Skocz do zawartości
  • 0

Teleskop do miasta


Daiki0

Pytanie

Cześć, rozważam zakup pierwszego, w miarę poważnego teleskopu.

 

Budżet: do ok. 1300 zł

Oświetlenie: dość spore, miasto

Miejsce: blok, bardzo mały balkon

Cel: idealnie byłoby móc obserwować zarówno planety jak i galaktyki, jednak ze względu na słabe warunki, jestem otwarty na kompromisy.

 

Edit: Mam możliwość wyjazdu w miejsca o bardzo dobrych warunkach, więc może to być wszystko, co da się samemu podnieść i upchnąć w aucie. W domu mogę ograniczyć się do obserwacji ciał niebieskich, które akurat będą w polu widzenia.

 

Ewentualnie mogę rozważyć opcję kupna nieco słabszego sprzętu, aby móc obserwować nim tylko trochę więcej niż oferuje gołe oko, ponieważ mam możliwość częstego uczęszczania do obserwatorium. Jakieś teleskopy mają tutaj sens, czy lepsza byłaby lornetka?

Edytowane przez Daiki0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Niestety budżet się nie zgadza...

 

Jeśli w budżecie ma być montaż i wszystko inne to niegłupim zakupem jest Spinor 90/910 + jakiś montaż azymutalny.

Zostanie jeszcze na 2-3 okulary. Oczywiście wszystko używane. Obrazy daje fajne, szczególnie przy powiększeniach w okolicy 50-75x.

 

A jeśli faktycznie chodzi o SAM teleskop to MAK 127 jak najbardziej...

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W takim budzecie to uzywany mak 102 na montazu az4 albo lepiej na montazu eq3-2. Dlugi refraktor jak ten spinor to slaby pomysl na balkon - niewygodne beda obserwacje obiektow wysoko polozonych. Mozesz tez wziac lornetke.

 

Przy dosc sporym zaswietleniu o ogladaniu galaktyk zapomnij. One wymagaja ciemnego nieba.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
35 minut temu, Daiki0 napisał(a):

Dziękuję za odpowiedzi. Widzę, że obserwacja z domu odpada w tym budżecie, więc zmodyfikowałem kryteria.

Dlaczego odpada?

Mak 100mm to bardzo fajny teleskop do ogladania Księzyca, planet, gwiazd podwójnych, czyli w zasadzie tego co mozna zobaczyc z miasta, a tym bardziej z balkonu.

Jesli zależy ci na rozległych obiektach, galaktykach, mgławicach, to ani ten Mak ani obserwacje z miasta...

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, Daiki0 napisał(a):

Ewentualnie mogę rozważyć opcję kupna nieco słabszego sprzętu, aby móc obserwować nim tylko trochę więcej niż oferuje gołe oko...

 

 

Lornetka 7x50, np. Tento. Kupisz w stanie idealnym za około 300zł. Przy takim powiększeniu można oglądać niebo z ręki. Widać na pewno sporo więcej niż gołym okiem...

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
40 minut temu, JSC napisał(a):

Dlaczego odpada?

Mak 100mm to bardzo fajny teleskop do ogladania Księzyca, planet, gwiazd podwójnych, czyli w zasadzie tego co mozna zobaczyc z miasta, a tym bardziej z balkonu.

Jesli zależy ci na rozległych obiektach, galaktykach, mgławicach, to ani ten Mak ani obserwacje z miasta...

Chodzi o MAK 102/1300? A bardzo się różni od SW synta 102/500?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 minuty temu, Daiki0 napisał(a):

Chodzi o MAK 102/1300? A bardzo się różni od SW synta 102/500?

 

Generalnie bardzo. Jest to zupełnie inny układ optyczny teleskopu.

 

PS: Chyba powinieneś jeszcze nieco trochę doczytać przed zakupem sprzętu.

Edytowane przez Mc ślimack
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Daiki0 napisał(a):

Chodzi o MAK 102/1300? 

Ja mam akurat 100/1400 Bressera, ale moze byc i 102/1300 SkyWatchera.

Mozesz nim prowadzic bardzo satysfakcjonujace obserwacje US.

Np. takie cos:

474566013_tranzytGanimedesEuropaJowisz.thumb.jpg.fe493dfd12ea4c899b0a29520084ee94.jpg

 

Teleskopów jest do wyboru batdzo duzo.  Ale jesli ma byc na bardzo mały balkon i za 1300zl  to raczej taki mały Maczek ( uzywany).

 

 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 godzin temu, Daiki0 napisał(a):

Cześć, rozważam zakup pierwszego, w miarę poważnego teleskopu.

 

Budżet: do ok. 1300 zł

Oświetlenie: dość spore, miasto

Miejsce: blok, bardzo mały balkon

 

 

 

 

Jak mały jest ten balkon  i  wktórą stronę jest skierowany , niektóre balkony są tak małe że nawet montaż się na nich nie zmieści

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
45 minut temu, kompas napisał(a):

Jak mały jest ten balkon  i  wktórą stronę jest skierowany , niektóre balkony są tak małe że nawet montaż się na nich nie zmieści

Niestety właśnie do takich się zalicza. Balkon skierowany na wschód i są jeszcze okna na zachód. Może po prostu będę jeździł z dobsonem, a w domu najwyżej ograniczę się do postawienia go przed oknem/balkonem.

Edytowane przez Daiki0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zamiast maków i krótkich achromatów na forum jest edek 80mm SW za jedyne 1600 zł. I to bym brał i to szybciutko.

 

https://astropolis.pl/topic/88450-teleskop-ed80-po-przejściach-z-wyciągiem-gso-body-canon-5d-mark-ii-z-modem-canon-6d/#comment-1005670

Edytowane przez oicam
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, oicam napisał(a):

Zamiast maków i krótkich achromatów na forum jest edek 80mm SW za jedyne 1600 zł. I to bym brał i to szybciutko.

 

https://astropolis.pl/topic/88450-teleskop-ed80-po-przejściach-z-wyciągiem-gso-body-canon-5d-mark-ii-z-modem-canon-6d/#comment-1005670

To najlepszy wybór do 1600? Bo być może nie będę się ograniczał co do wielkości, wystarczy, że do auta wejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja chyba na prawdę przetestowałem wszystko na balkonie od 60mm do 250mm apertury i każdą konstrukcje optyczną poza tymi egzotycznymi i Rc i powiem Ci że bierz edka 80mm bez zastanowienia.

 

Maki są fajne ale w zasadzie to one się nadają tylko do księżyca i gwiazd podwójnych a tak naprawdę najwiekszą frajdę mi sprawia oglądanie drogi mlecznej i gromad otwartych na balkonie. W zasadzie na balkonie pozostają te duże i jasne gromady otwarte jak plejady, chichotki i tutaj dobry refraktor pokazuje swój pazur bo potrzebne jest duże pole i brak AC. Większa apertura trochę poprawia widoki ale porównując maka127 do edka80 na balkonie to edek go wg mnie wciąga nosem. 

 

Nie mówiac już o katastrofalnym seeingu na balkonie, studzeniu i problemów z brakiem gwiazd w szukaczu. 

 

Na prawdę weź tego edka i mówi Ci to osoba która 7 lat szukała sprzętu na balkon 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
46 minut temu, Daiki0 napisał(a):

To najlepszy wybór do 1600? Bo być może nie będę się ograniczał co do wielkości, wystarczy, że do auta wejdzie.

Co tu gadać, ka bym go kupił. Ten teleskop normalnie kosztuje ponad 3000zł. To jest naprawdę dobry sprzęt, a w tej cenie to naprawdę okazja.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, heizel napisał(a):

Ja chyba na prawdę przetestowałem wszystko na balkonie od 60mm do 250mm apertury i każdą konstrukcje optyczną poza tymi egzotycznymi i Rc i powiem Ci że bierz edka 80mm bez zastanowienia.

 

Maki są fajne ale w zasadzie to one się nadają tylko do księżyca i gwiazd podwójnych a tak naprawdę najwiekszą frajdę mi sprawia oglądanie drogi mlecznej i gromad otwartych na balkonie. W zasadzie na balkonie pozostają te duże i jasne gromady otwarte jak plejady, chichotki i tutaj dobry refraktor pokazuje swój pazur bo potrzebne jest duże pole i brak AC. Większa apertura trochę poprawia widoki ale porównując maka127 do edka80 na balkonie to edek go wg mnie wciąga nosem. 

 

Nie mówiac już o katastrofalnym seeingu na balkonie, studzeniu i problemów z brakiem gwiazd w szukaczu. 

 

Na prawdę weź tego edka i mówi Ci to osoba która 7 lat szukała sprzętu na balkon 

Tyle, że przy takich warunkach oświetleniowych nie zobaczę tych wszystkich gromad. A jak pojadę gdzieś z teleskopem to wielkościowo ogranicza mnie tylko auto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Większość z nas ma kilka teleskopów, ja sam aktualnie mam ich 5. Nie jest powiedziane, że edkiem nie zobaczysz czegoś pod ciemnym niebem. Ogółem jako początkujący to raczej pewnie i tak będziesz ogladał te najbardziej widowiskowe (jasne) Ds i tu spokojnie edek wtstarczy. Uzupełnisz go w przyszłości o dobsona 8-10 i w zasadzie więcej nie potrzebujesz

 

Gdyby ktoś mi przystawił do głowy pistolet i powiedział, że mogę mieć tylko jeden teleskop to chyba wybrałbym własnie edka80 :D

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, heizel napisał(a):

Większość z nas ma kilka teleskopów, ja sam aktualnie mam ich 5. Nie jest powiedziane, że edkiem nie zobaczysz czegoś pod ciemnym niebem. Ogółem jako początkujący to raczej pewnie i tak będziesz ogladał te najbardziej widowiskowe (jasne) Ds i tu spokojnie edek wtstarczy. Uzupełnisz go w przyszłości o dobsona 8-10 i w zasadzie więcej nie potrzebujesz

 

Gdyby ktoś mi przystawił do głowy pistolet i powiedział, że mogę mieć tylko jeden teleskop to chyba wybrałbym własnie edka80 :D

Patrząc na cenę, to raczej dobson będzie uzupełniał edka ? Dlatego chyba od dobsona właśnie zacznę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja sam zaczynałem od dobsona 8 i po kilku wyjazdach jak już entuzjazm opadł to w sumie zbierał kurz. Sprzedałem i kupiłem achromat 102mm i nagle teleskop był ze mną wszędzie i moje obserwacje z kilku nocy w roku zmieniły się na każdą pogodną noc. 

 

Nie chcę Cie zniechęcać ale jak już minie okres fascynacji tzw "honeymoon" to dojdziesz do wniosku, że duży dobson to raczej stacjonarka. 

 

Gdybym zaczynał od początku to kupiłbym edka 80 a dopiero potem dobsona

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.