Skocz do zawartości

Obawy . . .


Stasiu_1986

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem miłośnikiem astronomi już od jakiegoś czasu. Zauważyłem kilka ciekawych faktów:

-ludzie zainteresowani astronomią są bardzo kulturalni

-są chętni do współpracy oraz równie chętnie pomagają

Chciałbym sobie kupić teleskop(Newtona), lecz poprostu boję się wybrać jakiś :szczerbaty: Wiem czego spodziewam się od teleskopu. Chciałbym oglądać DSO- potrzebny jest teleskop z dobrą światłosiłą (1:5). Jednak na naszym rynku aż roi się od takich które spełniają moje wymagania. Nie chciałbym wydać pieniędzy "na marne" Chciałbym więc prosić Was o pomoc w wyborze. Chciałbym na sam teleskop wydać około 2000 PLN`ów :szczerbaty: Moim marzeniem jest Soligor MT-800. Wg. mnie jest wspaniały (ale drogi ) :mellow: Jednak, gdy powiedziałem koledze o moim wyborze On Odpowiedział :"Za tą cenę Poszukaj czegoś lepszego" Qrcze nie wiem teraz co myśleć. To będzie mój pierwszy teleskop...Teraz obserwacje swoje prowadzę za pomocą lunetki 50 mm (nie ma to jak USSR :D ) Proszę o pomoc

Edytowane przez Stasiu_1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz kupić teleskop z importu za 2000 zł to praktycznie nie popełnisz błędu bo czy coś nazywa się tak czy inaczej jest robione w Chinach i jest podobnej jakości (zupełnie dobrej) . Nie piszesz czy chcesz teleskop na Dobsonie czy na montażu paralaktycznym . Może chcesz zrobić najlepsze rozwiązanie czyli zakupić niezły montaż i składać na dobrą tubę . Zestawy proponowane przez światowych sprzedawców mają tą wadę że jest wyśrubowana do granic wytrzymałości nośność montaży . Radziłbym abyś doskładał pieniądze na np: montaż Losmandy G-8 i potem masz full ofert na tuby w wersji OTA nawet z drugiej ręki (taniej) .

 

Może masz skromniejsze wymagania i nie planujesz astrofoto tylko czysty wizual . Jeżeli tak to zapoznaj się z ofertą polskich producentów takich jak Astrokrak czy Taurus . To Dobsony bardzo dobrej jakości .

 

Jeżeli nie chcesz teleskopu sprzedawać za pół roku to jednak polecam najpierw solidny montaż a potem zakup tuby i na pewno na tym nie stracisz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierając teleskop zwróć uwagę na następujące sprawy:

- czy masz warunki do korzystania z dużego i w sumie nieporęcznego Newtona

- czy interesują cię tylko obserwacje wizualne

- czy jesli chcesz fotografować, to czy ma to być kompakt cyfrowy, lustrzanka czy webcam.

 

o ile warunki lokalowe pozwalają to Newton 200 mm na DOBRYM montazu paralaktycznym z mapędem jest ZAWSZE dobrym wyborem. Jeśli z kolei ciągnie cię głównie do fotografowania planet, a mieszkasz gdzieś w bloku, to może pomyśl o Maksutovie (125-150 mm średnicy będzie OK)

 

Poza tym cokolwiek kupisz (poza "profesjonalnym refraktorem 60 mm" :ha: z Allegro) to będzie to dzień do nocy w porównaniu z twoją lunetką 50 mm :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma to być do obserwacji wizualnych? Czy do jakiejś fotografii też? Fotografia wymaga drogiego montażu albo ręcznie wykonanych domorosłych precyzyjnych konstrukcji.

Jestem bardziej zainteresowany obserwowaniem, jednak planuję po głębszym "wgryzieniu się" zająć się fotografią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też zrobić jak wielu i wybrać to:

http://sklep.fotoclassic.pl/shopping/produ...arge.php?id=609

 

Nie słyszałem o osobie niezadowolonej z tego teleskopu, a chwaliło go już naprawdę wiele osób.

Mam właśnie problem... nie znam światłosiły tego modelu :mellow: Bardzo chciałbym obserwować mgławice(o czym pisałem już) Może poszukam Kogoś, kto już miał "styczność" z tym reflektorem i przeprowadzę rekonesans ;-) Cena jest niewielka w porównianiu z Soligorem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz kupić teleskop z importu za 2000 zł to praktycznie nie popełnisz błędu bo czy coś nazywa się tak czy inaczej jest robione w Chinach i jest podobnej jakości (zupełnie dobrej) . Nie piszesz czy chcesz teleskop na Dobsonie czy na montażu paralaktycznym . Może chcesz zrobić najlepsze rozwiązanie czyli zakupić niezły montaż i składać na dobrą tubę . Zestawy proponowane przez światowych sprzedawców mają tą wadę że jest wyśrubowana do granic wytrzymałości nośność montaży . Radziłbym abyś doskładał pieniądze na np: montaż Losmandy G-8 i potem masz full ofert na tuby w wersji OTA nawet z drugiej ręki (taniej) .

 

Może masz skromniejsze wymagania i nie planujesz astrofoto tylko czysty wizual . Jeżeli tak to zapoznaj się z ofertą polskich producentów takich jak Astrokrak czy Taurus . To Dobsony bardzo dobrej jakości .

 

Jeżeli nie chcesz teleskopu sprzedawać za pół roku to jednak polecam najpierw solidny montaż a potem zakup tuby i na pewno na tym nie stracisz .

Wydaje mi się, iż dobson jest dobrym rozwiązaniem dla takiej "lamy" jak ja :P Jednak...wiem, że montaż paralaktyczny ma mikroruchy z którymi raczej w dobsonie ciężko .... (jeśli się mylę to proszę o uświadomienie :szczerbaty: ) Niestety ta takie rozwiązania jak kupno osobno montażu i tuby jak narazie nie figuruje na liście rozwiązań. Ale dziękuję za radę - zapamiętam na przyszłość proponowany montaż bo skoro Moderator poleca coś w tym musi być :lol::Beer::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam właśnie problem... nie znam światłosiły tego modelu  :mellow:  Bardzo chciałbym obserwować mgławice(o czym pisałem już) Może poszukam Kogoś, kto już miał "styczność" z tym reflektorem i przeprowadzę rekonesans ;-) Cena jest niewielka w porównianiu z Soligorem ...

Ta Synta ma swiatłosiłe f6 :Salut: Oblicza sie ją dzieląc ogniskową przez średnicę zwierciadła/soczewki. Jest to teleskop o bardzo dobrej optyce i stosunku cena/jakość a dzieki dluższej ogniskowej nadaje się bardzo dobrze do mglawic etc ale również niezle do planetek. Polecam opcje "szukaj" i wpisać "synta". Baaardzo wielu astro miłośników go uzywa w i ja od miesiąca jestem szczęśliwym jej posiadaczem :helo:

Co prawda powaznych obserwacji jeszcze nie prowadziłem ale widok m57 mówi sam za siebie :notworthy:

200mm lustro w tej cenie to fenomen, a jest to już poważna średnica co ma istotne znaczenie w ds :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.