Skocz do zawartości
  • 0

Teleskop do miasta


Daiki0

Pytanie

Cześć, rozważam zakup pierwszego, w miarę poważnego teleskopu.

 

Budżet: do ok. 1300 zł

Oświetlenie: dość spore, miasto

Miejsce: blok, bardzo mały balkon

Cel: idealnie byłoby móc obserwować zarówno planety jak i galaktyki, jednak ze względu na słabe warunki, jestem otwarty na kompromisy.

 

Edit: Mam możliwość wyjazdu w miejsca o bardzo dobrych warunkach, więc może to być wszystko, co da się samemu podnieść i upchnąć w aucie. W domu mogę ograniczyć się do obserwacji ciał niebieskich, które akurat będą w polu widzenia.

 

Ewentualnie mogę rozważyć opcję kupna nieco słabszego sprzętu, aby móc obserwować nim tylko trochę więcej niż oferuje gołe oko, ponieważ mam możliwość częstego uczęszczania do obserwatorium. Jakieś teleskopy mają tutaj sens, czy lepsza byłaby lornetka?

Edytowane przez Daiki0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Pewnie zaraz edek zniknie z giełdy i problem kolegi się rozwiąże.

Teleskop bez chromatyzmu z bardzo dobrze skorygowaną aberracją sferyczną na poziomie 1/8 lambda lub lepiej, bardzo dobry wyciąg. Wymiary wprost na balkon idealne. Sporo pokaże na Księżycu, planetach i posłuży jako przeglądówka DS-ów. W dodatku po odkręceniu dorobionej rurki może obsłużyć bino. A to wszystko w cenie nowego słabego achromatu. No nie wiem co tu jeszcze doradzić można.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, heizel napisał(a):

Dokładnie jak pisze Oicam. Chyba tylko jedyną jego wadą jest brak stopki na szukacz no chyba, że da się przykręcić do wyciągu gso?

Akurat do tego wyciągu się nie da. Ale to bez znaczenia. Do tego kątówkę 2 cale i AZ4 z giełdy, plus ze dwa okulary na start, jeden szeroki Erfl, drugi jakieś 5/6mm na planety i Księżyc i już można pożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
37 minut temu, Mateusz F napisał(a):

 

Cześć Anatolu , ten montaż to Sky-Watcher AVANT AZ-EQ. Niestety w Polskich sklepach nie jest oferowany. Ja go kupiłem tu :

 

https://tavcso.hu/en/product/Avant

 

Spokojnie radzi sobie z Makiem 102 i refraktorkiem APO 70mm

 

 

Dzięki za info, nie wiedziałem że SW taki fajny montażyk ma w ofercie. On ma wysuwaną kolumnę ?

Edytowane przez anatol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, oicam napisał(a):

Pewnie zaraz edek zniknie z giełdy i problem kolegi się rozwiąże.

Teleskop bez chromatyzmu z bardzo dobrze skorygowaną aberracją sferyczną na poziomie 1/8 lambda lub lepiej, bardzo dobry wyciąg. Wymiary wprost na balkon idealne. Sporo pokaże na Księżycu, planetach i posłuży jako przeglądówka DS-ów. W dodatku po odkręceniu dorobionej rurki może obsłużyć bino. A to wszystko w cenie nowego słabego achromatu. No nie wiem co tu jeszcze doradzić można.

I w bardzo dobrych warunkach do obserwacji oferowałby więcej od tańszej synty na dobsonie 8? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Daiki0 napisał(a):

I w bardzo dobrych warunkach do obserwacji oferowałby więcej od tańszej synty na dobsonie 8? 

Tu nie chodzi o to, bo praw fizyki nie oszukasz. Szukałeś teleskopu na balkon. 

 

Dobson 8 to ogólnie uniwersalny sprzet- bardzo dobry do planet, bardzo dobry do ds i w dodatku tani. Nie bez powodu jest polecany jako pierwszy teleskop. Jego jedyna wadą są gabaryty i waga a pamiętaj że "najlepszy teleskop to ten którego najczęściej używasz" 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, Daiki0 napisał(a):

I w bardzo dobrych warunkach do obserwacji oferowałby więcej od tańszej synty na dobsonie 8? 

Nie. A czy synta wejdzie na Twój balkon? Sam musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy interesują Cię szybkie a częste obserwacje z balkonu, czy rzadsze na wyjazdach. W dodatku na balkonie po gorącym dniu seeing często jest gorszy. Jaki masz ten balkon, w jakim kierunku, czy nad nim jest niebo, czy inny balkon, które to piętro i czy ostatnie? W jakim mieście mieszkasz w sensie wielkości? Latem spróbuj obserwować Syntą Księżyc, który nisko góruje. Czasami nie da się po prostu tego wykonać.

Edytowane przez oicam
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, heizel napisał(a):

Tu nie chodzi o to, bo praw fizyki nie oszukasz. Szukałeś teleskopu na balkon. 

 

Dobson 8 to ogólnie uniwersalny sprzet- bardzo dobry do planet, bardzo dobry do ds i w dodatku tani. Nie bez powodu jest polecany jako pierwszy teleskop. Jego jedyna wadą są gabaryty i waga a pamiętaj że "najlepszy teleskop to ten którego najczęściej używasz" 

Jasne, po prostu wpisy uzmysłowiły mi, że oglądanie z mojego domu wymaga wielu kompromisów, jednocześnie nie oferując zbyt wiele. Pole widzianego nieba będzie bardzo skromne, więc znacznie lepszym rozwiązaniem będzie znalezienie lepszego miejsca do obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Daiki0 napisał(a):

I w bardzo dobrych warunkach do obserwacji oferowałby więcej od tańszej synty na dobsonie 8? 

nie. ED80 jest gorszy od newtona 8", ale newtony na dobsonie są niewygodne na malutkim balkonie. Nawet na dużym balkonie. Używanie teleskopu ma być po pierwsze przyjemne i tym lepiej się kierować. ED80 jest dobrym teleskopem, którego nie zmienisz, a z czasem użyjesz do np. robienia zdjęć. Natomiast jeśli będziesz kontynuować hobby, to z pewnością uzupełnisz go np. o inną tubę z większą zdolnością zbiorczą, lub o kamerę i montaż paralaktyczny, dzięki czemu złapiesz galaktyki.

 

Przy tych wymaganiach alternatywą są katadioptryki lub zwierciadlaki z wyciągiem z tyłu, bo do galaktyk (poza M31) wcale nie potrzebujesz krótkiej ogniskowej. To mogą być SCT, MAKi i CC. Tylko to kilkakrotnie przekracza twój budżet, bo apertura powinna być trochę większa w wizualu.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, Daiki0 napisał(a):

Jasne, po prostu wpisy uzmysłowiły mi, że oglądanie z mojego domu wymaga wielu kompromisów, jednocześnie nie oferując zbyt wiele. Pole widzianego nieba będzie bardzo skromne, więc znacznie lepszym rozwiązaniem będzie znalezienie lepszego miejsca do obserwacji.

Jeśli jesteś gotowy na dobsona 8 to polecam Ci zdecydować się do niedzieli bo w delcie jest zniżka 12,5%. Z dobsonów 8 to bierz GSO bo w zestawie masz dwa dobre okulary które na sam początek przygody Ci wystarczą i dobry wyciąg z mikroruchami 

Edytowane przez heizel
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Daiki0 napisał(a):

Jasne, po prostu wpisy uzmysłowiły mi, że oglądanie z mojego domu wymaga wielu kompromisów, jednocześnie nie oferując zbyt wiele. Pole widzianego nieba będzie bardzo skromne, więc znacznie lepszym rozwiązaniem będzie znalezienie lepszego miejsca do obserwacji.

owszem, ale obserwacje balkonowe mają jedną wielką zaletę - miejscówka jest przy domu. Wyjazd na obserwacje wiąże się z planami, tego się nie robi na hura. Dlatego 100x bardziej wolę swój teleskop na balkonie i 20 nocy obserwacyjnych miesięcznie pod bortle 9, niż 1-3 noce wyjazdowe pod ciemne niebo, kiedy trzeba mieć 90% pewności że będzie bezchmurno. Zachmurzenie kiepsko się prognozuje, zwłaszcza nad miastami. Przykładem u mnie jest ostatnia noc - tak ciemnego nieba nie miałem od kilku miesięcy, a w prognozach było 100% zachmurzenie.

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, heizel napisał(a):

Jeśli jesteś gotowy na dobsona 8 to polecam Ci zdecydować się do niedzieli bo w delcie jest zniżka 12,5%. Z dobsonów 8 to bierz GSO bo w zestawie masz dwa dobre okulary które na sam początek przygody Ci wystarczą 

Z tego co widziałem, to jest sporo używek. Ludzie pewnie tracą zapał ze względu na jego mobilność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, lkosz napisał(a):

owszem, ale obserwacje balkonowe mają jedną wielką zaletę - miejscówka jest przy domu. Wyjazd na obserwacje wiąże się z planami, tego się nie robi na hura. Dlatego 100x bardziej wolę swój teleskop na balkonie i 20 nocy obserwacyjnych miesięcznie pod bortle 9, niż 1-3 noce wyjazdowe pod ciemne niebo, kiedy trzeba mieć 90% pewności że będzie bezchmurno. Zachmurzenie kiepsko się prognozuje, zwłaszcza nad miastami. Przykładem u mnie jest ostatnia noc - tak ciemnego nieba nie miałem od kilku miesięcy, a w prognozach było 100% zachmurzenie.

Dokładnie, mam takie samo zdanie. Poza tym gromady otwarte są całkiem ok a do całej reszty mam podpiętą kamerę i EAA. Dobsona mam na ciemnej miejscówce ale wyjeżdżam tam 1-2 w miesiącu podczas nowiu o ile zgra mi się pogoda, faza księżyca i wolne od pracy. Balkon to u mnie 90% 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 godzin temu, oicam napisał(a):

Zamiast maków i krótkich achromatów na forum jest edek 80mm SW za jedyne 1600 zł. I to bym brał i to szybciutko.

 

https://astropolis.pl/topic/88450-teleskop-ed80-po-przejściach-z-wyciągiem-gso-body-canon-5d-mark-ii-z-modem-canon-6d/#comment-1005670

On jest bez statywu. Niestety w takim wypadku zestaw by mnie kosztował jakieś 1000zl ponad budżet

Edytowane przez Daiki0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, Daiki0 napisał(a):

On jest bez statywu. Niestety w takim wypadku zestaw by mnie kosztował jakieś 1000zl ponad budżet

Zawsze mam ten sam problem przy tego typu zakupach. Ale z perspektywy czasu zobaczysz, że opłaca się dołożyć więcej, żeby czerpać z tego więcej radości.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, Daiki0 napisał(a):

Z tego co widziałem, to jest sporo używek. Ludzie pewnie tracą zapał ze względu na jego mobilność

 

8"  dobson nie jest jeszcze na tyle żeby był upierdliwy. Kłopotliwe rozmiary zaczynają się od 10" dobsona. Niektórzy sprzedają, bo chcą przejść na większy teleskop. O 2 cale większy dobson pokaże DSy jaśniej i na 2" różnicy w średnicy lustra widać, że jest lepiej.

 

Niekoniecznie musisz obserwować z balkonu. Możesz również obserwować sprzed bloku/domu jeśli masz taką możliwość. 

 

Wygodny do przenoszenia na odległość do kilkudziesięciu metrów będzie Mak 102 / 127 lub krótki refraktor. Do Maka 102 oraz refraktora 72mm (nie wiem jak jest z ED80mm) wystarczy jeden ciężarek (ten węższy) z montażu EQ3-2, więc da się zabrać na jeden raz - montaż ze statywem do ręki, teleskop, okulary, kątówka do plecaka/torby na ramię.

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, oicam napisał(a):

Nie. A czy synta wejdzie na Twój balkon? Sam musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy interesują Cię szybkie a częste obserwacje z balkonu, czy rzadsze na wyjazdach. W dodatku na balkonie po gorącym dniu seeing często jest gorszy. Jaki masz ten balkon, w jakim kierunku, czy nad nim jest niebo, czy inny balkon, które to piętro i czy ostatnie? W jakim mieście mieszkasz w sensie wielkości? Latem spróbuj obserwować Syntą Księżyc, który nisko góruje. Czasami nie da się po prostu tego wykonać.

No właśnie założyciel wątku na takie pytania nie udziela odpowiedzi.  Ciekawe dlaczego, niby ma dostęp do obserwatorium  astronomicznego, czyżby nie było  tam nikogo kto mógłby mu pomóc

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, kompas napisał(a):

No właśnie założyciel wątku na takie pytania nie udziela odpowiedzi.  Ciekawe dlaczego, niby ma dostęp do obserwatorium  astronomicznego, czyżby nie było  tam nikogo kto mógłby mu pomóc

I tak jeśli sam nie spróbuje to się nie dowie. Na końcu może się okazać, że balkonu to w zasadzie nie ma i będzie obserwował przez okno, albo jeszcze coś innego. Opis sytuacyjny pomimo pytań jest tak ubogi w jakiekolwiek szczegóły, że w zasadzie nic nie da się doradzić.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, biedronek napisał(a):

 

8"  dobson nie jest jeszcze na tyle żeby był upierdliwy. Kłopotliwe rozmiary zaczynają się od 10" dobsona. 

 

 

No i tu znowu ile ludzi to tyle opinii. Dla mnie bez znaczenia czy 8 czy 10. Gabaryty praktycznie te same tylko trochę cięższy. Jedyną różnice widzę z przenoszeniem go w całości, ale z 10 też daje radę (na krótkim odcinku) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, oicam napisał(a):

I tak jeśli sam nie spróbuje to się nie dowie. Na końcu może się okazać, że balkonu to w zasadzie nie ma i będzie obserwował przez okno, albo jeszcze coś innego. Opis sytuacyjny pomimo pytań jest tak ubogi w jakiekolwiek szczegóły, że w zasadzie nic nie da się doradzić.

Moje zdanie jest takie same, na początku też myślałem   że szuka  porady , teraz już tak nie myślę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, heizel napisał(a):

No i tu znowu ile ludzi to tyle opinii. Dla mnie bez znaczenia czy 8 czy 10. Gabaryty praktycznie te same tylko trochę cięższy. Jedyną różnice widzę z przenoszeniem go w całości, ale z 10 też daje radę (na krótkim odcinku) 

 

Wprowadzasz w błąd. GSO 10 ma większą i cięższą  podstawę  i sama tuba jest również większa i zdecydowanie trudniej się nią w rękach przenosi  niż 8".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
25 minut temu, biedronek napisał(a):

 

Wprowadzasz w błąd. GSO 10 ma większą i cięższą  podstawę  i sama tuba jest również większa i zdecydowanie trudniej się nią w rękach przenosi  niż 8".

 

 

MIałem 8 i aktualnie mam 10. 3kg różnicy w podstawie dobsona kompletnie mi nie robi różnicy a tuba ma tą samą długość Co 8 i jest tak samo niewygodna w przenoszeniu np w ciasnym korytarzu. Obie tuby wchodzą na tylne siedzenie wiekszości samochodów. 

 

Jak dla mnie różnica jest widoczna w dobsonie 12 bo to już jest klamot straszny 

 

ale nie dobsonów w sumie dotyczy ten wątek

Edytowane przez heizel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.