Skocz do zawartości

Heckathorn-Fessen-Gull 1 (PK 136+05) – kres życia unikatowej mgławicy planetarnej


Herbert West

Rekomendowane odpowiedzi

Oj tam, wkład marginalny :D Bardzo się cieszę, że oprócz pięknego, nietuzinkowego i niewątpliwie trudnego do sfotografowania obiektu znalazł się również opis. Taka notka zawierająca choćby kilka słów o tym na co patrzymy od razu zmienia odbiór zdjęcia. Dodatkowo bardzo sobie cenię u Ciebie opisanie całego procesu obróbki (tzw. workflow). Nie wykluczone, że będę Cię naśladować w tej kwestii :D

 

Jeszcze raz gratuluję zdjęcia, czekam na tlen i dziękuję za poszerzenie mojej wiedzy astronomicznej!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdjęcie rzeczywiście super ale opis nie ustrzegł się fundamentalnych błędów

 

nie ma czegoś takiego jak biały podkarzeł. Są białe karły czyli wypalone gwiazdy, a właściwie ich jądra po odrzuceniu atmosfery, która utworzyła mgławicę planetarną. Podkarły to stare gwiazdy ciągu głównego o niskiej metaliczności. Na diagramie H-R układają się poniżej zwykłych gwiazd ciągu głównego (zwanych karłami) stąd ich nazwa podkarły. Jako, że to gwiazdy stare to mają małe masy i są czerwone. Podkarły nie mogą być białe ale muszą być czerwone

 

w Galaktyce mamy miliardy białych karłów, które wraz z upływem czasu tracą ciepło i stają się chłodniejsze i ciemniejsze. Liczący sobie 10 tys. lat biały karzeł jest raczej młody. Te starsze liczą sobie miliardy lat, a po ich mgławicach planetarnych już dano nie pozostał nawet ślad. Teraz są częścią innych gwiazd lub mgławic. Same gwiazdy nie są już białe ale ze względów historycznych nadal są nazywane białymi karłami. Czerwone czy brązowe karły to zupełnie inna klasa gwiazd. Nasze Słońce często jest nazywane żółtym karłem

 

pozdrawiam

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ZbyT

Podkarzeł istnieje:

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Subdwarf

 

Tylko nie biały. Poprawię, dzięki.

Edytowane przez Herbert West
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Herbert West napisał(a):

@ZbyT

Podkarzeł istnieje:

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Subdwarf

 

Tylko nie biały. Poprawię, dzięki.

 

wiem, nawet wyjaśniłem czym jest podkarzeł

tu po polskiemu https://pl.wikipedia.org/wiki/Podkarzeł

 

pozdrawiam

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ZbyT napisał(a):

Podkarły to stare gwiazdy ciągu głównego o niskiej metaliczności. Na diagramie H-R układają się poniżej zwykłych gwiazd ciągu głównego (zwanych karłami) stąd ich nazwa podkarły. Jako, że to gwiazdy stare to mają małe masy i są czerwone. Podkarły nie mogą być białe ale muszą być czerwone

 

Chyba że mówimy o gorących podkarłach, które mają typ widmowy O lub B (a o takich mówi @Herbert West).

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Subdwarf#Hot_subdwarfs

 

Nie słyszałem, żeby gwiazdy O lub B miały kolor czerwony. Powiedziałbym, że raczej taki.... hm... białawy? może nawet niebieskawy? :D

 

Polecam cierpliwość w czytaniu Wikipedii, i zdecydowanie odradzam polską wersję na rzecz angielskiej.

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, MichalKaczan said:

Dzięki, świetna lektura! Czytając, przypomniał mi się (z łezką w oku) cykl Obiekt Tygodnia na FA. 

W każdym razie HFG1 zdaje się być w zasięgu wizualowców (z filtrem OIII i 20", może mniej?) co na pewno spróbuję potwierdzić. 

 

Nie mam doświadczenia w takich obserwacjach wizualnych, ale śmiem wątpić... Jeżeli zobaczysz cokolwiek, choćby najbardziej ulotne pojaśnienie, to będzie to osiągnięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MichalKaczan Wow! Nie przypuszczałbym. Trzymam kciuki, napisz koniecznie, jeżeli Ci się uda. Znajdziesz ją teraz wysoko na niebie krótko po zmierzchu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Behlur_Olderys napisał(a):

 

Chyba że mówimy o gorących podkarłach, które mają typ widmowy O lub B (a o takich karłach mówi @Herbert West).

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Subdwarf#Hot_subdwarfs

 

Nie słyszałem, żeby gwiazdy O lub B miały kolor czerwony. Powiedziałbym, że raczej taki.... hm... białawy? może nawet niebieskawy? :D

 

Polecam cierpliwość w czytaniu Wikipedii, i zdecydowanie odradzam polską wersję na rzecz angielskiej.

 

wiedziałem, że ten konkretny yntelygent będzie koniecznie chciał poprawiać moje wypowiedzi ... jak zwykle. To chyba jakiś kompleks ... ale to już sprawa dla psychiatrów. W każdym razie mogłem się założyć i sporo wygrać :D

 

w języku angielskim czasem stosują inne nazewnictwo niż w polskim ale tym razem to co po polsku nazywa się karzeł to po angielsku też dwarf (karzeł). Jednak już co w angielskim określają jako subwarf to niekoniecznie dokładnie to samo co w polskim podkarzeł. W języku polskim podkarzeł to gwiazda ciągu głównego o niskiej metaliczności ... w innym języku mogą tak nazywać nawet deskę do prasowania ale co to ma wspólnego z polską nazwą? Tłumaczenie, że skoro w angielskim coś ma jakąś nazwę to w polskim musi być dosłownie przetłumaczone jest kuriozalne

 

niestety różnej maści mistrzowie googla nagminnie stosują kalki językowe ... i jeszcze będą się o to spierać. Tu mamy doskonały przykład

kiedyś w podobnej sytuacji inni trolle próbowali mi udowadniać, że montaż ramowy nie może się nazywać po polsku ramowy bo po angielsku nazywa się jarzmowy :Boink:

 

pewnie dlatego niektórzy zamiast myśleć nieszablonowo wchodzą, a potem wyłażą z pudełka :P

 

ręce opadają ... dokąd zmierzamy?

 

inna sprawa to spory bałagan w astronomicznym nazewnictwie, który wynika z zaszłości historycznych. Białe karły wcale nie muszą być białe bo gdy ostygną mogą być czerwone ale nazwa czerwone karły jest już zarezerwowana dla innych obiektów. Dlatego w polskiej literaturze mówimy o chłodnych/zimnych białych karłach lub trochę dziwacznie czerwonych białych karłach. W tym przypadku nie ma jeszcze powszechnie przyjętej polskiej nazwy. W każdym razie nie są to podkarły bo to zupełnie inne obiekty, a sama nazwa podkarły funkcjonuje już kilkadziesiąt lat. Nazywanie chłodnych białych karłów podkarłami jest nie tylko nieprawidłowe ale wprowadza jeszcze większe zamieszanie. Anglicy mogą sobie nazywać je jak chcą np. "stół z powyłamywanymi nogami" ale to nie oznacza, że mamy ich ślepo naśladować. Niektórzy z nas maja coś pod deklem i potrafią tego używać

 

pozdrawiam zdrowych na ciele i umyśle

  • Lubię 1
  • Kocham 1
  • Haha 2
  • Zmieszany 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytałem ChatGPT co wie o HFG1. Chciałem przekonac się, czy zebranie informacji do opracowania podobnego w formie i treści do tego, które przygotował Michał @Herbert West jest łatwiejsze dzięki AI. Efekt (beznadziejny) poniżej.

Tym większe gratulacje dla Michała za wyczerpujące informacje.

 

---

 

Tell me about Heckathorn-Fessen-Gull 1, its origin and future
 
 

I couldn't find any information on a specific entity called "Heckathorn-Fessen-Gull 1". Can you please provide more context or clarify what you are asking about?

 
HFG 1 planetary nebula
 
 

I'm sorry for any confusion, there does not appear to be any scientific literature or astronomical data available on an object called "HFG 1 planetary nebula" that I am aware of. Can you please provide more information about this object? Or it could be a naming conventions used by a person/group not yet known in the scientific community. Please let me know if there's anything else i can help you with.

 
PK 136+05
 
 

PK 136+05 is also known as the planetary nebula HFG1 (Haro, Fernández-García, and Liller 1). It was discovered by Georges Haro, Alberto Fernández-García, and W. Liller in 1956 using the Schmidt telescope at the El Leoncito Observatory in Argentina. It is located in the constellation Vulpecula. This planetary nebula has a relatively low surface brightness and a very small angular size, making it one of the more challenging planetary nebulae to observe.

Planetary nebulae are the final evolutionary stage of low to intermediate mass stars like the sun. The star blows off its outer layers in a strong wind, creating a cloud of gas and dust around it. The gas is heated by the hot stellar core and emits light, creating the bright, colorful appearance of the planetary nebula. The future of PK 136+05 is to continue to expand and eventually the gas will become too thin to emit significant light, and the planetary nebula will fade away.

 

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Adam_Jesion said:

Prawda, złoto. Dzięki. ❤️

Dzięki. Niedobór fotonów nadrabiam nadmiarem liter; -)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, apolkowski said:
PK 136+05 is also known as the planetary nebula HFG1 (Haro, Fernández-García, and Liller 1). It was discovered by Georges Haro, Alberto Fernández-García, and W. Liller in 1956 using the Schmidt telescope at the El Leoncito Observatory in Argentina.

AI trochę "improwizuje" :-)

Edytowane przez Herbert West
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.