Skocz do zawartości

Bresser Messier Dobson 150/750 - wrażenia początkującego


Eriem

Rekomendowane odpowiedzi

@Eriem, witamy na Forum !

Twój pierwszy post na pewno może pomóc ludziom rozmyślającym nad pierwszym teleskopem, może także drugim.

 

Co do obiektów, których nie udało Ci się zobaczyć, wszystkie z nich to słabizy potrzebujące ciemnego nieba, apertury, sporej źrenicy wyjściowej albo i odpowiednich filtrów.

Jeśli tego jeszcze nie stosujesz, potrzebujesz też nauczyć się metody zerkania.
Następnym razem możesz spróbować także letnie klasyki M8, M27,  M57.
Może też uda Ci się zobaczyć jaśniejsze części M51.

Ciekawe, czy przy M31 widziałeś także M32 i M110.

No i trzeba celować w Księżyc, Saturna i Jowisza.

 

Także wypróbuj ten filtr słoneczny, bo na Słońcu teraz się dużo dzieje.

Tylko ostrożnie, bo ze Słońcem przez optykę nie ma żartów.
Czy folia na tym filtrze to jest Baader ND5 ?


Jak ten kitowy okular 9 mm będzie słaby, możesz rozważyć jego wymianę na poczciwego Baadera Classic Ortho 6 mm (dobry i tani za cenę małego pola widzenia oraz oka zaraz przy soczewce).
Zgaduję, że 6 mm będzie lepszy niż ~9 mm, bo 9 mm to jest dość blisko Twojego Morfeusza 12.5 mm.

Z okularem ~ 6 mm filtrów do księżyca Ci nie trzeba.
W ogóle, filtry to jest trudny i potencjalnie kosztowny temat, więc zostaw to sobie jak będziesz miał trzy przyzwoite okulary.
Jak ogarniesz krótkoogniskowy, to zostanie Ci coś, co zastąpi kitowy 25 mm w szerszym kącie.

No i zawsze dobrze jest poszukać ciemniejszego nieba.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję udanych obserwacji! Twój teleskop to niewielki sprzęt, który dużo może. Niewielki na współczesne czasy. Ech... 15cm zwierciadło jeszcze raptem 30 lat temu było marzeniem niejednego miłośnika astronomii. Ja sam przygodę z teleskopami zaczynałem od "Regulusa" (Newton 130/625 na dobsonie), który zrobił dla mnie śp. Janusz Płeszka w Astrokraku. Sporo przez niego widziałem, przeskok z obserwacji lornetką BPC 20x60 był ogromny. Do dziś pamiętam, jaki byłem zaskoczony widząc rozdzieloną gwiazdę podwójną Pi Aquilae (6.3 mag + 6.8 mag, 1.4" separacji) - spróbujesz się z nią zmierzyć następnym razem? Na rozgrzewkę spróbuj rozdzielić Zetę Aquarii (4.3 mag + 4.5 mag; 2.4" separacji). Gwiazdy podwójne to fajne obiekty na ciepłe, letnie noce.

Wracając do Twoich pytań. M101 tylko pozornie jest łatwa. To duża galaktyka (ok. 28' średnicy, prawie tyle co Księżyc w pełni!) o niewielkiej jasności powierzchniowej 14.9 mag przy jasności wizualnej 7.9 mag. Te liczby przekładają się na to, że M101 najlepiej upolować, gdy jest wysoko na ciemnym niebie i przy dobrej przejrzystości. Jakiekolwiek snujące się mgły, cirrusy czy piaski znad Sahary pogarszające przejrzystość w zasadzie uniemożliwiają dostrzeżenie tej galaktyki, w dużej mierze niezależnie od apertury użytego sprzętu. A ponieważ to duża galaktyka, lepiej ją wypatrywać w okularze o dłuższej ogniskowej, dającym niewielkie powiększenie przy dość dużej źrenicy wyjściowej, musisz wpuścić do oka sporo światła 🙂  Morfeusz 12.5mm daje w Twoim teleskopie powiększenie 60x i pozwala zobaczyć okrągły fragment nieba o średnicy 76', czyli M101 (średnica 28') zajmie sporą część pola widzenia, dystrybuując swoje wizualne 7.9 mag na dużą powierzchnię (stąd niska jasność powierzchniowa). Z doświadczenia mogę powiedzieć, że do polowania na M101  najlepsza jest lornetka (duża, lub mała), dająca te minimum 3-4 stopnie pola widzenia. Pod niebem Bortle 4, jeżeli dyszel Wielkiego Wozu będzie w miarę wysoko na niebie i z dala od łun, nie powinieneś mieć problemów.

Podobna sytuacja jest z M33 (rozmiary galaktyki 69' x 42', jasność wizualna 5.7 mag, jasność powierzchniowa 14.2 mag), choć tutaj jestem nieco zdziwiony, że nie dostrzegłeś choćby jaśniejszego środka tej galaktyki. Pod naprawdę dobrym niebem tę eMkę widać gołym okiem (widziałem kilka razy) i podobnie jak w poprzednim przypadku, najlepsza będzie lornetka lub teleskop z okularem dającym niewielkie powiększenie przy dużym polu widzenia i dużej źrenicy wyjściowej.

M97 to blade kółko o jasności 9.9 mag, łatwo je przegapić, zwłaszcza na niezbyt ciemnym tle nieba. Powinna być spokojnie do wyłapania w Twoim teleskopie, a w jej pobliżu świeci inna eMka, mocno wydłużona galaktyka M108 (jasność wizualna 10.0 mag, rozmiary 8.6' x 2.4'), powinieneś je ładnie zobaczyć razem w Morfeuszu 12.5mm, o ile będą dość wysoko na niebie (Wielka Niedźwiedzica świeci wysoko w wiosenne wieczory).

Mgławice, o których piszesz (Ameryka Północna, "cokolwiek w Łabedziu" to pewnie Veil, Crescent, może Kokon) lubią filtry, ale z kolei małe lustra nie bardzo lubią filtry. To temat rzeka, może na początek podlinkuję test kolegów z serwisu Astronoce, w którym przeczytasz sporo praktycznych wskazówek. Test jest sprzed 18 lat, ale większość filtrów w nim opisanych nadal jest na rynku, a i niebo nie bardzo zmieniło się od tamtego czasu, może z wyjątkiem light pollution 🙂

http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=11

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem. Życzę dużo frajdy z obserwacji!

 

  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Ode mnie garść materiałów na początek. Zacząłbym od tabeli Wimmera

https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=25&t=949

 

Po tabeli może zerknij na przewodniki, które ja przygotowałem być może Cię zaciekawią

https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=38&t=912

 

 

Natomiast tutaj znajdziesz zestawienie m.in. mgławica/filtr co może w przyszłości Ci się przyda

https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=25&t=1443

 

Co do zobaczenia obiektów, które Ci się nie udało to tak jak koledzy pisali powyżej, od siebie dodam że jeszcze dołożyłbym kwestię doświadczenia, które pozwoli wyrobić "oko" i techniki obserwacji oraz wiedzę czego się spodziewać. Według mnie to co najmniej 25-50% sukcesu w dojrzeniu i detalu co przychodzi zazwyczaj po paru miesiącach, a szybciej przy obserwacjach z doświadczonymi osobami.

Fajnie, że poszedłeś w Morpheusza, to docelowe okulary dla większości osób, przerób te z zestawu na kieliszki :) i wymień wszystkie na Morpheusze, ale zastanów się dobrze nad doborem ogniskowych...

Edytowane przez Setaarius
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy za wartościowe informacje i wskazówki. Sporo nowego materiału do przyswojenia.

4 godziny temu, Setaarius napisał(a):

Ode mnie garść materiałów na początek. Zacząłbym od tabeli Wimmera

Chyba zacznę faktycznie od tej tabeli Wimmera, bo wygląda bardzo ciekawie :) Dzieki za podesłanie tego całego zbioru. Widziałem tam też przewodniki po obiektach wg pór roku... czeka mnie mnóstwo czytania :)

20 godzin temu, Mareg napisał(a):

Czy folia na tym filtrze to jest Baader ND5 ?

Przyjrzę się mu dziś dokładniej, ale nie widziałem tam żadnych oznaczeń, ani nie ma takiego info na stronie Bressera. Bardzo chce ten filtr przetestować, ale na razie żona mi nie daje, bo się boi że oślepnę :)

20 godzin temu, Szarlej napisał(a):

Pi Aquilae (6.3 mag + 6.8 mag, 1.4" separacji) - spróbujesz się z nią zmierzyć następnym razem? Na rozgrzewkę spróbuj rozdzielić Zetę Aquarii (4.3 mag + 4.5 mag; 2.4" separacji)

Spróbuję :) Bardzo lubię gapić się na Alkor i Mizar, więc chętnie poszukam też innych gwiazd podwójnych.

20 godzin temu, Szarlej napisał(a):

Test jest sprzed 18 lat, ale większość filtrów w nim opisanych nadal jest na rynku

Trochę czytałem na forach zagranicznych o filtrach i wiele osób podpowiadało Orion Ultrablock, jako taki dobry/budżetowy filtr. Widzę, że też masz taki wymieniony w stopce. Ale może faktycznie wpierw skompletuję dobre okulary, a potem pomyślę o filtrach.

 

Dziś wybieram się na weekend na działeczkę, może trafią się kolejne dobre noce, to znowu coś tam dorzucę od siebie. A tymczasem zabieram sie do stiudiowania tego Wimmera :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Eriem napisał(a):

Przyjrzę się mu dziś dokładniej, ale nie widziałem tam żadnych oznaczeń, ani nie ma takiego info na stronie Bressera. 

 

Jeżeli filtr jest z jednej strony czarny to warto wymienić tę folię (na początek zrobić drugi filtr) na folię Baadera ND 5.0. Przez firmowy filtr Bressera słabo widziałem półcienie, a granulacji wcale. Obecnie nie mam problemu, potrzebne mogą być jednak szare filtry (ND0.3, 0.6, 0.9 być może 1.2) nakręcane na okular w celu dodatkowego przyciemnienia obrazu. Przydadzą się one również do Księżyca, Jowisza i oglądania planet w dzień. Zamiast celować w Słońce szukaczem (jeżeli optycznym to zasłoniętym folią ND5.0) wolę obserwować cień teleskopu, w oczy nie razi.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten filtr na początek musi wystarczyć, jest grubszy i ciemniejszy od folii Baadera ND5.0, ja widziałem przez niego mniej szczegółów. Ładnie za to wygląda, nie jest tak pomarszczony jak Baader, ale za jakiś czas będzie do wymiany. Do obserwacji Słońca szukacz należy zakryć firmowym dekielkiem.

Edytowane przez dj_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiła się jedna dobra noc. Zapowiadało się słabo, ale po 22:00 chmury sobie w końcu poszły :)

Udało mi się upolować:

NGC7160, NGC457 (sowa wywołała u mnie opad szczęki), M103, M52, M57, M27, M92

 

Tabela Wimmera okazała się ogromnie pomocna. Jeszcze raz za nią dziękuję :)

Nabieram już chyba niejakiej wprawy w odnajdowaniu obiektów i coraz lepiej orientuję się na niebie.

 

Jutro zamawiam Morfeusza 6.5mm. Chcę się przejrzeć z bliska tym mniejszym obiektom. Już nie mogę się doczekać! :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Eriem napisał(a):

Trafiła się jedna dobra noc. Zapowiadało się słabo, ale po 22:00 chmury sobie w końcu poszły :)

Udało mi się upolować:

NGC7160, NGC457 (sowa wywołała u mnie opad szczęki), M103, M52, M57, M27, M92

 

Tabela Wimmera okazała się ogromnie pomocna. Jeszcze raz za nią dziękuję :)

Nabieram już chyba niejakiej wprawy w odnajdowaniu obiektów i coraz lepiej orientuję się na niebie.

 

Jutro zamawiam Morfeusza 6.5mm. Chcę się przejrzeć z bliska tym mniejszym obiektom. Już nie mogę się doczekać! :)

 

No i fajnie ,ciesz się niebem i nie popadaj w rutynę .:hiya:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć, pora na mały update.

 

Po pierwsze, coraz bardziej doceniam to, że ten teleskop jest "stolikowy". Obserwacje prowadzę z działki otoczonej drzewami i jak pokazała praktyka, dosyć często przenoszę stolik z miejsca na miejsce, żeby upolować jakiś obiekt, który akurat zasłania czubek/gałąź drzewa. Także kolejny punkt za mobilność :)

 

Po drugie, odkryłem jeszcze jedną fajną funkcje tego teleskopu, a konkretnie jego montażu - na zagranicznych forach nazywają to chyba spreed sheet?. Otóż posiada on kompas z podziałem na stopnie, poziomicę, i wskaźnik pokazujący kąt nachylenia tubusu, również wyrażony w stopniach. Na początku nie wiedziałem jak można tego użyć i sądziłem, że to zwykły bajer, ale okazuje się, że jednak nie. Znając położenie obiektu na niebie (np ze stellarium/skysafari) można teoretycznie ustawić teleskop zgodnie z tymi danymi. I faktycznie czasem mi się to udaje, niektóre obiekty znajdowałem w ten sposób w ogóle bez szukania ich na niebie, np gromadę w Herkulesie. Niestety teren działki jest nierówny i poziomica w tym wypadku niewiele pomaga :) I mam wrażenie, że po jakimś czasie kompas zaczyna świrować... Ale generalnie jest to użyteczne narzędzie.

 

Parę słów o okularach:

Przez 9mm Kellner z zestawu dało się pooglądać jowisza (widać dwa największe pasy jowisza) i saturna, ale to powiększanie jest jednak trochę za małe do tych planet. Zwłaszcza saturn był malusieńki. Okular lepiej spisuje się na księżycu i do tego w ostateczności bym go używał.

 

Dużo lepiej wypadł mój nowy Morpheus 6,5mm - planety są znacznie większe i widać więcej szczegółów - na jowiszu więcej pasów, wielką czerwoną plamę i jego największe 4 księżyce. Myślałem, że ten okular pokaże mi też trochę wiecej szczegółów gromad kulistych, ale przy tej źrenicy wyjściowej obiekty te robią się trochę za ciemne i lepiej mi się je ogląda w okularze 12,5mm.

 

Ach, no i faktycznie jak narazie nie widzę potrzeby używania filtra do księżyca, nie jest za jasny, wygodnie się go obserwuje w okularze 6,5mm. Ale zobaczymy jak będzie przy pełni :)

 

Edytowane przez Eriem
zagadka świrującego kompasu rozwiązana. Pod stolikiem, na którym stawiałem teleskop przyczepiony był magnes...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.