Skocz do zawartości

Jak poprawić guiding w heq5 pro


Afur

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Proszę powiedzcie co mogę zrobić aby poprawić prowadzenie w heq5 pro. W tej chwili wacha się od 0,5 do 0,9” RMS. 
 

heq5 nie jest opaskowany, jeszcze…

musi dźwigać :

WO ZS 81 apo + flattner

Asi 533 mc pro

asi 120mm

asi eaf

asiair plus

Artesky ultraguide 60mm

 

razem z okablowaniem około 6,5kg

 

Z góry dzięki za pomoc 

 

 

Edytowane przez Afur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na opaskowanym HEQ5 i powieszonym na tym 6" newtonie z guiderem kamerką ZWO ASI1600 i kołem filtrowym w najlepszych momentach dochodzę do stabilnych 0.5"/px norma to takie 0.8"/px a w najgorszych momentach 1.3"/px.
Kilka dni temu chyba był świetny seeing bo miałem prowadzenie na poziomie 0.3"/px - 0.5"/px przez prawie całą noc. Zazwyczaj guiduję z klatkami 0.5s lub 1s (co jest niezgodne ze sztuką, bo niektórzy powiedzą, że gonię seeig, ale te wartości się u mnie sprawdzają najlepiej).

Jeśli błąd masz nie większy niż skala (możesz to sprawdzić tu: https://astronomy.tools/calculators/ccd_suitability, choć @Patryk Sokol już Ci napisał, że masz 1.4"/px) to moim zdaniem jest ok.

Polecam lekturę od PHD2: https://openphdguiding.org/Analyzing_PHD2_Guide_Logs.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam agrr ustawione na 50% w obu osiach, ale to zależy też od montażu.

Tak jak koledzy piszą, nic nie musisz dłubać, ew. paskuj i tyle.

Jeszcze pytanie, jakie czasy ustawiasz na guiding? Niskie czasy mogą powodować, że będzie bardziej szarpać montaż. Ja ustawiam 2s i jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie musisz zmieniać. Wg. twórców PHD2 target w prowadzeniu to być poniżej 1.0". Finalny wynik (RMS) prowadzenia jest mocno zależny od seeingu - im gorszy seeing tym większy "błąd". Piszę błąd w cudzysłowie bo to nie tyle błąd prowadzenia a raczej błąd pomiaru bo seeing wprowadza tu coś od siebie. W Polsce mamy seeing średnio na poziome 2.5". Bardzo rzadko poniżej 2". Wcale nie rzadko powyżej 3".

 

Remedium na seeing to długie naświetlanie klatki w guidingu - albo max tego co podpowiada PHD2 albo (ja tak robię) naświetlanie po 7-8 sek. i... przerwa na kolejne 7-8 sek. Inaczej mówiąc impuls korygujący do montażu jest raz na 15 - 16 sek. (EDIT: długie czasy naświetlania w PHD2 zwykle wymagają zmniejszenia Gain) - Jest w zakładce Camera -> Variable Exposure Delay niby z dodatkiem (for high precision mounts) ale na moim opaskowanym NEQ6 Pro z 8" RCT działa całkiem przyzwoicie (short delay jest dla kalibracji a long dla prowadzenia). Twój montaż przy dobrym Polar Alignment powinien bez trudu prowadzić bez korekt przez 15 - 20 sek a pewnie i więcej. 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.