Skocz do zawartości
  • 0

Kompaktowa lornetka do obserwacji przyrody i nieba.


starry-night

Pytanie

Witam. Czy ktoś z Was może polecić małą składaną kompaktową i lekką lornetkę kieszonkową. Cel:  do obserwacji przyrody i terenu (ptaki, zwierzęta, widoki), która jest nie zbyt droga i daje szansę popatrzenia w niebo (wypróbowana przez kogoś). Co do nieba nie musi być super. Chodzi głównie o obserwacje za dnia, no i czasami niebo przy okazji (do nieba mam już dobrą  10x50). Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Dziękuje wszystkim za wpisy. Na próbę namówiono mnie, bym spróbował  monokularu (10x25 z pryzmatem), jak dostanę to zobaczę. Może to jest też wyjście, ważne by był lekki i mały. Może do przyrody w dzień nie będzie za ciemny. Zobaczymy :)

Edytowane przez starry-night
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ciężki temat, baaardzo ciężki....

Spontanicznie na myśl przychodzi mi Carl Zeiss Jena Deltrintem 8x30 -> z powodzeniem w budżecie, pole aż 8,5o ale optyka mocno "sprzed lat". Do krajoobrazu będzie świetna, do nieba gorzej.

....albo......

....coś z vintage'owej klasy 7x35, np Tasco, Cardinal, Sears, Swift, Wide-View. Tu masz większą źrenicę, pola aż do 12o Lornetki tych serii są piękne i panerne choć na granicy kompaktowości. Tu mógłbym nawet i mojego prywatnego Wide-View sprzedać, za 450 zł.

....albo....

Coś współcześniejszego i markowego, np Nikon 8x35 z polem 8,2o, za 450-500 zł do zdobycia u mnie :)

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dostałem właśnie na próbę (monokular - Celestron Nature 10x25). Poszedłem na testowy spacer w teren i pomimo, że trochę ciemny (obiektyw 25 mm) i obraz już lekko drży jak trzymam w jednej ręce (dwoma rękami już znośnie) Jako naprawdę miniaturowa (cała mieści się na szerokości dłoni) i leciutka lunetka, spodobała mi się. Mam już jak pisałem dobrą lornetkę 10x50, ale jest dość ciężka i jednak na spacery jej zbyt często nie zabieram. Owszem obraz o wiele lepszy, lecz ten Celestron ma podobno szkło BAK4 i jak sprawdziłem dziś, też niezły ostry obraz. pole ma 5,8 stopnia, więc jeszcze znośne. Nie jest to  dziurka do patrzenia, jest szerzej. Ma to być kieszonkowa lunetka do szybkiej obserwacji i jako taka zdecydowanie mi się spodobała. Dwie sekundy i jest przy oku. Na niebo nie patrzyłem bo straszne chmury cały czas są. Pewnie nie olśni obrazem na gwiazdach. Lecz jako taniutki monokular, zostanie ze mną jako kieszonkowy wspomagacz wzroku.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 5.01.2023 o 13:04, Marcin_G napisał(a):

Ciężki temat, baaardzo ciężki....

Spontanicznie na myśl przychodzi mi Carl Zeiss Jena Deltrintem 8x30 -> z powodzeniem w budżecie, pole aż 8,5o ale optyka mocno "sprzed lat". Do krajoobrazu będzie świetna, do nieba gorzej.

....albo......

....coś z vintage'owej klasy 7x35, np Tasco, Cardinal, Sears, Swift, Wide-View. Tu masz większą źrenicę, pola aż do 12o Lornetki tych serii są piękne i panerne choć na granicy kompaktowości. Tu mógłbym nawet i mojego prywatnego Wide-View sprzedać, za 450 zł.

....albo....

Coś współcześniejszego i markowego, np Nikon 8x35 z polem 8,2o, za 450-500 zł do zdobycia u mnie :)

Niewątpliwie znasz się na rzeczy, w związku z tym mam pytanie, co byś wybrał dla siebie? Nikona 7x35 czy Nikona 8X35 gdybyś miał do wyboru tylko te dwa modele, cenę tych lornetek pomijamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ale którego Nikona 7x35? 

Serii "A"?

Serii "E"?

Serii Action?

a może Aculon?

Żeby jeszcze bardziej zamieszać łyżką w zupie, napiszę, że był jeszcze Nikon 9x35 (coś dla nie mogących się zdecydować czy chcą 8x czy 10x)

Ja na Twoje pytanie nie odpowiem, bo mam u siebie 7x35A, 7x35E, 8x35 i 9x35A.

Najlepszą z nich jest ....aktualnie produkowany model 10x35 EII z polem równiutko 7o. Ale cena niestety zupełnie z innej ligi :(

....niemniej 8x35 jest bardzo udanym kompromisem między wielkością lornetki, wielkością pola widzenia, średnicą źrenicy wyjściowej i ceną...

 

W tym wątku niemal wszystkie one są opisane i pokazane na zdjęciach

https://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=13133&postdays=0&postorder=asc&start=421

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
24 minuty temu, Marcin_G napisał(a):

Ale którego Nikona 7x35? 

Serii "A"?

Serii "E"?

Serii Action?

a może Aculon?

Żeby jeszcze bardziej zamieszać łyżką w zupie, napiszę, że był jeszcze Nikon 9x35 (coś dla nie mogących się zdecydować czy chcą 8x czy 10x)

Ja na Twoje pytanie nie odpowiem, bo mam u siebie 7x35A, 7x35E, 8x35 i 9x35A.

Najlepszą z nich jest ....aktualnie produkowany model 10x35 EII z polem równiutko 7o. Ale cena niestety zupełnie z innej ligi :(

....niemniej 8x35 jest bardzo udanym kompromisem między wielkością lornetki, wielkością pola widzenia, średnicą źrenicy wyjściowej i ceną...

 

W tym wątku niemal wszystkie one są opisane i pokazane na zdjęciach

https://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=13133&postdays=0&postorder=asc&start=421

 

Rozumiem, nie wiedziałem że jest tych Nikonów 35 aż tyle, więc zapytam inaczej, co jest bardziej sensowne powiększenie o 1 raz większe czy pole o 1* większe . Ceny nadal pomijamy  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, Marcin_G napisał(a):

Kwestia indywidualnych preferencji. Do nieba brałbym pewnie większe powiększenie, do przyrody raczej większe pole. 

Takiej właśnie odpowiedzi oczekiwałem , jakieś 3 lata temu kupiłem Nikona Action EX  i jestem zniego bardzo zadowolony służy mi on do turystyki

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

3 minuty temu, kompas napisał(a):

Takiej właśnie odpowiedzi oczekiwałem , jakieś 3 lata temu kupiłem Nikona Action EX  i jestem zniego bardzo zadowolony służy mi on do turystyki

 

A myślisz o czymś stricte do nieba? Bo ja będę wiosną sprzedawał lornetkę Nikon 7x50 Tropical..... Zestaw sklepowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 7.01.2023 o 12:57, Marcin_G napisał(a):

 

A myślisz o czymś stricte do nieba? Bo ja będę wiosną sprzedawał lornetkę Nikon 7x50 Tropical..... Zestaw sklepowy

Ponieważ jesteś ekspertem z Łodzi pozwolę włączyć się do dyskusji. Czy obserwując głownie pod łódzkim niebem (Bałuty, średnie zaswietlenie) , warto planować zakup droższej lornetki ?  Do tej pory używałem Berkutów, Aculona, Yukona ale nie wiem czy wydatek rzędu 1-2 tys. coś wniesie ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jednym słowem - zyskasz.

Choćby dzięki lepszej korekcji astygmatyzmu, przez co gwiazdy będą bardziej punktowe i ostrzejsze w większej części pola widzenia.

Jeśli chcesz - możemy się jakoś umówić i rzucisz okiem przez Deltę Optical CHASE, która jest lornetką przyrodniczą, ale na niebie zgaduje, ze z łatwością pokona Aculona i Yukona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Polecam Nikona travelite EX 8x25. Mała, wygodna, ostra, z dużym polem widzenia. Noszę ją najczęściej na wycieczkach przy pasku biodrowym plecaka  i jest na tyle mała i lekka, że można zapomnieć o jej istnieniu. Używałem intensywnie przez kilka lat i parę miesięcy temu zgubiłem na zielonych Azorach. Jak wróciłem do domu to od razu kupiłem nową, taką samą. Dla okularników istotny będzie fakt, że można ją wygodnie używać z okularami po złożeniu muszli ocznych (używam w ten sposób przed 90% czasu).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 5.01.2023 o 13:04, Marcin_G napisał(a):

Ciężki temat, baaardzo ciężki....

Spontanicznie na myśl przychodzi mi Carl Zeiss Jena Deltrintem 8x30 -> z powodzeniem w budżecie, pole aż 8,5o ale optyka mocno "sprzed lat". Do krajoobrazu będzie świetna, do nieba gorzej.

....albo......

....coś z vintage'owej klasy 7x35, np Tasco, Cardinal, Sears, Swift, Wide-View. Tu masz większą źrenicę, pola aż do 12o Lornetki tych serii są piękne i panerne choć na granicy kompaktowości. Tu mógłbym nawet i mojego prywatnego Wide-View sprzedać, za 450 zł.

....albo....

Coś współcześniejszego i markowego, np Nikon 8x35 z polem 8,2o, za 450-500 zł do zdobycia u mnie :)

Siema, jak byś ocenił 8x35 vs 8x40? Miałeś może z obiema do czynienia? Planuje kupić Nikona ex 8x40, żeby jakoś zbilansować powiększenie, sprawność w nocy i duże pole. 

Szukam lornetki głównie do obserwacji w nocy rzadziej w dzień. Wspominasz w późniejszych postach, że do obserwacji astro wybrałbyś lornetkę z większym powiększeniem. Masz na myśli więcej niż np. X10? 

Przepraszam za wrzutkę w poście. 

Edytowane przez Rurykow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Rurykow

8x35 to niespotykana kombinacja powiększenia i średnicy.

8x40 lub 8x42, w każdej dobrej optycznie kombinacji to fajny wybór. Szczególnie przy dużym polu widzenia. Ze staroci zawsze tu spontanicznie myślę o Asahi Pentax 8x40 oraz Swift Saratora 8x40. 

Albo Swift Audubon 8,5x44

 

Albo Nikon Action EC 8x40 - torneka może mało finazyjna, ale dobra optycznie i mechanicznie, pewny wybór bez ryzyka.

Co do większych powiększeń:

- Nikona 12x50 SE regularnie używam do obserwacji plam na Słońcu (z folią Baader)

- Delta Optical eXtreme 16x70ED to moja podstawowa aktualnie lornetka "średniego kalibru", szczególnie z filtrami UHC lub CLS

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Marcin_G Dzięki Twojej rekomendacji właśnie kupiłem Swifta Saratogę 8x40, taki o:Screenshot_20230602-2154512.png.fe59df85fa1d3b6f5e1b12c7e0226b96.png

Jestem strasznie ciekaw jakie będzie dawał obrazy. We wtorek powinna być, jak przyjdziesz topodzielę się wrażeniami. Sprzedający zaznaczył, że lornetka ma:

"Mikro kurz i minimalna mgiełka wewnątrz okularów,bez

widocznego wpływu na obraz"

Zobaczymy jak przyjdzie w jakim jest stanie. Bądź co bądź to rocznik '67 ma prawo nie być idealna....

Dzięki Marcin!

 

Edytowane przez Rurykow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.