Skocz do zawartości
  • 0

Celestron SCT8 XLT + reduktor/korektor Celestron F6.3 - problem z krzywizną pola


Calipso232

Pytanie

Witam

 

Mam problem, jak w tytule. Moja konfiguracja to (licząc od tuby): reduktor, t-adapter Celestron, ZWO OAG, szufladka filtrowa ZWO, kamera ZWO ASO 533MC PRO, czyli back-focus 105mm. Po wykonaniu pierwszych zdjęć, okazało się, że mam duży problem z krzywizną pola. Poniżej zdjęcia wykonane flatownicą i metodą pyłków na filtrze (obraz rozogniskowanych gwiazd wygląda tak samo):

 

 

image.thumb.jpeg.b0d175b083042ca429edf226e0329bfc.jpeg

image.thumb.jpeg.4d592fefae56ea94435fefdd748d72b9.jpeg

image.thumb.jpeg.3af3f551b478ecb59e38252204a9cc56.jpeg

image.thumb.jpeg.7e6db6eb8c2b2571d6004c2c834b8138.jpeg

image.thumb.jpeg.609d1ed64803dbd4d82377067dd63cbe.jpeg

 

 

Jak widać, w centrum kadru kolimacja jest prawidłowa a na brzegu kadru wszystko się rozjeżdża. Wiem, że ten reduktor nie jest idealny jeśli chodzi o korekcję pola ale to już jest chyba trochę przesada, tym bardziej, że sensor to tylko 1". W miejscu gdzie patrzy OAG, to jest w ogóle masakra. Dla porównania zrobiłem podobny test ale z powyższej konfiguracji wyrzuciłem reduktor i okazało się, że nie ma tego problemu a rozogniskowania są okrągłe i koncentryczne w całym polu, czyli bez reduktora pole jest bardziej płaskie (?!):

 

image.thumb.jpeg.129686768d12342399f6a9889ae10708.jpeg

image.thumb.jpeg.19c783c6e367b067e1300ebf38ae8109.jpeg

 

 

Prosił bym o pomoc w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
5 godzin temu, Calipso232 napisał(a):

Moja konfiguracja to (licząc od tuby): reduktor, t-adapter Celestron, ZWO OAG, szufladka filtrowa ZWO, kamera ZWO ASO 533MC PRO, czyli back-focus 105mm

Nie mogę się zgodzić z back focusem 105 mm w takiej konfiguracji.

Bez reduktora jest 5" = 126 mm (tak podaje Celestron).

Redaktor/korektor ma 21 mm

Jak usuniesz korektor z tej wyliczanki to wtedy zostaje dopiero 105 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 minut temu, Bartosz napisał(a):

Nie mogę się zgodzić z back focusem 105 mm w takiej konfiguracji.

Bez reduktora jest 5" = 126 mm (tak podaje Celestron).

Redaktor/korektor ma 21 mm

Jak usuniesz korektor z tej wyliczanki to wtedy zostaje dopiero 105 mm.

 

Chodzi mi o back-focus od od korektora, bo wydaje mi się, że tak właśnie powinno być liczone te 105mm. Bez korektora, to i tak back-focus nie ma znaczenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Bartosz napisał(a):

Od korektora to 105 mm. Amen.

A dlaczego bez korektora back focus nie ma znaczenia?

 

W sumie, to jak sobie ustawisz focuserem lustra głównego, to taki masz back focus bez korektora. Taka jest specyfika SCT oraz MAK (pod warunkiem, że tuba nie już wbudowanego korektora, jak wersje HD Celestrona). Poza tym, to właśnie z reduktorem mam problem z krzywizną pola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

OK.

Nie będę się dalej dopytywał i polemizował, bo może nie w pełni rozumiem charakterystykę SCT, ale ostry obraz powstaje w ściśle określonym miejscu (optymalnym dla danego sprzętu). I tego się trzymam u siebie.

Skoro to bez znaczenia, to po co Celestron to podaje?

 

W końcu pytanie było o krzywiznę, mam nadzieję, że Koledzy szybko pomogą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, TUR napisał(a):

Zrób 1-2 sekundowe foto najlepiej gromady otwartej przy dobrej ostrości. Pokaż fotkę w pełnej rozdzielczości. 

 

 

W weekend zrobiłem trochę klatek M11. Jak w końcu uda mi się zrzucić na kompa, to wrzucę fotkę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, Calipso232 napisał(a):

 

W weekend zrobiłem trochę klatek M11. Jak w końcu uda mi się zrzucić na kompa, to wrzucę fotkę.

image.thumb.jpeg.2eee34673dde99e359cd838352f60ec9.jpeg

 

 Jedna klatka M11 bez kalibracji. Surowy FIT oraz konwersja po auto streczu do JPG.

Light_M11_180.0s_Bin1_gain100_20230708-010716_-10.2C_0001.fit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Czegoś tu nie rozumiem. Te 105 mm to ma być odległość pomiędzy sensorem kamery a tylnym kołnierzem reduktora i trzeba wszystko poskręcać tak, żeby tyle było. Istotna jest odległość sensor-flattener.

 

I tak właśnie jest poczynione. T-adapter + OAG + szufladka + back-focus kamery, 50mm + 16.5mm + 21mm + 17.5mm = 105mm.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

Reduktor SCT f/6.3 z definicji nie jest flattenerem, ale reduktorem do korzystania podczas obserwacji wizualnych. Nie uzyskasz dobrego obrazu na całej matrycy Asi533.

 

Tak, wiem o tym, nawet Celestron pisze w instrukcji, że ten reduktor nie wypłaszcza pola całkowicie ale jednocześnie pisze, że w jakimś tam stopniu jednak wypłaszcza a w moim przypadku, wygląda na to, że z reduktorem jest gorzej niż bez. ASI533, to obecnie w ofercie ZWO kamera z najmniejszym sensorem do DSO (1"). To już naprawdę nie wiem, jaki sensor może być w miarę dobrze pokryty w tym przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Calipso232 napisał(a):

image.thumb.jpeg.2eee34673dde99e359cd838352f60ec9.jpeg

 

 Jedna klatka M11 bez kalibracji. Surowy FIT oraz konwersja po auto streczu do JPG.

Light_M11_180.0s_Bin1_gain100_20230708-010716_-10.2C_0001.fit 17.27 MB · 0 pobrań

 

Ogólnie wygląda całkiem przyzwoicie. Widać, że prawa strona gorzej pracuje. Warto dokolimować.  Chyba, że to kiwka na lustrze. 

Ogólnie gwiazdy nie są może rewelacyjne, ale trudno oczekiwać od wyklego SCT cudów. To z założenia nie jest sprzęt do DSów. 

Kiedyś też robiłem testy SCT z reduktorem f/6.3. Jak zobaczyłem winietę na APSC, to już kolejnych testów nie robiłem  :)

Podsumowując najlepiej przerzuć się na foto planetarne albo zmień sprzęt do DSów :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, TUR napisał(a):

 

Ogólnie wygląda całkiem przyzwoicie. Widać, że prawa strona gorzej pracuje. Warto dokolimować.  Chyba, że to kiwka na lustrze. 

Ogólnie gwiazdy nie są może rewelacyjne, ale trudno oczekiwać od wyklego SCT cudów. To z założenia nie jest sprzęt do DSów. 

Kiedyś też robiłem testy SCT z reduktorem f/6.3. Jak zobaczyłem winietę na APSC, to już kolejnych testów nie robiłem  :)

Podsumowując najlepiej przerzuć się na foto planetarne albo zmień sprzęt do DSów :)

 

 

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Dopiero zaczynam przygodę z SCT i po prostu nie widziałem, że tak ma być. Typowo do DSów mam TS Photoline 60 ale chciałem mieć coś też na galaktyki i mniejsze DSy. W sumie planowałem kupno tego SCT na sezon galaktyk ale jak już kupiłem, to sezon minął, przynajmniej u mnie na balkonie😉. Jeżeli chodzi o planety, to z niecierpliwością czekam na sierpień i Saturna, żeby sprawdzić możliwości tego SCT.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, TUR napisał(a):

Jak popatrzysz na statystyki, to ludzie fotografują tutaj galaktyki większymi refraktorami apo 115 - 140mm, Newtonami 200-300mm lub też RC 200-250mm. Ze wskazaniem na dwie pierwsze opcja, trzecia droga jest trudniejsza :) 

 

Na pierwszą opcję nie mam pieniędzy, na drugą montażu (HEQ5) a na trzecią nerwów 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, TUR napisał(a):

Jak popatrzysz na statystyki, to ludzie fotografują tutaj galaktyki większymi refraktorami apo 115 - 140mm, Newtonami 200-300mm lub też RC 200-250mm. Ze wskazaniem na dwie pierwsze opcja, trzecia droga jest trudniejsza :) 

 

Zresztą, na pierwszą opcję, to chyba też nie ten montaż. Zastanawiam się jeszcze nad reduktorem Starizona. Niby gwarantują prawidłową krzywiznę na APS-C. Tylko te 400 USD trochę dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.