Skocz do zawartości

M31


waldek

Rekomendowane odpowiedzi

jak już się dokleiłem do M33 to do M31 też sobie pozwolę.....

 

Teleskop C6N - ISO1600 21x140sekund. To pomniejszona niemal pełna klatką stąd wychodzi już z Newtonka koma oraz winietowanie, no ale co mi tam - zdjęcie chyba w miarę udane.

 

 

 

sam kanał L wygląda tak:

 

 

 

Pozdrawiam !

Edytowane przez kaluzny_m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogladam przez okular 10, wiec zblizenie 120x... Za malo ?

M31 z powodu jej rozmiarów najlepiej oglądać przy minimalnym powiększeniu. Jeżeli oglądasz z miasta to nawet przez lustro 20cm zobaczysz po prostu kłaczek waty. Przy ciemnym niebie widać już pas pyłowy, a przy bardzo ciemnym nawet dwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat się rozwija to i ja wrzucę coś z ostatnich spotkań zrobione w przerwach pomiędzy testami filterków:

 

Nasza M31 to totalna kicha przy waszych, ale pokażemy że coś tam próbujemy robić...

Oczywiście polarna ustawiona na zezowate oko i szybciora, 50x30sek, ISO 800, 80ED na CG5 + 300D - czyli 25minut, bez darków, robione zaraz po pierwszych testach filterków- tak dla próby.

 

M31gotowe03.jpg

 

Jeszcze jedna próba ale tym razem C8N a nie Edek.

29x30sek ISO800 bez darków - czyli łącznie tylko niecałe 15 minut

 

Am31c600x900.jpg

 

Na razie nie mamy możliwości wydłużenia ekspozycji stąd kłopoty z ilością informacji.

Dla zrozumienia zapodam jedną surową klatkę:

 

CRW_3572.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za duze powiekszenie, porownaj obraz z okularem 25mm, ktory powinienes miec w zestawie.

pozdrawiam

Maciek J.

 

Porownalem. Jednakze przy obu okularach widze prawie tak samo M31, czyli jak u kolegi Emde na trzecim zdjeciu. Wlasciwie to jego trzecie zdjecie prezentuje dokladnie to co ja widze w teleskopie ;/ Co do nieba, to mieszkam jakies 30km od Czestochowy i uwazam, ze niebo jest dobre. Golym okiem w nocy dobrze widac Droge Mleczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porownalem. Jednakze przy obu okularach widze prawie tak samo M31, czyli jak u kolegi Emde na trzecim zdjeciu. Wlasciwie to jego trzecie zdjecie prezentuje dokladnie to co ja widze w teleskopie ;/ Co do nieba, to mieszkam jakies 30km od Czestochowy i uwazam, ze niebo jest dobre. Golym okiem w nocy dobrze widac Droge Mleczna.

Trzeba wprawy, zeby zobaczyc to co widac . Na pewno nie zobaczysz tak jak na pierwszym i drugim zdjeciu . Powinno być lepiej niz na 3 . To "lepiej " jest małoprecyzyjne , bo po rozjasnieniu zdjecia jest to co widzialem tylko niebo bylo ciemniejsze . Cos posredniego miedzy 1 i 3 . Sam nie mam wprawy .

W porownaniu z 60x przy 120x powiekszenie, obraz jest 2x wiekszy w osi xi y . Dlatego jest 4 razy ciemniejszy na jednostke powierzchni. Musisz poeksperymentowac z powiekszeniem tak aby obraz byl jasny a tlo ciemne . Głupio to napisalem, po prostu w danych warunkach najlepiej obserwowaną rzecz widac w okreslonym powiekszeniu . Przy wiekszym , mniejszym mniej zobaczymy szczegulow .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.