Skocz do zawartości

Klevzow Tal 200k


Mizar

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z wymianą sprzętu obserwacyjnego na zbliżającą się opozycję Marsa pozbywam się mojego nocnego towarzysza: Talika 200k.

 

Jest to teleskop o średcy 200mm o bardzo krótkiej tubie (ok. 50 cm). Był w sam raz na mój wąski balkon. Waga tuby to ok. 8kg.

 

Mój egzemplarz ma sprawdzoną bardzo dobrą optykę. Obrazy daje ostre a na dowód załączam wykonane przeze mnie zdjęcia Saturna i Jowisza. Rozdzielczość teoretyczna 0,6" udokumentowana została fotograficznym rozdzieleniem Bety Del 0,58".

 

Montaż to prosty paralaktyk z mechanizmem zegarowym osadzony na statywie kolumnowym jest wystarczająco dobry do prowadzenia planet przy ogniskowej nawet ponad 6m (patrz zdjęcia).

 

Całość zapakowana jest w drwnianą skrzynię bardzo przydatną do przechowywania w domu i do transportu.

 

W zestawie są okulary Super Plossl 25 i 10 mm, filtry kolorowe, szukacz 8x50, diagonal 90, barlow 2x i kilka innych drobiazgów.

Dodatkowo dokładam pełnoaperturowy mylarowy filtr słoneczny.

 

Warto zaznaczyć, że wielowarstwowe zwierciadła NPZ mają bardzo wysoki wspóczynnik odbicia do 96%!

 

Cena: 3999 PLN.

Jowisz.JPG

Saturn.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Sumas,

 

Wolałbym sprzedać go w całości. Sam statyw z montażem nie ma dla mnie wartości bo nowy sprzet będzie miał nowy w komplecie. Niemniej trochę mi się spieszy i jesli w lipcu nie pójdzie jako całość to rozważę jego rozczłonkowanie.

 

Gdybyś się jednak zdecydował na całośc to z czystym sercem mogę Ci go polecić bo moj egz. jest w doskonałym stanie technicznym i naprawdę ma wyjątkowo dobrą optykę.

 

Do pozostałych zainteresowanych: Nie piszcie na priwa bo rzadko zaglądam do skrzynki. Piszcie na adres: maciej.buczkowski@exatel.pl

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po fotkach to rzeczywiscie egzemlarz o nieprzeciętnej optyce, mysle ze lepszej od mojego tala sprzedanego półtora roku temu. Ale nie dziwie sie propozycji zakupu samej tuby bo montaz to on ma do dupy.

sorry...

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wprawdzie wszystkim zainteresownym odpisałem ale aby uprzedzić ew. kolejne zapytania chciałbym poinformować, że sprzedaż muszę wstrzymać.

 

Dostawa nowego teleskopu napotkała na przeszkody natury organizacyjnej a wspaniała opozycja Marsa za pasem. Nigdy bym sobie nie darował gdybym został bez planetarnego sprzętu w takim momencie.

 

Przepraszam za zamieszanie i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Już dawno po opzycji Marsa więc powracam do sprzedaży Teleskopu. Wszystko jak wyżej, w tym również cena.

Dodatkowo pochwalę się jeszcze dwoma starymi zdjęciami z TAL-a aby dać obraz jakości jego optyki. Stan całości idealny. Wszystkie zdjęcia wykonywane są z balkonu mieszkania w bloku w Warszawie. Wybrałem oczywiście te najlepsze, jednak warunki zawsze dalekie były od idealnych.

 

Pozdrawiam

2005_10_19_02_00_Mars3.JPG

2004_09_10_Beta_Del.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Wytłumacz mi poco dawałeś przysłonę centralną 160mm do zdjęcia beta Del ??

To wynika z fizyki. Taka przysłona zmniejsza średnicę centralnego krążka dyfrakcyjnego do około 0,7.

Poprawia się rozdzielczość i można rozdzielić ciaśniejsze podwójne.

Efektem ubocznym jest przelanie dużo większej części energii w pierścienie dyfrkcyjne a gwizda zaczyna przypominać kometą z otoczką. Właśnie z powodu tej otoczki metoda nie nadaje się do obserwacji planet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Przed opozycją Marsa było tylu chętnych a teraz ... ?

 

Od pół roku nie wyjmowałem telepa ze skrzyni. Przecież nie będę go trzymał do następnej opozycji. Może ktoś zaproponuje swoją cenę. Jestem elastyczny.

Edytowane przez Mizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.