Skocz do zawartości
  • 0

Problem z kolimacją RC8


Auron

Pytanie

Cześć, 

 

Podobnie jak w poprzednim wątku i tu chyba mnie coś trafi. Od 10 kwietnia próbuję poprawić kolimację mojego RC 8 i za nic nie chce mi ona wskoczyć na wyższy poziom, te wartości podane w CCD inspector nadal są nieakceptowalne przeze mnie (krzywizna 7.2% jest wartością za dużą)  Może jakaś podpowiedź z Waszej strony, ażeby poprawić tę kolimację?  Czy jednak to już możliwości tej tuby na to nie pozwalają?

Z góry dzięki za pomoc. 

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
1 minutę temu, Kriss2022 napisał(a):

No wlasnie. Bo o ile na sztucznej gwiezdzie ustawie sobie dobrze to robiąc test na gwiazdach już jest źle. Zawsze mam problem na rogach i kadru. Jakbym nie kombinował to zawsze są krzywe 

Zacznij od ustalenia prawidłowej odległości luster. Nawet z taką kolimacją bylekjaką robisz zdjęcie i rozwiązujesz PlateSolve, żeby zobaczyć ogniskową. Ma być w granicach max 1mm od tego co podaje producent. Tu jest pułapka bo dla 8" GSO w internecie "chodzą" dwie różne dane. teleskopy.pl podają 1600 mm a część innych 1625 mm. Według mojej oceny teleskopy.pl podają poprawnie 🙂 kilku kolegów zresztą to też potwierdziło. Zdaje się (nie wiem bo nie mialem styczności) w 6" też jest podobny bajzel.

 

Zmiana odległości o ok. 1 mm w tych teleskopach zmienia ogniskową o około 10 mm. Zbliżenie luster do siebie wydłuża ogniskową!  Istotne bo odwrotne do intuicyjnego poglądu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, Wiesiek1952 napisał(a):

Zacznij od ustalenia prawidłowej odległości luster. Nawet z taką kolimacją bylekjaką robisz zdjęcie i rozwiązujesz PlateSolve, żeby zobaczyć ogniskową. Ma być w granicach max 1mm od tego co podaje producent. Tu jest pułapka bo dla 8" GSO w internecie "chodzą" dwie różne dane. teleskopy.pl podają 1600 mm a część innych 1625 mm. Według mojej oceny teleskopy.pl podają poprawnie 🙂 kilku kolegów zresztą to też potwierdziło. Zdaje się (nie wiem bo nie mialem styczności) w 6" też jest podobny bajzel.

 

Zmiana odległości o ok. 1 mm w tych teleskopach zmienia ogniskową o około 10 mm. Zbliżenie luster do siebie wydłuża ogniskową!  Istotne bo odwrotne do intuicyjnego poglądu.

 

 

Z tego co już kiedy pisaliśmy są RC6 z ogniskowa 1370 jak i 1340mm. A z plate solve wychodzi ze jest 1388mm. Swoją dorga na bank mam źle ustawione lustra wzg siebie bo zawsze występuje abberacja a rogach srodek  jest dobry. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Kriss2022 napisał(a):

Z tego co już kiedy pisaliśmy są RC6 z ogniskowa 1370 jak i 1340mm. ...

Tak szczerze to... nie sądzę. To są lustra z jednego garażu tylko brandowane przez różnych producentów. Tak czy inaczej 1388 to na pewno jest źle i to sporo. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Tak szczerze to... nie sądzę. To są lustra z jednego garażu tylko brandowane przez różnych producentów. Tak czy inaczej 1388 to na pewno jest źle i to sporo. 

 

Tzn dwa różne sklepy podają różne ogniskowe. A ma być 1370 tak? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, Kriss2022 napisał(a):

Tzn dwa różne sklepy podają różne ogniskowe. A ma być 1370 tak? 

Nie wiem ile ma być. Może być 1370 i może być 1340 mm. Nie wiem jakie masz lustro. 🙂 Jedyna możliwość oceny to aberracja sferyczna - tak jak pisałem. Potem krzywizna po rogach ale to może być mylące więc albo przyglądamy się mocno aberracji albo ustawiamy 1370 sprawdzamy, ustawiamy 1340 sprawdzamy i wybieramy co lepsze. 

 

W 8" według tego co sprawdzaliśmy z kilkoma kolegami to 1600 mm a nie 1625 mm ale też aberracja sferyczna prawdę Ci powie. Aberracja będzie trudna do oceny. Pomoże trochę stretchowanie PI powoli tak, żeby wyszły odcienie szarości na rozogniskowanym dysku. 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

"Teraz ten przycisk do papieru zwany Howie Glatter - tak przycisk do papieru bo ciężki. No może jeszcze ładne kółka wyświetla na ścianie. To NAPRAWDĘ nie służy do kolimacji."

Wiesiek przepraszam, miałem nie reagować na Twoje wpisy choć nie zawsze się z nimi zgadzam, ale tego już nie mogę przemilczeć. TO SŁUŻY DO KOLIMACJI I JEST JEDNYM Z NAJLEPSZYCH NARZĘDZI DO TEGO CELU. Warunek- trzeba umieć je stosować. Jest narzędziem uznanym przez cały astronomiczny światek.

Tyle. Pozdrawiam i spokojnej nocy życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 minuty temu, Gość na chwilę napisał(a):

"Teraz ten przycisk do papieru zwany Howie Glatter - tak przycisk do papieru bo ciężki. No może jeszcze ładne kółka wyświetla na ścianie. To NAPRAWDĘ nie służy do kolimacji."

Wiesiek przepraszam, miałem nie reagować na Twoje wpisy choć nie zawsze się z nimi zgadzam, ale tego już nie mogę przemilczeć. TO SŁUŻY DO KOLIMACJI I JEST JEDNYM Z NAJLEPSZYCH NARZĘDZI DO TEGO CELU. Warunek- trzeba umieć je stosować. Jest narzędziem uznanym przez cały astronomiczny światek.

Tyle. Pozdrawiam i spokojnej nocy życzę.

Wstępnej kolimacji owszem. Nie uzyskasz nim takich wartości, które przedstawiłem na początku tego wątku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Gość na chwilę napisał(a):

"Teraz ten przycisk do papieru zwany Howie Glatter - tak przycisk do papieru bo ciężki. No może jeszcze ładne kółka wyświetla na ścianie. To NAPRAWDĘ nie służy do kolimacji."

Wiesiek przepraszam, miałem nie reagować na Twoje wpisy choć nie zawsze się z nimi zgadzam, ale tego już nie mogę przemilczeć. TO SŁUŻY DO KOLIMACJI I JEST JEDNYM Z NAJLEPSZYCH NARZĘDZI DO TEGO CELU. Warunek- trzeba umieć je stosować. Jest narzędziem uznanym przez cały astronomiczny światek.

Tyle. Pozdrawiam i spokojnej nocy życzę.

Jeśli chodzi o dokładność to jest dokładnie takim samym narzędziem jak zwykły Cheshire Farpointa czy podświetlany Cheshire TSRColli.  Żadnym z tych narzędzi nie skolimujesz poprawnie RC-ka. Wszystkie trzy opierają się o te same założenia dokładności mechanicznej konstrukcji samego RC-ka. Wykorzystuje dokładnie te same zjawiska. Ma dokładnie te same błędy. Tak służy do kolimacji - wstępnej. Nie da się tym skolimowac poprawnie teleskopu. Howie Glatter najlepiej kolimuje kieszeń. Tj. drenuje. Na przycisk do papieru trochę za drogi. No i jak niby okrąg dyfrakcyjny o szerokości 2-3 mm miałby mi skolimować lustra z dokładnością do mikronów?

 

Ja rozumiem, jak się wydało tyle kasy na kolimator to on musi być najlepszy. Najlepszy to i owszem jest Hotech Advanced CT bo całkowicie pomija dokładności baffli, obudowy LW tylko... ustawianie tego zajmuje wieki, wymaga cierpliwości na cały dzień a finalnie i tak trzeba na gwiazdach. No można sobie zbudować tor optyczny ale to zabawa na tydzień. Tak, też się tym rodzajem kolimatora bawiłem.

 

Do wstępnej kolimacji to tak, wystarczy Howie Glatter. Tak samo wystarczy Farpoint czy TSRCCOLLI. Każdy kto ma RC-ka "skolimowanego" tylko Glatterem (Farpointem czy TSRCOLLI) myśli, że ma skolimowany teleskop. Niestety tylko myśli. Dokładnie ten sam rezultat można uzyskać takim najzwyklejszym kolimatorem za 40 płn kolimując zgodnie z chińską instrukcją z GSO. Glatterem jest tylko ciut łatwiej a nic a nic lepiej. 

 

Ja też mocno pozostanę przy swoim. Możesz mnie przekonać tylko zdęciem dysku Airy z gwiazdy centralnej (mam takich kilka jakby co). Próbowałem Glatterem i nigdy mi się nie udało zobaczyć Airego. Dopiero po poprawkach na gwiazdach wyszedł.  Zrób takie zdjęcie jak niżej - to jest jedna i ta sama gwiazda, Stack z z 9 zdjęć z mojego teleskopu. Nie ma potrzeby robić gwiazd po rogach bo one niczego nie wnoszą - taki okrąg w zupełności wystarczy. Zamieszczane wcześniej Airy jest z tej samej (ostatniej) sesji poprawiania kolimacji.

 

 

Miłych snów wszystkowiedzący. 

 

 

image.thumb.png.6d45ccbe788bf61bcac96547c71702c7.png

IMG_2567.jpg

IMG_2568.jpg

 

 

 

 

 

To mówiłem ja, trener drugiej klasy, Wiesiek

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 minut temu, Kriss2022 napisał(a):

Panowie pobawilem  sie troche lustrami i mam taki krażek. Ustawienia tylko na sztucznej gwieździe. na środku lekka nierownosc bo jest grzałka zamontowana 

 

Tu (tam gdzie kreska jest wyraźnie węziej.  Jest taki programik - narzędzie AlsCollimationAid. Ładnie maluje kółka i pozwala ocenić czy jest dobrze. 

 

Naprawdę zacznij od prawidłowej ogniskowej. Odległość między lustrami nie ma tolerancji -  jedna i tylko jedna jest poprawna. Tolerancję dodajemy sobie sami bo nie mamy możliwości technicznych ustawić tej odległości z dokładnością lepszą niż ok 0.1mm co się przekłada na ok. +/- 1 mm na ogniskowej.

 

 

 

 

image.png.fa8a59b92448687b684a6675c7539a8e.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Jeśli chodzi o dokładność to jest dokładnie takim samym narzędziem jak zwykły Cheshire Farpointa czy podświetlany Cheshire TSRColli.  Żadnym z tych narzędzi nie skolimujesz poprawnie RC-ka. Wszystkie trzy opierają się o te same założenia dokładności mechanicznej konstrukcji samego RC-ka. Wykorzystuje dokładnie te same zjawiska. Ma dokładnie te same błędy. Tak służy do kolimacji - wstępnej. Nie da się tym skolimowac poprawnie teleskopu. Howie Glatter najlepiej kolimuje kieszeń. Tj. drenuje. Na przycisk do papieru trochę za drogi. No i jak niby okrąg dyfrakcyjny o szerokości 2-3 mm miałby mi skolimować lustra z dokładnością do mikronów?

 

Ja rozumiem, jak się wydało tyle kasy na kolimator to on musi być najlepszy. Najlepszy to i owszem jest Hotech Advanced CT bo całkowicie pomija dokładności baffli, obudowy LW tylko... ustawianie tego zajmuje wieki, wymaga cierpliwości na cały dzień a finalnie i tak trzeba na gwiazdach. No można sobie zbudować tor optyczny ale to zabawa na tydzień. Tak, też się tym rodzajem kolimatora bawiłem.

 

Do wstępnej kolimacji to tak, wystarczy Howie Glatter. Tak samo wystarczy Farpoint czy TSRCCOLLI. Każdy kto ma RC-ka "skolimowanego" tylko Glatterem (Farpointem czy TSRCOLLI) myśli, że ma skolimowany teleskop. Niestety tylko myśli. Dokładnie ten sam rezultat można uzyskać takim najzwyklejszym kolimatorem za 40 płn kolidując zgodnie z chińską instrukcją z GSO. Glatterem jest tylko ciut łatwiej a nic a nic lepiej. 

 

Ja też mocno pozostanę przy swoim. Możesz mnie przekonać tylko zdęciem dysku Airy z gwiazdy centralnej (mam takich kilka jakby co). Próbowałem Glatterem i nigdy mi się nie udało zobaczyć Airego. Dopiero po poprawkach na gwiazdach wyszedł.  Zrób takie zdjęcie jak niżej - to jest jedna i ta sama gwiazda, Stack z z 9 zdjęć z mojego teleskopu. Nie ma potrzeby robić gwiazd po rogach bo one niczego nie wnoszą - taki okrąg w zupełności wystarczy. Zamieszczane wcześniej Airy jest z tej samej (ostatniej) sesji poprawiania kolimacji.

 

 

Miłych snów wszystkowiedzący. 

 

 

image.thumb.png.6d45ccbe788bf61bcac96547c71702c7.png

IMG_2567.jpg

IMG_2568.jpg

I to się nazywa empiryzm :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
35 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Tu (tam gdzie kreska jest wyraźnie węziej.  Jest taki programik - narzędzie AlsCollimationAid. Ładnie maluje kółka i pozwala ocenić czy jest dobrze.

 

Ma Pan oko. Ale czy aż tak musi być dokładnie? Akurat w tym meisjcu mam cień grzałki. Nie wiem czy ona nie przeszkadza właśnie. Ogniskowa sprawdzę ale jka będzie pogoda 

IMG_20230501_233952.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, Kriss2022 napisał(a):

Ma Pan oko. Ale czy aż tak musi być dokładnie? ...

 

Tak musi. Musi być nawet dużo dokładniej. Na sztucznej gwieździe jest ciężko bo trzeba by halę albo parking podziemny z nieruchomym powietrzem i bazę za 30-40 metrów. No i tak końcowa weryfikacja jest na gwiazdach.

 

Lustra muszą być do siebie "równoległe optycznie" - wiem, że to nie jest dobry termin ale nie znajduję innego. Odległość pomiędzy LG i LW po jednej stronie i po stronie przeciwnej o 180° musi być taka sama i to z dokładnością na poziomie lambda/10. Długość fali widzialnej (lambda) najczęściej przyjmuje się na poziomie 550 nm (tak nano metrów). To najlepiej mówi o wyzwaniu z jaką dokładnością mamy to ustawiać. Te wielkości wcale nie są takie niemożliwe do uzyskania. Dla porównania CFZ (dla kryterium lambda/3) i dla teleskopu o f/8 wynosi coś około 180 um.  I to się daje bez problemu uzyskać ostrzałkami typu NINA czy "Hocus Focus". Tak przy okazji zauważę, że popularne ostrzenie po zmianie temperatury o 1°C najczęściej nie jest dobrym pomysłem. Aluminiowa tuba, wyciąg, złączki w 8" RC przy zmianie temperatury o 1°C wydłużają lub skracają się o wielkości conajmniej porównywalne z CFZ. Ale to nieco inny temat.

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Kriss2022 napisał(a):

Już dużo wiem ale mam wrażenie że nie podołam ten kolimacji aż tak dokaldnei. O ile gwiazde  na środku dość "łatwo" wyregulować za to na rogach kadru mam problem. Zaraz podeślę próbkę klatki 

Mogę tylko doradzić, żeby zrobić sobie coś tak jak na obrazku na oby końcach teleskopu i sprawdzić na rozogniskowanym obrazie która śrubka za co odpowiada. Wystarczy zrobić zdjęcie z ręką (dłonią) w pozycji śrubki nr 1 i potem nr. 2. 

 

Komę regulujemy tylo i wyłącznie LG a astygmatyzm tylko LW. 

 

Do astygmatyzmu najlepiej podejść kompleksowo czyli robić takie zdjęcie 9 gwiazd jak pokazałem wcześniej. Można też kulki łożyskowe ułożone w okrąg oświetlać silną latarką - niestety znowu spora odległość potrzebna. Kulka ma tą szlachetną cechę, że tylko jeden punkt odbija światło dokładnie w kierunku teleskopu. 

 

 

 

 

 

 

image.jpeg.14defcf3bdf058d82586776dc1a6ebf7.jpeg

 

 

 

 

EDIT O takie coś mam - rzadko używam bo mi mało potrzebne ale można i tak;

 

image.jpeg.b4c7041f6d4d8c628e65ed2d3eff6006.jpeg

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
45 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Komę regulujemy tylko i wyłącznie LG a astygmatyzm tylko LW. 

 

Do astygmatyzmu najlepiej podejść kompleksowo czyli robić takie zdjęcie 9 gwiazd jak pokazałem wcześniej. Można też kulki łożyskowe ułożone w okrąg oświetlać silną latarką - niestety znowu spora odległość potrzebna. Kulka ma tą szlachetną cechę, że tylko jeden punkt odbija światło dokładnie w kierunku teleskopu. 

 

EDIT O takie coś mam - rzadko używam bo mi mało potrzebne ale można i tak;

 

image.jpeg.b4c7041f6d4d8c628e65ed2d3eff6006.jpeg

 

ja mam problem na brzegach kadru , nie dość ze gwiazdki są rozjechane to w dodatku niebeskie. aberracja jest spora. 

ale coraz wiecej sie dowiaduje. 

 

Te kulki maja być idealnie symetrycznie wzg. siebie ?

 

Proszę moja surowa klatka. 

IMG_9451.jpg

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W ogóle nie myśl o rogach. Okrąg na około 75-80% wysokości kadru wystarczy. W rogach, na samym skraju kadru dochodzi krzywizna pola i tilt i to jest trudne do opanowania. Dopiero jak opanujesz ten okrąg to możesz dopieścić rogi. Najczęściej po opanowaniu okręgu okazuje się ze już nic więcej nie trzeba. 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kriss2022 napisał

"ja mam problem na brzegach kadru , nie dość ze gwiazdki są rozjechane to w dodatku niebeskie. aberracja jest spora. "

 

Moja uwaga nie dotyczy samej metody justowania tylko wspomnianej aberracji. Przecież układy zwierciadlane są wolne od chromatyzmu. Zatem o jakiej aberracje jest mowa.

Czy uwagi dotyczące odwzorowania teleskopu RC dotyczą układu z jakimś korektorem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kompletnie nie kumam w czym masz problem. Niedawno dowiedzieliśmy się, że poluzowanie śrubek to kolimacja więc poluzuj śrubki i będziesz miał skolimowany teleskop :laughing1:

 

a tak bardziej serio to musisz się pogodzić z faktem, że idealna kolimacja budżetowego RC nie jest możliwa. Markowe teleskopy mają optykę z zeroduru lub sitalu, a mechanikę z karbonu. Dopiero wtedy jest szansa na dojście do ideału ale wtedy cena jest nieco inna

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.