Skocz do zawartości

Gwiazdozbiór Skorpiona


holeris

Rekomendowane odpowiedzi

No trochę przesadziłeś - tam niewiele trzeba żeby pokazać majestat tego regionu, rozumiem że chciałeś więcej kolorów ale to może trzeba było bardziej selektywnie podejść do tematu a nie tak po całości. Wersja beta poszła teraz czekam na wersję końcową ;)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, .zombi. napisał(a):

No trochę przesadziłeś - tam niewiele trzeba żeby pokazać majestat tego regionu, rozumiem że chciałeś więcej kolorów ale to może trzeba było bardziej selektywnie podejść do tematu a nie tak po całości. Wersja beta poszła teraz czekam na wersję końcową ;)

Tak właśnie czułem, że przesadziłem. NIe mam też za bardzo doświadczenia w obróbce szerokich kadrów.

A u mnie to tak często, że najpierw idzie beta. Tak zwane testy na produkcji :D

Edytowane przez holeris
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem do pierwszego postu nową wersję, ale chyba jest gorsza. Nie potrafię bez agresywnej obróbki zrobić jakiegoś sensownego tła. Zresztą to, które uzyskałem, wcale mi się specjalnie nie podoba. Ciężko mi też wydobyć tę mgławicę wokół gwiazdy Saik bez ciągnięcia w górę całości.

 

Może by tak dorobić flaty? Ale bez nich pewnie też da się uzyskać lepszy wynik. Będę wdzięczny za porady odnośnie obróbki.

 

EDIT: Usunąłem tę wersję, nie podoba mi się.

Edytowane przez holeris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, lukost napisał(a):

A wrzucilbyś stacka? Chętnie grzebnąłbym w takim materiale. Niestety (albo stety ;) ) podczas dwóch pobytów pod południowym niebem byłem jeszcze zdeklarowanym wizualowcem i własnych klatek nie nazbierałem. ;)

Surowych materiałów nie planuję udostępniać.

Ja za to wizualowcem w ogóle nie jestem i nigdy nie byłem (chociaż kupiłem w swoim czasie i wciąż posiadam syntę 8). Co więcej, nigdy nie potrafiłem dostrzec nic więcej niż lekkie mgiełki. Nawet gdy byłem na mini zlocie pod Masywem Śnieżnika i oglądaliśmy przez 16 calowego Newtona z dobrymi okularami, nic specjalnego nie dostrzegałem.

Za to w Namibii przez 25 cali, to zupełnie coś innego. Tak właśnie sobie zawsze wyobrażałem dobre widoki przez teleskop. Jasne mgławice jak Carina, Laguna, Trójlistna Koniczyna, Tarantula, etc. powodują natychmiastowy opad szczęki. Nawet bez filtra tlenowego. Bogactwo szczegółów, jasnych i ciemnych włókien, wyraźnych różnic w jasności poszczególnych partii, świetne odcięcie od tła - widok jest powalający!

 

PS. Usunąłem drugą wersję. Nie mogę na nią patrzeć :P

Edytowane przez holeris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, .zombi. napisał(a):

masz z jakiegoś powodu pojaśnienie nad RHO no i całość wygląda jak by była bez flatów - może dało by się je jeszcze dorobić - było by znacznie łatwiej obrabiać i wyciągnąć lepiej region rho.

Flatów rzeczywiście nie było. Zamiast nich każdą klatkę przepuściłem przez korekcję optyki w camera raw ustawioną na sigmę 40 mm.

 

Próbowałem flaty robić już w domu, ale jakoś bez powodzenia. Po ich zastosowaniu, wcale nie jest lepiej. Oczywiście stosując flaty, nie robię już wyżej opisanej sztuczki z camera raw. Mam flatownicę, którą z powodzeniem stosuję z teleskopem 81 mm. Raz robiłem flaty na 1/400 s, a raz na 1/640 s, ale żadne nie wydają się działać. Do tego jeszcze bias na ustawieniach 1/8000 s. Wszystkie klatki kalibracyjne na tych samych ustawieniach co lighty, tj. ISO-400, f / 2.

 

Wrzuciłem mastery klatek kalibracyjnych oraz po jednej z surowych klatek [EDIT: tutaj był link]. Może ktoś podpowie czy jest coś z nimi nie tak. Sprzęt to Nikon D810 mod oraz Sigma A 40 mm. Składane w APP (tak samo jak zawsze składam z powodzeniem zdjęcia z teleskopu i ASI2600MC).

Edytowane przez holeris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, flamezz napisał(a):

W lightroomie korekcja profilem obiektywu?

Tak właśnie robiłem zanim zrobiłem flaty (tylko że w camera raw w PS). I wydawało mi się, że efekt jest lepszy niż z flatami. Ale składam jeszcze raz i będę porównywał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy taki był cel ale jak dla mnie to po całości troszku mocno dominuje niebiesko-seledynowa poświata. Inne barwy - szczególnie pomarańcze, żółcie i czerwienie są IMHO nimi dość zanieczyszczone...

Edytowane przez Pyzik
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za opinie!

 

32 minuty temu, orlen napisał(a):

szaro niebieski kon tutaj jest caly niebieski jak smerf

 

18 minut temu, Pyzik napisał(a):

Nie wiem czy taki był cel ale jak dla mnie to po całości troszku mocno dominuje niebiesko-seledynowa poświata. Inne barwy - szczególnie pomarańcze, żółcie i czerwienie są IMHO nimi dość zanieczyszczone...

Też widzę tę niebieską poświatę, ale nie do końca umiem sobie z nią poradzić. Pewnie za parę dni wrócę do tego zdjęcia i spróbuję obróbki od początku.

 

Tymczasem ta sama wersja, ale z trochę ściągniętym niebieskim (SCNR 0.3). Lepiej?

 

Skorpion_v7.0.15_M.thumb.jpg.871f0a87d549f5b7186ad0d0997ea0cf.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.