Skocz do zawartości

TS 115 - co tu jest grane??


Robson_g

Rekomendowane odpowiedzi

Heh... własnie gdzies przeczytałem, że odrosnik komuś uciskał celę... Nie wiem jak to możliwe, bo przeciez on lekko sie przesuwa po tubie.

Tak apropos - nie opada ten odrosnik w dół po calkowitym wysunieciu? Mzliwe ze to o to im chodziło z tym uciskiem a raczej niesymetrycznym uciskiem?

Gdzies tez ktos chyba pisal o niesymetrycznym przycinaniu apertury przez taki latajacy odrosnik...

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, JSC napisał(a):

Jeśli to od śrubeczek kolimacyjnych po obwodzie, to moze trzeba w takich wypadkach zmienic rodzaj tych srubeczek. 

Raczej między śrubkę i krawedź soczewki trzebaby dać jakąś sprężystą podkładkę o dużej grubości, która w zakresie kilk dziesiątych mm kompensowałaby zmianę średnicy celi.

Jest o tym mój wątek o już-nie-moim Omegonie apo 90/600, z "nie lękajcie się" w tytule.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Marcin_G napisał(a):

Raczej między śrubkę i krawedź soczewki trzebaby dać jakąś sprężystą podkładkę o dużej grubości, która w zakresie kilk dziesiątych mm kompensowałaby zmianę średnicy celi.

Jest o tym mój wątek o już-nie-moim Omegonie apo 90/600, z "nie lękajcie się" w tytule.

Czytałem tez ze w niektorych fabrycznie daja plastikowe śrubeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym TS 115 i pewnie w każdym, wszystko ja pierwszy rzut oka jest idealnie dopasowane. Odróżnił nie opada po wysunięciu. Wręcz z lekkim oporem się go wysuwa.

Najgorsze jest to, że jest ładna pogoda a ja nie wiem od czego zacząć prace "laboratoryjne". Tutaj naprawdę wszystko trzyma się kupy :noexpression:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Robson_g napisał(a):

wszystko na pierwszy rzut oka jest idealnie dopasowane.

Pierwszy rzut oka może być mylący.

Odkręć odrośnik z tulei, zdejmi go i spróbuj suwmiarką zmierzyć, czy śruby kolimacyjne są równo wkręcone (na równą głębokość)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, JSC napisał(a):

Nie wiem na pewno, ale fpl51 to chyba środkowa soczewka?

Tego nie wiem. 

Wszystkie śruby na porównywalnej głębokości. Nie skręcone zbyt mocno.

W sumie nie był to jakiś bardzo kosztowny zakup, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby się trochę pobawić.

Ja to lubię :original:

Edytowane przez Robson_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie,  srubek nie ruszaj one trzymaja soczewki! Caly ten czarny element celi powinien byc chyba nakrecony na tube. Nie znam jednak tego teleskopu. Musiałby ktos to potwierdzic. Mozesz lekko sprobróbowc ruszyc. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem jakiś czas temu zenithstara 61 z dedykowanym flatem. Po pierwszej klatce Plejad uśmiech z twarzy znikł. Dokładnie takie samo ''wcięcie'' tylko że o cholerę większe. Poczytałem o tych śrubkach no i wziąłem śrubokręt. Tele na średniej jasności gwiazdę i kręcimy. Od trójkolorowych gwiazd do czegoś co gwiazd nie przypominało. Po kilku godzinach już coś tam wyszło, idealnie nie jest, ba nie jest nawet dobrze, ale mam dosyć. Newton GSO z najtańszym korektorem jest sto razy lepszy. Ale to tylko moja historia, ogólnie szczęściarzem z astro sprzętem nie jestem. Obróbka na poziomie straszny amator , ale tu chodzi o pokazanie gwiazd. Swoją drogą, te flattenery od WO to smiech na sali, luzy takie, że ustawić toto to jak wygrać w totka. Miotła z taniego gso

Image09_3.png

n1.png

miotła wiedźmy.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakos dobrze nie widze czy pierscien zaciskowy jest zabezpieczony przed odkreceniem klejem?

Jesli nie to mozna to ruszyc kluczem palcowym lub odpowienim narzędziem. Jeśli jest zapaciany to bedzie gorzej. Nie ruszaj jednak w tej chwili tego!

Mamy juz przegląd sytuacji. Czyli jak nie śrubki to pierscien. I wiecej nic w celi nie moze byc.  

Zacząlbym od minimalnego poluzowania srodkowych srubek ( o 1/8 obrotu?) Wszystkich czterech po obwodzie o tyle samo.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, JSC napisał(a):

Jaks dobrze nie widze czy pierscien zaciskowy jest zabezpieczony przed odkreceniem klejem?

Jesli nie to mozna to ruszyc kluczem palcowym lub odpowienim narżędziem. Jeśli jest zapaciany to bedzie gorzej. Nie ruszaj jednak w tej chwili tego!

Mamy juz przegląd sytuacji. Czyli jak nie śrubki to pierscien. I wiecej nic w celi nie moze byc.  

Zacząlbym od minimalnego poluzowania srodkowych srubek ( o 1/8 obrotu?) Wszystkich czterech po obwodzie o tyle samo.

Wykonałem to już wcześniej, tyle że wszystkich a nie tylko środkowych.

Poprawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.