Skocz do zawartości

Obiekt na zdjęciach, raczej nie satelita


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

w trakcie ostatniej sesji zaobserwowałem w miarę wolno poruszający się obiekt na moich zdjęciach. Nie mam pojęcia co to może być, ale na satelitę wydaje mi sie za wolne. Może kotś z forumowiczów ma jakis pomysł. Obiekt na zdjęciach pojawił sie 12.01.2023 o godzinie 18:55 na tle mgławicy serce. Zdjęcia wykonane przy użyciu ZWO ASI 294MC PRO na obiektywie SIGMA 50-500mm F4.5-6.3 na pełnym zoomie na 500mm. link do zdjęć: https://drive.google.com/drive/folders/1mkkS80nPnc_Rqr8wnU6yV9HTpCyA22qk?usp=sharing
Z góry dziękuję za pomoc w ustaleniu co to jest.

Edytowane przez Michał Majkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.01.2023 o 11:29, Michał Majkowski napisał(a):

Witam, 

w trakcie ostatniej sesji zaobserwowałem w miarę wolno poruszający się obiekt na moich zdjęciach. Nie mam pojęcia co to może być, ale na satelitę wydaje mi sie za wolne. Może kotś z forumowiczów ma jakis pomysł. Obiekt na zdjęciach pojawił sie 12.01.2023 o godzinie 18:55 na tle mgławicy serce. Zdjęcia wykonane przy użyciu ZWO ASI 294MC PRO na obiektywie SIGMA 50-500mm F4.5-6.3 na pełnym zoomie na 500mm. link do zdjęć: https://drive.google.com/drive/folders/1mkkS80nPnc_Rqr8wnU6yV9HTpCyA22qk?usp=sharing
Z góry dziękuję za pomoc w ustaleniu co to jest.

 

      @Michał Majkowski  satelity najlepiej identyfikować na bieżąco. W tym przypadku upłynął zbyt długi okres od momentu obserwacji. Poza tym konieczne jest podanie (oprócz dokładnego czasu) współrzędnych miejsca obserwacji (przynajmniej miejscowość), szczególnie dla satelitów na LEO. Satelity mogą przemieszczać się po nieboskłonie wolno i bardzo wolno, szczególnie te na wyższych orbitach HI-LEO, MEO, oraz odległe na orbitach geosynchronicznych i jak najbardziej wszystkie można udokumentować na foto (czytaj moje wątki satelitarne: TUTAJ spis tematów).

 

 

 

14 godzin temu, count.neverest napisał(a):

image.png.f842ed63be90a9b5c8acd750efb01303.png

    

 

 

     @count.neverest rozumiem, że to obrobione do identyfikacji satelitów fitsy Kol. @Michał Majkowski. Co prawda nie podane było miejsce obserwacji, ale z tego co sprawdziłem dwa satelity (w opisie na foto zaznaczylem kierunek lotu, nazwę śmiecia/satelity odległość / wysokość i nr NORAD) to:

 

image.png.f842ed63be90a9b5c8acd750efb01303-jura.jpg.faafa78574736e60670869624785fd0c.jpg

 

 

 

... wizualizacja ze Stellarium (widok z mojej miejscówki). Uwaga foty Kol. @Michał Majkowski są do "góry nogami", więc wizualizacja jest flip-flop w pionie. W rzeczywistości satelty przemieszczały się na nieboskłonie z "góry do dołu":

 

Fengyun1cDEB.thumb.jpg.9fd5553ee20a4edd36adb8548ec38408.jpg

 

FIAradar3.thumb.jpg.3c36922cd0ff53ce88f342aeef4c12d7.jpg

 

 

... na wysokości jasnych gwiazd w Sercu przelatywały ok. godz.:

 

1/  18:55:28 - FENGYUN 1C DEB (link), NORAD: 30266, ID: 1999-025YB - jest to jeden z wieeelu śmieci po zestrzelonym przez Chińczyków w celach "eksperymentalnych" (test rakiety anty-satelitarnej w 2007r.) własnym satelicie Fengyun 1C (co jak wiadomo zrobili bez żadnych konsultacji międzynarodowych!!!). W czasie trwania sesji foto Kol. @Michał Majkowski śmieci po satelicie Fengyun 1C przelatywało więcej, ale były już w cieniu Ziemi.

 

2/ 18:57:38 - FIA Radar 3 (link), NORAD: 39462, ID: 2013-072A - również pod nazwą TOPAZ Nr, systemu FIA (Future Imagery Architecture - Radar),  jeden z następców satelitów radarowych Onyx, program US NRO rzecz jasna tajny, dane pochodzą z przecieków. Satelity te wykorzystywane są do obrazowania przy pomocy promieniowania radarowego obiektów z orbity skrytych pod chmurami, czyli tam gdzie optyczny zwiad satelitarny nie daje rady (półkula północna Ziemi, a więc wiadomo o co chodzi :matrix: ). Rozdzielczość co prawda gorsza od obrazów uzyskanych ze sprzętu optycznego (fala dłuższa od optycznej), ale dzięki błyskawicznie rozwijającym się technologiom, obrazy radarowe są coraz lepsze.

 

3/ Widoczna krótka flara z prawej strony kadru - ?? Nie dałem rady! :(  Brakuje mi wielu danych orbitalnych TLE, dotyczących satelitów (choć aktualnie indeksuję łącznie ze śmieciami kilkanaście tys.), gdyż tego typu dane nie są we wszystkich sytuacjach podawane oficjalnie, a często obliczane (niektóre) dopiero po jakimś czasie przez amatorów-pasjonatów obserwacji sztucznych satelitów (patrz: http://www.satobs.org/). W celu pozyskania danych orbitalnych korzystam tylko z dostępnej (nieodpłatnie, bez rejestracji) domeny publicznej do automatycznego indeksowania TLE w Stellarium: CelesTrack, a ręcznego z Heavens-Above i n2yo.

 

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 4
  • Dziękuję 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wow, jakoś tak mi się wydawało, że jest to za wolne na satelitę, albo na jakieś śmieci a tu prosze nawet jakaiś tajny satelita się złapał. Dziękuję bardzo za pomoc w identyfikacji!! Jeśli to coś jeszcze zmieni, to obserwacje były prowadzone z południowej części krakowa, z dzielnicy Kurdwanów

Edytowane przez Michał Majkowski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem jeszcze przed chwilą wizualizację ze Stellearium, bo ok. 3 w nocy nie miałem na to samozaparcia. ;)

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

PS @Michał Majkowski popraw jeszcze tytuł wątku (póki możesz), np. "Prośba o Identyfikację obiektów na zdjęciach", bo póki co i w takim kształcie trąci to środowiskiem wyznawców teorii spiskowych i UFO, a chyba nie chcesz, żeby wątek docelowo wylądował w UFOskim śmietniku. :)

Edytowane przez suchyy
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, suchyy napisał(a):

Dodałem jeszcze przed chwilą wizualizację ze Stellearium, bo ok. 3 w nocy nie miałem na to samozaparcia. ;)

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

PS @Michał Majkowski popraw jeszcze tytuł wątku (póki możesz), np. "Prośba o Identyfikację obiektów na zdjęciach", bo póki co i w takim kształcie trąci to środowiskiem wyznawców teorii spiskowych i UFO, a chyba nie chcesz, żeby wątek docelowo wylądował w UFOskim śmietniku. :)

niestety już nie mogę zmienić tytułu, ale mam nadzieję, że nie trafię do działu UFO :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.