Skocz do zawartości
  • 0

Teleskop do miasta


Daiki0

Pytanie

Cześć, rozważam zakup pierwszego, w miarę poważnego teleskopu.

 

Budżet: do ok. 1300 zł

Oświetlenie: dość spore, miasto

Miejsce: blok, bardzo mały balkon

Cel: idealnie byłoby móc obserwować zarówno planety jak i galaktyki, jednak ze względu na słabe warunki, jestem otwarty na kompromisy.

 

Edit: Mam możliwość wyjazdu w miejsca o bardzo dobrych warunkach, więc może to być wszystko, co da się samemu podnieść i upchnąć w aucie. W domu mogę ograniczyć się do obserwacji ciał niebieskich, które akurat będą w polu widzenia.

 

Ewentualnie mogę rozważyć opcję kupna nieco słabszego sprzętu, aby móc obserwować nim tylko trochę więcej niż oferuje gołe oko, ponieważ mam możliwość częstego uczęszczania do obserwatorium. Jakieś teleskopy mają tutaj sens, czy lepsza byłaby lornetka?

Edytowane przez Daiki0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
23 minuty temu, heizel napisał(a):

 

 

MIałem 8 i aktualnie mam 10. 3kg różnicy w podstawie dobsona kompletnie mi nie robi różnicy a tuba ma tą samą długość Co 8 i jest tak samo niewygodna w przenoszeniu np w ciasnym korytarzu. Obie tuby wchodzą na tylne siedzenie wiekszości samochodów. 

 

A ja mam obie. Nie pisałem o wsadzaniu na tylne siedzenie samochodu, tylko o przenoszeniu w rękach.  10" się przenosi trochę trudniej ze względu na rozmiary.  Pisanie, że jest to bez różnicy w porównaniu do 8" to przesada. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, biedronek napisał(a):

 

A ja mam obie. Nie pisałem o wsadzaniu na tylne siedzenie samochodu, tylko o przenoszeniu w rękach.  10" się przenosi trochę trudniej ze względu na rozmiary.  Pisanie, że jest to bez różnicy w porównaniu do 8" to przesada. 

 

 

Dlatego napisałem, że ile ludzi tyle opinii. Dla mnie bez różnicy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, kompas napisał(a):

No właśnie założyciel wątku na takie pytania nie udziela odpowiedzi.  Ciekawe dlaczego, niby ma dostęp do obserwatorium  astronomicznego, czyżby nie było  tam nikogo kto mógłby mu pomóc

Już odpowiadałem na to pytanie, na mój balkon żaden statyw nie wejdzie w całości. W obserwatorium też mnie nakierowywali ale tam operują na sporo droższym sprzęcie i nie śledzą cen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minut temu, Daiki0 napisał(a):

Już odpowiadałem na to pytanie, na mój balkon żaden statyw nie wejdzie w całości. W obserwatorium też mnie nakierowywali ale tam operują na sporo droższym sprzęcie i nie śledzą cen

To nawet lepiej, statyw na balkonie to zmora. Przytwierdz do balustrady głowice lub minidobsona ( nowy chyba za trzy stówy a uzywany jeszcze mniej) i po sprawie. Praktycznie cała kase mozesz przeznaczyc na EDka 80mm ;)

Drzwi balkonowe musisz jednak miec zamkniete. Dodatkowo sasiedzi z dołu tez...

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, JSC napisał(a):

To nawet lepiej, statyw na balkonie to zmora. Przytwierdz do balustrady głowice lub minidobsona ( nowy chyba za trzy stówy a uzywany jeszcze mniej) i po sprawie. Praktycznie cała kase mozesz przeznaczyc na EDka 80mm ;)

Drzwi balkonowe musisz jednak miec zamkniete. Dodatkowo sasiedzi z dołu 

A te minidobsony się sprawdzają? Ewentualnie jaką głowicę mógłbym kupić? Bo montaż na balustradzie byłby najlepszą opcją w domu a nikt przedtem tego nie zasugerował.

Edytowane przez Daiki0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pojawiaja sie na gieldach. Ostatni byla glowica AZ4. Byl albo jest gdzies minidobson. 

Zreszta mozesz po prostu kupic duży katownik i sidoelko Vixen. Jak masz troche smykalki majsterkowicza to sam to w godzine zmontujesz.

 

Tu masz siodelko

 https://teleskopy.pl/Siodełko-żeńskie-w-standardzie-Vixen-(GSO-FF561)-teleskopy-5754.html

 

Tu masz minidobsona

https://www.astroshop.pl/azymutalny-bez-goto/omegon-montaz-mini-dobson-ii/p,53648

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ten ED 80 z ogłoszenia, na moje oko jest mocno sfatygowany, bardziej to baza pod ATM.

 

Kolega dysponuje budżetem 1300 zł a ten ED-ek to 1600 zł + montaż 300-700 zł + kątówka 2” z 300 zł + okulary kolejne 300-500zł

 

uzbieranie zestawu do obserwacji wg. tych porad to prawie dwa razy więcej niż planuje autor wątku …..

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dobson to chyba najlepszy wybór na pierwszy teleskop :) ja po latach zacząłem doceniać wygodę obserwacji stąd pojawił się Mak127 EQ3-2 z prowadzeniem, bo zajebistą sprawą jest usiąść wygodnie na krześle i zanurzyć się w nasadce bino z prowadzeniem za planetą w normalnej pozycji siedzącej bez dotykania teleskopu spędzając dłuuugie minuty na wysłuskiwaniu detalu, często wstrzymując oddech i uspokajając bicie serca, żeby maksymalnie wytłumić wszelkie drgania :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A ja sie jakoś nie moge przyzwyczaic do Dobsona (zrobiłem sam do Newtona 200/1000) i znowu kupuję do niego  EQ5....

W ogole nie lubie montażu AZ. Na jakies szybkie 20 minotowe wypady to tak, ale juz na godzinkę lub dwie to zdecydowanie wole montaz EQ.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Osobiście nigdy nie zapomnę wspaniałych obserwacji Syntą 10" kiedy potrafiłem w minutę ręcznie namierzyć kilkanaście obiektów na niebie z pamięci. To był fajny trening na zaliczanie obiektów i naukę nieba. Jednocześnie niezła gimnastyka np. namierzanie Blinking Planetary w Łabędziu w zenicie "na czas" :D Jednak balkon wg mnie = planety = Mak na EQ z prowadzeniem i sączenie się widoczkiem jak stary koneser bez pośpiechu, wygodne kontemlowanie się naszym Układem Słonecznym w klapkach z ciepłą herbatką pod ręką.

  • Lubię 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, JSC napisał(a):

(...) Na małe powiekszenia wystarcza AZ, ale ja wolę duże, a nawet bardzo duże, a nawet ekstremalnie duże.

Dla fanów ciężkich Dobsonów i bardzo dużych powiększeń są platformy.

Masz naturalne namierzanie AZ, konkretną aperturę za rozsądne pieniążki i śledzenie obiektów.
A jak seeing słaby, to platforma zostaje w domu i cieszysz się DS-ami w małych powiększeniach.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.