Skocz do zawartości

QHY 163m - problem z bandingiem / zasilaniem


innerside

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Mam spory problem z kamerą kupioną tutaj na forum.

Czy mogę posiadaczy 163m prosić o sprawdzenie mojego darka? Czy tak to powinno wyglądać? Co jest nie tak z tym zasilaniem? 

Dotychczas korzystałem z dslr oraz kamer kolor (zwo).

Testowałem 100 kombinacji zasilaczy, listw, zasilanie DC, zmiana kompa, kabli usb3 itd. Banding znika tylko jak zostawię kamerę na samym zasilaniu USB (12v odpięte całkowicie).

Wszystkie testy na Gain 120 / Offset 80 / USB 0 (sterownik qhy - nie przez ascom)

 

ps. Miałem jeden moment, podczas wczorajszej nocy - wydaje mi się, że było ok. Niestety w garażu nie jestem w stanie tego odtworzyć pomimo wniesienia setupu tak jak stał itp. (to pliki z końcówką _namrozie-10)

 

Czy skoro na zasilaniu DC nie ma zmian - to czy mogę coś jeszcze przetestować, zanim zwrócę kamerę?

 

pliki: https://www.dropbox.com/sh/ytk64oe827cxi00/AABF4Cc2FNIgDAcLsRow2Cs_a?dl=0

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

 

 

Edytowane przez innerside
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny test:

Kamera podpięta do teleskopu. Telep nie jest podpięty pod prąd. Stoi na betonowej podłodze. 

Kamera podpięta kablem usb3 pod port usb3 (kabel od zwo - testuje ten akurat). 

Komp podpiety do gniazdka.

Kamera zasilana z DC (pokazuje mi 12.2v stabilnie).

 

Trzy pliki - po nazwach łatwo się połapać co i jak: samo usb / usb z podpiętym zasilaniem 12v (cooler off) / Cooler on -15

 

https://www.dropbox.com/sh/z3xooq5g9kcft5q/AAD2ECrEg3YjvLBDJGyedMoNa?dl=0

Edytowane przez innerside
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś w jakiejkolwiek kamerze miał takie zakłócenia na darkach? W środku wycinek 1:1.

Jest sens w kupowaniu kabla od LINDY oraz zasilacza od zwo z uziemieniem, aby sprawdzić, czy tam jest pies pogrzebany?

 

Zrzut ekranu 2023-02-10 o 08.44.17.jpg

Edytowane przez innerside
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpiąłem wszystko tak jak na ostatniej sesji - wystawiłem zestaw na stanowisko na zewnątrz (chyba nigdy nie wystawiałem setupu na słońcu - dziwne uczucie :)

Podpinam, odpalam, chłodzę. Robie testowego darka i proszę. 120/80/usb0 30sek. Screen poniżej - 1:1

Załączam też fits - proszę zerknijcie - teraz jest poprawnie?

Co to za jaja?

 

https://www.dropbox.com/s/tcgokw3o0kc5sp7/Single__USB_ac_cooON-15F_0537_Bin1x1_30s__-15C_G120_OFS80.fit?dl=0

 

 

Zrzut ekranu 2023-02-10 o 10.37.37.jpg

Edytowane przez innerside
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@innerside wygląda na problem ze źródłem zasilania, złączami lub czymś intensywnie zakłócającym w okolicy, lub w laptopie. Przy następnej okazji spróbuj podłączyć kamerę pod jakieś baterie lub akumulator. Źródła elektrochemiczne dają najczystszy prąd stały więc bardzo łatwo w ten sposób wychwycisz w czym problem. Tak samo w kompie przejdź chwilowo na zasilanie bateryjne.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ikosz testy na baterii w garażu dały takie same słabe wyniki - nic się nie zmieniło. 

Zacząłem nawet bawić się w... wifi. Mam wrażenie, że w garażu interferencje zmieniają swoją strukturę na tych darkach jeśli przejdę z 5ghz na 2.4ghz (oraz z ac na n). Możliwe, że coś "łapie" gęstszy sygnał wifi w domu/garażu a na zewnątrz tego nie ma? 

Zmienia się też gniazdko - garaż mam zasilany na oddzielnej fazie. Ogród na kolejnej. Kombinuję dalej. Aby wyeliminować wszystko zamówiłem ten zasilacz zwo oraz podwójnie ekranowany kabel Lindy. 

 

Edytowane przez innerside
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tu już odpiszę :) Zerknąłem na twoje piliki i powiem szczerze, że ta "faktura" nie jest normalna. USB trafic ja miałem na 60 i tego bym nie zmieniał. Też uważam że może to być kwestia zasilania. Jak masz podpiętą kamerę? Do czego? Jakim zasilaczem podłączone jest? Może masz jakieś przebicia? Albo kabel nie jest na 3A, albo zasilacz, albo coś z samym wtykiem.. albo albo albo.. Niestety trzeba próbować różnych rzeczy bo problem może być i u źródła i po drodze. Najlepiej też jakbyś się skontaktował ze sprzedawcą (jeżeli kamera była kupiona jako używana) i dowiedział się jak to wyglądało u niego. 
Ja QHY163M miałem... (... miałem , hlip ;( ) podłączoną kablem DC bezpośrednio do Astrolinka 4 USB a sam astrolink był podłączony do porządnego zasilacza 12V 10A. 
Obecnie mimo, że nie miałem z tym problemów to do nowego zestawu zaopatrzyłem się w porządny stabilizator napięcia. Do niego podpinam teraz laptopa i cały montaż.
Odnalazłem w szafie dysk z plikami źródłowymi i odszukałem moją M81 wraz z cygarem. Jest spora różnica w sygnale.. Na powiększeniu widać bardziej. To jest tak samo jak u ciebie pojedyncza klatka, bez kalibracji.

 

2023-02-10 10_53_03-Window.png

Edytowane przez wismat
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz :) dziękuję, że jesteś :) Liczyłem na twoje doświadczenie z tą kamerą (ps. czas zmienić stopkę :)

Zasilacz GPX 12v5a - z 3 bolcami z uziemieniem. Chyba całkiem ok. Przejściówka na zasilacz - ten przedłużasz z gwintowaną blokadą od qhy.

Kabel usb oryginalny - ten niebieski - 1,5m.

Poprzedni właściciel @Pimo nie miał takich problemów. Podobno zasilał w terenie z baterii 12v. 

U mnie pracuje pod domem, wiec na zasilaniu z sieci. 

Lecę aktualnie z biblioteką darków na zewn. Ale już widzę, że jest lepiej. Zrobię wszystkie klatki kalibracyjne na nowo na zewnątrz. Wrzucę tutaj stack. 

Czekam na zasilacz i ten kabel usb - dam znać, czy coś się zmieni.

 

Wstępnie podsumuję wątek QHY: ZWO Po prostu działa... 

 

Edytowane przez innerside
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@innerside no to zasilacz kamery można wstępnie wykluczyć. W następnym kroku podłącz kamerę pod tablet lub telefon, najlepiej innym kablem, i wyklucz wpływ komputera (w sensie kamera zasilana bezpośrednio z akumulatora i podłącz kamerę pod urządzenie przenośne bez pośredników)

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, lkosz napisał(a):

@innerside no to zasilacz kamery można wstępnie wykluczyć. W następnym kroku podłącz kamerę pod tablet lub telefon, najlepiej innym kablem, i wyklucz wpływ komputera

Testowałem na drugim kompie w garażu (starszy Intel NUC - z usb 2). Nic się nie zmieniło. 

Mam jeszcze jednego pcta -  nie ma wifi. Zbadam temat. 

 

@stfn Pisałeś, że napięcie spada Ci do 9v - to bankowo jest to wina niepoprawnej pracy kamery. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, innerside napisał(a):

Testowałem na drugim kompie w garażu (starszy Intel NUC - z usb 2). Nic się nie zmieniło. 

Mam jeszcze jednego pcta -  nie ma wifi. Zbadam temat. 

W teście z urządzeniem mobilnym chodzi o to żeby wykluczyć wpływ samych komputerów, sposobu ich zasilania oraz wszystkiego po drodze. Po sieci elektrycznej mogą rozchodzić się zakłócenia z jakichś falowników, możesz mieć zrobione pętle na masie, masa w komputerach może być nieuziemiona, urządzenia po drodze pracować niepoprawnie itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykluczam takie rzeczy jak reinstalacja sterowników qhy, ascom, czy płyty głównej bo na innym komputerze dzieje się to samo...

Ja bym jeszcze podpiął kamerę bezpośrednio do kompa (bez usb hubów, astrolinków, itp), do stałego źródła zasilania (ostatecznością byłoby zakupienie stabilizatora napięcia o którym wspomniałem), odpaliłbym najprostszy program czyli FireCapture i zrobił jedną klatkę na niebie. Sprawdziłbym jeszcze na innym kablu USB i na innym kablu zasilającym.
Jakby wtedy wystąpił problem... to bym zgłupiał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Michał napisał, kamera jest ode mnie i działała bez zarzutu (choć każdemu od teraz będę polecał zrobić parę klatek w dniu wysyłki, ja tego nie zrobiłem...).

U mnie cały setup (mont/laptop/kamery/astrolink) były podpięte pod akumulator samochodowy 60Ah.

Zasilanie kamery od Astrolinka, hub usb 3.0 StarTech.

 

Z tego, co pisałem z Michałem na priv, to wydaje mi się, że:

(1) Kamera + kabel USB + odłączone zasilanie chłodzenia -> brak bandingu

(2) Kamera + kabel USB + zasilanie / Cooling Off -> zaczyna pojawiać się mały banding

(3) Kamera + kabel USB + zasilanie / Cooling On -> banding już ogromny

 

Ze swojej strony polecam jeszcze:

- cały zestaw (wszystkie zasilacze) podpiąć pod wspólną listwę

- no i oczywiście zmienić źródło zasilania w punktach (2) i (3)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.