Skocz do zawartości

Jesienno-Zimowe obserwacje Astro_Mila 2022-23


Milena Niemczyk

Rekomendowane odpowiedzi

Zadanie domowe.

 

    W kadrze twojej fotki utrwaliło się całkiem sporo asteryzmów tych klasycznych, jak i mniej znanych. Poszukaj jeszcze. Polecam Stellarium (załączenie wyświetlania asteryzmów: F2->Dodatki->Pokaż dodatkowe przyciski, zaznaczyć: Linie asteryzmów i Etykiety asteryzmów - w dolnym pasku pojawią się przyciski, którymi będziesz włączać/wyłączać wizualizację asteryzmów). Więcej możesz doczytać o asteryzmach (mniej znanych):

 

Chiravalle John A. - Pattern Asterisms (2006).

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

PS Zajrzyj na PW i daj znać czy masz.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, suchyy napisał:

Zadanie domowe.

 

    W kadrze twojej fotki utrwaliło się całkiem sporo asteryzmów tych klasycznych, jak i mniej znanych. Poszukaj jeszcze. Polecam Stellarium (załączenie wyświetlania asteryzmów: F2->Dodatki->Pokaż dodatkowe przyciski, zaznaczyć: Linie asteryzmów i Etykiety asteryzmów - w dolnym pasku pojawią się przyciski, którymi będziesz włączać/wyłączać wizualizację asteryzmów). Więcej możesz doczytać o asteryzmach (mniej znanych):

 

Chiravalle John A. - Pattern Asterisms (2006).

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

PS Zajrzyj na PW i daj znać czy masz.

 

Dzięki :) Lubię wyzwania, także się podejmę. Już działam :) 

I dzięki za PW ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Gość na chwilę napisał:

Weź sobie dziewczyno zorganizuj jakiś napęd w jednej osi,

 

Właśnie, już bardzo fajnie wychodzą te zdjęcia, ale z napędem mogłabyś m.in. naświetlać z większym zoomem bez rozjazdu gwiazdek. Jeśli masz zapędy majsterkowiczowskie, zob. hasło „astrokoziołek”.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Gość na chwilę napisał:

Czym skorupka za młodu itp. itd... :)

 

12 minut temu, WielkiAtraktor napisał:

Właśnie, już bardzo fajnie wychodzą te zdjęcia, ale z napędem mogłabyś m.in. naświetlać z większym zoomem bez rozjazdu gwiazdek. Jeśli masz zapędy majsterkowiczowskie, zob. hasło „astrokoziołek”.

 

42 minuty temu, Gość na chwilę napisał:

Albo napisz do Mikołaja :)

Dziękuje bardzo, no to liczymy na Mikołaja! :buahaha:

 

49 minut temu, suchyy napisał:

Zadanie domowe.

 

    W kadrze twojej fotki utrwaliło się całkiem sporo asteryzmów tych klasycznych, jak i mniej znanych. Poszukaj jeszcze. Polecam Stellarium (załączenie wyświetlania asteryzmów: F2->Dodatki->Pokaż dodatkowe przyciski, zaznaczyć: Linie asteryzmów i Etykiety asteryzmów - w dolnym pasku pojawią się przyciski, którymi będziesz włączać/wyłączać wizualizację asteryzmów). Więcej możesz doczytać o asteryzmach (mniej znanych):

 

Chiravalle John A. - Pattern Asterisms (2006).

Zadanie... Odrobione! 

Bardzo dziękuje za ten dodatek w Stellarium, brakowało mi czegoś takiego. Odkryłam Asteryzmy o których nigdy nie słyszałam... Ale je sfotografowałam :)

Tutaj odrobione zadanie ;)

Chyba wszystkie jakie są widoczne w tym kadrze :D (mam nadzieję, że tłumacz Google nie zawiódł ;) )

IMG_20221022_190244.thumb.jpg.054d2d73a561acf88a64bd2bd5f72469.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Milena Niemczyk napisał:

 

 

Dziękuje bardzo, no to liczymy na Mikołaja! :buahaha:

 

Zadanie... Odrobione! 

Bardzo dziękuje za ten dodatek w Stellarium, brakowało mi czegoś takiego. Odkryłam Asteryzmy o których nigdy nie słyszałam... Ale je sfotografowałam :)

Tutaj odrobione zadanie ;)

Chyba wszystkie jakie są widoczne w tym kadrze :D (mam nadzieję, że tłumacz Google nie zawiódł ;) )

IMG_20221022_190244.thumb.jpg.054d2d73a561acf88a64bd2bd5f72469.jpg

 

Nie zaznaczyłas "W" w Kasjopei (widać spory fragment). To tez asteryzm, tak jak Wielki i Mały Wóz w Wielkiej i Małej Niedzwiedzicy.

 

Pozdrawiam: Jurek.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, lucyinthesky napisał:

Kurcze, to w miejskim parku można tyle uchwycić? To jakieś duże miasto/jak z oświetleniem?

Ogólnie mieszkam na obrzeżach dość mocno zaświetlonego miasta, ale to jest fotografia z pewnej łąki, schowanej bardziej w drzewach. Jest tam dużo ciemniej niż na moim balkonie. Dlatego czasami tam wychodzę robić zdjęcia. Ta poświata jest od nowych bloków, znajdujących się za drzewami :) W tym miejscu, w dobrych warunkach widać nawet DM. Telefon nastawiam na +/- 20 s ekspozycji, także trochę się może uchwycić ;)

Na szczęście tą poświatę, można wyregulować w obróbce, np. tak:

1327757038_IMG_20221020_210048(1).thumb.jpg.791157aec97e23c3a0c080ec6d630d71.jpg

9 godzin temu, Paether napisał:

Skąd te nazwy w opisach? "Trójkąt Minus" to jakaś hybryda polsko-łacińska :g:

Tłumaczone z Stellarium 

Angielski -> Polski 

Google tłumacz to chyba nie najlepsza opcja :buahaha:

Godzinę temu, Paweł Sz. napisał:

…a ja mimo wszystko polecam skupić się na wizualu :) Zdjęcia z telefonu niech służą jako reportaż i dodatek do relacji :) 

Dokładnie, czasami to fajna pamiątka z obserwacji ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Paether napisał:

Skąd te nazwy w opisach? "Trójkąt Minus" to jakaś hybryda polsko-łacińska :g:

 

A tak pół żartem ;)

 

niebo.jpg

 

@Paether opisy asteryzmów do Stellarium opracował: Mike Richards, na podstawie książki: The Stars: A New Way to See Them, autorstwa H.A. Rey'a (pierwsza publikacja: 1952, druga poprawiona: 1962, ponownie zaktualizowana: 1997). Trzeba by zajrzeć do źródeł, ewentualnie pytać autorów o co chodzi z tymi nazwami? Oczywiście dotyczy to widoku nieba, wedle zachodniej kultury (używanego przez współczesnych astronomów na całym świecie i zgodnego z oficjalnym programem Międzynarodowej Unii Astronomicznej). Kultura zachodniego nieba ma historyczne korzenie w astronomii Grecji, z wpływami astronomii islamskiej. Jest domyślna w Stellarium - można zmienić na inną: F4->Historie gwiazdozbiorów-> wybrać w lewym okienku inną kulturę aby zobaczyć np. jak autochtoni/indianie w odległych częściach świata postrzegali gwiaździste niebo.

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drobna relacja z wczoraj (28/10/22 r.) :)

Obserwowałam Jowisza i jego wszystkie 4 księżyce Galileuszowe. Udało mi się nawet rozdzielić Io i Europę, położone bardzo blisko siebie ;)

Następnie przeszłam do Saturna, gdzie przez okular 10mm, zauważyłam jego pierścienie. Kończąc obserwacje, zza mojego bloku wyłoniły się Plejady (M45) i udało mi się uchwycić je nawet przez teleskop z okularem 25mm. Niesamowite!!! :D

Później wrzucę zdjęcia ;)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

Oto szybka relacja z dzisiejszej nocy 30/10/2022 ;) 

Zapraszam do komentowania! 

-----

30/10/2022 r. 20:45-21:30

Tej niedzieli pogoda znów była piękna, co wskazywało na czyste niebo - również i wieczorem. Tak się stało, lecz postanowiłam że dziś pójdę na okoliczną łąkę, gdzie jest trochę ciemniej. Do wyprawy dołączyła moja mama. Więc tak około 20:40 się wybrałyśmy, i w drodze powitała Nas 4 planeta - Mars. Tuż obok - Plejady i Hiady. Od ostatniej zimy, bardzo brakowało mi widoku tej części nieba. W końcu dotarłyśmy na miejsce. Zrobiłam parę fotek nieba, trochę poobserwowałam przez moją małą lornetkę, i przyszedł czas na moją ,,Mintakę'' (mój teleskop ;) ) Zobaczyłam tak dużo rzeczy, że uformowałam to w listę, sami spójrzcie :) 

Najbardziej chyba... Zachwyciły mnie Plejady. Wiem, jak to może zabrzmieć, ale widok był po prostu niesamowity... :D 

Więcej rzeczy wstawiam jutro! ;) 

Miłego, 

Milena :) 

IMG_20221030_212225-01.thumb.jpeg.96dba5552125a12b6c32dffa4c17de77.jpegIMG_20221030_204329-01-01.thumb.jpg.8bc7bb6fe7be7ebdecb0713c1ad7deb9.jpgIMG_20221030_204734.thumb.jpg.36a7a8d657cee2e235566d8e6efbc7e2.jpg7240349.jpeg.cbc93ef285594fb925d52a952174fcc3.jpeg

Edytowane przez Milena Niemczyk
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.