Skocz do zawartości

NGC 2244 Rozeta


dimis

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 18.02.2023 o 19:43, dimis napisał(a):

Prezentuje 2 podejscia do obrobki, pierwsze to standardowy NB, a drugi to pierwsze moje podejscie do "ala Hubble": rozbicie kanalow + wymieszanie + LRGB combination. Obrobka w pix.

 

Podzielam poniekąd pogląd kolegi @karp_killer. Kadr ładny, szczegół ładny. Z kolorami jest trochę dziwnie. To co nazywasz "standardowym NB" (czyli wprost klatki z filtra STC DB) wyszło całkiem sensownie, choć brakuje mi kolorystyki charakterystycznej dla HOO. W sumie trudno się dziwić, bo zbieranie H i O filtrem duo-narrowband z założenia ogranicza późniejszą możliwość złożenia H i O w dowolny sposób. Chyba że znasz  jakiś sposób na rozłożenie kanałów z takiego kadru na H i O i późniejsze złożenie wedle uznania. No właśnie, może istnieje jakieś narzędzie do rozkładania kolorów na pasma H i O?

 

Jeżeli chodzi o "a la Hubble" to wyszło bardzo ciekawie, choć chyba w gruncie rzeczy nie jest to "a la Hubble". ;)

 

Rozumiem, że gwiazdy zostały zrobione bez filtra STC DB? Jeżeli tak, to jaki filtr stosowałeś przy zbieraniu gwiazdek?

 

 

 

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@diver dzieki za komentarz. Nie, nie mam magicznego sposobu na oddzielenie kanałów H i O z OSC przy użyciu filtra typu dualband, ale o tym pewnie wiesz i tak. Mam jakieś skrypty Pana B. Blanshana, ale to nie to samo co mono w narrowbandzie, miedzy innymi dlatego kamerka Mono i odpowiednie filtry juz do mnie jadą. Odnośnie gwiazd. 2600MC ma wbudowany UV IR cut, wiec nie używam dodatkowych filtrów, z mojego ogrodu jest ok 20,9 SQM. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, dimis napisał(a):

Nie, nie mam magicznego sposobu na oddzielenie kanałów H i O z OSC przy użyciu filtra typu dualband, ale o tym pewnie wiesz i tak.

 

I tak to "HOO" nieźle wyszło z tego STC DB. :) Ponawiam pytanie: a gwiazdy z jakim filtrem zbierałeś?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, dimis napisał(a):

@diver dzieki za komentarz. Nie, nie mam magicznego sposobu na oddzielenie kanałów H i O z OSC przy użyciu filtra typu dualband, ale o tym pewnie wiesz i tak. Mam jakieś skrypty Pana B. Blanshana, ale to nie to samo co mono w narrowbandzie, miedzy innymi dlatego kamerka Mono i odpowiednie filtry juz do mnie jadą. Odnośnie gwiazd. 2600MC ma wbudowany UV IR cut, wiec nie używam dodatkowych filtrów, z mojego ogrodu jest ok 20,9 SQM. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 19.02.2023 o 23:10, diver napisał(a):

może istnieje jakieś narzędzie do rozkładania kolorów na pasma H i O

 

Można pixelmathem. Channel extraxtion do osobnych kanałów R, G ,B -> Linear match Następnie, Bazując na wykresie kamery ASI2600mc (na oko). Każdy piksel widzi w jakimś stopniu pasma 500nm i 656nm.

 

image.jpeg.66fed8adb8bfbb575fae662fb9366624.jpeg

R= 0,03 x OIII + 0,82 Ha

G=0,93 x OIII + 0,15 Ha

B=0,5 x OIII + 0,08 Ha

 

Z kanału R:

Ha=(R-0,03 x OIII)/0,82

 

I z tych danych już jest prosta droga do zmiksowania R, G i B, uwzględniając, że zielonych pikseli jest 2x więcej na każdy R i B.

 

Choć teraz jak się nad tym trochę zastanawiam, próbowałbym rozbić materiał do 4 kanałów CFA, zamiast RGB i na nich pracować. Mam taki materiał, spróbuję.

 

 

 

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.