Skocz do zawartości

TS 115 - co tu jest grane??


Robson_g

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jest pogoda, więc zabrałem się do dalszego testowania refraktora w moim laboratorium ;)

Po ostatniej fotce Bańki, powiedziano mi, że problemem może być lekko ściśnięta cela.

Wykonałem w końcu kilka klatek testowych w różnych konfiguracjach obrotu flattenera, a nawet (niechcący :)) rotatora.

Zobaczcie i oceńcie, czy są tu jakieś większe problemy.

To są pojedyncze ekspozycje, 300 sek Ha i 100 sek luminacji.

Ech, mam już chęć powrotu do GT81.

 

BlinkScreen5.jpg

BlinkScreen2.jpg

BlinkScreen1.jpg

BlinkScreen.jpg

BlinkScreen4.jpg

BlinkScreen3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściśnięta cela gdy jest zimno? Dobrze rozumiem? Załóż grzałkę na tubus tam, gdzie cela jest, ustaw grzanie na 100%, poczekaj pół godziny co najmniej albo dużej i zobacz co będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Herbert West napisał(a):

Ściśnięta cela gdy jest zimno? Dobrze rozumiem? Załóż grzałkę na tubus tam, gdzie cela jest, ustaw grzanie na 100%, poczekaj pół godziny co najmniej albo dużej i zobacz co będzie.

 

Równie dobrze można wyciągnąć z ciepłego i zrobić kilka fotek w funkcji czasu i zobaczyć, czy dziubki nie rosną z wyrównaniem temperatury. 

 

A koledzy z forum tak zachwalali, że refraktory są takie bezobsługowe i nie potrzebują kolimacji i grzebania w celi, a tu kolejny pacjent w krótkim odstępie czasu.

 

Fluoryty też tak dają popalić?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Herbert West napisał(a):

Ściśnięta cela gdy jest zimno? Dobrze rozumiem? Załóż grzałkę na tubus tam, gdzie cela jest, ustaw grzanie na 100%, poczekaj pół godziny co najmniej albo dużej i zobacz co będzie.

To dopiero przypuszczenia. Padały też opinie, że to może być efekt za ciepłej grzałki. Spróbuję zupełnie bez grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, biedronek napisał(a):

 

Równie dobrze można wyciągnąć z ciepłego i zrobić kilka fotek w funkcji czasu i zobaczyć, czy dziubki nie rosną z wyrównaniem temperatury. 

 

 

W moim przypadku to nie takie proste :)

W zimną noc, zanim ustawię na GP, znajdę obiekt, włączę guiding, schłodzę kamerę, to może trochę potrwać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Marcin_G napisał(a):

Soczewka to soczewka - dlaczego ma być inaczej, czy BK7, czy FPL, czy CaF2, coś tę soczewkę musi centrować w osi celi....

 

Soczewki mają różną rozszerzalność termiczną zależną od gatunku szkła. Wiele refraktorów nie ma srubek kolimacyjnych soczewek, bo ustawia się je jedna względem drugiej poprzez ich obrót w celi a nie przesuwanie.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, JSC napisał(a):

Soczewki mają różną rozszerzalność termiczną zależną od gatunku szkła. Wiele refraktorów nie ma srubek kolimacyjnych soczewek, bo ustawia się je jedna względem drugiej poprzez ich obrót w celi a nie przesuwanie.

Przez obrót to się chyba całą celę względem tubusa kolimuje - tak jak w bardzo wielu lornetkach. 

Który konkretnie model refa ma kolimacje poszczególnych soczewek przez obrót? I jak wykonuje się np obrót środkowej soczewki w tryplecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Marcin_G napisał(a):

Przez obrót to się chyba całą celę względem tubusa kolimuje - tak jak w bardzo wielu lornetkach. 

Który konkretnie model refa ma kolimacje poszczególnych soczewek przez obrót? I jak wykonuje się np obrót środkowej soczewki w tryplecie?

To nie watek na ten temst i nie chce rozwalać tematu. Widac ze nigdy nie mialeś SkyLuxa ;) Tutaj mozna poczytac jak to sie obraca i po co obraca w celi, podkreslam w celi, a nie celi.

https://www.michalbemowski.pl/astronomia/sprzet/skylux.html

Pewnie gdzieś tak z 90% refraktorów nie ma srubek po obwodzie celi do ustawiania soczewek.

 

Co do tych gwiazdek w tym triplecie TSa. Najprosciej zobaczyc jak wygląda dysk Airego na sztucznej gwieździe lub podczas bardzo dobrego seeingu na naturalnej. Ewentualnie po rozogniskowamiu i porównac z obrazkami z neta ( "pinched optics airy disc").

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodzić się z rzeczywistością. Był taki temat-tasiemiec tutaj ( może go znajdę ) jaki refraktor kupić aby było bez problemu- konkluzja była taka, ze albo z najwyższej półki albo zawsze jest to loteria.

Ja od lat używam Takahashi - i przynajmniej wiem dlaczego. Znam tylko jeden produkt tej firmy - wczesne wersje Takahashi FSQ 85 - których optyka "fałszowała":) . Pozostałe trzymają parametry podawane przez producenta.

Zauważyłem ciekawą zależność - Takahashi w danych nie pisze nic na temat przeznaczenia teleskopu - tytuł "astrograf" dodają internauci na forach. Z innymi producentami jest odwrotnie - w danych technicznych piszą "astrograf" a internauci.....

EDIT: to chyba nie ten, ale podobny

 

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Robson_g napisał(a):

To co ja mam teraz zrobić?

Przede wszystkim przeczytac jak ten problem rozwiązali inni.

Tu jakis wątek na CN

https://www.cloudynights.com/topic/815804-pinched-optics/

Pewnie jest więcej tego w necie...

 

Którą masz wersje tego TSa? Zdaje sie ze były dwie lub trzy.

 

Edytowane przez JSC
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, JSC napisał(a):

 

 

Którą masz wersje tego TSa? Zdaje sie ze były dwie lub trzy.

 

Nie wiem.

Zrobię fotkę optyki po południu.

Kupiłem na forum od Tura, który nie zgłaszał takich problemów ale on mało fotografował tym TS.

Kupiłem w lipcu. W sierpniu i wrześniu gwiazdki były jeszcze w miarę ok. Problemy zaczęły się w październiku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, JSC napisał(a):

 Widac ze nigdy nie mialeś SkyLuxa ;) Tutaj mozna poczytac jak to sie obraca i po co obraca w celi, podkreslam w celi, a nie celi.

https://www.michalbemowski.pl/astronomia/sprzet/skylux.html

Pewnie gdzieś tak z 90% refraktorów nie ma srubek po obwodzie celi do ustawiania soczewek.

Oczywiście, że nie miałem. Za to miałem / 7 różnych ED/apo, od 72mm do 130 mm

Ja sądzę, że to jest tak, że 100% niskiej i średniej jakości refraktorów NIE ma tych śrubek i pewnie 80% wysokiej jakości je ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałeś może luzy na wyciągu? W refraktorowym Rack&Pinion może się luzować:

1. ośka z pokrętłami,

2. Ząbkowany tor przykręcony do tulei wyciągu,

3. Śruby dociskające tuleje (po przeciwnej stronie od osi).

 

Ja w TS65Q miałem wszystkie w/w :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Herbert West napisał(a):

Sprawdzałeś może luzy na wyciągu? W refraktorowym Rack&Pinion może się luzować:

1. ośka z pokrętłami,

2. Ząbkowany tor przykręcony do tulei wyciągu,

3. Śruby dociskające tuleje (po przeciwnej stronie od osi).

 

Ja w TS65Q miałem wszystkie w/w :-)

Kilka dni temu poluzowałem trochę wyciąg, bo fokuser nie dawał rady podciągać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, Robson_g said:

Kilka dni temu poluzowałem trochę wyciąg, bo fokuser nie dawał rady podciągać.

 

Wybacz wskazywanie oczywistości. Ja sobie łamałem głowę kiedyś a to była niedokręcona śrubka na tulei.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcin_G napisał(a):

Oczywiście, że nie miałem. Za to miałem / 7 różnych ED/apo, od 72mm do 130 mm

Ja sądzę, że to jest tak, że 100% niskiej i średniej jakości refraktorów NIE ma tych śrubek i pewnie 80% wysokiej jakości je ma.

Pewnie tak jest mniej wiecej. W kazdym razie ciekawe zagadnienie na nowy wątek i warto podyskutowac o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to od śrubeczek kolimacyjnych po obwodzie, to moze trzeba w takich wypadkach zmienic rodzaj tych srubeczek.  Tu pewnie odgrywaja tez role material z ktorego wykonana jest cela i gatunek szkła. Raczej na 100% chodzi o soczewke ze szkła ed.

Jeśli sami bedziemy grzebac trzeba miec pewnośc ze wie sie co się robi, aby nie uszkodzic soczewki.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.