Skocz do zawartości

Pomoc w ocenie i wycenie


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Jakiś czas temu wykonaliśmy inwentaryzacje w @PTMAWarszawa.

Chciałbym Was prosić o pomoc, ponieważ ja siĘ na tym temacie kompletnie NIE ZNAM.

 

Mianowicie chodzi o ocenę jakości oraz ewentualna wycenę okularów i barlow'ów z poniższej listy.

SERDECZNIE DZIĘKUJE ZA POMOC :) 

 

Cytując mozna uzupełnić tabelkę o swoje sugestie.

 

lp OBIEKT JAKOŚ (0-10) WYCENA
1 Okular Orion 35mm    
2 Okular TS XWA 5mm    
3 Okular Soligor PE-9mm    
4 Okular P70X    
5 Okular nr 1722    
6 Okular 70X    
7 Okular PZO 10X    
8 Okular F15mm    
9 Okular Super Plössl 10mm    
10 Okular Vixen    
11 Okular Skywatcher UWA 6mm 1,25"    
12 Okular Celestron 12mm    
13 Okular Huygens 40mm    
14 Okular PZO 25x    
15 Okular PZO 25x    
16 Okular Astrokrak Plössl 40mm    
17 Okular Super 20    
18 Okular Televue Nagler 13mm    
19 Okular Soligor 15mm    
20 Okular Soligor 8-24mm    
21 Okular Televue Plössl 55mm    
22 Okular UWA 58 st. 9mm 1,25"    
23 Okular Super Plössl 25mm    
24 Okular Vixen LV 6mm    
       
25 Astrokrak Barlow 2x 2"    
26 Barlow Celestron 2x 1,25"    
27 Barlow Televue 2,5x 1,25"    
28 Barlow Vixen 2x 1,25"    
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.10.2022 o 17:18, Mcmaker napisał:

Jakie kryteria ma spełniać ocena jakości? 

W takim razie wycena odpada.

Co do jakości, to mam na mysli jakość dawanych obrazów. Ktore warto uzytkowac, a ktore powinny leżeć dozywotnio w szufladzie.

Nazwy spisane z ich obudowy, więc  poza tym nic wiecej nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TV 2.5x to prawnie na pewno będzie PowerMate:-). Jeden z najlepszych barlowów do focenia jakie znam.

Poza tym z ciekawszych pozycji jest TV Plossl 55mm 2". Bardzo przyjemny i dobrze skorygowany, raczej do dłuższych ogniskowych np. do przeglądu nieba. Jest jeszcze barlow Vixena, ale bez zdjęć, trudno coś więcej o nim powiedzieć.

Edytowane przez KrisJot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tayson miałem opisać niektóre z tych okularów ale stwierdziłem że na obecną chwilę to bezsensowne, zbyt mało danych/sporo niewiadomych.
Wrzuć je wszystkie na jednej  czy dwóch fotkach to to się odniesiemy, np. Orion 35mm może być pseudomasuyamową 1,25" perełką albo  przyzwoitym 2" Kellnerem.
Podejrzewam że wszystkie z oznaczeniem PZO to okulary mikroskopowe, da się korzystać ( jak masz adapter)i mają swoich zwolenników, ale nie koniecznie wszystkie.
Astrokraki raczej  mało kto miał lub recenzował, ale  może ktoś używał i się odniesie.
 

6 godzin temu, Tayson napisał:

 Ktore warto uzytkowac, a ktore powinny leżeć dozywotnio w szufladzie.


Subiektywnie; ja bym wrzucił do szuflady wszystko oprócz Tele Vue czy Vixenów (nie każdy), noo może poza  jakimś Soligorem  czy innym plosslem.
Ale nie mówię że czasem  bym tej szuflady nie otwierał i testował z ciekawości.
Trudno wydać o nich  spójna opinię ,  klasyczne  "to zależy" - "jeden woli ogórki  a drugi .. paczać przez od klucza dziurki" ;)
Okulary mają służyć do pokazów?

P.S  o okularze " nr 1722" 99% wizualowców powie- nie używałem :D

Edytowane przez Lukacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Pomoc w ocenie i wycenie
  • 3 tygodnie później...

Czy w PTMA Warszawa nie znajdziesz kilku osób, które zabiorą pudło z okularami na dach i korzystając z waszych teleskopów wypełnią pierwszą część tabelki? Przecież to wy jesteście użytkownikami tych okularów i wy je znacie i jedynie wy możecie określić ich wartość w obserwacjach. Chcesz, żeby forumowicze ocenili okulary na podstawie ich zdjęć?  I jeszcze pytanie: po co potrzebujesz wycenę, będziesz sprzedawał te okulary?

Heniek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@numerus widze, ze znasz ptma ;)

Niestety widze, ze dawno Nas nie odwiedzales. Wiele sie zmienilo, dlatego powstal ten temat.

 

@KrisJot @Lukacz czy teraz zdjecia cos pomogą?  

Wycena jest zbedna, bardziej zalezy mi na info, ktorych warto używać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.