Skocz do zawartości

Polar alignment... Coś źle robię??


Kriss2022

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, Kriss2022 napisał(a):

Drodzy forumowicze. Co ja źle robię??? 

Wyrownuje montaż przez program Sharpcap,jest wszystko okey. 

Wchodzę do phd2, patrzę dryf a tu rozjazd totalny. 

 

 

 

 

Opis nie jest za bogaty a szklana kula odmawia współpracy 🙂

Z tego co widać na zdjęciu to na początku było ok a potem się popsuło. Gwiazdki wyglądają jak hantle - jakieś drgania, wiatr, dotykałeś teleskopu? Co to za montaż, teleskop, guiding - takie minimum info by się przydało...

 

 

W Windows Windows+Shift+S a na Macu Shift+Cmd+4 i nie musisz robić zdjęcia ekranu. Screenshoty znacznie lepiej się ogląda niż zdjęcia z odblaskami.

 

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Opis nie jest za bogaty a szklana kula odmawia współpracy

Przepraszam ale jestem wręcz wkurzony. Jakbym do tego  nie podszedł to zawsze pod górkę. Ręce opadają. 

 

6 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Co to za montaż, teleskop, guiding - takie minimum info by się przydało...

Montaz neq6 pro, RC TS 6, guding WO 50/200 zwo 120 mono, aparat główny canon 760d.... 

 

8 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Gwiazdki wyglądają jak hantle - jakieś drgania, wiatr, dotykałeś teleskopu

Wiatru nie było, ale możliwe że drgania z mojego chodzenia. 

 

Mi bardziej chodzi czy :

1. Po ustawieniu przez Sharpcap powinno byc już dobrze?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego możesz dorzucić obrazek z danych kalibracji (dane ostatniej kalibracji masz w menu pod pozycją "Review Calibration Data" czy jakoś tak), powinno to wyglądać tak:
PHD2-Calibration-Graph-e1636430991375-1024x571.jpg.0148cad5d9a55235431d2ec26d098dc6.jpg

 

i pytanie kiedy robiłeś ostatnią kalibrację. I włącz na wykresie opcję "corrections", w ten sposób będzie widać co robił montaż i jak reagował na zmiany. Nie musisz czekać do następnego razu i możesz to zrobić nawet teraz - ściągnij sobie program PHD2 log viewer i tam możesz przeanalizować dane z ostatniego miesiąca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Kriss2022 napisał(a):

Mi bardziej chodzi czy :

1. Po ustawieniu przez Sharpcap powinno byc już dobrze?? 

Powinno być dobrze bez korekt z guidingu (to osobna para kaloszy, bo nawet po ustawieniu niedokładnie na polarną guiding możesz korygować na tyle sprawnie, że będzie lepiej niż z idealnie ustawioną polarną ale bez guidingu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kriss2022 napisał(a):

1. Po ustawieniu przez Sharpcap powinno byc już dobrze?? 

Tak. Ja ustawiam w granicach 16'' - to minimum a robię ogniskową 400-600 mm. U Ciebie jest 50'' dla 1350mm - duży błąd jak dla mnie. Postaraj się. 

Wykres - wydaje mi się że z prowadzeniem coś nie zagrało. A może w ogóle go nie włączyłeś?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, a co tam w prawym dolnym rogu robi "Gwiazda zgubiona: 43"?
Może po prostu przyszły chmury (mogłeś nawet ich nie widzieć) i guiding się zgubił.

Włącz też na wykresie coś a ala "Star mass" czy jakoś tak (pokazuje to czy nie pogorszyła się widoczność gwiazdy guidującej).

Edytowane przez WojtasSP320
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed puszczeniem guidingu a po kalibracji warto na 2 minuty zapuścić Asystenta Guidingu. Pokaże co i jak i potwierdzi poprawność ustawienia na polarna.

 

Ustawienie z dokładnością poniżej 1' czyli 60" jest najcześciej wystarczające. Dla słabszych montaży wręcz zalecają minimalne "odjechanie" od północy. To ma tą zaletę, że poprawki są "w jedną stronę" (przynajmniej większość z nich) i to poprawia błędy przekładni itp.  PHD2 będzie alarmował jak błąd przekroczy 5' czyli do 5' powinien sobie poradzić. 

 

Przy ogniskowej 2432 mm wystarcza mi ustawienie montażu na mniej niż 30" - ale ja mało wymagający jestem 🙂 - no OK. po prostu jest coś takiego jak błąd metody i to co robi SharpCap czy NINA jest z definicji obarczone błędem i to wcale nie małym, do tego dochodzi seeing więc poniżej tych 30" nie ma już o co walczyć chyba, że ustawiasz z drift alignement to wtedy dokładność rośnie tyle, że to jest czasochłonne i nie wiem czy warto. 🙂

 

Reszta to tak jak Koledzy napisali. 

 

 

 

Zrzut ekranu 2023-05-4 o 11.26.35 AM.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Przed puszczeniem guidingu a po kalibracji warto na 2 minuty zapuścić Asystenta Guidingu. Pokaże co i jak i potwierdzi poprawność ustawienia na polarna.

Po wczorajszym ustawienie przez Sharpcap, polar error był 260". Dlatego mnie te wyniki rozwalają. 

 

Może cała wina to jest taka że ja po ustawieniu na biegun laze dookoła??? 

 

38 minut temu, WojtasSP320 napisał(a):

Hej, a co tam w prawym dolnym rogu robi "Gwiazda zgubiona: 43"?
Może po prostu przyszły chmury (mogłeś nawet ich nie widzieć) i guiding się zgubił.

Może być tak że ja chodzę dookoła montażu?? Dlatego gubi 

Może jestem za nerwowy?? 

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minutes ago, Kriss2022 said:

Po wczorajszym ustawienie przez Sharpcap, polar error był 260". Dlatego mnie te wyniki rozwalają. 

 

Może cała wina to jest taka że ja po ustawieniu na biegun laze dookoła??? 

 

Może być tak że ja chodzę dookoła montażu?? Dlatego gubi 

Może jestem za nerwowy?? 

Nie ma takiej opcji, od chodzenia ustawienie czy guiding się nie rozjedzie. Przyczyna leży gdzieś indziej. Może po ustawieniu montażu na Polarną nie skręcasz montażu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Kriss2022 napisał(a):

...

 

Może cała wina to jest taka że ja po ustawieniu na biegun laze dookoła??? 

 

 

Na balkonie to nawet czasem widać na wykresie kiedy wyszedłem na balkon. Na łące czy w gródku warto ustawiać montaż na "płytach chodnikowych", żeby się nie zapadał pod własnym ciężarem - Trzy kawałki sklejki formatu A4 z dziurkami na "szpic" nogi dają radę.

 

Nie zbliżać się do montażu jak nie trzeba. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

A nie kopnąłeś przypadkiem w nogę statywu jak łaziłeś?

Właśnie coraz bardziej mnie się wydaje, że wina leży po mojej stronie. Mogłem kopnąć, przesunąć. Druga sprawa mam krótkie kable do aparatu stąd laptop musibyc w obrębie 2m od montażu. 

Może tu być problem?? 

11 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Trzy kawałki sklejki formatu A4 z dziurkami na "szpic" nogi dają radę.

 

Nie zbliżać się do montażu jak nie trzeba. 

Tak uczynię następnym razem. 

 

Dziękuję Wszystkim  pieknie za wytyczne 

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Behlur_Olderys zmienił(a) tytuł na Polar alignment... Coś źle robię??

Jak ustawisz sobie montaż na polarną Sharpcapem, to przejdź przez proces od nowa, zobaczysz czy wynik się utrzymał czy znacznie odbiega od poprzedniego. Jeśli będzie róznica, to znaczy, że coś się ugina. 

Zablokowanie montażu zawsze spowoduje zwiększenie błędu, więc ostatnie korekty warto robić na takiej blokadzie, że już mocniej nie musisz zaciskać i masz pewność, że nic się w trakcie sesji nie przesunie. 

 

Możesz też skorzystać z tej opcji: 

 

image.png.aec86458ec5221de869cf7546aecc435.png

 

 

Robiłem testy w astrobudce, sprzęt zawieszony na betonowym pierze. Testowałem Asiair i  Sharpcapa. Oba programy pokazują znaczne różnice w błędzie, niezależnie od tego czy pomiar miał miejsce z lunetki do guidingu, głównego teleskopu czy lunetki zamontowanej bez ugięć w osi montażu, czyli bez błędu stożkowego. Niestety, na pomiar guidingu zabrakło czasu jak i temperatury powyżej zera. Sądzę jednak, że różnic mógłbym nie wyłapać bez długotrwałego prowadzenia. Przy RMS skaczącym 0,3-1 jest znacznie więcej zmiennych niż samo ustawienie na polarną i byłaby to skórka za wyprawkę. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, count.neverest napisał(a):

Zablokowanie montażu zawsze spowoduje zwiększenie błędu, więc ostatnie korekty warto robić na takiej blokadzie, że już mocniej nie musisz zaciskać i masz pewność, że nic się w trakcie sesji nie przesunie. 

A już myślałem że mój montaż jest jakiś rozklekotany. Bo faktycznie po zblokowaniu montażu często błąd się zwiększa do 4 stopni aż. Ale powoli odslania mi się problem. Dziękuję Chłopaki za porady. 

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Aż TAK mocno nie musisz tych śrub dokręcać :D

Tak już wiem. Ja mialem montaż tak ściśnięty że silniki często nie mogły ruszyć.... Nadal jest za bardzo ściśnięty ale już lepiej. 

Że śrubami też przeginalem. Poprawie się. Dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.