Skocz do zawartości

M13 w księżycową noc


licho52

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Kirien napisał(a):

Szerszy kadr duzo ciekawszy. Zastanawia dos spory szum w tle ?

 

Zgadzam się, tutaj jest duża jasność tła zafundowana przez księżyc oraz bardzo ograniczone pole do odszumiania.  Praktycznie wszelkie odszumianie zaburza delikatne gwiazdy a ewentualne ograniczone rozciągnięcie powoduje nienaturalny wygląd gromady.   W moim doświadczeniu zdjęcia kulek zawsze będą lekko szumieć.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, MaPa napisał(a):

Rozumiem kolorową otoczkę ale tutaj jest on zbyt duża jakby pochodzące od cirrusa. Preferuje gwiazdki bardziej punktowe.

Inne rzeczy w obróbce wyszły bardzo fajnie i mniejszej skali dobrze się prezentuje.

 

Masz rację, myślałem o tym, obróbka cropu powinna być kompletnie odrębna od pełnego kadru i wtedy efekt byłby lepszy.  Nieba nie ma za dużo więc pewnie się za to zabiorę prędzej czy później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielam pogląd kolegi @MaPa w zakresie ostrości - fotka jakby lekko rozmyta. Ale światło i kolory bardzo przyjemne.

@licho52, jak widzę Twoja tuba to RC8. Całkiem fajnie rysuje. Mógłbyś przybliżyć jaki to producent, model?

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, diver napisał(a):

Podzielam pogląd kolegi @MaPa w zakresie ostrości - fotka jakby lekko rozmyta. Ale światło i kolory bardzo przyjemne.

@licho52, jak widzę Twoja tuba to RC8. Całkiem fajnie rysuje. Mógłbyś przybliżyć jaki to producent, model?

 

 

Dzięki Diver, "I'm glad you asked."   To standardowy volkswagen z GSO, oni wprowadzili je pod strzechy (pewnie będzie już 20 lat) bo jako jedyni produkują lustra hiperboliczne za przystępną cenę.  Teleskopy RC GSO są pełne kompromisów ale ich cena wciąż jest bardzo atrakcyjna.  Są jeszcze drogie modele firm "butikowych" ale oni produkują 12-16" i większe a ceny są rzędu liczby gwiazd w M13.  Te konstrukcje są na pewno dużo wyższej jakości.

 

Do ceny teleskopu należy dodać obowiązkowy upgrade focusera gdyż sklepowy wystarczy do OSC ale mono+koło+OAG to niestety za wiele.  Baader Steeltrack działa fantastycznie i mogę bez wachania polecić, dostępne jeszcze są w Delcie.  Baader produkuje specjalną łączkę dla RC GSO.

 

Dodam jeszcze że RC 8" bardzo często wymaga maski aperturowej gdyż brzegi lustra nie są napylone równomiernie co powoduje zakłócone halo w jasnych gwiazdach.  Niestety lustro jest przymocowane z tyłu i nie ma możliwości umocowania tej maski przy klipach jak w Newtonie.  Nie rozwiązałem tego problemu jeszcze ale będzie to priorytet w tym roku.

 

"Miękkość" obrazu jest jedną z cech tych konstrukcji, szczególnie tych z mniejszą aperturą (6-8-10) gdyż w nich obstrukcja jest bardzo wysoka*.  Jest to cena którą płacimy za kombinacje długiej ogniskowej (1600mm u mnie, zredukowana do 1225) i stosukowo dużej światłosiły (f/6 po redukcji) co wymaga dużego lustra wtórnego.  Drugim powodem jest po prostu seeing/guiding.  Guiding podczas tej sesji nie był dobry i tyle w tym temacie mogę powiedzieć - na razie składam na bardzo słabe gwiazdy dostępne w OAGu w tym regionie nieba i jasność tła.*

 

Kiedyś muszę napisać wątek "GSO RC w praktyce" gdzie podumuje to co w praktyce nauczyłem się po ponad 2-letniej eksploatacji tych teleskopów (miałem też RC6, którego niestety sprzedałem, trochę żałuje ale zajmował dużo miejsca).

 

*Źródło: T.Navratil "- that makes for a somewhat soft picture quality at high magnification, and more prone to seeing effects."  Polecam T.Navratil 10" Ritchey-Chrétien GSO

Edytowane przez licho52
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, licho52 napisał(a):

Kiedyś muszę napisać wątek "GSO RC w praktyce" gdzie podumuje to co w praktyce nauczyłem się po ponad 2-letniej eksploatacji tych teleskopów (miałem też RC6, którego niestety sprzedałem, trochę żałuje ale zajmował dużo miejsca).

 

Super, wielkie dzięki za obszerne wyjaśnienie. :) Ciekawe te Twoje doświadczenia, okupione sporą ilością czasu, ale widzę że ten czas przyniósł dobre efekty. Gdy kiedyś na tym forum pytałem o RC-ka, to większość odpowiedzi była w stylu "straszącym", a już szczególnie w odniesieniu do małych (6-8") RC-ków. Więc albo tego nie czytałeś, albo czytałeś i zupełnie się nie przejąłeś. ;)

Z wielkim zainteresowaniem poczytałbym Twoje kompendium wiedzy z zebranych doświadczeń na temat małego budżetowego RC-ka.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobie, z Twojej strony wątek z doświadczeniami użytkownika dużych foto-Newtonów na pewno byłby niezmiernie popularny.

 

Będzie w tym roku też wątek "Skywatcher Maksutov w praktycznej astrofotografii" w którym na pewno przeciwstawie sie stereotypom otaczającym te konstrukcje i może być niespodzianką dla wielu czytających.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.