Skocz do zawartości
  • 0

Problem Kamera astrofotograficzna QHY 163C dziwna poświata


Kajojk

Pytanie

Witam

 

Mam pytanie w sobotę robiłem zdjęcie NGC6960 pod ciemnym niebem , brak świateł latarni w okolicy. A pomimo takich warunków coś dziwnie w jednym rogu jakby jakaś poświata się pojawiła .

Pytanie co to może być?? Dziwne jest to że całe zdjęcie jest ok tylko ten górny prawy róg jest nie OK . Może być że gdzieś w złączkach wpada lewe światło?? W linku zapodałem surową jedną klatkę .https://drive.google.com/file/d/1lpcT8cNyv-2vZrFFzJ8Kp5gzriZz-XeV/view?usp=sharing


image.png.1bf1470dbe62f33b12147fddd879ca54.png

Edytowane przez Kajojk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Czy materiał kalibrowałeś klatkami kalibracyjnymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Całe zdjęcie nie jest ok. Oprócz tej poświaty (i rozjaśnionych krańców zdjęcia), masz ciemny poziomy pasek na samym środku. 
Zrób kalibrację sosowntą do tej kamery i wtedy zobaczy co ci wychodzi. Jak będzie problem po klatkach kalibracyjnych to wtedy można się głowić. 

skończ lighty, daj darki, flaty i darkflaty. jak poprawnie wykonasz klatki kalibracyjne to problem powinien zniknąć.
Miałem i w sumie dalej mam qhy163m (bo zakładam że o M mowa chociaż to żadna różnica z C jeżeli chodzi o kalibrację) i miałem podobny problem. Miałem, bo ale zniknął po poprawnej kalibracji. 

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
58 minut temu, wismat napisał(a):

Całe zdjęcie nie jest ok. Oprócz tej poświaty (i rozjaśnionych krańców zdjęcia), masz ciemny poziomy pasek na samym środku. 
Zrób kalibrację sosowntą do tej kamery i wtedy zobaczy co ci wychodzi. Jak będzie problem po klatkach kalibracyjnych to wtedy można się głowić. 

skończ lighty, daj darki, flaty i darkflaty. jak poprawnie wykonasz klatki kalibracyjne to problem powinien zniknąć.
Miałem i w sumie dalej mam qhy163m (bo zakładam że o M mowa chociaż to żadna różnica z C jeżeli chodzi o kalibrację) i miałem podobny problem. Miałem, bo ale zniknął po poprawnej kalibracji. 

 

Mam pytanie co masz na myśli pisząc o kalibracji stosowanej do tej kamery??? Jest to jedna klatka. skalibowane zdjęcie wrzuciłem do linku ale i tam jest ten biały element.

Moje darki robione przy temperaturze sensora -20 stopnie( fakt robione z 5 miesięcy temu) . Flaty i Darkflaty robione przez program NINA w takiej samej temperaturze -20 stopni i przy takim samym Gain co Lighty.

Na co zwrócić uwagę jeszcze ??? W rzuciłem w linku jeszcze flata, darka i darflata.

https://drive.google.com/drive/folders/1fyV98R3TR5n4JAudbjutczsp0SxTb4gK?usp=sharing

 

Pozdrawiam i dzięki za pomoc .

Edytowane przez Kajojk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
48 minut temu, wismat napisał(a):

DARKFLATY!!! light + dark + flat + darkflat!

Nie krzycz :D

Robię, choć zauważyłem że nieraz wchodzą mi one w jakąś interakcję i wychodzi coś na wzór wolking noise.

Nie zbadałem tego dokładnie ale denerwuje mnie to.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, Kajojk napisał(a):

 

Mam pytanie co masz na myśli pisząc o kalibracji stosowanej do tej kamery???

Moje darki robione przy temperaturze sensora -20 stopnie( fakt robione z 5 miesięcy temu) . Flaty i Darkflaty robione przez program NINA w takiej samej temperaturze -20 stopni i przy takim samym Gain co Lighty.

Na co zwrócić uwagę jeszcze ??? W rzuciłem w linku jeszcze flata, darka i darflata.

https://drive.google.com/drive/folders/1fyV98R3TR5n4JAudbjutczsp0SxTb4gK?usp=sharing

 

Pozdrawiam i dzięki za pomoc .

Po prostu na brak biasów i na dodanie darkflatów.
Nine kiedyś próbowałem ogarnąć ale mając SGP nie czuje takiej potrzeby wiec nie wiem jak tam jest zorganizowana kalibracja flatów. Podejrzewam że w ninie tak samo jak w sgp się kalibruje panel led pod flaty. 
Czy jak złożysz materiał to dalej masz tą poświatę? Nawet jak nie skończyłeś sesji, skalibruj to do testu (ja robiłem po 50-100szt klatek kalibracyjnych). 
Tylko nie składaj 1 klatki light i po 100 darków, flatów i darkflatów :) Jak masz już XX tych klatek to tak z ciekawości to zestackuj i zobacz co ci wychdozi.

 

 

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 minut temu, wismat napisał(a):

Po prostu na brak biasów i na dodanie darkflatów.
Nine kiedyś próbowałem ogarnąć ale mając SGP nie czuje takiej potrzeby wiec nie wiem jak tam jest zorganizowana kalibracja flatów. Podejrzewam że w ninie tak samo jak w sgo się kalibruje panel led pod flaty. 
Czy jak złożysz materiał to dalej masz tą poświatę? Nawet jak nie skończyłeś sesji, skalibruj to do testu (ja robiłem po 50-100szt klatek kalibracyjnych). 

Tak jak złoże 23 sztuki lightów i połącze z plikami kalibracyjnymi to nadal mam taką poświatę. Darków ma 30 sztuk a flatów i darkflatów mam po 40 sztuk.

Spróbuje dzisiaj zrobić nowe Darki i więcej sztuk oraz więcej flatów i darkflatów.

Dzięki

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sprawdź proszę, czy masz taki sam offset na lightach co na datkach.

 

A także, czy jest taki sam na flatach co darkflatach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 17.07.2023 o 15:44, Herbert West napisał(a):

Sprawdź proszę, czy masz taki sam offset na lightach co na datkach.

 

A także, czy jest taki sam na flatach co darkflatach.

Mam takie same offsety na wszystkich klatkach kalibracyjnych . Zrobiłem nowe darki ale to nic nie pomogło . Może SIRIL sobie nie radzi z takim zdjęciem .
Może ściągnę PIXA  i spróbuję na nami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, Patryk Sokol napisał(a):

Algorytm kalibracji jest taki sam we wszystkim, nie ma znaczenia w czym to robię.

Mam taki sam wynik w DeepSlyStackerze, Sirilu i Pixie. 

 

Wrzuć lepiej surówkę. 

Dzisiaj postaram się wrzucić wszystko co mam tzn: darki ,flaty,lighty, i darkflaty. Oraz zrobiony stack z Sirila.
Jak możesz u siebie przetworzyć w Pixie był bym bardzo wdzięczny.

https://drive.google.com/drive/folders/1Gi9CEdUsUmI-aqc6Yi0hg_IryvHxiDnX?usp=sharing

 

 

Edytowane przez Kajojk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Kajojk napisał(a):

Dzisiaj postaram się wrzucić wszystko co mam tzn: darki ,flaty,lighty, i darkflaty. Oraz zrobiony stack z Sirila.
Jak możesz u siebie przetworzyć w Pixie był bym bardzo wdzięczny.

https://drive.google.com/drive/folders/1Gi9CEdUsUmI-aqc6Yi0hg_IryvHxiDnX?usp=sharing

 

 

Trochę średnio teraz mogę, bo:

IMG_20230718_145316.thumb.jpg.fc7e1768e47c72bd4b7a70f677cda80d.jpg

Ale @Wiesiek1952 też się zna i zna tę matrycę, więc może będzie mógł :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, Kajojk napisał(a):

Dzięki Wielkie

 

weź to spakuj zipem i dopiero połóż na dysku googla. Próbuję ściągnąć ale najpierw mieli pliki (to Google mieli nie, mam na to wpływu) - pisze, że kompresuje a potem nie ściąga. Albo - też zipowane wyślij jakimś WeTransfer albo filetransfer.io 

🙂

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

weź to spakuj zipem i dopiero połóż na dysku googla. Próbuję ściągnąć ale najpierw mieli pliki (to Google mieli nie, mam na to wpływu) - pisze, że kompresuje a potem nie ściąga. Albo - też zipowane wyślij jakimś WeTransfer albo filetransfer.io 

🙂

 

Zaraz podeślę link do wetransferu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
36 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

weź to spakuj zipem i dopiero połóż na dysku googla. Próbuję ściągnąć ale najpierw mieli pliki (to Google mieli nie, mam na to wpływu) - pisze, że kompresuje a potem nie ściąga. Albo - też zipowane wyślij jakimś WeTransfer albo filetransfer.io 

🙂

 

https://wetransfer.com/downloads/b3144d0d95b7e8527ac715b8bc99527420230722184732/4401db5f085b65cb06efc4f67242175020230722184837/208caf

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Finalnie po stackowaniu w PixInsight w WBPP wyszło tak:

 

image.thumb.png.97ce66e3b13bc16292dd19c1cfaf3915.png

 

 

 

Darki (master Dark):

 

image.thumb.png.9664fab52c44f670c3fe6d8e331543a2.png

 

 

 

i master flat:

 

image.thumb.png.b6c8d5510894221b1acf2beaaac15c24.png

 

 

 

 

I na koniec porównanie nagłówków losowych L i Dark: (po lewej L po prawej Darki)

 

 

image.thumb.jpeg.422748df4b62a2ba4f2686e23949decc.jpeg

 

 

 

 

Darki są w innej temperaturze niż zdjęcia a to darki kontrolują (usuwają) amp glow.   Flaty są OK i używając darkflatów (zamiast biasów) nie ma ryzyka, że w jakimś dłuższym flacie wejdzie "residual amp glow" - zresztą flaty są po 0.29 s więc to raczej nic nie zmienia.

 

Jedynie co można podejrzewać to złe darki - zrób darki jeszcze raz w tej samej temperaturze i czasie co zdjęcia - nie trzeba dużo i 15 wystarczy żeby zobaczyć czy lepiej korygują lighty.

 

 

Chyba tyle. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Finalnie po stackowaniu w PixInsight w WBPP wyszło tak:

 

image.thumb.png.97ce66e3b13bc16292dd19c1cfaf3915.png

 

 

 

Darki (master Dark):

 

image.thumb.png.9664fab52c44f670c3fe6d8e331543a2.png

 

 

 

i master flat:

 

image.thumb.png.b6c8d5510894221b1acf2beaaac15c24.png

 

 

 

 

I na koniec porównanie nagłówków losowych L i Dark: (po lewej L po prawej Darki)

 

 

image.thumb.jpeg.422748df4b62a2ba4f2686e23949decc.jpeg

 

 

 

 

Darki są w innej temperaturze niż zdjęcia a to darki kontrolują (usuwają) amp glow.   Flaty są OK i używając darkflatów (zamiast biasów) nie ma ryzyka, że w jakimś dłuższym flacie wejdzie "residual amp glow" - zresztą flaty są po 0.29 s więc to raczej nic nie zmienia.

 

Jedynie co można podejrzewać to złe darki - zrób darki jeszcze raz w tej samej temperaturze i czasie co zdjęcia - nie trzeba dużo i 15 wystarczy żeby zobaczyć czy lepiej korygują lighty.

 

 

Chyba tyle. 

 

 

 

Wielkie Dzięki 

Zrobię ponownie Darki I zobaczę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 godzin temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Finalnie po stackowaniu w PixInsight w WBPP wyszło tak:

 

image.thumb.png.97ce66e3b13bc16292dd19c1cfaf3915.png

 

 

 

Darki (master Dark):

 

image.thumb.png.9664fab52c44f670c3fe6d8e331543a2.png

 

 

 

i master flat:

 

image.thumb.png.b6c8d5510894221b1acf2beaaac15c24.png

 

 

 

 

I na koniec porównanie nagłówków losowych L i Dark: (po lewej L po prawej Darki)

 

 

image.thumb.jpeg.422748df4b62a2ba4f2686e23949decc.jpeg

 

 

 

 

Darki są w innej temperaturze niż zdjęcia a to darki kontrolują (usuwają) amp glow.   Flaty są OK i używając darkflatów (zamiast biasów) nie ma ryzyka, że w jakimś dłuższym flacie wejdzie "residual amp glow" - zresztą flaty są po 0.29 s więc to raczej nic nie zmienia.

 

Jedynie co można podejrzewać to złe darki - zrób darki jeszcze raz w tej samej temperaturze i czasie co zdjęcia - nie trzeba dużo i 15 wystarczy żeby zobaczyć czy lepiej korygują lighty.

 

 

Chyba tyle. 

 

 

 

Zrobiłem 70 nowych Darków z temperaturą -19 stopni i już jest to akceptowalne Dzięki wielkie za pomoc . Nie miałem pojęcia że 4 stopnie robi tak wielką różnicę.
Jeszcze raz wielkie dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.