Skocz do zawartości

8x42 Olympus pro vs Nikon monarch 7 vs Vanguard Endeavor ED II


szquar

Która lepsza?  

2 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Która lepsza?

    • Olympus pro
      0
    • Nikon monarch 7
      2
    • Vanguard Endeavor ED
      0
    • Delta chase ED
      0


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zabrałem na wycieczkę w góry moją TS MX 10x50, obraz daje jak dla mnie ekstra, helikopter w zwisie, niedźwiedź dreptający między drzewami, plenery, wszystko jak na dłoni. Problemem jest waga i powiększenie 10x, sprawia to że wnoszenie jej w plecaku i obserwacje z ręki są uciążliwe. Rozważam jej sprzedaż i zakup czegoś bardziej poręcznego, skłaniam się ku 8x42. Lornetka była by używana 50/50 do obserwacji dziennych/nocnych. Mam też teleskop wiec głównie byłby to sprzęt wyjazdowy. Po lekturze testów na optyczne.pl zainteresowały mnie 3 modele:

1. Olympus pro 

2. Nikon monarch 7

3. Vanguard Endeavor ED II (ewentualnie wersja IV)

4. Ewentualnie DO Chase ED jako opcja bardziej budżetowa, do tego od czasu do czasu pojawia się na forumowej giełdzie 

 

Jakie macie wrażenia z użytkowania? Czy ktoś miał możliwość bezpośredniego porównania tych lornetek? Co będzie lepsze do obserwacji dziennych a co do nocnych?

Co was w nich wkurza, co zachwyca?

 

Pozdrawiam,

 

Kuba 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc.

 

Fajny i trudny zarazem temat - w 8x42 od przybytku glowa woli.
 

Z przedstawionych przez Ciebie patrzylem tylko przez Monarcha 7 i jest to lornetka godna polecenia, przynajmniej do dziennych obserwacji. Monarch ma dobra mechanike i to co dla mnie jest kluczowe - pod reka mam poczucie obcowania z powaznym sprzetem, a nie zabawka. Takie uczucie nieprzerwanie mam z Chase'em, choc optycznie to dobra lornetka.


Nikon ma plynna, solidna mechanike, po egzemplarzach kolegow widze tez, ze przyzwoicie sie starzeje (czego nie mozna powiedziec o 5), a to parametr, ktorego w testach najczesciej nie wyczytasz. Ba, na koniec dnia okazuje sie rownie wazny co parametry, ktore np oceniaja optyczne w swoich testach.
 

7-demka w obserwacjach dziennych drazni zauwazalna AC, ale zakladam, ze kazda dachowka z tutaj przedstawionych (i generalnie w tym pulapie budzetowym) bedzie zachowywac sie podobnie, nawet jesli ma ED w nazwie. Niemniej kolory oddaje i saturuje ladnie. W nocy nie patrzylem. Z tej ekipy spodziewam sie tez, ze bedzie miala najwiekszy FOV.

 

Teraz skojarzylem, ze patrzylem takze przez VE ED 10x42 i to jest lornetka pozytywnie zaskakujaca w zasadzie pod kazdym wzgledem, wiec moze 8-mka rownie dobrze sie spisuje.

 

Ostatnia sprawa, juz zupelnie na marginesie warku, to poczucie niedosytu, ktore pewnie by mi towarzyszylo przy zakupie 7, bo za troche wiecej niz polowe jego ceny mozna dostac 8x42 HG, a wtedy lykasz czerwona pigulke i dowiadujesz sie, jak gleboko prowadzi krolicza nora :)


Powodzenia w dalszych poszukiwaniach i pamietaj, ze nikt/nic nie zastapi przylozenia okularow do wlasnych oczu.

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście celowałbym w porro. Do dachówek nie mam zaufania, jeśli miałyby służyć też do astro. A może tak zakupić TSa 7x50? Co prawda waga ta sama, co wspomnianej 10-tki, ale powiększenie lepsze do obserwacji z rąk. Ewentualnie nikon e II 8x30, a z tańszych action 7x35 lub 8x40, tego samego producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pertynaks napisał(a):

Ja osobiście celowałbym w porro. Do dachówek nie mam zaufania,

Podzielam to uczucie, ale chyba troche inaczej to dziala - po prostu dachowki godne zaufania dobrych porro kosztuja sporo wiecej niz one.

 

2 godziny temu, Pertynaks napisał(a):

 

Ewentualnie nikon e II 8x30

To juz poziom cenowy HG, a z pelnym szacunkiem, sentymentem i uznaniem dla eII HG to lepsza lornetka.

 

2 godziny temu, polaris napisał(a):

Od wielu lat używam Vanguarda EDII i sobie chwalę. Niektórym może przeszkadzać bardzo "szybkie" pokrętło ostrości, ale poza tym mechanika i optyka cycuś glancuś.

Ktory model i jak dlugo/intensywnie go uzywasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Pertynaks napisał(a):

Ja osobiście celowałbym w porro. Do dachówek nie mam zaufania, jeśli miałyby służyć też do astro. A może tak zakupić TSa 7x50? Co prawda waga ta sama, co wspomnianej 10-tki, ale powiększenie lepsze do obserwacji z rąk. Ewentualnie nikon e II 8x30, a z tańszych action 7x35 lub 8x40, tego samego producenta.

Nikon e II 8x30 kosztuje ponad tysiaka więcej i jest większy a przy tym ma mniejszą aperturę, w tej kasie jest już nikon HG. Pozostałe nikony są większe i cięższe. Głównym założeniem jest mobilność i łatwość obserwacji z ręki.

Ale przyznaje że nikon action 8x40 jest moim totalnie budżetowym planem awaryjnym, w tym wypadku pewnie zostawię sobie też TS 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, polaris napisał(a):

Od wielu lat używam Vanguarda EDII i sobie chwalę. Niektórym może przeszkadzać bardzo "szybkie" pokrętło ostrości, ale poza tym mechanika i optyka cycuś glancuś.

Przed zakupem miałeś okazje porównać go z innymi sprzętami? Co zdecydowało o wyborze akurat tej lornetki?

 

II kosztuje 1800 czyli tyle samo co olympus, IV 2000 czyli tyle samo co monarch 7. 

Gdybym miał kupować po tabelce z optyczne.pl najwyżej stoi olympus ale szukam dodatkowych opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Mateusz Dlutko napisał(a):

To juz poziom cenowy HG, a z pelnym szacunkiem, sentymentem i uznaniem dla eII HG to lepsza lornetka.

Tak, ale powiększenie to już 10x, za duże do obserwacji z łapki. A w tej cenie kusiłoby dozbierać do swarka albo leici trinovid.

Edytowane przez Pertynaks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie, jest wersja 8x HG i wydaje mi sie nawet lepsza niz 10x, ale za bardzo uciekamy budzetowo.

 

Fujinon ma jeszcze taka dachowke, o ktorej slyszalem dobre slowa:

https://www.fotojoker.pl/produkt/lornetka-fujinon-8x42-hc?cref=om_sem_pmax_PIM1178644-VT!!!!!m!x!17714394654_29241_x&gclid=CjwKCAjwr_CnBhA0EiwAci5simwK9F7Yxkb62fjecNBscSQb1APbE_tRBS2cYuUimbpk3fSDfrBMihoCqIIQAvD_BwE&source=google, plasuje sie blizej zadanego na poczatku budzetu.

 

A juz w ogole budzecie bedzie ta Kowa:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6498&lunety=Lornetka Kowa BD II 8x42 WA 11898 BDII42 8XD, nie patrzylem, ale wszystkie dotad ogladane Kowy trzymaly rowny, dobry a nawet wybijajacy sie poziom w swoich kategoriach cenowych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze vortex jest w tym budżecie/rozmiarze/wadzę, jego tez rozważam, chociaż w porównaniu z olympusem to 500zł więcej 

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_350&products_id=6113&lunety=Lornetka Vortex Viper HD 10x42 SKU V201

 

 

Edytowane przez szquar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, szquar napisał(a):

Przed zakupem miałeś okazje porównać go z innymi sprzętami? Co zdecydowało o wyborze akurat tej lornetki?

Nie miałem okazji porównać. Kupiłem wysyłkowo w ciemno na podstawie pozytywnych opinii w sieci, a zachęciła mnie spora promocja w sklepie. 

Natomiast jedna uwaga: egzemplarz miał jedną muszlę oczną która się luźniej obracała i wymieniłem na gwarancji. Drugi egzemplarz miał minimalny luz na pokrętle ostrości, co za przysłowiowe grosze naprawił mi serwis Delty. 

Lornetka ma jeszcze jedną zaletę: bardzo wygodny ER. Dla mnie to jeden z głównych czynników. 

 

 

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, szquar napisał(a):

Jeszcze vortex jest w tym budżecie/rozmiarze/wadzę, jego tez rozważam, chociaż w porównaniu z olympusem to 500zł więcej

 

 

10x42 tez rozpatrujesz? Przez nia patrzylem, solidna lornetka, w tym dozywotnia gwarancja. Vortexy wyrozniaja sie ostroscia centralna, czuc ze dopracowano tam optyke i generalnie, ze ktos na ta lornetke mial wlasny pomysl, a nie szlo z jednej chinskiej tasmy, co w tej klasie jest nagminne. Natomiast pomimo dobrej korekcji jest to lornetka ciemna w porownaniu chociazby z referencyjnym Monarchem 7, czuc jakby w srodku byl kilogram szkla i powlok zjadajacych swiatlo. Nie jest to dyskwalifikacja, ale jak sie spojrzy po niej przez 7, to nagle robi sie widniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mateusz Dlutko napisał(a):

10x42 tez rozpatrujesz? Przez nia patrzylem, solidna lornetka, w tym dozywotnia gwarancja. Vortexy wyrozniaja sie ostroscia centralna, czuc ze dopracowano tam optyke i generalnie, ze ktos na ta lornetke mial wlasny pomysl, a nie szlo z jednej chinskiej tasmy, co w tej klasie jest nagminne. Natomiast pomimo dobrej korekcji jest to lornetka ciemna w porownaniu chociazby z referencyjnym Monarchem 7, czuc jakby w srodku byl kilogram szkla i powlok zjadajacych swiatlo. Nie jest to dyskwalifikacja, ale jak sie spojrzy po niej przez 7, to nagle robi sie widniej.

tylko 8x, przy 10x nie dam rady w łapach utrzymać bez drgań a to ma być lornetka którą mogę używać bez statywu, także okazjonalnie do astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysl jeszcze o tym:

https://www.apm-telescopes.net/en/apm-ed-apo-7x50-magnesium-series-binoculars
To bedzie lornetka lepsza niz wszystkie dotychczas przedstawione w kazdej kategorii poza waga. Nawet sposob ostrzenia nie jest tu zagadnieniem, bo ma nieskonczona glebie ostrosci. Ustawiasz raz na cale zycie. Natomiast jej jasnosc, poza referencyjnym Fujinonem, nie ma konkurencji w niczym, co widzialem do tej pory. Do tego dodaj 23 mm odstepu zrenicy, super duze i komfortowe okulary i soczysty obraz z faktycznie dzialajacego szkla ED.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mateusz Dlutko napisał(a):

Pomysl jeszcze o tym:

https://www.apm-telescopes.net/en/apm-ed-apo-7x50-magnesium-series-binoculars
To bedzie lornetka lepsza niz wszystkie dotychczas przedstawione w kazdej kategorii poza waga. Nawet sposob ostrzenia nie jest tu zagadnieniem, bo ma nieskonczona glebie ostrosci. Ustawiasz raz na cale zycie. Natomiast jej jasnosc, poza referencyjnym Fujinonem, nie ma konkurencji w niczym, co widzialem do tej pory. Do tego dodaj 23 mm odstepu zrenicy, super duze i komfortowe okulary i soczysty obraz z faktycznie dzialajacego szkla ED.

Fajna, ale zupełnie nie spełnia założenia mobilności, 1300g i dosyć duża, odpada,  to niemal to samo co mój obecny TS

 

Ma być powiększenie maksymalnie 8,5x, lekka (powiedzmy maksymalnie 800g), jak najmniejsza.

 

Rozważyłbym tez coś w rozmiarze 30-35 ale nie wiem czy to do astro się nada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - dopoki nie sprobujesz, nie zrozumiesz. I wiem cos o tym, bo sam bylem przekonany, ze to takie przemodelowane BA8, ale w praktyce to zupelnie inny komfort uzytku niz TSy, krotszy i lzejszy korpus magnezowy, lepiej wywazony i bardziej anatomicznie lezacy w dloniach.

 

Odradzam do astro 30tke, jesli ma to byc jedyny sprzet do tego celu i miales juz 50tke. Bedziesz czul ciagly niedosyt, tym bardziej jesli bedzie to dachowka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do astro na codzień mam teleskopy, lornetka będzie na wyjazdy oraz do oglądania samolotów. Nie neguje ze to APM jest fajne, ale w moim przypadku zamiana z TS nie spełni założeń, ma być mniejsze żeby pół plecaka nie zajmowało i lżejsze, jak pisałem wcześniej powiększenie maks 8-8,5x żeby obraz nie drgał. Gdybym szukał czegoś do obserwacji z ogródka to ta podlinkowana była by napewno interesująca.

Jasne że z 30 będzie niedosyt, dlatego bardziej skłaniam się ku 40.

Edytowane przez szquar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.09.2023 o 09:51, szquar napisał(a):

Czy ktoś z was miał może styczność z lornetka GPO (GECO) 8x42? Zwłaszcza chodzi mi o użyteczność w astro.

 

https://www.raig.pl/lornetka-gpo-passion-ed-8x42-b14fd/

 

 

Przez chwilę w sklepie myśliwskim z modelem 10x42, nie mam aż takiego doświadczenia jak większość tu piszących ale miałem poczucie trzymania przed oczami markowego sprzętu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.