Skocz do zawartości
  • 0

Problem z kolimacją SharpStar f2.8


Justyna Wojtczak

Pytanie

Cześć, walczę czwarty dzień z rzędu z kolimacją Newtona TS Hypergraph (jak SharpStar) i postanowiłam w końcu napisać tutaj.

Załączam fotki poglądowe, które może lepiej wyjaśnią problem.

 

Gwiazdy nie chcą być okrągłe. Jakbym nie kolimowała, zawsze problem powtarza się. W dodatku jest jakaś dziwna asymetryczna poświata.

Tuż przez drobieniem tuba została skolimowany laserem i laser trafia idelanie w punkt srodkowy lustra głownego oraz zwrotnie pokrywa się z wyjściem. Sprawdzony też w cheshire i  krzyzyk pokrywa się z osią optyczną.

 

Po założeniu kamery obrazy są takie:

Mizar, 5s:

Mizar, 5s

 

Mizar, Bathinov:

image.thumb.jpeg.0be70a4a55553f897caa0a51ee64d329.jpeg

 

Mizar, 3xbathinov asymetryczny (tutaj widać wyraźnie poświatę), ten sam focus co wyżej:

image.thumb.jpeg.c48b1845a05fe237ff354b1605aed70b.jpeg

 

Rozogniskowane, 5s:

image.thumb.jpeg.e9d3759424a015b9c49d560ea20fe484.jpeg

 

Rozogniskowane, 30s

image.thumb.jpeg.0be46200483c63a5ce505b39b2c02699.jpeg

 

Czy ktoś z bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów mógłby wesprzeć swoją radą?

Edytowane przez Justyna Wojtczak
Niedoprecyzowanie typu tuby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jaka to kamera? Pokaż co widzisz przez cheshire. Problem z kolimacją jest ewidentny, ale jest też tilt i możliwe, że nieprawidłowo dobrana odległość od korektora. 

 

To może być pomocne, ale nie wiem na ile sprawdzi się w teście pod gwiazdami. Z tego co mówisz wynika, że krzyżyk pokrywa się z osią, jeśli wszystko jest koncentryczne, to masz źle ustawione lustro wtórne.

 

 

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, count.neverest napisał(a):

Jaka to kamera? Pokaż co widzisz przez cheshire. Problem z kolimacją jest ewidentny, ale jest też tilt i możliwe, że nieprawidłowo dobrana odległość od korektora. 

kamera to ZWO ASI 1600 Mono.

 

jesli chodzi o odleglosc od korektora to musialam troche nakombinowac, bo mam koło filtrowe '2, wg specyfikacji ZWO jest 56mm (https://astronomy-imaging-camera.com/tutorials/best-back-focus-length-solutions-55mm.html)

 

image.jpeg.795a710f50047f4ec497a6a1224ca799.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przewodu od grzałki możesz się pozbyć na czas kolimacji i testu pod gwiazdami, albo schowaj go dokładnie za ramieniem pająka, bo może wprowadzać w błąd. Robiłaś zdjęcia telefonem przez cheshire?

 

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

primo, back focus korektora wcale nie musi być taki jak w specyfikacji - w twoim egzemplarzu moze byc dalej albo blizej. 

secundo przydaloby sie sprawdzic czy ma LW dobrze ustawione wzgledem wyciagu a tego laserem nie sprawdzisz. Kolimator z koncentrycznymi okregami by sie przydal.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Musisz podnieść lustro wtórne śrubami do kolimacji. Śrubę od strony wyciągu luzujesz, dwie przeciwne dokręcasz mocniej.

 

image.png.a5f456aa79aa1f1ccd54f01414347a83.png

 

 

Zerknij na film, który podlinkowałem:

 

image.png.71fd27793fdb5184b555e7fa7f50bfa5.png

 

 

1. Na lustrze głównym masz znaczek w postaci okręgu. Musisz tak ustawić lustro wtórne, żeby ten znaczek (jego odbicie w lustrze wtórnym) był ustawiony równo pod krzyżem i krzyż rozdzielał go na ćwiartki. Na tym etapie nie interesują Cię wszystkie inne kółka, kropki i okręgi, mimo że je widzisz. 

 

Dodatkowo na krawędzi lustra głównego masz "szczerbinki", musisz każdą widzieć dokładnie tak samo. Jeśli Twój kolimator jest jednoczęściowy, to tych szczerbinek możesz nie zobaczyć, jeśli tuleja kolimatora jest zbyt długa.

 

1 godzinę temu, Justyna Wojtczak napisał(a):

laser trafia idelanie w punkt srodkowy lustra głownego oraz zwrotnie pokrywa się z wyjściem

 

Środek geometryczny lustra wtórnego ma się nijak do osi optycznej. 

 

Jak już to ustawisz, skolimuj lustro główne, aby wszystkie odbicia, które widzisz przez cheshire były ze sobą koncentryczne, tak to wygląda mniej więcej:

 

image.png.9ffdadbf4e0e0f2907c66ed20518b37b.png

 

Po skolimowaniu obu luster może się okazać, że znaczek lustra głównego uciekł. Wtedy musisz wszystkie kroki powtórzyć, aż będzie idealnie. 

Tak wygląda popranie skolimowany szybki Newton, sprawdzany przez cheshire. Zwróć uwagę, że cień lustra wtórnego nie jest koncentryczny, ale jest idealnie okrągły:

 

 

image.png.c04b11d3dafcde70c1b5b54d19577771.png

 

 

 

 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
44 minuty temu, count.neverest napisał(a):

Dodatkowo na krawędzi lustra głównego masz "szczerbinki",

Obawiam sie, że mam inna wersje: https://teleskopy.pl/TS-150-mm-F/2,8-hypergraph---hiperboliczny-astrograf-z-korektorem-i-karbonowym-tubusem-(HYPERGRAPH6,-OTA)-teleskopy-6183.html - nie widze szczerbinek.

Edytowane przez Justyna Wojtczak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja walczę, już 3 miesiąc.

 

W czwartek jak dostałem laser Howie Glatter, to się rozwiązał problem.

 

Okazało się, że przez gigantyczny offset tego układu trzeba „przestać myśleć logicznie” ;) , szablonowo, jak o kolimacji normalnego newtona.


Taka sugestia co masz mniej więcej widzieć w okularze kolimacyjnym - tym który dostałaś z teleskopem - chodzi o ustawienie „okręgów”, że nie mają być idealnie w środku.

 

E376F74B-AFF9-4BB5-BEA5-DFC80445E890.thumb.jpeg.588d9aa19db7bd6a5e7d0c948b4e25b3.jpeg
 

Przy takim ustawieniu mam prawie idealnie (ASTAP mi podaje tilt < 10%).

 

Kolejny problem, to backfocus - już widzę, że na pewno nie będzie to deklarowane 55mm, a raczej coś 57-58.

Edytowane przez Voult
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Po kolejnych godzinach odkrecania sruby przy wyciagu i dokrecaniu dwoch pozostałych mam wniosek:

elipsa powstaje zawsze, gdy probuje centrum okregow utowrzyc na krzyzyku. Wystarczy odsunąć srodek lustra glownego pokretlami z tylu tubusu i w jego odbiciu pojawia się prawie idelany okrąg. Co to oznacza?

przyklad na zdjeciach:

 

image.thumb.png.cb4d1d60d16eba2420f13648602633fa.png

 

Sruby juz sa maksymalnie przykrecone a lustra odchylone i jakby nie byly ustawione to jest elipsa. Moze wyciag jest krzywy albo to ten offset jak wspomnial @Voult?

Edytowane przez Justyna Wojtczak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Właśnie chcę doprecyzować to co napisałem o Howie Glatter - nie jest panaceum, ale pomógł mi rozwiązać MÓJ problem, tj. wycentrowania lustra wtórnego względem wyciągu.

Zasugerowałem się tym artykułem http://dandjreed.homedns.org/collimation/lasercoll.html

 

Na pewno musiałem zacząć od wyjęcia lustra wtórnego (np. cały pająk z lustrem odkręcić) i sprawdzenia laserem, czy punkt w którym laser świeci na ściankę boczną teleskopu jest w tej samej odległości co wchodząc w wyciąg (jest w artykule) - wtedy eliminuje się tilt wyciągu.

Potem trzeba ustawić dobrze lustro wtórne na w stosunku do wyciągu - w sensie jak głęboko jest przesunięte w stosunku do lustra głównego (pamiętając że musi też być idealnie ustawione w jego osi obrotowej).

Wszędzie kąty mają być proste.

A jak wszystko ok, to dopiero ustawiać lekkie pochylenie (tilt) lustra głównego.

 

Bez tego jak bym nie ustawiał, to miałem na zdjęciach albo tilt, albo komę.

Jestem zdziwiony, że wbrew logice i wszystkim opisom w moim wypadku nawet odbicie lustra głównego w lustrze wtórnym muszę mieć przesunięte (w przeciwną stronę niż jak "owal", który pokazujesz, że w stronę przodu teleskopu).

 

Obecnie jestem na etapie badania, czy trzymając kąty proste, lustro wtórne ustawione idealnie prosto względem wyciągu, to odległość lustra głównego od lustra wtórnego ma znaczenie (vide co napisał kolega @count.neverest), oraz nawet czy jak głęboko umieszczony jest cheshire (laser?) ma znaczenie (w sensie czy patrzymy z punktu gdzie była by "płaszczyzna ostrzenia" kamery).

 

Ale @Justyna Wojtczak odpowiadając na Twoje pytanie - tak, ten owal ma być tak odsunięty - tym bardziej im większy jest offset danego układu optycznego - w naszym wypadku ogromny.

Będziesz też to widzieć na teście gwiazdowym, dokładnie tak jak pokazałaś, gdy ostrość jest in, albo out, to cień centralnej obstrukcji nie jest w środku, ale stosownie odsunięta w jedną, lub drugą stronę.

 

Podobno najlepszym narzędziem do wykolimowania go jest https://catseyecollimation.com/autocol.html#xlkfeatures oczywiście ciężko dostępne.

 

Ten teleskop jest okrutnie trudny, niestety czarno-biały - nie można ustawić dobrze, albo bardzo dobrze, musi być ustawiony idealnie.

Już dwa razy chciałem go spakować i po prostu wyrzucić. Niestety jestem uparty, do tego tutaj koledzy (szczególnie @_Spirit_) pokazują czasem z niego super ostre dobre zdjęcia, więc się da, tylko jeszcze nie wiem jak ;)

 

Jak nie, to zawsze pozostaje pomoc @Tom-cio, ale on ma strasznie dużo pracy i nie wiadomo kiedy pomoże.

 

Dodatkowo kilka artykułów:

https://catseyecollimation.com/pensack.pdf

https://www.cloudynights.com/articles/cat/articles/collimating-a-maksutov-newtonian-with-a-howie-glatter-laser-collimator-r3377

 

 

Ps. nie wiem z którego roku masz wersję, ale zeszłoroczna (2022) na szczęście ma poprawiony problem "latającego lustra głównego".

Fabrycznie dodano korkowe podkładki. To był dopiero problem z kolimacją, jak Ci nagle się wszystko samo rozjeżdżało i nie wiedziałaś dlaczego.

 

Edytowane przez Voult
  • Lubię 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 godzin temu, Justyna Wojtczak napisał(a):

Cześć, walczę czwarty dzień z rzędu z kolimacją Newtona TS Hypergraph (jak SharpStar) i postanowiłam w końcu napisać tutaj.

Załączam fotki poglądowe, które może lepiej wyjaśnią problem.

 

Gwiazdy nie chcą być okrągłe. Jakbym nie kolimowała, zawsze problem powtarza się. W dodatku jest jakaś dziwna asymetryczna poświata.

Tuż przez drobieniem tuba została skolimowany laserem i laser trafia idelanie w punkt srodkowy lustra głownego oraz zwrotnie pokrywa się z wyjściem. Sprawdzony też w cheshire i  krzyzyk pokrywa się z osią optyczną.

 

Po założeniu kamery obrazy są takie:

Mizar, 5s:

Mizar, 5s

 

Mizar, Bathinov:

 

 

Mizar, 3xbathinov asymetryczny (tutaj widać wyraźnie poświatę), ten sam focus co wyżej:

 

 

Rozogniskowane, 5s:

 

 

Rozogniskowane, 30s

image.thumb.jpeg.0be46200483c63a5ce505b39b2c02699.jpeg

 

Czy ktoś z bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów mógłby wesprzeć swoją radą?

ewidentnie widac po zdj. ze jest krzywo. Żle skolimowane lustro główne (prawy dolny brzeg ucieka ) . jest przesunięte za bardzo lustro w prawa strone . do poprawy 

Prosze szybki test. 

336644147_592153402584468_3045807278247868391_n.jpg

Edytowane przez Krys
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, Voult napisał(a):

Ten teleskop jest okrutnie trudny, niestety czarno-biały - nie można ustawić dobrze, albo bardzo dobrze, musi być ustawiony idealnie.

Dzięki, nie pocieszyłeś... mam wrażenie że jestem dopiero na poczatku drogi z kolimacją.. a to już mój drugi Newton.

 

Myślałam, że mam SharpStara a to jednak inny model: 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p11082_TS-Optics-150-mm-f-2-8-hyperbolischer-Astrograph-mit-Korrektor-und-Carbontubus.html

 

Nie było tu kolimatora w zestawie więc nawet nie mam jak porównać Twoich obrazów z moimi.

Do hypergrapha nie moge nic znaleść sensowengo na YT. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, Justyna Wojtczak napisał(a):

 

Dzieki za analizę. Jak przesunąć lustro główne w lewo? Czy chodzi po prostu o jego kalibrację śrubkami kolimacyjnymi?

z racji tego iż jest to newton to odwraca obraz

wiec opcje są dwie :

- albo lusterko wtórne lekko zmienić pochył

- lustro główne przesunąć (śrubę kolimacyjna w okolicy godz. 10 lekko popuścić). 

 

Potem proszę zrobić zdjęcie i podesłać. podeśle dalsze wskazówki 

319770811_2124264604451253_1114047489502884645_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 hour ago, Justyna Wojtczak said:

Dzięki, nie pocieszyłeś... mam wrażenie że jestem dopiero na poczatku drogi z kolimacją.. a to już mój drugi Newton.

 

Zawsze to lepsze niż czarowanie sprzedawców. Z czasem (wiedzą szczególnie o nim) będzie coraz lepiej.

 

1 hour ago, Justyna Wojtczak said:

Myślałam, że mam SharpStara a to jednak inny model: 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p11082_TS-Optics-150-mm-f-2-8-hyperbolischer-Astrograph-mit-Korrektor-und-Carbontubus.html

 

Nie było tu kolimatora w zestawie więc nawet nie mam jak porównać Twoich obrazów z moimi.

Do hypergrapha nie moge nic znaleść sensowengo na YT. 

 

To jest ten sam, tylko rebranding (Sharpstar robi im na zamówienie). Różnią się chyba śrubami kolimacyjnymi

 

Kupowałaś nowy? Bo teraz takie dają w zestawie:

 

IMG_3796.thumb.jpeg.28bd402379f86c2d43bac7afed1d37d3.jpegIMG_3797.thumb.jpeg.3025ee81f23c1db1bdc0d181b577609c.jpeg

 

Edytowane przez Voult
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, Justyna Wojtczak napisał(a):

Jak przesunąć lustro głowne w lewo?

 

Obejrzyj sobie grafiki na stronie @HAMAL http://indexhamal.pl/astrofotografia/Kolimacja_teleskopu.htm Animacje w dziale "KOLIMACJA LUSTRA WTÓRNEGO" wyjaśnią Ci, co się dzieje z lustrem, kiedy poruszasz śrubami. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 godzin temu, Voult napisał(a):

 

Zawsze to lepsze niż czarowanie sprzedawców. Z czasem (wiedzą szczególnie o nim) będzie coraz lepiej.

 

 

To jest ten sam, tylko rebranding (Sharpstar robi im na zamówienie). Różnią się chyba śrubami kolimacyjnymi

 

Kupowałaś nowy? Bo teraz takie dają w zestawie:

 

IMG_3796.thumb.jpeg.28bd402379f86c2d43bac7afed1d37d3.jpegIMG_3797.thumb.jpeg.3025ee81f23c1db1bdc0d181b577609c.jpeg

 

Można wydłubać taniego Plossla ze szkiełek i mamy taki sam kolimator ;)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 godzin temu, count.neverest napisał(a):

 

Obejrzyj sobie grafiki na stronie @HAMAL http://indexhamal.pl/astrofotografia/Kolimacja_teleskopu.htm Animacje w dziale "KOLIMACJA LUSTRA WTÓRNEGO" wyjaśnią Ci, co się dzieje z lustrem, kiedy poruszasz śrubami. 

Dzięki. generalnie znam zasadę :) Myślałam ze trzeba przemontować w którąś stronę samo lustro główne w związku z jego niepoprawną pozycją fabryczną.

Edytowane przez Justyna Wojtczak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 hour ago, Justyna Wojtczak said:

Dzięki. generalnie znam zasadę :) Myślałam ze trzeba przemontować w którąś stronę samo lustro główne w związku z jego niepoprawną pozycją fabryczną.

 

No właśnie może tak być. Znaczy nie zupełnie wyjąć i coś tam drastycznie przestawiać, ale może będziesz musiała przesunąć np. wtórne poluzowując środkową śrubę i dokręcając korygujące (lub stosownie odwrotnie).

Tylko mówimy o przesunięciach rzędu mikro/mili-metra. Ten teleskop jest aż tak wrażliwy na takie zmiany.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Voult napisał(a):

 

No właśnie może tak być. Znaczy nie zupełnie wyjąć i coś tam drastycznie przestawiać, ale może będziesz musiała przesunąć np. wtórne poluzowując środkową śrubę i dokręcając korygujące (lub stosownie odwrotnie).

Tylko mówimy o przesunięciach rzędu mikro/mili-metra. Ten teleskop jest aż tak wrażliwy na takie zmiany.

O, tej srodkowej jeszcze nie ruszałam, moze to byc brakujacy element układanki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.