Skocz do zawartości

Stacja bolidowa - jak zacząć


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim.

 

Jak w temacie chciałbym rozpocząć działanie wlasnej stacji bolidowej.

Mam obecnie luźną ASI224MC (standardowa wersja, NIE mini)+kitowy obiekty.

 

Stosowałem ją jako allsky z mini pc W5pro na win10. Ten komputerek u mnie okazał się calkowita porażką, sprzetem niegodnym swojej ceny, poprzez totalny brak stabliności pracy.

Pytania:

  • Co polecacie w zamian windowsa,
  • Jakie oprogramowanie,
  • Czy są projekty druku 3D pod allsky z wykorzystaniem w/w kamery,
  • Zapewne wiele osób ma spore doswiadczenie w tym temacie - jakieś przydatne linki
  • Jak analizować dane pozyskane z działania stacji???

 

To na początek.

Dzieki za pomoc.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest kamera typu  AllVSky ( czyli All Visible SKy) :) i z obiektywem 1.39 mm ma kąt widzenia ok. 165 stopni. Kamera T7C.

Elektronika taka jak  napisał Isset powyżej. Obudowa - mój projekt ze szkiełkiem zegarkowym ( poczytaj dlaczego- nie potrzebuje ogrzewania kopułki) , mam pliki stl jakby co...

image.png.f5d2ea2a5444bbd95e1bed91600bc5f4.png

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja eksperymentuje z kamerami typu low light. IMX462, IMX 290/291 oraz "malinką".

 

Na tą chwilę najstabilniej chodził zestaw ASI120MM usb 3.0 + allsky indi server. Najmniej stabilnie w tym komplecie działała autoexpozycja, znaczy ręcznie trzeba było ustawiać  dzień / noc i odejmować darki... bo sypało hotpikslami.

 

IMX462 podłączona tasiemka a  nie usb przysparza wielu problemów z samym jej zainstalowaniem. Mi do tej pory nie  dało się zmusić jej do pracy, może przyszła uszkodzona, nie wiem. Wiele godzin już na to zmarnowałem.

 

Obecnie czekam na na IMX291 w wersji z interfejsem USB. Obiektyw 110 stopni 2.8mm można zamienić ja rybie  oko 170 stopni lub dowolny inny ze standardu M.

 

Co do obudowy, u mnie mam to być pudełko takie elektyczne IP67  z wyciętym "okienkiem" wykonanym  z 2mm grubości szkła. Nie jakiś polichlorków czy innych wynalazków, a szkło. Płaskie. Do szkiełka od środka przyklejone będą dwa 5W, 100 ohmowe rezystory połączone szeregowo. Będą letnie, nie ciepłe, nie gorące a  letnie. moc  około 1W z  obu, ale najważniejsze  że  przyklejone  prosto do szkiełka, nie mają grzać obudowy tylko szkiełko. Kamera w środku będzie na windzie, 4ry śrubki M3 w miejscach montażowych płytki i po dwie nakrętki, dolna ustalająca wysokość kamery i jej odstęp od szkiełka  i górna to zaryglowania.

Za uszczelnienie będzie odpowiadał silikon/klej do akwarium (nadmienie że szkiełko będzie większe  od otworu w obudowie i zamocowane od zewnątrz, tak by nie  było miseczki na stojącą wodę) . Cała obudowa kosztowo ma zamknąć się w 50zł. Malince warto założyć radiator na procku i pamięci bo trochę się grzeją. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesteście przekonani na 100%, że kamerka AllSky jest najlepszym rozwiązaniem do stacji bolidowej?

zniekształcenia obrazu nie utrudnią wykonania pomiarów, a krótka ogniskowa nie odbije się na ich dokładności?

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też o tym myślałem. Czym stacja bolidowa różni się od all sky? Żeby meć z niej jakiś pożytek oprócz tego, że się zarejestrowało "coś" musi być jakiś system do rozpoznania/analizy klatek, który wykryje bolida, policzy itd. Inaczej to zwykły all sky i ręczne przeglądanie klatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Tayson napisał(a):

jest juz gotowy do uzycia np. na malinkę?

kilka miesięcy temu jak szukałem, to nie było niczego wartego uwagi. To wszystko zależy jak planujesz nagrywać - czy w miarę płynny obraz, czy dłuższe ekspozycje. Ja rejestruję długie klatki, do 45s, dwie kamery rejestrują po ok. 1/3 nieba, więc problem sprowadza się do znalezienia z grubsza prostych linii. Napisałem własny program oparty o algorytm Canny'ego.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu coś jest. Nie testowałem. Malina meteory

Ale faktycznie zniekształcenia przy allsky znacznie utrudniają obliczenia. Ważne jest do określenia miejsca ew. spadku dokładna analiza najlepiej z kliku stacji.

No chyba że tylko dla frajdy, że się zarejestrowało, lub do astrofoto żeby sprawdzać zachmurzenie.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest chorwacki projekt automatycznej stacji detekcyjnej na Raspberry Pi 4 i IMX291.  https://github.com/CroatianMeteorNetwork/RMS

Cechy stacji:

  1. Automatyczne przechwytywanie wideo.
  2. Kompresja  do formatu Four-frame Temporal Pixel (FTP)
  3. Wykrywanie w czasie rzeczywistym
  4. Wykrywanie meteorów w skompresowanych plikach FTP
  5. Wyodrębnianie gwiazdek ze skompresowanych plików FTP
  6. Kalibracja astrometryczna i fotometryczna
  7. Automatyczna kalibracja astrometrii każdej nocy
  8. Automatyczne przesyłanie skalibrowanych detekcji do centralnego serwera
  9. Ręczne usuwanie meteorów

Projekt działa w ramach Global Meteor Network: https://globalmeteornetwork.org/ 

Pozdr.

M.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.