Skocz do zawartości
  • 0

Problem z kolimacją SharpStar f2.8


Justyna Wojtczak

Pytanie

Cześć, walczę czwarty dzień z rzędu z kolimacją Newtona TS Hypergraph (jak SharpStar) i postanowiłam w końcu napisać tutaj.

Załączam fotki poglądowe, które może lepiej wyjaśnią problem.

 

Gwiazdy nie chcą być okrągłe. Jakbym nie kolimowała, zawsze problem powtarza się. W dodatku jest jakaś dziwna asymetryczna poświata.

Tuż przez drobieniem tuba została skolimowany laserem i laser trafia idelanie w punkt srodkowy lustra głownego oraz zwrotnie pokrywa się z wyjściem. Sprawdzony też w cheshire i  krzyzyk pokrywa się z osią optyczną.

 

Po założeniu kamery obrazy są takie:

Mizar, 5s:

Mizar, 5s

 

Mizar, Bathinov:

image.thumb.jpeg.0be70a4a55553f897caa0a51ee64d329.jpeg

 

Mizar, 3xbathinov asymetryczny (tutaj widać wyraźnie poświatę), ten sam focus co wyżej:

image.thumb.jpeg.c48b1845a05fe237ff354b1605aed70b.jpeg

 

Rozogniskowane, 5s:

image.thumb.jpeg.e9d3759424a015b9c49d560ea20fe484.jpeg

 

Rozogniskowane, 30s

image.thumb.jpeg.0be46200483c63a5ce505b39b2c02699.jpeg

 

Czy ktoś z bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów mógłby wesprzeć swoją radą?

Edytowane przez Justyna Wojtczak
Niedoprecyzowanie typu tuby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
17 godzin temu, Justyna Wojtczak napisał(a):

O, tej srodkowej jeszcze nie ruszałam, moze to byc brakujacy element układanki.

środkowa śruba śluzy do ustawienia odległości lustra głównego od wtórnego - zwiększy lub zmniejszy sie ogniskowa. 

 

Widać ewidentnie przekoszone lustro w prawo.  3,2 vs 3.64 3 vs 3.17 wiec moje zalecenia to przestawić śrubę kolimacyjna lustra głównego w granicy godziny 10(dokręć) lub z drugiej strony na godz. 4(odkręć) . 

Jeśli boki zejdą sie do granicy 3.1 zaś środek będzie nadal później 3 proszę wtedy śrubę środkowa przesuwać. 

 

Ma Pani już niewiele do zrobienia, niestety dokładność musi być wzorowa bo to F2.8, gdyby to było powyżej 4 nie było by problemu.  

 

Gdyby bylo kiepsko, ciezko  moge  podjac sie ustawić sprzęt , jestem z okolic Wrocławia 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, Piotr K. napisał(a):

Kolego, ogniskowa wynika z krzywizny lustra głównego, i nie zmienia się, gdy zmieniasz położenie lustra wtórnego.

fak zle ujałem , nie da sie zmienić ogniskowej. chodziło bardziej o wyrównanie płaskości pola .....nie wiem jak ująć technicznie to 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, Renioo napisał(a):

Punkt ostrości się przesunie. Nie płaskość pola.

Tego by nam jeszcze brakowało w kolimacji.

tak jak pisałem kiedyś, ze strony teoretycznej jestem cienki, zaś technicznej dobry. Przepraszam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzieki za wszystkie rady. Obecnie jestem na etapie - idealny obraz w kolimatorze, brak mozliwości wyostrzenia. Czyli cos sie poj... z odlegloscią miedzy lustrami. Ogniskowa po plate solve wskazuje na duzo więcej niż zakładane 420mm.. Aby nie pogorszyć sytuacji co muszę zrobić? oddalic czy przybliżyc lustra do siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak masz dobrze ustawione wtórne, to już najlepiej nie dotykaj, nawet na nie nie patrz ;) Ja mam z nim właśnie największe problemy.

Główne można po prostu dokręcając śruby z tyłu.

Edytowane przez Voult
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Justyna Wojtczak napisał(a):

Czyli wnioskując -> muszę oddalić oba od siebie.

Ogniskowa w Newtonie jest niezależna od położenia lustra wtórnego. Ogniskowa wynika z krzywizny lustra głównego i jest dla danego lustra niezmienna. Jedyną rzeczą która może zmienić ogniskową jest korektor. Ja bym do kolimacji usunął korektor i kolimował bez niego.

 

Lustro wtórne bezwzględnie MUSI być dokładnie pod środkiem wyciągu - pomiędzy główną osią optyczną LG a środkiem sensora w wyciągu powinien być kąt prosty. Wszelkie przesuwanie LW poza ten punkt to proszenie się o kłopoty - tilt może być trudny do zwalczenia. Hamal to wszystko dokładnie opisał. Patryk Sokół też - poszukaj na forum. 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Ogniskowa w Newtonie jest niezależna od położenia lustra wtórnego. Ogniskowa wynika z krzywizny lustra głównego i jest dla danego lustra niezmienna. Jedyną rzeczą która może zmienić ogniskową jest korektor. Ja bym do kolimacji usunął korektor i kolimował bez niego.

Tak, kolimuję bez korektora. Mam obraz w kolimatorze, tym z okręgami, jaki powinien byc, tzn wszystko wysrodkowane, idealne okręgi itp. Tylko wg mnie jest zła odłegłosc obu luster od siebie i musze to jakos naprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A nie jest tak, że jak jesteś głównym bliżej wtórnego, to część stożka "przeleci" wokoło wtórnego? I odwrotnie - będąc dalej głównym wtórne "obejmie" więcej.

 

Może Justynie chodzi o to, że na tyle przesunęła główne, że punkt ostrzenia jest po odbiciu we wtórnym w takim miejscu w którym jest już poza zakresem ruchu wyciągu.

 

Edytowane przez Voult
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie ma opcji - LW MUSI być pod środkiem wyciągu - niestety trochę niesymetrycznie bo to geometria stożka. Zobacz wątek Patryk Sokół - on to nawet chyba rozrysowywał. 

 

To nie odległość luster a położenie wtórnego może być złe i zamiast pod kątem 45 stopni (dokładnie 45) do osi optycznej głównej jest np. pod katem 45.1 stopnia i to już widać. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To moze wrzuce zdjecia, bo sie pogubiłam. Obecnie teleskop nie ostrzy. Sekwencja przy zmianie ostrości:

IMG_1665.thumb.jpeg.1515dbaf399991f9dee467ce51065078.jpeg

IMG_1664.jpeg

IMG_1663.jpeg

IMG_1662.jpeg

 

 

 

Widok lustra wtornego (glowne zakryte kartką):

 

 

AF5F5BF4-6693-4682-8E62-478295D4FED2_1_105_c.jpeg.67c186ab2edda6e6b04afe58af1b8019.jpeg

 

ten sam widok bez kartki:

 

34304C79-4757-4C02-8C46-18888DFDF80E_1_105_c.jpeg.aa0f7d024c95bfcc5bf20699ab3f0e15.jpeg

 

Edytowane przez Justyna Wojtczak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Gwiazdka - rozogniskowana - w centrum powinna być okręgiem w środku i na zewnątrz i okręgi powinny być koncentrycznie względem siebie - nie są.

 

EDIT: Może być też obrócone i stożek nie trafia w środek sensora. 

 

Przedostatnie zdjęcie wskazuje raczej na tilt sensora czyli LW nie tam gdzie powinno. Ostatnie pokazuje aberrację sferyczną - nic nadzwyczajnego, nieskorygowane newtony tak mają. 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Gwiazdka - rozogniskowana - w centrum powinna być okręgiem w środku i na zewnątrz i okręgi powinny być koncentrycznie względem siebie - nie są.

 

Przedostatnie zdjęcie wskazuje raczej na tilt sensora czyli LW nie tam gdzie powinno. Ostatnie pokazuje aberrację sferyczną - nic nadzwyczajnego, nieskorygowane newtony tak mają. 

Nie umiem sie odniesc do komentarzy - na pewno chodzi o 2 ostatnie zdjęcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
30 minutes ago, Wiesiek1952 said:

Nie ma opcji - LW MUSI być pod środkiem wyciągu - niestety trochę niesymetrycznie bo to geometria stożka. Zobacz wątek Patryk Sokół - on to nawet chyba rozrysowywał. 

 

To nie odległość luster a położenie wtórnego może być złe i zamiast pod kątem 45 stopni (dokładnie 45) do osi optycznej głównej jest np. pod katem 45.1 stopnia i to już widać. 

 

Czy to będzie ten?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Justyna Wojtczak napisał(a):

To moze wrzuce zdjecia, bo sie pogubiłam. Obecnie teleskop nie ostrzy. Sekwencja przy zmianie ostrości:

IMG_1665.thumb.jpeg.1515dbaf399991f9dee467ce51065078.jpeg

IMG_1664.jpeg

IMG_1663.jpeg

IMG_1662.jpeg

 

 

 

Widok lustra wtornego (glowne zakryte kartką):

 

 

AF5F5BF4-6693-4682-8E62-478295D4FED2_1_105_c.jpeg.67c186ab2edda6e6b04afe58af1b8019.jpeg

 

ten sam widok bez kartki:

 

34304C79-4757-4C02-8C46-18888DFDF80E_1_105_c.jpeg.aa0f7d024c95bfcc5bf20699ab3f0e15.jpeg

 

Asi120MM ma chyba przesuniętą matrycę względem centrum, więc to chyba nie jest najlepsze narzędzie do ustawiania LW.

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.