Skocz do zawartości

Koniunkcja Księżyca, Wenus, Jowisza i Westy: 22 luty 2023


Darek_B

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, suchyy napisał(a):

@radio-teleskop.pl, bo tak figuruje w bazach danych zgodnie z IAU. Niżej początek bazy danych dla planetoid/asteroid z MinorPlanetCenter (dla pierwszych dziesięciu pozycji).

 

 

    Używanie innych nazw (np. tłumaczeń na języki narodowe) może powodować problemy z przeszukiwaniem tychże baz danych, więc to bardziej kwestia racjonalnego nawyku, niż rozsądku. :icon_rolleyes: Podobnie jest np. w elektronice i informatycy (również w wielu innych dziedzinach nauki i techniki). Przyjęło się nazewnictwo anglojęzyczne (ewentualnie łacińskie) i nikt nie stara się tłumaczyć wszystkiego na siłę (były takie próby), a szczególnie już ogólnie przyjętych zwrotów (bo nawet nie zawsze da się to zrobić w elegancki sposób).

 

To co, zmieniamy w tytule wątku na "Moon" i "Jupiter" dla konsekwencji i spójności? ;)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Paether, w tytule wskazane byłoby poprawić na Westa (będzie to na pewno lepiej wyglądało, zwłaszcza, że jest bez numeru katalogowego) - jakiś rozsądny umiar zachować trzeba. ;)  Decyzja należy do Darka, bo to jego wątek. Nie ma przecież zakazu używania Westa, każdy napisze to sobie tak, jak zechce (zwłaszcza, że brzmi podobnie). Jakby nie było kontekst jest chyba najważniejszy. Jeśli już używamy nazwy Vesta (zgodnie z IAU), to jestem za tym żeby zawsze dodawać wtedy na początku nr, czyli (4)Vesta, co sugeruje, że mamy do czynienia z nazwą Westy zaczerpniętą z ogólnie uznanych baz danych. Osobiście natknąłem się na problemy w związku z przeglądaniem baz danych planetoid/asteroid, kiedy używamy spolszczonych nazw tych obiektów, co zasygnalizowałem wyżej, a bazy te są ooobszerne, więc jest się z czym boksować (patrz link w moim wcześniejszym poście). Z tego względu zalecane jest nawet używanie numeracji zamiast nazw, przy przeszukiwaniu baz danych orbitalnych małych obiektów US (nie zawsze jednak kojarzymy numer z określonym obiektem).

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zmienił(a) tytuł na Koniunkcja Księżyca Wenus i Jowisza /i Westy/ 22 luty 2023
  • Darek_B zmienił(a) tytuł na Koniunkcja Księżyca, Wenus, Jowisza i Westy: 22 luty 2023
29 minut temu, radio-teleskop.pl napisał(a):

Rozumiem, że kierując się tą logiką nie mamy już Słońca, Księżyca i Jowisza, tylko Sun, Moon and Jupiter? :D

 

@radio-teleskop.pl, ale to już było wcześniej ( @Paether Cię ubiegł):

 

TUTAJ i moje wyjaśnienie: TUTAJ, więc po co grilować to dalej:  szkoda klawego wątku (jeśli nadal niejasno się tłumaczyłem, to w razie czego zapraszam na PW ;) )! Po uzgodnieniach z Darkiem, autor wątku wymyślił nowy tytuł, chyba jest teraz satysfakcjonujący? Ech, mało kto czyta wcześniejsze wpisy!

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie wątku dla tych, co przegapili, bo skoncentrowali się tylko na jasnych obiektach.

 

1711429267_koniunkcja22-02-2023.thumb.jpg.fb028cb49cc57553d03bbe8fb466ae2e.jpg

 

 

... autor: @Darek_B (opis TUTAJ):

2-IMG_6725.jpg.5b13c919637e78ccf2a65d3b79ea2ac2-jur2.thumb.jpg.8ecbf46304860334f3850b4602db893c.jpg

 

IMG_6724s.jpg.e54996511730f7b7b5d39bb783ed2c3b-jur4a.jpg.10b296b3a8fcfc7c8856fab01b1b5901.jpg

 

 

     Jak widać planety z planetoidą utworzyły trójkąt prawie równoramienny: Jowisz, Wenus (podstawa), a Westa jako wierzchołek trójkąta dla boków równych. Młody Księżyc (wiek: 3 dni) ze światłem popielatym wskoczył nieomalże w środek ciężkości trójkąta. Ciekawe, kiedy powtórzy się taki układ dla powyżej uwidocznionych obiektów US (tak na intuicję, chyba nieszybko w najbliższej realnie przyszłości)?

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.