Skocz do zawartości

NGC7023 - mgławica Irys


RafalT73

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, lukost napisał:

Fajna praca, z jedną uwagą - wydaje mi się, czy gwiazda w centrum mgławicy gdzieś się zatraciła - w sensie niemożności oddzielenia jej od najjaśniejszych partii mgławicowości?

no tak ... środek mi się trochę przepalił i chyba za mocno rozciągnąłem histogram

Edytowane przez RafalT73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Tuvoc napisał:

Może jakoś tak?

 

 

? to z mojego zdjęcia ?? ??? Łoooł, super widać że zdrowo pojechałem

Zrobiłeś to krzywymi w PIX? Z maską czy bez ??? Pięknie Ci to wyszło

Edytowane przez RafalT73
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, RafalT73 napisał:

? to z mojego zdjęcia ?? ??? Łoooł, super widać że zdrowo pojechałem

Zrobiłeś to krzywymi w PIX? Z maską czy bez ??? Pięknie Ci to wyszło

 

2 godziny temu, malebranchi napisał:

HDR z maską na centrum?

Pixinsight - HDR Multiscale Transformation. Tak z maską ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to przedstawił mniej-więcej tak:

My_NGC7023.jpg.c39b81ac95702572bf61080b65865062.thumb.jpg.1201c4783b4e7eaa31680c793c6024f8.jpg


"Przyćmienie" środka Irysa przesadziłem - ale już się nie cofałem, to taka obróbka na szybko ~10-15 min - do tego tylko z Twojego JPGa ściągniętego z forum z tego wątku :) 
Zdjęcie ma mega potencjał, jak spojrzałem na warunki, jakie masz (wpis na blogu) - respect :D 
Nie wiem czy moja wersja lepsza niż Twoja - znowu kwestia gustu pewnie, w ramach zabawy i treningu pozwoliłem sobie przerobić Twoje zdjęcie - mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko! ? 

EDIT: jeszcze podmieniłem na środek Irysa trochę naturalniejszy. 

Edytowane przez Krzysiek Gaudy
  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to będzie mało społeczne i mało medialne, ale...

Polecam przejść się na spacer po parku i wdepnąć/obejrzeć parę psich kup...... Nic tak dobrze nie odzwiercedla koloru pyłów niż ich barwa...

Może się wielu wydać to śmiszne lub niesmaczne, ale prawdziwi astrofotografowie nie maja zahamowań :) 

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to tak zrobił (pozwoliłem sobie pobawić się wycinkiem). Zaznaczam też że na oryginalnym zdjęciu z pełną 16-bitową głębią proces da lepsze rezultaty.

1) Usunięcie gwiazd (StarXterminator) oraz efekt działania HDRMultiscaleTransform (mgławica)

01.thumb.jpg.28311827ad548445d0bab1673f510d3b.jpg

1a) Usuwamy gwiazdy za pomocą StarXTerminator z zaznaczoną opcją generowania obrazu samych gwiazd (powinny powstać dwa obrazy jak na zrzucie ekranu)

1b) Na zdjęciu bez gwiazd stosujemy HDRMutiscaleTransform, u mnie działa najlepiej przy tych ustawieniach zmieniam tylko liczbę warstw. Proces warto robić na podglądzie aż do uzyskania najlepszych wyników, a dopiero potem na całym zdjęciu

1c) Nie wiem skąd się pojawiła zieleń na obrazie gwiazd, ale jak się pojawi to trzeba ją usunąć za pomocą SCNR, bo inaczej wejdzie na finalne zdjęcie

2) Łączenie zdjęć - iloczyn negatywów ~((~BezGwiazd)*(~Gwiazdy)), suma działa dużo gorzej

02.thumb.jpg.fbad1c1d578433d3711bac628d0b977f.jpg

3) Efekt końcowy (przed/po) obróbki:

03.thumb.jpg.c5a5c54e59cb98a79016f27fd9340ca0.jpg

 

Edytowane przez Jan Bielański
Uzupełnienie
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Jan Bielański napisał:

...

2) Łączenie zdjęć - iloczyn negatywów ~((~BezGwiazd)*(~Gwiazdy)), suma działa dużo gorzej

02.thumb.jpg.fbad1c1d578433d3711bac628d0b977f.jpg

 

 

 

Wielkie dzięki za wskazówki, na pewno pogmeram jeszcze przy materiale. Już wstępnie, tak na szybko widzę że faktycznie można osiągnąć fajny efekt. Szczególne podziękowanie za algorytm łączenia gwiazd z czystą mgławicą w PixelMath. Wcześniej mi to kompletnie nie wychodziło bo robiłem łączenie przez proste dodawanie. Dzięki!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Jan Bielański napisał:

Ja bym to tak zrobił (pozwoliłem sobie pobawić się wycinkiem). Zaznaczam też że na oryginalnym zdjęciu z pełną 16-bitową głębią proces da lepsze rezultaty.

1) Usunięcie gwiazd (StarXterminator) oraz efekt działania HDRMultiscaleTransform (mgławica)

01.thumb.jpg.28311827ad548445d0bab1673f510d3b.jpg

1a) Usuwamy gwiazdy za pomocą StarXTerminator z zaznaczoną opcją generowania obrazu samych gwiazd (powinny powstać dwa obrazy jak na zrzucie ekranu)

1b) Na zdjęciu bez gwiazd stosujemy HDRMutiscaleTransform, u mnie działa najlepiej przy tych ustawieniach zmieniam tylko liczbę warstw. Proces warto robić na podglądzie aż do uzyskania najlepszych wyników, a dopiero potem na całym zdjęciu

1c) Nie wiem skąd się pojawiła zieleń na obrazie gwiazd, ale jak się pojawi to trzeba ją usunąć za pomocą SCNR, bo inaczej wejdzie na finalne zdjęcie

2) Łączenie zdjęć - iloczyn negatywów ~((~BezGwiazd)*(~Gwiazdy)), suma działa dużo gorzej

02.thumb.jpg.fbad1c1d578433d3711bac628d0b977f.jpg

3) Efekt końcowy (przed/po) obróbki:

03.thumb.jpg.c5a5c54e59cb98a79016f27fd9340ca0.jpg

 

HDRMT jest mega. Zawsze go stosuje. Wazne sa odpowiednio dobrane opcje. Bez nich wychodzi sieczka.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, RafalT73 napisał:

Wielkie dzięki za wskazówki, na pewno pogmeram jeszcze przy materiale. Już wstępnie, tak na szybko widzę że faktycznie można osiągnąć fajny efekt. Szczególne podziękowanie za algorytm łączenia gwiazd z czystą mgławicą w PixelMath. Wcześniej mi to kompletnie nie wychodziło bo robiłem łączenie przez proste dodawanie. Dzięki!

Algorytm ten jest podany w help do "Unscreen Stars" w StarXTerminator po najechaniu myszą. Wcześniej też robiłem dodawaniem i rezultat był kiepski, więc warto przed użyciem narzędzia w Pixie poczytać dołączony help. Zrobiłem sobie też wtyczkę w PixelMath, aby nie musieć tej formuły z palca wpisywać za każdym razem.

Nie testowałem tej metody z StarNet2, bo nie wiem jak tam generuje się obraz gwiazd.

 

AddStarsToStarlessImages.xpsm

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Tayson napisał:

HDRMT jest mega. Zawsze go stosuje. Wazne sa odpowiednio dobrane opcje. Bez nich wychodzi sieczka.

HDRMT jet mega, ale niestety nie ma uniwersalnej konfiguracji. Z ciekawych rzeczy zauważyłem że można uzyskać fajne efekty

stosując HDRMT na negatywie, wtedy nie trzeba usuwać gwiazd (bo są czarne i jest 95% szans że HDRMT ich nie tknie),

za to można ładnie wymodelować ciemne obszary pyłowe.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.