Skocz do zawartości

Prosba o ocene kolimacji / czystosci lustra MAKa 127


Mr Groch

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zrobilem test kolimacji na sztucznej gwiezdzie (odleglosc ok 8 m, dziurka zrobiona igielka do czyszczenia glowicy drukarki 3D 0.4mm). Wydaje mnie sie, ze kolimacji teleskop nie wymaga, ale zaniepokoily mnie dodatkowe widoczne plamy, ktore obracaly sie razem z obrazem gdy krecilem kamera (wiec to nie na kamerze). Czy jest to cos czym powinienem sie martwic i pomyslec o czyszczeniu luster? Lustra nie byly czyszczone nigdy, a teleskop ma jakies 5-6 lat) Nie bylem w stanie zrobic wyraznego zdjecia - swiecac latarka do wnetrza tubusa widze wyraznie zasyfione odbicie zarowno na lustrze glownym i wtornym - generalnie wiem, ze nie powinno sie tym bardzo przejmowac, ale sa jakies granice... Czy ten screen z testu kolimacji jest wystarczajacy do oceny?

 

image.thumb.png.cc328324e9acb6b8a37fbfff5d065ba4.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te plamy jak je określiłeś są często widoczne podczas takich ujęć... To efekt zdaje się widoczny gdy tubus nie jest wychłodzony i wewnątrz niego powietrze cyrkuluje.....  Zasyfione odbicie LG i LW o którym piszesz to taka jak to na forach już często ludzie pisywali "kaszkowatość" powierzchni luster które zobaczysz również w zupełnie nowym maku , którego skierujesz pod ostre światło... Nie widziałem czegoś na lustrach posiadanych przeze mnie SCT 5" od Celestrona, ale w makach od SW to w każdym jednym którego miałem tak było...  Moim zdaniem bardzo przyzwoicie skolimowany maczek...

Edytowane przez krzychb
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, czyli po takim ujeciu nie jestesmy w stanie wywnioskowac nic o czystosci lustra, tylko ocenic kolimacje, zgadza sie? Sprobuje wiec jutro za dnia zrobic zdjecia luster, moze mi sie uda cyknac cos wyraznego... Zanpiepokoilo mnie nie tyle cyrkulujace powietrze - jego fale byly bardzo wyraznie widoczne i snapshota staralem sie zrobic w jak najbardziej stabilnych warunkach, tylko znieksztalcenia stale widoczne i zaciemniajace w wielu miejscach kregi na rozogniskowanej gwiezdzie - dynamicznie na podgladzie na zywo wyglada to dosc niepokojaco

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy on jest przyzwoicie skolimowany to bym mocno polemizował...moim zdaniem nie jest i to widac po roznicach szczelin miedzy krazkami dyfr. I to widac wyraźnie. Zdjecie krazkow robi sie na dwoch pozycjach rozogniskowanej gwiazdyb- przed i za punktem ostrosci. Po jednej focie trudno ocenic ale napewno widziałem lepiej skolimowane. Jezeli nawet lustro - menisk jest ustawione ok to mozesz miec ugięcie na visual back'u i efekt bedzie taki sam wiec zacznij od przyjrzenia sie mocowaniu aparatu/kamerki.

Zjawisko, ktore opisujesz jako niepokojace to zwyczajnie turbulencje powietrza nieschlodzonej tuby - spij spokojnie.

Edytowane przez Kirien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Scaiter napisał(a):

Przecież maki z tyłu mają sztywne wyjście,a ogniskowanie jest za pomocą gałki i lustra które wewnątrz się porusza i ustawia ostrość.Można zastosować wyciąg Sct, precyzyjniejszy choć wydłuży drogę optyczną.

Sztywne to jest skrecane - moge sie domyslac ze autor mocuje kamere na nosek i lapie srubkami robaczkami albo co gorsza - jaskółka. Jezeli jest sztywno na gwintach to mozna myslec o poprawie kolimacji, pod warunkiem ze gwiazdy na zdjeciach/obserwacjach sa niesatysfakcjonujace.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Kirien napisał(a):

Czy on jest przyzwoicie skolimowany to bym mocno polemizował...moim zdaniem nie jest i to widac po roznicach szczelin miedzy krazkami dyfr. I to widac wyraźnie.


Weź pod uwagę, że po jednej "klatce" na niewychłodzonym teleskopie trudno o analizowanie samych szczelin o których wspomniałeś... Mogą być obszarowo zniekształcone i zamazane przez turbulencje. LG jest ładnie ustawione względem mennisku co daje pewne podstawy by twierdzić, że jest poprawnie choć faktycznie przydał by się dłuższy materiał przed i za ogniskiem. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za opinie! Kazda dla mnie cenna. A co do lustra i czystosci, to sa zdjecia, na ktorych najlepiej udalo sie cokolwiek zarejestrowac - golym okiem, bez swiecenia do wnetrza widac wyraznie te paprochy, wg mnie na lustrze wtornym glownie, choc na glownym takze 2 wieksze sa wyraznie widoczne. Oprocz paprochow jak sie sporzy dobrze to widac lekkie okragle przebawienia - takie jakby na zakurzona powierzchnie ktos kropelke wody by upuscil

 

image.jpeg.c959717d7ea34eb3e118d6c770e5ac2c.jpeg

 

image.thumb.jpeg.a08b6dd3fc466135c2b093fded74a6c5.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Mak daje po wychłodzeniu dobre obrazy gwiazd/planet/Księżyca? Czy coś konkretnego Cię w nich niepokoi? Obserwuje się w ognisku, a nie na obrazie rozogniskowanym. Świecić makowi po zwierciadle też nie ma sensu, wtedy różne rzeczy widać, a rozkręcenie i próba czyszczenia mogą więcej zepsuć niż naprawić. Obserwować, cieszyć się tym, pisać relacje, a nie doszukiwać się problemów :) 

  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli te duże paprochy na lustrze głównym nie dają Ci żyć, to opowiem Ci jak ja zdmuchiwałem paprochy z lustra głównego w moim SCT bez potrzeby rozbierania czegokolwiek. Może skorzystasz. Ale miej na uwadze, że robisz to na własną odpowiedzialność ;)

Do tego potrzebna jest:

-gumowa gruszka

-plastikowa słomka do picia napojów, taka, która zgina się na górze i ma takie harmonijkowate zgięcie

-taśma klejąca

 Sposób użycia:
Plastikową słomkę zakładam na dzióbek gruchy. Przyklejam ją taśmą, na tyle solidnie, żeby przypadkiem nie spadła podczas dmuchu. Zginam górę słomki, tak, aby wraz z dłuższą częścią tworzyła "U". Dzięki temu da się wprowadzić słomkę przez tylny otwór do wnętrza tubusu. Następnie zahaczając tę zgiętą część o kant rurki w teleskopie nieco rozginam słomkę. Teraz obracając gruchą mogę skierować strumień powietrza dookoła - powietrze wyleci przez lekko rozgiętą górną część słomki, więc będzie skierowane na lustro główne. Mimo, że przykleiłem ją taśmą, podczas dmuchu trzymam za rurkę, bo jak wpadnie do środka teleskopu to dupa zbita ;) Zdmuchuję paprochy. Oczywiście pozostają one wewnątrz tubusa, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że spadną gdzieś na bok, albo za lustro główne. Po zabiegu wyciągam słomkę z tubusa. Gdy ciągnę, ta zgięta wcześniej część rozegnie się całkiem i bez problemu wyciągnę słomkę.

 

*edit*
Zrobiłem instrukcję obrazkową na wypadek, gdyby komuś spodobał się mój sposób:

sct_zdmuchiwanie1.jpg.640beff833782b5169b043aa18ac272a.jpg

 

 

sct_zdmuchiwanie2.jpg.6d5867deafba7c84c8b552ba491f71b3.jpg

 

sct_zdmuchiwanie3.jpg.ebd2010b64a20e643dd6d631fc5d5dfe.jpg

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kolimacji - jest bardzo dobrze.

Co do czystości -raczej odkręcaj przednią celę z meniskiem - łatwo będzie wyczyścić i LG i LW i menisk od wewnątrz. Wkręcając ponownie celę na tubus posmaruj gwint delikatnie jakimś smarem - on jest suchy jak liście chińskiego ryżu i podczas wkręcania mogą się sypać do wnętrza opiłki.

Staraj się czyścić optykę jak najrzadziej, ale za to skutecznie.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, wimmer napisał(a):

ja zdmuchiwałem paprochy z lustra głównego

Ja czasem używam dużej gruszki jako odkurzacza i wciągam paprochy do jej środka. Nie próbowałem w tych instrumentach, ale w aparatach fotograficznych to i owszem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim za opinie - powiem, ze jestem spokojniejszy, spodziewalem sie raczej rozg typu "jak mozna tak lustro zapuscic" :P Szczegolnie dziekuje @wimmer za patent na przedmuchanie - no po prosu nie wpadlem na taki pomysl, a jest genialnie prosty - tylko musze poszukac odpowiednio dlugiej rurki teraz :P

 

Kilka dni temu mialem nieprzyjemna noc, w ktorej jansiejsze gwiazdy wygladaly jak Pacman (z ciemniejszymi nie bylo tego problemu) i to mnie zaniepokoilo i zaczalem drazyc temat kolimacji i czystosci lustra - od tego czasu nie powtorzylem testu na gwiazdach, bo nie bylo warunkow niestety... Nie przypominam sobie takze by wczensiej takie zjawisko wystepowalo - przez pogode mialem przerwe w regularnych obserwacjach prawie 3 miesiaczna, a w okienkach pogodowych wykorzystywalem inny sprzet do obserwacji...

 

Jesli 6 lat bez czyszczenia lustra to nie jest wystarczajacy powod by go umyc a paprochy dam rade zdmuchnac metoda Wimmera, to bede juz spal spokojnie ;)

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Mr Groch napisał(a):

[...]

 

Kilka dni temu mialem nieprzyjemna noc, w ktorej jansiejsze gwiazdy wygladaly jak Pacman (z ciemniejszymi nie bylo tego problemu) i to mnie zaniepokoilo i zaczalem drazyc temat kolimacji i czystosci lustra - od tego czasu nie powtorzylem testu na gwiazdach, bo nie bylo warunkow niestety... Nie przypominam sobie takze by wczensiej takie zjawisko wystepowalo - przez pogode mialem przerwe w regularnych obserwacjach prawie 3 miesiaczna, a w okienkach pogodowych wykorzystywalem inny sprzet do obserwacji...

 

Po kilkunastu latach używania SCT mogę Ci powiedzieć, że czasem ciepłe powietrze wewnątrz tubusa potrafi pokazywać takie kwiatki, że głowa mała. Ja kiedyś w obrazie rozogniskowanej gwiazdy dostrzegłem jakiś ciemny bąbel wielości 1/5 całego lustra. Wystraszyłem się, że mi lustro pękło :D 

Dobrze jest przed obserwacjami usunąć wszystko z tyłu i obrócić na chwilę tubę wylotem do góry. Pod warunkiem, że nie boisz się, że kolejne ewentualne drobinki wlecą tamtędy do środka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.