Skocz do zawartości

TS CF-APO 80 mm f/6 - bardzo pierwsze wrażenia


Qbszon

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, chciałem podzielić się pierwszymi (bardzo, kurier przyjechał wczoraj) wrażeniami na temat tytułowej tubki. O ile się orientuje to do tej pory na forum był tylko jeden właściciel refraktora z tej serii. 

 

(tutaj wcześniej była ściana tekstu na temat tego że kupowanie chińskiego apo to loteria, że było o tym milion tematów, że już raz kupiłem szajs i się bałem znowu utopić średnią krajową itp.. ale stwierdziłem, że w sumie to nikogo to nie interesuje. więc konkret)

 

Tubę kupiłem do astrofotografii, na chwilę obecną z ASI 533 color. Ma zastąpić Canona 400 5.6 L, który optycznie jest super, ale jednak wolałbym mieć coś dedykowanego. Kupiona razem z flattenerem TSCFRED80 w Astroshopie - mieli lepszą cenę niż teleskop-express (dziwne) i można było pogadać po polsku z człowiekiem po drugiej stronie, więc spoczko. Nie wiem co mnie do niej przekonało, zwłaszcza mając w pamięci tematy-tasiemce o skaszanionych TSach. Chyba po prostu poodrzucałem reszte, na krótkiej liście był jeszcze Askar400 (ale z askarami mam złe wspomnienia) i WO 81 - ale wychodził trochę za drogo. Był jeszcze bliźniaczy do powyższego model od Tecnosky, oznaczony czasem jako 'sld apo' , czasem 'owl series'. Wychodził tysiaka taniej. Jakoś mi się to jednak nie zgrywało - chyba nawet tutaj na forum przeczytałem teorie, że TS lepsze chińczyki wypuszcza pod swoim brandem... może po prostu chciałem w to wierzyć. Poszedłem w niebieski. Od zaksięgowania wpłaty do przyjazdu kuriera minął równo tydzień.

Teleskop przychodzi w dedykowanej, chociaż trochę śmierdzącej castoramą, walizce. Tutaj minus co do wysyłki, bo o ile sama walizka była opakowana w warstwę folii bąbelkowej, to sama tuba w walizce leżała w piance 'luzem', bez żadnego wypełnienia. No mogliby wrzucić chociaż ze trzy kępki folii bąbelkowej po bokach żeby teleskop 'nie latał' po tej walizie. Na plus (walizki) - miejsce na flattener obok i na jakieś dodatkowe 'akcesorium'. Na tym zdjęciu tubka ma odkręcony górny uchwyt, robiłem je trochę później.
 

image.thumb.jpeg.1ab1286b4109fcf85ac2ee33dedf8da8.jpeg

 

Tak pacjent wygląda poza walizką - zero procent dla skali. Ogólnie albo już zapomniałem, albo jakieś teraz cięższe są te 80mm refraktory. Cały sprzęt sprawia wrażenie masywnego i konkretnego, no i całkiem ładnie wykonanego. Jakby był w połowie taki dobry jaki jest ładny to byłoby bardzo dobrze. Focuser jak widać z pokrętłem mikro, rotatorem no i redukcjami 2" i 1,25" - oba z systemem 'click-lock' - tak to chyba się nazywa? Fajne ustrojstwo, szkoda że raczej nie będę korzystał ;) 

 

image.thumb.jpeg.1fae6efb9f5759ce37fcd81d9255bff1.jpeg

 

A tak się prezentuje na montażu, jakoś nagle skurczył się ten gem28. Tutaj z uchwytem 'górnym' i z guiderem na stopce szukaczowej, docelowo guider będzie na górnym uchwycie. Tutaj tylko przymierzałem czy mi starczy przeciwwagi - nie starczy.

(zdjęcie nie jest reklamą odkurzacza)

 

image.thumb.jpeg.35718bf87ce260a729487cc97d09d28c.jpeg

 

W sumie nie zrobiłem zdjęcia soczewki - ale wygląda 'jak każda inna'. Na początku miałem mini-zawał, bo na soczewce pod światło były dwa ślady w kształcie okręgów o średnicy ~4mm i już myślałem że jakiś odprysk albo bąbelki powietrza - ale udało się wyczyścić, więc pewnie jakieś wyschnięte kropelki wody albo inny czort. Aa no i jeszcze za co się dzisiaj płaci - za test i certyfikat. Też przyszedł. Nie wiem co oznacza. Ani czy go ktoś faktycznie wykonał, czy wydrukował z generatora. Ale chcę wierzyć. 

 

image.thumb.jpeg.40f7505aa3531df7b110f1c10164a1ef.jpeg

 

Przy okazji zaopatrzyłem się w legitną sztuczną gwiazdę (dzięki Piotrek!), żeby przy tym braku pogody sprawdzić na szybko 'cokolwiek' . Nie wiem jak się robi takie testy (w ogóle robiłem od razu z flattenerem, to też chyba źle), jak bardzo trzeba odjechać od punktu ostrości itp także wybaczcie - chciałem tylko na swoje potrzeby sprawdzić czy uda się wyostrzyć gwiazdę do punktu (nie jest to oczywiste, niestety). No cóż, chyba się udało. Do tego porobiłem trochę klatek przed i za punktem ostrości, wygląda to mniej więcej tak. Górny rząd to sztuczna gwiazda w centrum kadru, dolny w rogu (kamerki ASI 533). W rogu na wyostrzonej gwieździe widać już trochę fioletu i zaburzenie kształtu, ALE - test robiłem w mieszkaniu więc 'gwiazda' była oddalona o jakieś 8-9 metrów - wyciąg był prawie cały wysunięty, więc mogło się pojawić jakieś ugięcie, oraz nie kombinowałem nic z dystansami i złączkologią - skręciłem wszystko domyślnymi adapterami (niby 55mm, ale wiadomo jak jest)

 

image.thumb.png.1494fd647add3385f32ab0d2a077353a.png

 

Jak tylko trochę się przetrze niebo, to zrobię próbne klatki czegoś prawdziwego, mam jeszcze Canona APSC to przy okazji sprawdzę korekcję na czymś bardziej wymagającym niż 11x11mm. Niestety póki co w małopolsce gradobicia. Ale jestem dobrej myśli. Najwyżej w temacie zamiast zdjęć będzie relacja z procesu reklamacji ;) Bardzo chciałbym, żeby jednak były zdjęcia. Pozdrawiam

Edytowane przez Qbszon
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ICo do certyfikatu.

Badałem temat. Wydaje się, że faktycznie TS robi testy dla każdego modelu. Widziałem w necie już kilka opublikowanych i każdy inny. 

Do tego wykonanie takiego testu sprzetem pomiarowym zygo jest proste i szybkie. 

Według teorii masz fajny egzemplarz. Powalcz pod niebem i zderzymy teorie z praktyka. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem go w wersji Photoline. Doskonały optycznie.

Kilka rad wujka Marcina:

- rozsuń obejmy tak mocno, na ile pozwala na to tubus teleskopu

- jeśli guider umieścisz POD szyną Vixena, jego wpływ na wyważenie teleskopu będzie mniejszy  

Edytowane przez Marcin_G
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwotne prognozy pogody dla mojego balkonu pokazywały, że na spokojnie cały wieczór będę mógł posiedzieć i potestować - ostatecznie okienko pogodowe trwało może z 20 minut, ale jakieś pojedyncze klatki udało mi się porobić. Wrzucę tutaj, bo jest szansa że kiedyś ktoś tu trafi z googla i może mu się przyda ;) Natomiast - podróżniku z przyszłości, wiedz że warunki były dalekie od idealnych, bardzo się spieszyłem bo chmury nadciągały i w dodatku wszystko ostrzyłem ręcznie.

30 sekund z ASI 533 wygląda tak (nie kalibrowane, rozciągnięte przez ASI Fits View i zapisane jako jpeg żeby nie zajmowało 15mb)

 

image.thumb.jpeg.4c51b22f8b0d3771d30568e67282b93c.jpeg

 

'Domyślny' zestaw adapterów. Moooże jakieś 0,3mm podkładki by się przydało, spróbuję następnym razem, ale jak na moje potrzeby - jest git. Oprócz tego udało mi się zapiąć Canona R10, ale tutaj już sroga partyzantka - najpierw adapter EOS R na EF, potem przejściówka na m48 i dopiero wkręcenie we flattener. W dodatku dostałem jakiegoś zaćmienia umysłowego i zapomniałem jak się powiększa obraz na live view (kto tego używa!?) więc z ostrością trafiłem tak sobie. Wygląda to jak wygląda, ale biorąc pod uwagę ile po drodze jest elementów - nie dziwie się. Wrzucam jako ciekawostkę. Najważniejsze, że z główną kamerą bangla ;) . Może na którymś zlocie ktoś pożyczy na chwilę jakąś aśke 2600, to wtedy odkopię ten temat i pokaże coś sensowniejszego ;) 

 

image.thumb.jpeg.08f334387ca3212f25ae3b9efdd2607f.jpeg

Edytowane przez Qbszon
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.