Skocz do zawartości
  • 0

Problem z kolimacją SharpStar f2.8


Justyna Wojtczak

Pytanie

Cześć, walczę czwarty dzień z rzędu z kolimacją Newtona TS Hypergraph (jak SharpStar) i postanowiłam w końcu napisać tutaj.

Załączam fotki poglądowe, które może lepiej wyjaśnią problem.

 

Gwiazdy nie chcą być okrągłe. Jakbym nie kolimowała, zawsze problem powtarza się. W dodatku jest jakaś dziwna asymetryczna poświata.

Tuż przez drobieniem tuba została skolimowany laserem i laser trafia idelanie w punkt srodkowy lustra głownego oraz zwrotnie pokrywa się z wyjściem. Sprawdzony też w cheshire i  krzyzyk pokrywa się z osią optyczną.

 

Po założeniu kamery obrazy są takie:

Mizar, 5s:

Mizar, 5s

 

Mizar, Bathinov:

image.thumb.jpeg.0be70a4a55553f897caa0a51ee64d329.jpeg

 

Mizar, 3xbathinov asymetryczny (tutaj widać wyraźnie poświatę), ten sam focus co wyżej:

image.thumb.jpeg.c48b1845a05fe237ff354b1605aed70b.jpeg

 

Rozogniskowane, 5s:

image.thumb.jpeg.e9d3759424a015b9c49d560ea20fe484.jpeg

 

Rozogniskowane, 30s

image.thumb.jpeg.0be46200483c63a5ce505b39b2c02699.jpeg

 

Czy ktoś z bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów mógłby wesprzeć swoją radą?

Edytowane przez Justyna Wojtczak
Niedoprecyzowanie typu tuby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
4 godziny temu, Krys napisał(a):

i jak udało sie cos zrobić? bo jak to astropolis słynie z teoretyków. a co drugi wysyła sprzęt do serwisów. 

No tak, na innych forach - słynących z praktyków - każdy użytkownik potrafi kolimować refraktory, re-figuryzuje lustra, buduje własne montaże, kopie własnoręcznie rudę żelaza do wytopu własnych śrubek... Co więcej! Robi to na wyczucie, tak jak mu serce podpowiada, bo teorią się nigdy nie splamił, za to wszystko robił już tysiące razy. Za wysłanie sprzętu do serwisu dostaje się bana, a zamiast bezproduktywnie pisać dobre rady na forum to każdy bezinteresownie wsiada w auto, jedzie do Twojego domu, a następnie przez tydzień uczy Cię praktyki. Jeśli coś się nie uda zrobić własnoręcznie, to taki sprzęt należy zniszczyć i wyrzuca się do śmieci. This is Sparta! Bo do serwisu wysyłają tylko teoretycy-frajerzy.... Astropolis pod tym względem jest rzeczywiście żałosne :D

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeżeli jest gwarancja, to dlaczego mamy poprawiać fabrykę. Ktoś oferuje sprzęt twierdząc, że jest zrobiony zgodnie ze sztuką i coś idzie nie tak. To albo nie umiemy w sprzęt, albo coś z nim jest nie tak.

W takim wypadku grupy dyskusyjne są przydatne żeby zanim się zacznie mieć pretensje móc poszukać odpowiedzi na własną rękę i w ostateczności ktoś ci potwierdził poczytalność, że nie jesteś debilem (znaczy jesteś, tylko tak trochę mniejszym), bo to nie ty sobie nie radzisz, tylko ewidentnie ze sprzętem jest coś nie tak.

 

Nie wiem jak @Justyna Wojtczak , ja właśnie dzięki waszemu teoretyzowaniu odkryłem, że mam ewidentny problem sprzętowy. Nakierowaliście jak używać poprawnie i jak okazało się, że coś nadal jest nie tak, to już nie przez brak doświadczenia.

Może na całe szczęście ma właśnie problem tylko z brakiem doświadczenia w jaki sposób tak wymagający precyzji sprzęt ustawić.

Chciałbym być w takiej sytuacji, bo nauczyć się jak tym majstrować zawsze można, ale jak coś jest wadliwe, to i w Paryżu nie zrobią z gówna ryżu. Cała nauka idzie w piach.

 

Dla mnie to była bardzo praktyczna pomoc. Bardziej niż ciepanie się, że ktoś sobie teoretyzował. Odnoszę wrażenie, że to jakieś zmanierowanie i znudzenie, że są juniorzy, którzy śmią czegoś nie wiedzieć.

 

Ten tematu tutaj zostanie i ktoś w przyszłości mając podobny problem będzie miał sugestie gdzie szukać rozwiązania.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, count.neverest napisał(a):

Wygląda na multikonto mnicha85. Psy wiesza na to forum, ale rozstać się z nim nie potrafi.

Nie znamy sie wiec proszę nie wyciągać żadnych insynuacji co do mojej osoby bo sobie tego nie życzę. 

 

Nie mam wspólnego z żadnymi multikontami, tym bardziej nie wiem o co chodzi. 

"Psy wiesza na to forum" skąd takie myślenie ? to, ze mam inne zdanie tzn ze już jest złe? to mam myśleć jak Wy tutaj ? Proszę poczytać opinie o astropolisie, ale te ogólne a nie od znajomych . 

Pozdrawiam 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
33 minutes ago, HAMAL said:

 

Jak się okazuje po wymianie wiadomości ze sprzedawcą, oraz i producentem - te teleskopy nie kolimuje się jak wszystkie inne teleskopy w układzie newtona, czyli autokolimatorami, cheshire, "kapslami", laserami.

Znacznik środka lustra nie jest ważne, czy jest na środku - nie bierze udziału w kolimacji.

Kolimuje się tylko "na gwiazdy", "na matrycę".

 

Na pytanie - a jak to jest, gdzie jest opis takiej procedury (bo sprzęt sprzedawany jest bez instrukcji, na stronie producenta też za wiele nie ma) dostałem spławiającą, protekcjonalną odpowiedź, że - sprzedawca nie jest od tego żeby przeprowadzać szkolenia, ale to przecież proste - kręcimy sobie w lawo, albo prawo śrubkami i albo jest lepiej, albo gorzej.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 minut temu, Voult napisał(a):

 

Jak się okazuje po wymianie wiadomości ze sprzedawcą, oraz i producentem - te teleskopy nie kolimuje się jak wszystkie inne teleskopy w układzie newtona, czyli autokolimatorami, cheshire, "kapslami", laserami.

Znacznik środka lustra nie jest ważne, czy jest na środku - nie bierze udziału w kolimacji.

Kolimuje się tylko "na gwiazdy", "na matrycę".

 

Na pytanie - a jak to jest, gdzie jest opis takiej procedury (bo sprzęt sprzedawany jest bez instrukcji, na stronie producenta też za wiele nie ma) dostałem spławiającą, protekcjonalną odpowiedź, że - sprzedawca nie jest od tego żeby przeprowadzać szkolenia, ale to przecież proste - kręcimy sobie w lawo, albo prawo śrubkami i albo jest lepiej, albo gorzej.

Zgrubnie klasycznie a potem można sobie tiltami i CCD inspectorami dopieszczać resztę. Sprawienie astrografu do dużej matrycy to nie lada sztuka :uhm:

 

Ale skoro Ona bada rozogniskowane gwiazdy a nie ma centralnej obstrukcji zwierciadła wtórnego to symetryczne cienie nie wyjdą, musi sobie z tego zadawać sprawę :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minutes ago, HAMAL said:

Ale skoro Ona bada rozogniskowane gwiazdy a nie ma centralnej obstrukcji zwierciadła wtórnego to symetryczne cienie nie wyjdą, musi sobie z tego zadawać sprawę :) 

 

Ano.

 

2 minutes ago, HAMAL said:

Zgrubnie klasycznie a potem można sobie tiltami i CCD inspectorami dopieszczać resztę. Sprawienie astrografu do dużej matrycy to nie lada sztuka :uhm:

 

W moim wypadku, to nawet chodzi o małą matrycę (533) - przez to, że znacznik nie na środku, a z racji braku innych opierałem kolimację o ogólnodostępne poradniki (Twój, Catseye Colimation, itp), które jasno mówią, że jednak ma brać udział w procesie, to w całym kadrze (na środku, na brzegach) gwiazdy były krzywe w tę samą stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kolimacja nie jest łatwy proces, od czegoś trzeba zacząć. Pierwotnie zakładamy, że mamy prosty wyciąg i prostą matrycę a oś optyczną na środku zwierciadła głównego, potem prostujemy wyciąg i tiltem kamerę nadal zakładając, że mamy oś optyczną zwierciadła głównego na środku, następnie stwierdzamy, że oś optyczna chyba nie jest na środku i znaczniki nic nie dają więc kolimujemy na gwiazdach, aby na koniec stwierdzić, że wygina się tubus teleskopu i wyciąg :D

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 17.07.2023 o 08:11, Voult napisał(a):

 

Jak się okazuje po wymianie wiadomości ze sprzedawcą, oraz i producentem - te teleskopy nie kolimuje się jak wszystkie inne teleskopy w układzie newtona, czyli autokolimatorami, cheshire, "kapslami", laserami.

Znacznik środka lustra nie jest ważne, czy jest na środku - nie bierze udziału w kolimacji.

Kolimuje się tylko "na gwiazdy", "na matrycę".

 

Na pytanie - a jak to jest, gdzie jest opis takiej procedury (bo sprzęt sprzedawany jest bez instrukcji, na stronie producenta też za wiele nie ma) dostałem spławiającą, protekcjonalną odpowiedź, że - sprzedawca nie jest od tego żeby przeprowadzać szkolenia, ale to przecież proste - kręcimy sobie w lawo, albo prawo śrubkami i albo jest lepiej, albo gorzej.

Jak to się stało, że zrobiliśmy to samo w tym samym czasie? :D

 

Dostałam podobą informację, zarówno od producenta jak i sprzedawcy.

 

Co nie zmienia faktu, że kolimacja tego modelu wymaga jakiejś ciężko zdobytej wiedzy, a osoby które ją posiadły zapewne będą milczeć jak grób :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, _Spirit_ napisał(a):

Pewne rzeczy ciężko przekazać werbalnie. Teorię wszyscy znają ale co innego zaczyna się dziać jak się bierze sprzęt do ręki.

Prawda.

 

Pokierować jest łatwo, teoretycznie, to co już zostało napisane/powiedziane.  Fizycznie działać, już samemu jest trochę trudniej.

Ja sam po wyczernieniu LW w swoim TS H6 podchodziłem 3 razy, i nie wiem czy już mam "znośnie" dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Początkujący robi zdjęcie z wyciągu i pyta co ma poprawić, ciężko go przekonać,  że tak się nie da, że jest tyle zmiennych o których nie ma pojęcia, że musi sam usiąść do tematu i zacząć zgłębiać poszczególne aspekty zagadnienia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

14 hours ago, Justyna Wojtczak said:

Jak to się stało, że zrobiliśmy to samo w tym samym czasie? :D

 

Dostałam podobą informację, zarówno od producenta jak i sprzedawcy.

 

Co nie zmienia faktu, że kolimacja tego modelu wymaga jakiejś ciężko zdobytej wiedzy, a osoby które ją posiadły zapewne będą milczeć jak grób :)

 

Z jednej strony sprytna i łatwa odpowiedź - łatwo nią spławić, "radź sobie sam/a, ten sprzęt tak ma".

 

Z drugiej niestety problem dla dystrybutora - brak instrukcji (w ogóle; i do tego tak skomplikowanej procedury), a tym bardziej na wstępie DUŻEJ CZERWONEJ informacji u sprzedawcy, czy u producenta, że ze sprzętu korzysta się inaczej, albo jakoś specyficznie, to kłopoty formalne - bo tego wymaga prawo UE.

 

Zauważyłem, że ten niszowy rynek trochę się zapomniał o postępie w prawach konsumenta, i że nie wszystko można przepchnąć, "a bo wiesz, środowisko wąskie i no, po koleżeńsku, jakoś się to załatwi, musisz se pokręcić tu i ówdzie".

 

Ale faktem jest, że jak się ustawi (albo dostanie ustawiony z fabryki), to zdjęcia ładne, szczególnie w mieście, bo na wiosce, to i kartoflem się piękne zdjęcia zrobi.

 

Edytowane przez Voult
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 hours ago, HAMAL said:

Początkujący robi zdjęcie z wyciągu i pyta co ma poprawić, ciężko go przekonać,  że tak się nie da, że jest tyle zmiennych o których nie ma pojęcia, że musi sam usiąść do tematu i zacząć zgłębiać poszczególne aspekty zagadnienia.

 

No właśnie niektóre sprzęty da się ustawić wręcz banalnie prosto (albo nie trzeba wcale), a innej są skomplikowane - tyle, że jak jesteś handlarzem (a nie sprzedajesz na giełdzie, gdzie często zgodnie z prawdą "nie wiedziałeś o czymś"), to musisz o tym poinformować, bo na tym zarabiasz, a my wreszcie zaczynamy być świadomymi konsumentami, że mamy prawo widzieć o czymś przed zakupem, np. że sprzęt jest semi-profesjonalny, a nie po.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z dzisiejszej nocy ASI2600 - czip znacznie większy od 533, 294 itd.

240s

Żadne kolimacje na matrycy. Wyjąłem pająka, wyjąłem LG, ustawiłem wyciąg na sztywno (pożegnałem wbudowany rotator), papier milimetrowy pod ustawienie wyciągu. Dalej poszło LW - tuba do pionu, laser, pod tubą szablon z okręgami, ustawienie LW, LG to już kto co tam ma, czeszajer wystarczy.

2023-07-21_10h57_03.thumb.jpg.0e038620ad7ee3fac8a914d95192e6cc.jpg

 

drugi obiekt inaczej położony - nie poprawiłem ostrości 

2023-07-21_10h51_33.thumb.jpg.aafef94898da1f7adcf2fb03ff0e72b5.jpg

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.