - każdy ma swoje zady i walety. Ja stosuję lutowaną i na listwie z zaciskami - działa latami bez problemów.

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie obciąłem wtyk 5.5x2.1 i zalutowałem XT60. Na 100% wytrzyma  ;)

Do gniazda XT60 przylutuję porządny przewód 2x1.5mm2 który na końcu rozdzielę

na krótsze kable z wtykami 5.5x2.1 do tych odbiorników, które muszą takie mieć.

Powinno grać.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Miesilmannimea napisał:

Ostatecznie obciąłem wtyk 5.5x2.1 i zalutowałem XT60. Na 100% wytrzyma  ;)

Do gniazda XT60 przylutuję porządny przewód 2x1.5mm2 który na końcu rozdzielę

na krótsze kable z wtykami 5.5x2.1 do tych odbiorników, które muszą takie mieć.

Powinno grać.

 

Jedyne słuszne rozwiązanie ;) XT wymiatają!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.