Skocz do zawartości
  • 0

Problem z kolimacją SharpStar f2.8


Justyna Wojtczak

Pytanie

Cześć, walczę czwarty dzień z rzędu z kolimacją Newtona TS Hypergraph (jak SharpStar) i postanowiłam w końcu napisać tutaj.

Załączam fotki poglądowe, które może lepiej wyjaśnią problem.

 

Gwiazdy nie chcą być okrągłe. Jakbym nie kolimowała, zawsze problem powtarza się. W dodatku jest jakaś dziwna asymetryczna poświata.

Tuż przez drobieniem tuba została skolimowany laserem i laser trafia idelanie w punkt srodkowy lustra głownego oraz zwrotnie pokrywa się z wyjściem. Sprawdzony też w cheshire i  krzyzyk pokrywa się z osią optyczną.

 

Po założeniu kamery obrazy są takie:

Mizar, 5s:

Mizar, 5s

 

Mizar, Bathinov:

image.thumb.jpeg.0be70a4a55553f897caa0a51ee64d329.jpeg

 

Mizar, 3xbathinov asymetryczny (tutaj widać wyraźnie poświatę), ten sam focus co wyżej:

image.thumb.jpeg.c48b1845a05fe237ff354b1605aed70b.jpeg

 

Rozogniskowane, 5s:

image.thumb.jpeg.e9d3759424a015b9c49d560ea20fe484.jpeg

 

Rozogniskowane, 30s

image.thumb.jpeg.0be46200483c63a5ce505b39b2c02699.jpeg

 

Czy ktoś z bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów mógłby wesprzeć swoją radą?

Edytowane przez Justyna Wojtczak
Niedoprecyzowanie typu tuby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
2 minuty temu, Szymek_O napisał(a):

podpowiedziałem Vic Menard i autokolimator szczególnie z otworem offsetowym :) Btw. @Krzysztof z Bagien teoria jest prosta, jeżeli na trasie toru nie ma korektora ;) Naprawdę polecam lekturę Vic Menarda ;) Nie bez przyczyny wykorzystuje się tam otwór offsetowy do kolimacji, szczególnie sprzętu do którego dokładany jest korektor (btw. kolimację wykonuje się bez korektora!). Po prostu drażni mnie prawienie o morałach praw fizyki dotyczących czystego systemu bez dodatkowych elementów jak korektor czy hiperboliczne lustro o małej ogniskowej wymagających wielkich dokładności co do kolimacji jak i ostrości. Co ciekawe takiego sprzętu jak ten Sharpstar nie powinno się ostrzyć na środku pola a to już inna długa kwestia... ;)

Skoro kolimujesz bez korektora, to jaki on ma wpływ na kolimację? Żaden, może ewentualnie wzmocnić jakieś niedoskonałości, których bez niego nie widać.

Teoria jest taka sama cały czas i jeśli Cię to drażni, to musisz sobie z tym jakoś poradzić. Upieranie się na tę nieszczęsną prostopadłość to droga donikąd, bo - jak już napisałem - nie znasz położenia osi optycznej LG, więc nie jesteś też w stanie wyznaczyć prostej do niej prostopadłej w jakimkolwiek punkcie. Z kolei obudowa teleskopu wcale nie musi być idealnym walcem i jej oś nie musi się pokrywać z osią LG (a nawet zaryzykowałbym stwierdzenie, że praktycznie nigdy się nie pokrywa), pająk i jego mocowanie do rury nie jest na stówę wykonywane precyzyjnie, tak samo mocowanie wyciągu do rury... i tak dalej - więc na tym też nie można bazować. Piszesz o wielkiej dokładności, jakiej proces kolimacji wymaga - i tu się nawet zgodzę - ale poza lustrem, to cała reszta teleskopu, nawet takiego Sharpstara, nie jest wykonana jakoś szczególnie precyzyjnie (no dobra, jeszcze wyciąg jest pewnie dość precyzyjnie zrobiony).

Nawet jeśli przyjąć, że masz rację i oś wyciągu MUSI tworzyć z osią LG kąt prosty - to i tak nie masz możliwości, żeby to celowo i świadomie ustawić w ten sposób, bo nie masz jak tych kątów zmierzyć. Musisz wykorzystać inne narzędzia i środki (np. że jak parzysz przez kolimator i widzisz w nim to co trzeba, to wtedy wiesz, że ustawiłeś wszystko jak trzeba), które wynikowo mogą dać Ci taki efekt, że ta prostopadłość tam się pojawi. A może nie - i tak nie ma jak tego jak sprawdzić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Just now, licho52 said:

Z tego co czytam to te Sharpstary to niezła mina, strasznie drogie a kolimacja karkołomna i wymagająca drogich narzędzi których sam Sharpstar nie oferuje.  Jednocześnie f/4 newtony i coś w stylu Nexusa dadzą tą samą światłosiłe.

 

Nie koniecznie, są zadowolone osoby. Ludzie mają tak samo pecha z Epsilonami, itp., więc nie ma reguły. Takie czasy.

 

Podejrzewam, że mam szczęście do wadliwych egzemplarzy.

Po zakupie wypadły mi śruby z wyciągu - cholera wie co, gwinty za krótkie? Załatałem temat na własną rękę, bo byłem napalony.

Potem okazało się, że fabryczny rotator nie działa - nie trzyma osi. Ok, mogę nie używać.

Teraz 3 miesiąc kolimuję - po skolimowaniu i założeniu korektora wszystko jest off...

 

To chyba jego koniec kariery. Czekam tylko na pierwsze przejaśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
42 minuty temu, Voult napisał(a):

 

Nie koniecznie, są zadowolone osoby. Ludzie mają tak samo pecha z Epsilonami, itp., więc nie ma reguły. Takie czasy.

 

Podejrzewam, że mam szczęście do wadliwych egzemplarzy.

Po zakupie wypadły mi śruby z wyciągu - cholera wie co, gwinty za krótkie? Załatałem temat na własną rękę, bo byłem napalony.

Potem okazało się, że fabryczny rotator nie działa - nie trzyma osi. Ok, mogę nie używać.

Teraz 3 miesiąc kolimuję - po skolimowaniu i założeniu korektora wszystko jest off...

 

To chyba jego koniec kariery. Czekam tylko na pierwsze przejaśnienie.

 

Chociaż prace Spirita napawają optymizmem że w dobrych rękach i po długiej pracy można z nich mieć pociechę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 18.03.2023 o 21:31, count.neverest napisał(a):

Jaka to kamera? Pokaż co widzisz przez cheshire. Problem z kolimacją jest ewidentny, ale jest też tilt i możliwe, że nieprawidłowo dobrana odległość od korektora. 

 

To może być pomocne, ale nie wiem na ile sprawdzi się w teście pod gwiazdami. Z tego co mówisz wynika, że krzyżyk pokrywa się z osią, jeśli wszystko jest koncentryczne, to masz źle ustawione lustro wtórne.

 

 

Ale jest jeszcze tzw. metoda CDP z użyciem autokolimatora  z otworem offsetowym. O wiele bardziej precyzyjna. Wymaga jedna powtarzalnego zamocowania autokolimatora a potem precyzyjnego zamocowania korektora bez "przekrzywiania" + brak tiltu na złączkach.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Szymek_O Pełna zgoda w metodzie. Akurat już nie chciałem do E130D budować 2" clampringu, bo standardowy to 1,25". Nigdzie w Europie nie znalazłem autokolimatora po taki wymiar, więc zamówiłem w USA, produkowany przez astrosystems.biz Twórca I tak go nie ma, dotrze w maju do mnie. Catseye jest tylko w wersji 2", w Fairpont też wiatr hula po magazynie. Sądzę, że się sprawdzi.

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 8.04.2023 o 22:41, Szymek_O napisał(a):

Po prostu drażni mnie prawienie o morałach praw fizyki

Specjalnie dla Ciebie poświęciłem 10 minut swojego życia, żeby się dowiedzieć jak w OSLO zrobić lustro pod kątem i pokazać Ci na symulacji w tym programie (który, zakładam, bzdur nie pokazuje), że kąt między osią wyciągu i lustra głównego jest bez znaczenia. Lustro ma inne parametry niż to w Sharpstarze (przede wszystkim dlatego, że już miałem taki model zrobiony, ale także dlatego, że i tak nie znam dokładnych parametrów Sharpastara, ale nie mają tu one większego znacznia, chodzi o zasadę).

 

"Normalny" newton:

schemat45st.thumb.png.aa90e5368450bcc380f9c8dd1772372b.png

I spot diagram:

45st.thumb.png.b99ef1b6fd997a187f656d840d025fa4.png

 

Newton z lustrem pod kątem 15 stopni:

schemat15st.thumb.png.53b835d210741ca9f95d43819ad510d4.png

I spot diagram dla niego:

15st.thumb.png.68824be0997968457853849376069db7.png

 

 

Proponuję otworzyć oba spot diagramy w osobnych kartach i się między nimi przełączać - zobaczysz, że są identyczne.

Plik, jak ktoś ma chęć samemu sprawdzić (żeby to otworzyć potrzebny jest darmowy program OSLO Edu do pobrania stąd, tylko trzeba się zarejestrować).

newton z lustrem wtornym.len

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Specjalnie dla Ciebie poświęciłem 10 minut swojego życia, żeby się dowiedzieć jak w OSLO zrobić lustro pod kątem i pokazać Ci na symulacji w tym programie (który, zakładam, bzdur nie pokazuje), że kąt między osią wyciągu i lustra głównego jest bez znaczenia. Lustro ma inne parametry niż to w Sharpstarze (przede wszystkim dlatego, że już miałem taki model zrobiony, ale także dlatego, że i tak nie znam dokładnych parametrów Sharpastara, ale nie mają tu one większego znacznia, chodzi o zasadę).

 

"Normalny" newton:

schemat45st.thumb.png.aa90e5368450bcc380f9c8dd1772372b.png

I spot diagram:

45st.thumb.png.b99ef1b6fd997a187f656d840d025fa4.png

 

Newton z lustrem pod kątem 15 stopni:

schemat15st.thumb.png.53b835d210741ca9f95d43819ad510d4.png

I spot diagram dla niego:

15st.thumb.png.68824be0997968457853849376069db7.png

 

 

Proponuję otworzyć oba spot diagramy w osobnych kartach i się między nimi przełączać - zobaczysz, że są identyczne.

Plik, jak ktoś ma chęć samemu sprawdzić (żeby to otworzyć potrzebny jest darmowy program OSLO Edu do pobrania stąd, tylko trzeba się zarejestrować).

newton z lustrem wtornym.len 392 B · 0 pobrań

To wszyscy zapewne rozumieją, że "płaszczyzna" ostrości jest w każdym przypadku taka sama, cały szkopuł jest taki, że kolimując robimy wszystko w odwrotnej kolejności mając kolimator w wyciągu ustawiamy lustra tak aby właśnie zachować prostopadłość płaszczyzny do wyciągu, a to jak lustra się ustawią w tubie pod względem kątów do osi tuby to już wypadkowa walczenia o poprawną kolimację, w poście dotyczącym olewania prostopadłości o to dokładnie mi chodziło :). Dołożenie korektora dodatkowo kompliokuje fakt, iż dostajemy nowe gwinty, nowe płaszczyzny łączące i w praktyce kolimacja takiego zestawu jest bardzo wymagająca, szczególnie przy f/2.8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 8.04.2023 o 23:13, Voult napisał(a):

 

(...)

Teraz 3 miesiąc kolimuję - po skolimowaniu i założeniu korektora wszystko jest off...

(...)

 

Czy wady obrazu z korektorem podążają za rotowaniem wyciągu ?

Jeśli tak, to pewnie teleskop nie jest skolimowany na środek wyciągu i przez to na środek korektora.

 

Gdybym miał coś takiego kolimować, to na pewno pomyślałbym o sztucznej gwieździe i dużo kręciłbym tym rotatorem wyciągu w walce o ustawienie osi optycznej lustra głównego w osi wyciągu.

No i jakiś autokolimator by się przydał, bo na takiej długości toru optycznego i wymaganej dokładności kolimacji wszystko inne pewnie służy tylko do wstępnych ustawień.

 

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Specjalnie dla Ciebie poświęciłem 10 minut swojego życia, żeby się dowiedzieć jak w OSLO zrobić lustro pod kątem i pokazać Ci na symulacji w tym programie (który, zakładam, bzdur nie pokazuje), że kąt między osią wyciągu i lustra głównego jest bez znaczenia. Lustro ma inne parametry niż to w Sharpstarze (przede wszystkim dlatego, że już miałem taki model zrobiony, ale także dlatego, że i tak nie znam dokładnych parametrów Sharpastara, ale nie mają tu one większego znacznia, chodzi o zasadę).

 

"Normalny" newton:

schemat45st.thumb.png.aa90e5368450bcc380f9c8dd1772372b.png

I spot diagram:

45st.thumb.png.b99ef1b6fd997a187f656d840d025fa4.png

 

Newton z lustrem pod kątem 15 stopni:

schemat15st.thumb.png.53b835d210741ca9f95d43819ad510d4.png

I spot diagram dla niego:

15st.thumb.png.68824be0997968457853849376069db7.png

 

 

Proponuję otworzyć oba spot diagramy w osobnych kartach i się między nimi przełączać - zobaczysz, że są identyczne.

Plik, jak ktoś ma chęć samemu sprawdzić (żeby to otworzyć potrzebny jest darmowy program OSLO Edu do pobrania stąd, tylko trzeba się zarejestrować).

newton z lustrem wtornym.len 392 B · 0 pobrań

 

wszystko niby cacy ale nie bierzesz pod uwagę, że cała budowa teleskopu i metody jego kolimacji są poprawne jedynie pod warunkiem, że oś wyciągu jest prostopadła i przecina oś LG. Samo LW musi mieć inne proporcje i offset przy innym kącie ustawienia ale nawet wtedy musi przecinać oś LG co znacznie łatwiej ustalić przy przecięciu pod kątem prostym. W powszechnej opinii kolimacja normalnego Newtona jest trudna. Przy tym kolimacja teleskopu z LW ustawionym pod innym kątem jest w praktyce niewykonalna. Doskonale widać to po po perypetiach z kolimacją gdy warunek prostopadłości i przecięcia osi nie jest spełniony

 

oś LG  i tubusu dość łatwo można tak ustawić by się pokryły, podobnie jak prostopadłość osi wyciągu, a wtedy kolimacja staje się bajecznie prosta ... nawet bez offsetu. Będzie wtedy nierównomierna winieta ale flaty to załatwią. Jeśli offset jest prawidłowy to na przeszkodzie stoi już tylko precyzja "kręcenia śrubkami"

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 hour ago, Mareg said:

 

Czy wady obrazu z korektorem podążają za rotowaniem wyciągu ?

Jeśli tak, to pewnie teleskop nie jest skolimowany na środek wyciągu i przez to na środek korektora.

 

Gdybym miał coś takiego kolimować, to na pewno pomyślałbym o sztucznej gwieździe i dużo kręciłbym tym rotatorem wyciągu w walce o ustawienie osi optycznej lustra głównego w osi wyciągu.

No i jakiś autokolimator by się przydał, bo na takiej długości toru optycznego i wymaganej dokładności kolimacji wszystko inne pewnie służy tylko do wstępnych ustawień.

 

 

Rotator dokręciłem na sztywno jakieś 3 miesiące temu, bo nie trzymał środka. Od tamtej pory nie ruszam.

Wrócę do jego tematu, ale narazie najważniejsze jest dla mnie skolimowanie teleskopu poprawnie.

Jak będę miał taki punkt wyjścia, to mogę zacząć utrudniać sobie życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak wyglądają gwiazdki po tym jak ustawiłem tak jak sugerowaliście - wtórne idealnie na środku wyciągu, a wyciąg nie prostopadle względem korpusu, tylko w kącie prostym względem lustra wtórnego.

Po założeniu korektora jest lekko off, więc szybka poprawka i...

 

Preview_Chi Herculis_30.0s_Bin1_20230410-205632.fit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, Miesilmannimea napisał(a):

Skąd pewność, że parabola ma środek dokładnie tam gdzie środek szkła?

 

To hiperbola, teleskopy H6, 8... są wzorowane na serii Epsilonów od Taka i precel musi być na środku. Gdyby było inaczej, nie można by było zastosować rotatora pola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 18.03.2023 o 21:13, Justyna Wojtczak napisał(a):

Cześć, walczę czwarty dzień z rzędu z kolimacją Newtona TS Hypergraph (jak SharpStar) i postanowiłam w końcu napisać tutaj.

Załączam fotki poglądowe, które może lepiej wyjaśnią problem.

 

Gwiazdy nie chcą być okrągłe. Jakbym nie kolimowała, zawsze problem powtarza się. W dodatku jest jakaś dziwna asymetryczna poświata.

Tuż przez drobieniem tuba została skolimowany laserem i laser trafia idelanie w punkt srodkowy lustra głownego oraz zwrotnie pokrywa się z wyjściem. Sprawdzony też w cheshire i  krzyzyk pokrywa się z osią optyczną.

 

Po założeniu kamery obrazy są takie:

Mizar, 5s:

Mizar, 5s

 

Mizar, Bathinov:

 

 

Mizar, 3xbathinov asymetryczny (tutaj widać wyraźnie poświatę), ten sam focus co wyżej:

 

 

Rozogniskowane, 5s:

 

 

Rozogniskowane, 30

 

 

Czy ktoś z bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów mógłby wesprzeć swoją radą?

i jak udało sie cos zrobić? bo jak to astropolis słynie z teoretyków. a co drugi wysyła sprzęt do serwisów. 

 

 

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.