Skocz do zawartości
  • 0

Esprit->flattener+filtry a back focus


mario_b

Pytanie

Cześć.

 

Mam pytanie do właścicieli tego typu teleskopów z flattenerami, gdzie producent podaje prawidłową odległość do matrycy. Wstawiając jednak jakiś filtr muszę zwiększyć tę odległość o 1/3 grubości filtra. Jakiś chyba mniejszy problem jest z filtrami grubości 3mm, tu odległość zwiększa się o 1mm. Jednak przy gr. filtra 2mm jest to 0,66mm, Przy Astronomik L2/3 to już tylko 0,33mm. Przy czym producenci filtrów też podają jakąś tolerancję, często jest to 0,05mm. Czyli poszczególne egzemplarze mogą się różnić aż o 0,1mm.

 

Z jaką dokładnością zwiększacie back focus, do 0,01mm czy 0,1mm?

Czy wystarczają wam do tego dostępne na rynku spacery? (czasami będące elementem wyposażenie kamer), od ZWO najcieńszy jaki mam to 0.18mm. Czy macie jakieś inne, sprawdzone rozwiązania?

Spacer lepiej się sprawdzi za filtrem czy przed nim? A może jest to bez znaczenia?

 

I jeszcze jedno. Jest na rynku złączka do Esprita, pozwalająca zamontować filtr jeszcze przed flattenerem. FLO ją sprzedaje:

https://www.firstlightoptics.com/esprit-professional-refractors/astro-essentials-filter-cell-adapter-for-sky-watcher-esprit-flatteners.html

Wtedy odpada zwiększanie odległości back focusa. Czy ktoś to stosował? Jakbyście się na takie rozwiązanie zapatrywali? 

 

Zamiast tej złączki można by chyba pójść dalej i zamontować koło filtrowe przed flattenerem. Matryca w mojej kamerze jest malutka (ASI 533), odległość od filtra do matrycy byłaby 99mm, kalkulator na Astronomy tools wylicza minimalny rozmiar filtra na 31,11mm, czyli 2" filtry mają jeszcze zapas. Tylko jak flattener będzie pracował z dodatkową szybką przed sobą? Ktoś coś? Ktoś miał na ten temat jakieś przemyślenia? Czy może już takie rozwiązanie testował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
W dniu 8.12.2022 o 22:01, mario_b napisał:

Mam pytanie do właścicieli tego typu teleskopów z flattenerami, gdzie producent podaje prawidłową odległość do matrycy.

 

Ciekawe pytanie. Używam flattenerów w dwóch teleskopach: Newtonie i APO. Dla obydwu flattenerów producent podaje back fockus 55 mm od matrycy. Więc taki sobie zorganizowałem. Dla fotografii OSC czasem wkręcam filtr IR-UV cut przed flattenerem. Ale w większości przypadków filtry w kole filtrowym są pomiędzy flattenerem a matrycą. Nie korygowałem z tego powodu back focusa (nie wkładałem żadnych dodatkowych pierścionków) i z filtrami o grubości 2 mm Optolong ostrzę bez problemu na obydwu setupach.

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 godzin temu, mario_b napisał:

Cześć.

 

Mam pytanie do właścicieli tego typu teleskopów z flattenerami, gdzie producent podaje prawidłową odległość do matrycy. Wstawiając jednak jakiś filtr muszę zwiększyć tę odległość o 1/3 grubości filtra. Jakiś chyba mniejszy problem jest z filtrami grubości 3mm, tu odległość zwiększa się o 1mm. Jednak przy gr. filtra 2mm jest to 0,66mm, Przy Astronomik L2/3 to już tylko 0,33mm. Przy czym producenci filtrów też podają jakąś tolerancję, często jest to 0,05mm. Czyli poszczególne egzemplarze mogą się różnić aż o 0,1mm.

 

Z jaką dokładnością zwiększacie back focus, do 0,01mm czy 0,1mm?

Czy wystarczają wam do tego dostępne na rynku spacery? (czasami będące elementem wyposażenie kamer), od ZWO najcieńszy jaki mam to 0.18mm. Czy macie jakieś inne, sprawdzone rozwiązania?

Spacer lepiej się sprawdzi za filtrem czy przed nim? A może jest to bez znaczenia?

 

I jeszcze jedno. Jest na rynku złączka do Esprita, pozwalająca zamontować filtr jeszcze przed flattenerem. FLO ją sprzedaje:

https://www.firstlightoptics.com/esprit-professional-refractors/astro-essentials-filter-cell-adapter-for-sky-watcher-esprit-flatteners.html

Wtedy odpada zwiększanie odległości back focusa. Czy ktoś to stosował? Jakbyście się na takie rozwiązanie zapatrywali? 

 

Zamiast tej złączki można by chyba pójść dalej i zamontować koło filtrowe przed flattenerem. Matryca w mojej kamerze jest malutka (ASI 533), odległość od filtra do matrycy byłaby 99mm, kalkulator na Astronomy tools wylicza minimalny rozmiar filtra na 31,11mm, czyli 2" filtry mają jeszcze zapas. Tylko jak flattener będzie pracował z dodatkową szybką przed sobą? Ktoś coś? Ktoś miał na ten temat jakieś przemyślenia? Czy może już takie rozwiązanie testował?

Mam Esprita 100ED z fabrycznym flattenerem, a na nim ASI2600MC z kołem 2", w którym są filtry różnych producentów (UV/IR cut, l-Enhance, ALP-T, IR635). Backfocus taki, jaki wynika z zastosowania fabrycznych elementów ZWO według ich sugerowanego toru optycznego. Pole może nie jest idealne, ale na wynikową "płaskość" moim zdaniem dużo większy wpływ ma dokładność ustawienia ostrości.

Poniżej wyniki testu płaskości pola w zależności od ustawienia fokusera w zakresie tzw. "akceptowanej" ostrości (ocenianej wizualnie na schodzących klatkach). Ta sama klatka z różnymi ustawieniami fokusera.

 

image.thumb.png.d5dbcb0b356b1371e99990cffabf9f54.png

 

Wydaje mi się, że dużo bardziej warto poświęcać czas i środki na porawne ustawianie ostrości niż na walkę z ułamkami milimetrów backfocusa.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 godziny temu, isset napisał:

To nawet 36mm będą ok

Tak by wynikało z kalkulatora, ja już mam zapas 2" filtrów i ewentualnie bym zastosował.

23 godziny temu, Tayson napisał:

Warto miec filtry tego samego producenta, a przynajmniej tej samej grubosci. Inaczej to mordęga! 

 

Wartoscia graniczna w regulacji offsetu jest Twoj CFZ ( critical focus zone) liczone dla swiatlosily ukladu. 

Oj tak, filtry tej samej grubości, np. Chromy 3mm. Wtedy jakieś większe rozważania byłyby zbędne, bo teoretycznie doszedłby 1mm do back focusa i zestaw złączek od ZWO do 2" koła + kamera od 2600 w górę rekompensują z automatu ten 1mm(robi się 56mm zamiast 55). Lub jakiś Petzval, jak Twój TS 100q, bardzo mocno go rozważałem. Jednak po tym jak mój TS71sdq wylądował w szafie(nie potrafię sam ogarnąć jego kolimacji) zdecydowałem się Esprita 100 z certyfikatem z Teleskop Austria.

 

Nad drugą częścią Twojej odpowiedzi muszę popracować z Google ;)

20 godzin temu, diver napisał:

 

Ciekawe pytanie. Używam flattenerów w dwóch teleskopach: Netownie i APO. Dla obydwu flattenerów producent podaje back fockus 55 mm od matrycy. Więc taki sobie zorganizowałem. Dla fotografii OSC czasem wkręcam filtr IR-UV cut przed flattenerem. Ale w większości przypadków filtry w kole filtrowym są pomiędzy flattenerem a matrycą. Nie korygowałem z tego powodu back focusa (nie wkładałem żadnych dodatkowych pierścionków) i z filtrami o grubości 2 mm Optolong ostrzę bez problemu na obydwu setupach.

Bardzo mi się podobają Twoje zdjęcia! Wydawało mi się wcześniej jednak, że zasadne będzie uwzględnienie grubości dodatkowego szkła w torze optycznym, zwłaszcza między flattenerem a matrycą. Dlatego jakieś dziesiąte milimetra mam wstawione, możliwe, że bezzasadnie.

10 godzin temu, apolkowski napisał:

Mam Esprita 100ED z fabrycznym flattenerem, a na nim ASI2600MC z kołem 2", w którym są filtry różnych producentów (UV/IR cut, l-Enhance, ALP-T, IR635). Backfocus taki, jaki wynika z zastosowania fabrycznych elementów ZWO według ich sugerowanego toru optycznego. Pole może nie jest idealne, ale na wynikową "płaskość" moim zdaniem dużo większy wpływ ma dokładność ustawienia ostrości.

Poniżej wyniki testu płaskości pola w zależności od ustawienia fokusera w zakresie tzw. "akceptowanej" ostrości (ocenianej wizualnie na schodzących klatkach). Ta sama klatka z różnymi ustawieniami fokusera.

 

image.thumb.png.d5dbcb0b356b1371e99990cffabf9f54.png

 

Wydaje mi się, że dużo bardziej warto poświęcać czas i środki na porawne ustawianie ostrości niż na walkę z ułamkami milimetrów backfocusa.

Asi 2600+2" koło filtrowe+złączki od ZWO dają od razu 1mm więcej do back focusa. Jest 56mm zamiast 55mm. Optolong czy Antlia mają 2mm gr., więc teoretycznie back focus powinien być powiększony o 0,66mm. Więc w teorii jesteś już bliżej niż dalej ;) 

 

Zdecydowanie warto poświęcić czas i środki na jak najlepsze ustawienie ostrości. Ostatnio jednak NINA mi zastrajkowała całkowicie i robiłem to maską Bahtinova. Wcześniej, w wakacje krzywa wyglądała całkiem fajnie, jednak coś się posypało i ostrość jest pojechana. Może przez to, że dałem za dużo spacera, aż 1 mm dla Astronomik L2, który ma grubość tylko 1mm. Wszystko przez to, że doliczyłem do tego UV/IR szybkę w kamerze, która ma 2mm. Razem mi wyszło 3mm szkła między flattenerem a matrycą i odsunąłem matrycą na 1mm, a powinienem teoretycznie o 0,33mm.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, mario_b napisał:

Bardzo mi się podobają Twoje zdjęcia! Wydawało mi się wcześniej jednak, że zasadne będzie uwzględnienie grubości dodatkowego szkła w torze optycznym, zwłaszcza między flattenerem a matrycą. Dlatego jakieś dziesiąte milimetra mam wstawione, możliwe, że bezzasadnie.

 

Dziękuję za miłe słowo. :)

Co do backfocusa z uwzględnieniem grubości szkła filtrów, to Twoje wątpliwości są zasadne. Poczytałem trochę specyfikacji correctów/flattenerów i producenci faktycznie umieszczają tam zalecenia związane z grubością szkła filtrów. Np. https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6706_TS-Optics-NEWTON-Coma-Corrector-1-0x-TSGPU-Superflat---4-element---2--connection.html

"The additional 0.5 mm compensates the optical path of the filter. About 1/3 of the filter thickness must always be added to the working distance of the corrector (55 mm)."

Więc dla moich filtrów 2 mm powinienem teoretycznie wrzucić podkładkę 0,67 mm. Tak jak pisałem wcześniej, nie zauważyłem problemów z ostrością pomimo braku tego dodatkowego dystansu. Pewnie jednak spróbuję i wyostrzę zmysł wzroku, wtedy dowiem się jakie to ma praktyczne znaczenie. ;)

Podany powyżej przykład dotyczy konkretnego korektora do Newtona. Ciekawe czy przy korektorach do APO jest podobnie. Muszę sprawdzić.

 

Dzięki za poruszenie tego tematu. Do tej pory ten (ewentualny) problem jakoś do mnie nie dotarł. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Warto wspomnieć, ze na fromum beda promowane zapewne 4 opcje.

- idealistyczna

- akceptowalna dla ludzi pro

- spoko dla srednio-zawansowanych.

- bajeczne zdjecia dla zwyklego smiertelnika

 

Zanim zaczniesz rzucac sobie klody pod nogi zastanow sie proszę MOCNO, w której opcji chesz byc.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Tayson napisał:

Zanim zaczniesz rzucac sobie klody pod nogi zastanow sie proszę MOCNO, w której opcji chesz byc.

 

Nie wiem Tomek, do kogo kierujesz tę klasyfikację. Zakładam jednak że do mnie też, więc coś odpiszę.

Twoje definicje kategorii użytkowników forum wymagałyby pewnie większej precyzji, ale wydaje mi się że potrafię je zinterpretować. ;)

Więc dziś zakwalifikowałbym się  do opcji drugiej od góry. Stąd będę jeszcze coś z tym backfocusem sprawdzał i kombinował. Jeżeli uważasz że moja autokwalifikacja nie jest poprawna, dawaj znać. Wtedy obniżę lub podwyższę opcję. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.