Skocz do zawartości
  • 0

Jakość nieba - jak szukać dobrych miejscówek i dobrać czas obserwacji?


Frosch

Pytanie

Cześć, chciałbym częściej wyjeżdżać z miasta na obserwacje (lornetka, może mały teleskop). Kilka razy wyjechałem w miejsca, które teoretycznie na podstawie light pollution map powinny mieć dość dobre warunki. Na miejscu okazało się, że jednak niebo albo nie jest tak ciemne, jak się spodziewałem (wyglądało jak szare, mimo dużej odległości od miast, odpowiedniej fazy Księżyca), albo gwiazdy są nieostre. Na jakie parametry zwracać uwagę przed wyborem miejsca?

Jak duży wpływ na jakość obserwacji ma wysokość nad poziomem morza?

Czy seeing ma duży wpływ na obserwacje lornetkowe/gołym okiem (jeśli tak, to czy oprócz "mrugania" gwiazd daje nieostry obraz, podobnie jak planet w dużych powiększeniach)?

Na co dzień najczęściej obserwuję z miasta - planety i Księżyć, więc widzę czasem, że atmosfera jest przejrzysta, lecz obraz jest nieostry przy dużym powiększeniu.

Przy wyjazdach za miasto kilka razy miałem tak, że widziałem o wiele więcej gwiazd niż w mieście, ale nawet widziane gołym okiem wyglądały jak rozmyte/mętne.

Dla przykładu:

byłem wczoraj (12/13.08.2023) koło miejscowości Nowy Nurzec na Podlasiu. Całkiem niezła Droga Mleczna, M31 widoczna gołym okiem. Niebo bezchmurne, ale gwiazdy dość mętne (nie jest to kwestia wady wzroku). Czy to mogło wynikać np. przesuwających się mas wilgotnego powietrza, bo zmienia się pogoda?

Może w takim razie oprócz mapy zanieczyszczenia światłem powinienem zwracać większą uwagę na prognozę pogody? Jeśli tak, to jaką wiadygodną stronę możecie polecić i na jakie parametry zwracać uwagę przed wyjazdem?

nurzec.jpg.2e69e5bf2a59acfeb55cd8d9150e9aba.jpg

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
21 minut temu, Frosch napisał(a):

Niebo bezchmurne, ale gwiazdy dość mętne (nie jest to kwestia wady wzroku).

 

Dziś miałem podobne rozważania po wczorajszych obserwach. Już myślałem aby umawiać wizytę do okulisty ;)

Ja bym jednak obstawiał warunki atmosferyczne.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zwykle dobre niebo rujnują:

 1) wysokie chmury. Pogarszają zasięg i odbija się na nich LP od odległych źródeł. Często nie widać ich na zdjęciach satelitarnych z sat24 czy meteoblue. Może pomóc serwis nwcsaf.org/ct2 który klasyfikuje chmury i ładnie pokazuje cirrus nawet po zachodzie Słońca.

2) Adaptacja wzroku. Dobrze dobrana/zmodyfikowana latarka. Odpowiednio przyciemniony ekran w telefonie. Brak widocznych latarni ‚ świateł samochodów, podświetlenia kabiny czy bagażnika. Wzrok przeważnie potrzebuje 20-30 minut, żeby jako tako się zaadaptować.

3) Lokalne zamglenia. Warto znaleźć miejscówkę lekko wyniesioną, albo np. leśną polanę.


Gwiazdy „jak szpileczki” trafiają się u nas rzadko. Z mojego doświadczenia przeciętny seeing nie przeszkadza w obserwacjach DSów, nawet z powiększeniami 200~300x

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 14.08.2023 o 23:07, bartolini napisał(a):

Zwykle dobre niebo rujnują:

 1) wysokie chmury. Pogarszają zasięg i odbija się na nich LP od odległych źródeł.

O, o coś takiego mi chodziło.  Obstawiałem dużą ilość kondensującej na dużej wysokości pary wodnej rozpraszającej światło i obniżającej ostrość. Obraz był taki mało kontrastowy. Żona również powiedziała, że jak na taką odległość od miast to niebo jest mało czarne a gwiazdy mniej ostre niż w jej rodzinnych stronach, gdzie jednak niebo jest bardziej zaświetlone. Pomyślałem, że akurat wstrzeliliśmy się w takie warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 13.08.2023 o 20:06, Frosch napisał(a):

Czy seeing ma duży wpływ na obserwacje lornetkowe/gołym okiem

Bez znaczenia.

W dniu 13.08.2023 o 20:06, Frosch napisał(a):

ale nawet widziane gołym okiem wyglądały jak rozmyte/mętne.

Cirrus lub syf / pył w powietrzu.

W dniu 13.08.2023 o 20:06, Frosch napisał(a):

Jak duży wpływ na jakość obserwacji ma wysokość nad poziomem morza?

Jeśli mówimy o wysokości do kilkuset metrów, to daje tyle, że zwykle jesteś powyżej mgieł i ew jakiegoś smogu w dolinie, ale jak dolina jest czysta, to te pareset metrów niewiele zmienia. Dopiero przy 2000-3000 m różnice są większe.

W dniu 13.08.2023 o 20:06, Frosch napisał(a):

albo gwiazdy są nieostre

Seeing to zjawisko lokalne i losowe - w dowolnym miejscu Polski może być dobry lub zły w danym momencie. Ale to ma znaczenie dopiero w teleskopie.

W dniu 13.08.2023 o 20:06, Frosch napisał(a):

Na miejscu okazało się, że jednak niebo albo nie jest tak ciemne, jak się spodziewałem

Jakość nieba w konkretnym miejscu potrafi się znacznie zmieniać w zależności od warunków. Zapylenie atmosfery, cirrus, mgła, smog itd potrafią istotnie pogorszyć warunki lub wzmocnić  LP.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Trzeba by kiedys wytachac teleskop pow 2000m.n.p.m . Tylko ze spalem wiele razy w tatrach nawet na 2350m i niebo tez bylo raz lepsze,raz gorsze ... Pytanie gdzie jest takie miejsce gdzie można by w ciagu najkrotszgo czasu wytachać teleskop i bedzie tam kilka m 2 na jego ustawienie.? Tatry Bielskie szeroka dolina u gory ok 1800m, ok  godzin marszu i kilka progow z lancuchami po drodze to tak srednio.... Może startowisko paralotniowe pod Łomnica i dojazd kolejka?Ale tam jest stromo i kamienie..... Zadni Ornak 1867m   21.70 ok 4 godz szlakiem z doliny Koscieliskiej..ale to Polska wiec srednio na nocne lazenie po TPN.... Slowacja jest b przyjazna .

.Baraniec 2182 n.p.m  21.74 tatry zach slowackie, ok 4,5km z 1200m podejscia... mogłby byc dobry z wzgledu na w miare trawiasty i b rozlegly wieszcholek. W trasie  nie ma trudnych czy eksponowanych miejsc ,cos jak  połaniny Bieszczadzkie w wiekszej skali.....Ja sie chetnie wybiorę na taki wypad jak ktos jest chetny.😀

Edytowane przez Flaytec1
s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja od pół roku czekam na klarowne czyste niebo aby zerknąć na DS-y. Jak już trochę przejrzystego nieba to albo Księżyc, cirrusy, teraz wiosenne pyły w atmosferze i dwie fale saharyjskiego piasku. Ciągle mam wrażenie coś wisi w powietrzu. Jedynie 7-8 marca było idealnie (a przynajmniej u mnie w łódzkiem) ale wtedy grypa dopadła. Tak więc trzeba czekać. Tylko że póki co nie widać aby pogoda miała się poprawić, a przecież niebawem brak astronomicznych nocy. Oby sierpień i wrzesień nie zawiódł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, Flaytec1 napisał(a):

Trzeba by kiedys wytachac teleskop pow 2000m.n.p.m .

W Polsce formalnie najwyżej, to Kasprowy Wierch. Do 2000mnpm brakuje kilkadziesiąt metrów. Od kilku lat jest temat Darka B.

Bez kombinacji najwyżej będzie pewnie schronisko w Dolinie 5 Stawów - sporo poniżej . Na Słowacji Chata pod Rysami będzie sporo powyżej 2km npm.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeżeli nie przejmujesz się przepisami, lub wleziesz od Grudnia do końca Marca, to pewnie Bystra. Ponad 2km n.p.m. Jak najdalej od Popradu, który świeci o południa i stosunkowo daleko od Zakopanego. Najlepiej byłoby oczywiście złapać inwersję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.