Jump to content

Klevzow Tal 200k

Mizar
 Share

Recommended Posts

W związku z wymianą sprzętu obserwacyjnego na zbliżającą się opozycję Marsa pozbywam się mojego nocnego towarzysza: Talika 200k.

Jest to teleskop o średcy 200mm o bardzo krótkiej tubie (ok. 50 cm). Był w sam raz na mój wąski balkon. Waga tuby to ok. 8kg.

Mój egzemplarz ma sprawdzoną bardzo dobrą optykę. Obrazy daje ostre a na dowód załączam wykonane przeze mnie zdjęcia Saturna i Jowisza. Rozdzielczość teoretyczna 0,6" udokumentowana została fotograficznym rozdzieleniem Bety Del 0,58".

Montaż to prosty paralaktyk z mechanizmem zegarowym osadzony na statywie kolumnowym jest wystarczająco dobry do prowadzenia planet przy ogniskowej nawet ponad 6m (patrz zdjęcia).

Całość zapakowana jest w drwnianą skrzynię bardzo przydatną do przechowywania w domu i do transportu.

W zestawie są okulary Super Plossl 25 i 10 mm, filtry kolorowe, szukacz 8x50, diagonal 90, barlow 2x i kilka innych drobiazgów.

Dodatkowo dokładam pełnoaperturowy mylarowy filtr słoneczny.

Warto zaznaczyć, że wielowarstwowe zwierciadła NPZ mają bardzo wysoki wspóczynnik odbicia do 96%!

Cena: 3999 PLN.

Jowisz.JPG

Saturn.jpg

• Like 1

witaj, a czy było by możliwe, by ewentualnie rozdzielić tę ofertę na tubę i montaż?

nieukrywam, że zainteresował mnie ten teleskop, lecz bez montażu

pozdrowienia

Witaj Sumas,

Wolałbym sprzedać go w całości. Sam statyw z montażem nie ma dla mnie wartości bo nowy sprzet będzie miał nowy w komplecie. Niemniej trochę mi się spieszy i jesli w lipcu nie pójdzie jako całość to rozważę jego rozczłonkowanie.

Gdybyś się jednak zdecydował na całośc to z czystym sercem mogę Ci go polecić bo moj egz. jest w doskonałym stanie technicznym i naprawdę ma wyjątkowo dobrą optykę.

Do pozostałych zainteresowanych: Nie piszcie na priwa bo rzadko zaglądam do skrzynki. Piszcie na adres: maciej.buczkowski@exatel.pl

Pozdrawiam

Sądząc po fotkach to rzeczywiscie egzemlarz o nieprzeciętnej optyce, mysle ze lepszej od mojego tala sprzedanego półtora roku temu. Ale nie dziwie sie propozycji zakupu samej tuby bo montaz to on ma do dupy.

sorry...

Edited by Misza

• 3 weeks later...

Wprawdzie wszystkim zainteresownym odpisałem ale aby uprzedzić ew. kolejne zapytania chciałbym poinformować, że sprzedaż muszę wstrzymać.

Dostawa nowego teleskopu napotkała na przeszkody natury organizacyjnej a wspaniała opozycja Marsa za pasem. Nigdy bym sobie nie darował gdybym został bez planetarnego sprzętu w takim momencie.

Przepraszam za zamieszanie i pozdrawiam

• 8 months later...

Już dawno po opzycji Marsa więc powracam do sprzedaży Teleskopu. Wszystko jak wyżej, w tym również cena.

Dodatkowo pochwalę się jeszcze dwoma starymi zdjęciami z TAL-a aby dać obraz jakości jego optyki. Stan całości idealny. Wszystkie zdjęcia wykonywane są z balkonu mieszkania w bloku w Warszawie. Wybrałem oczywiście te najlepsze, jednak warunki zawsze dalekie były od idealnych.

Pozdrawiam

2005_10_19_02_00_Mars3.JPG

2004_09_10_Beta_Del.JPG

• 2 weeks later...
Wytłumacz mi poco dawałeś przysłonę centralną 160mm do zdjęcia beta Del ??

To wynika z fizyki. Taka przysłona zmniejsza średnicę centralnego krążka dyfrakcyjnego do około 0,7.

Poprawia się rozdzielczość i można rozdzielić ciaśniejsze podwójne.

Efektem ubocznym jest przelanie dużo większej części energii w pierścienie dyfrkcyjne a gwizda zaczyna przypominać kometą z otoczką. Właśnie z powodu tej otoczki metoda nie nadaje się do obserwacji planet.

• 2 months later...

Przed opozycją Marsa było tylu chętnych a teraz ... ?

Od pół roku nie wyjmowałem telepa ze skrzyni. Przecież nie będę go trzymał do następnej opozycji. Może ktoś zaproponuje swoją cenę. Jestem elastyczny.

Edited by Mizar

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 72 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 16 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
    • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D  (tutorial gratis)
      Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 134 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.