Skocz do zawartości
  • 0

Kompaktowa lornetka do obserwacji przyrody i nieba.


starry-night

Pytanie

Witam. Czy ktoś z Was może polecić małą składaną kompaktową i lekką lornetkę kieszonkową. Cel:  do obserwacji przyrody i terenu (ptaki, zwierzęta, widoki), która jest nie zbyt droga i daje szansę popatrzenia w niebo (wypróbowana przez kogoś). Co do nieba nie musi być super. Chodzi głównie o obserwacje za dnia, no i czasami niebo przy okazji (do nieba mam już dobrą  10x50). Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
51 minut temu, Rurykow napisał(a):

@Marcin_G Dzięki Twojej rekomendacji właśnie kupiłem Swifta Saratogę 8x40, taki o:

No to jest Was na forum już dwóch, kolega @tex88 też ma ten model, tylko dużo późniejszy.

Boję się o tą mgiełkę w okularach, bo to może oznaczać konieczność przeczyszczenia okularów. Ale da to ogromną popraw kontrastu obrazu. Tam są proste okulary Erfle'a.

Będzie pan zadowolony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeżeli będzie mocno zamglona, zawsze mogę ją zwrócić ale coś czuję, że że mną zostanie. Będzie ładną parą z moim BGSZ 😉

@Marcin_G Czy wyczyszczenie jej wewnątrz to bardzo skomplikowana sprawa? Domyślam się, że konieczna będzie kolimacja. Czyściłes może kompletnie jakieś retro lornetki?

Edytowane przez Rurykow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli już wchodzimy w klasyki - niedawno kupiłem fajnego klasyka w bardzo dobrym stanie, lornetkę Optal 7x35 o polu aż 11 stopni. 

Najbardziej obawiałem się przed zakupem nieostrości brzegowej, która oczywiście jest, ale w miarę daleko od środka, jednak w obserwacjach zupełnie nie przeszkadza, bo przecież i tak patrzymy na środek pola widzenia - nikt nie przewraca oczami, żeby patrzeć w bok tylko po prostu skręcamy głowę w danym kierunku (no chyba, że ktoś podgląda na sprawdzianie co napisał kolega albo zerka ukradkiem na fajną dziewczynę pod czujnym spojrzeniem żony 😉).

Lornetka nie jest niestety kompaktowa, mimo stosunkowo skromnych parametrów jest wielka i ciężka (900 gram), ale olbrzymie pryzmaty obsługujące tak duże pole gdzieś muszą się zmieścić. 

Jakie daje obrazy? Dość powiedzieć, że moje pozostałe lornetki od czasu wprowadzenia się Optala pod dach kurzą się na półkach (inna sprawa, że są to raczej przeciętniaki). 

Obraz jest czysty jak łza, zero zafarbu (zwłaszcza jest to widoczne w porównaniu z radziecką BPC5 8x30) a pole widzenia to prawdziwa uczta dla oczu - kiedy czytałem wcześniej zachwyty posiadaczy różnych "szerokich" lornetek nad tym aspektem, myślałem, no zblazowani kolekcjonerzy lornetek mają ich po kilkanaście albo i więcej, w dupach się poprzewracało i wymyślają czym by się tu jeszcze pochwalić przed lornetkowym pospólstwem, ale teraz już rozumiem magię szerokiego pola i każda inna lornetka wydaje mi się ciasna jak wnętrze Malucha. 

Poza tym lornetka jest piękna, okulary są tak duże jak obiektywy w moim starym Zeissie 6x24. 

Optal to jakiś japoński klon producentów typu Swift czy Sears z tego co udało mi się znaleźć w necie (Marcin, może wiesz coś więcej na temat tej marki?), raczej budżetowy, ale i tak produkt jest prima sort. 

 

 

20230603_092623.jpg

20230603_092516.jpg

20230603_092540.jpg

Edytowane przez anatol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Marcin_G napisał(a):

Niezliczone ilości! :) 

Czyli myślisz, że bez większego doświadczenia z optyką dam radę ją złożyc do kupy i skolimowac? Napewno przydałoby się jej czyszczenie po tylu latach. 

Inna sprawa, czy "gorsze" pryzmaty Bk7 faktycznie będą gorsze? Czy w nocnych obserwacjach mocno pogorszą jasność obiektów?

 

2 godziny temu, anatol napisał(a):

Obraz jest czysty jak łza, zero zafarbu (zwłaszcza jest to widoczne w porównaniu z radziecką BPC5 8x30) a pole widzenia to prawdziwa uczta dla oczu - kiedy czytałem wcześniej zachwyty posiadaczy różnych "szerokich" lornetek nad tym aspektem, myślałem, no zblazowani kolekcjonerzy lornetek mają ich po kilkanaście albo i więcej, w dupach się poprzewracało i wymyślają czym by się tu jeszcze pochwalić przed lornetkowym pospólstwem, ale teraz już rozumiem magię szerokiego pola i każda inna lornetka wydaje mi się ciasna jak wnętrze Malucha. 

Piękny sprzęt. Zgadzam się z Tobą, szerokie pole i możliwość znużenia się w obrazie jest tym co wyróżnia lornetki, dopiero obserwacje obuoczne dają to coś. 

Lornetka BGSZ 2,3x40 np. mimo swoich dużych wad, zawsze wywołuje efekt "wow, ile tego jest" kiedy skieruje się ją na nocne niebo. Wszystko jakby ożywa.  Głębia jaką się czuje w tak szerokim polu jest niesamowita. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Rurykow napisał(a):

Czyli myślisz, że bez większego doświadczenia z optyką dam radę ją złożyc do kupy i skolimowac? Napewno przydałoby się jej czyszczenie po tylu latach. 

Inna sprawa, czy "gorsze" pryzmaty Bk7 faktycznie będą gorsze? Czy w nocnych obserwacjach mocno pogorszą jasność obiektów?

Nie wiem - ewentualnie skończy się to na wysłaniu lornetki do mnie na "złożenie puzzli"

Pryzmatami się nie przejmuj - rzucisz okiem na niebo i nic innego się nie liczy

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.