Skocz do zawartości

Projekt CREDO


Rekomendowane odpowiedzi

17 godzin temu, Marcinos napisał(a):

Moja stacja CREDO :)

 

Polecam! Warto dołączyć 

20230402_183416~2.jpg

 

Brawo!

Kolejne 4 sztuki Galaxy Ace, zamiast zaśmiecać środowisko jako elektroodpad, zostały wykorzystane w projekcie naukowym "citizen science". Każda stacja detekcyjna CREDO to wkład w zrozumienie fizyki promieniowania kosmicznego.

Zachęcam do udziału w konkursie "Łowcy cząstek " - jeśli nie w tej edycji, to w następnych https://credo.science/particle_hunters/

Pozdrawiam

M.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 4.04.2023 o 14:52, Tayson napisał(a):

W credo sa comiesieczne rewylizacje i dotycza one własne grup.

 

Ciekawe z punktu widzenia socjologii. Jak to zaszczepiony pierwiastek rywalizacji może podnieść zainteresowanie projektem. ;)

Generalnie projekt bardzo ciekawy, ilustrujący jak to nauka trafia pod strzechy i znajduje tam jeszcze rzesze bezimiennych pasjonatów, którzy są w stanie zaangażować nieco własnej kasy i czasu  żeby wesprzeć projekt. A wszystko dzięki wszystko robiącym smartfonom. :)

Jaka z tego wyniknie wartość naukowa, jestem bardzo ciekaw. Czy projekt po jakimś czasie ucichnie, czy może na podstawie zebranych danych ktoś wyciągnie jakieś wyraźne wnioski i je opublikuje. Zobaczymy, postaram się o projekcie nie zapomnieć i śledzić jego dalsze losy.

Wszystkim uczestnikom życzę oczywiście wielu pozytywnych emocji i zadowolenia z faktu, że mogą być istotnym trybikiem w machinie tego projektu. :)

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok już wiem. Jakiś hot pixel na matrycy i soft ciągle wykrywa to jako cząstka. Na kazdej jednej klatce jest w tym samym miejscu. Ale to tylko na przedniej kamerze. Na tylnej nie ma.

Których kamer używacie, przednie czy tylne? I jak tylne to musi telefon leżeć odwrócony, tzn matrycą do góry? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, isset napisał(a):

Ok już wiem. Jakiś hot pixel na matrycy i soft ciągle wykrywa to jako cząstka. Na kazdej jednej klatce jest w tym samym miejscu. Ale to tylko na przedniej kamerze. Na tylnej nie ma.

Których kamer używacie, przednie czy tylne? I jak tylne to musi telefon leżeć odwrócony, tzn matrycą do góry? 

Jak leży telefon chyba nie ma znaczenia, a lepiej używać tylnej kamery bo ma większy sensor zwykle.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, isset napisał(a):

Ok już wiem. Jakiś hot pixel na matrycy i soft ciągle wykrywa to jako cząstka. Na kazdej jednej klatce jest w tym samym miejscu. Ale to tylko na przedniej kamerze. Na tylnej nie ma.

Których kamer używacie, przednie czy tylne? I jak tylne to musi telefon leżeć odwrócony, tzn matrycą do góry? 

 

Zdecydowanie główna (tylna) kamera - to w jaki sposób leży telefon, nie ma większego znaczenia dla detekcji, ważne aby sensor był dobrze zaklejony, tak aby żadne światło poboczne nie docierało do matrycy.

 

W dniu 17.04.2023 o 15:46, isset napisał(a):

Znalazłem taki kod CREDO na Raspberry - https://github.com/credo-science/Credo-detector-for-linux-desktop-and-Raspberry-Pi

To jakiś Wasz oficjalny pakiet?

 

Na Githubie są źródła aplikacji CREDO detector, najczęściej w Pythonie, na różne platformy - niestety nie są rozwijane z uwagi na brak sił i środków ze strony IFJ PAN w Krakowie.

 

10 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

Rozumiem znakomity aspekt edukacyjny i frajdę z eksperymentu, ale mam wątpliwości odnośnie wartości naukowej zebranych danych. Chyba zbyt wiele zmiennych i niewiadomych, by coś sensownego wyciągnąć z wyników.

 

Co do wyników naukowych, to oczywiście polecam publikacje zespołu CREDO do zapoznania pod linkiem https://credo.science/#/science/publications

 

Pozdr.

M.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.