Skocz do zawartości

Heckathorn-Fessen-Gull 1 (PK 136+05) – kres życia unikatowej mgławicy planetarnej


Herbert West

Rekomendowane odpowiedzi

  • Hans promuje ten temat
13 godzin temu, Herbert West napisał(a):

Wybaczcie więc ułomności zdjęcia wynikające z niedostatecznej ilości fotonów

 

Michał, wybaczamy! ;)

Obrazek jest z gatunku unikatowych i dobrze obrobionych. W moim prywatnym oglądzie jest może nieco mroczny - można byłoby nieco rozjaśnić tło, byłoby więcej "powietrza".

Skądinąd wiem, że w część opisową włożyłeś sporo pracy. W przypadku tego unikalnego obiektu słowo opisu jest jak najbardziej potrzebne, przez co wątek zyskał bardzo na wartości! :)

Teraz pewnie koleżanki i koledzy zaczną bardziej się rozpisywać na temat swoich prac?... ;)

 

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, diver said:

W moim prywatnym oglądzie jest może nieco mroczny - można byłoby nieco rozjaśnić tło, byłoby więcej "powietrza".

...

Teraz pewnie koleżanki i koledzy zaczną bardziej się rozpisywać na temat swoich prac?... ;)

 

Podciągnąłem nieco jasność podczas zabawy materiałem i rezultat... nie był zadowalający, powiedzmy :-) 1.5 - 2x więcej zarówno OIII jak i Ha by zrobiło istotną różnicę, ale...

 

Też chętne czytam opisy. Gdy zacząłem wertować arxiv i podobne strony to się okazało że nawet stara dobra trąba słonia może być fascynująca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Grzędziel said:

Tak trzymaj Michał i prosimy o jeszcze.

 

Będzie jeszcze. Mam inną podobną ciemnotę w planach. Za około dwie-trzy dekady przy obecnej pogodzie zrobię.

  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też trzy litery ale inne i z "1" :-)

Masz w swojej kolekcji.

Edytowane przez Herbert West
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Gość na chwilę said:

Pierwsza M?

Tak :-) Plany na okolice wakacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Gość na chwilę said:

czystego nieba

Co to takiego??

  • Lubię 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj udało mi się wyskoczyć na 2 godzinki obserwacji. Niebo przewiane, przelane z super przejrzystością na początku sesji i stopniowo szarzejące z jakichś powodów (łysy? chmury zwiększające LP?). W akcji teleskop Astrofaktoria 22" f4, nagler 26mm(85x) i filterki OIII i UHC. 

Po najechaniu teleskopem na wskazane przez atlas miejsce po chwili z tła wyskoczyło owalne, spore pojaśnienie. Można się było dopatrzeć pewnych niejednorodności w obrazie, ale były bardzo ulotne. Muszę powiedzieć, że miałem naprawdę wielki "fun", że widać tak niezwykły i ulotny cel.  Myślę, że podlepszym niebem, np. w okolich Złotego Stoku, gdzie wcześniej prowadziłem obserwacje, byłaby szansa na podbicie powiększenia i dostrzeżenie wyraźniej detali. To był widok z filtrami OIII/UHC, właściwie podobny. Natomiast bez filtra była tylko czerń Kosmosu pomieszana z LP.

Dużo trudniejszy okazał się pobliski Abell 6, gdzie żadne sztuczki wizualowca, ani mieszanie okularami nie pomogły. To ciekawe, bo pewnie (przypuszczam) A6 jest fotograficznie chyba łatwiejszym celem?

 

Edytowane przez MichalKaczan
  • Lubię 5
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MichalKaczan Ukłony! Nie przypuszczałem, że ci się uda :-)

 

Abell 6 nie fotografowałem. Jest z pewnością dużo mniejszy i nie jest ciemniejszy- przynajmniej na zdjęciach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abell 6 widziałem kiedyś w 16" pod cimnym niebem Jodłowa. Choć widziałem, to może za dużo powiedziane, po prostu mignęła ze 3 razy i tyle.

Może tu sprawdza się zasada, że oko o wiele lepiej sobie radzi z obiektami słabymi i o dużych rozmiarach kątowych (jak np. IFN ), jeśli dać mu odpowiednie pole widzenia i warunki obserwacji, niż słabymi maleństwami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.