Skocz do zawartości

Bresser Newton 130/650 , 150/750


JSC

Rekomendowane odpowiedzi

W sumie to jak się dzieją takie rzeczy, że po obrocie tuby LW się przemieszcza to tak jak pisał Piotr jedyna rada to wstawienie usztywniających balfi, które zresztą się przydadzą nie tylko do usztywnienia. 

Wstawiłbym cały zespół bafli, które dodatkowo zredukują odblaski, bo z tego co pamiętam ta tuba (miałem taką) nie była zbyt dobrze wyczerniona. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, JSC napisał(a):

Zawsze robi sie kolimacje na oko ;) nizaleznie od kolimatora.

Czyli przy rozjechanych znacznikach w kolimatorze otworkowym ( taki sobie wlozylem, bo najbardziej go lubie)  kolimacja może byc prawidłowa? 

Tego nikt nie napisał, jeśli znacznik nie pokrywa się z otworkiem to kolimacja jest do kitu. 

Pytałeś na początku o osiowość LW, które może być delikatnie poza osią ale nie może się przemieszczać w czasie obrotu albo pochylania tuby albo w ogóle jakiegoś innego ruchu. 

Ogólnie można zbudować idealnego newtona który miałby wszystko ustawione na sztywno jak w refraktorze i nie wymagałby kolimacji, ale wiadomo że w praktyce (koszta) się nie da. Z drugiej strony gdyby i wyciąg miał możliwość ustawienia (pochylania i obrotu) to żaden element nie musiałaby być w osi tuby, ba nawet tuba byłaby niepotrzebna. 

Edytowane przez anatol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle ze kąt LG sie przestawia przy obrocie i deformacji tuby(?)

Jest taka sytuacja:

 

figure10.gif.fae34ce1039c78bd4e458e908c4bc374.gif

 

W sumie to nie dociekam specjalnie co jest nie tak. Wazne ze sie rozjeżdża po obrocie tuby i to z tuba jest problem. LG siedzi mocno - nie lata na boki.

 

PS

Poprawilem. Oczywiscie chodzi o LG

Edytowane przez JSC
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, JSC napisał(a):

Myśle ze kąt LG sie przestawia przy obrocie i deformacji tuby.

Jest taka sytuacja:

 

figure10.gif.fae34ce1039c78bd4e458e908c4bc374.gif

 

W sumie to nie dociekam specjalnie co jest nie tak. Wazne ze sie rozjeżdża po obrocie tuby i to z tuba jest problem. LG siedzi mocno - nie lata na boki.

 

PS

Poprawilem. Oczywiscie chodzi o LG

Ja bym pomyślał o baflach od LG do samego wylotu tuby. Ja mam je w formie pierścieni palonych laserem skręconych trzema prętami gwintowanymi M6. Sztywne jak cholera. I tanie. Tańsze niż wymiana tuby na taką bez szwu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mysle ze te bafle/pierscienie pomoglyby. Aczkolwiek nie rozwiazalyby problemu do końca, bo na szwie jest pewnie minimalny uskok i jak zacisnie sie mocno obejmy, to zawsze cos tam sie "zjajowaci"( jak mocno nie zacisniesz to tuba sie wysuwa, bo ciezka). Najlepiej po prostu wymienic tube, ale to sporo roboty. Nie mam teraz czasu na majsterkowanie, to wolalbym kupic inna tube, a ta ze szwem sprzedac mniej wymagajacym. Chociaz z drugiej strony szkoda mi akurate tego Newtona, bo daje naprade dobre obrazy (jak kolimacje ma w punkt), a wiesz jaki jestem wymagajacy co do jakosci obrazu ;)

Edytowane przez JSC
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, JSC napisał(a):

Tez mysle ze te bafle/pierscienie pomoglyby. Aczkolwiek nie rozwiazalyby problemu do końca, bo na szwie jest pewnie minimalny uskok i jak zacisnie sie mocno obejmy, to zawsze cos tam sie "zjajowaci"( jak mocno nie zacisniesz to tuba sie wysuwa, bo ciezka).

 

To wykonasz podcięcie na każdym baflu i ustawisz je na szwie. Tak wyglądały bafle w moim newtonie 6" F/10 przed umieszczeniem w tubie (choć tu akurat nie musiały niczego usztywniać bo tuba jest z rury PCV) i już siedzące wygodnie na miejscu. 

 

 

Bafle.jpg

image.jpeg

Edytowane przez anatol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, JSC napisał(a):

Możliwe tez ze to obejmy deformuja tube, bo w zaleznosci od sily zacisku maja przeciez rózna srednice a nawet kształt!

Jak tuba będzie sztywna (sztywniejsza) to jej obejmy nie zdeformują. Rób bafle, bo one pomogą nie tylko usztywnić tubę ale i poprawią kontrast. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, anatol napisał(a):

Jak tuba będzie sztywna (sztywniejsza) to jej obejmy nie zdeformują. Rób bafle, bo one pomogą nie tylko usztywnić tubę ale i poprawią kontrast. 

Mam 1,5 cm miejsca po obwodzie LG na bafle. Ich szerokosc (1.5cm) powinna chyba stykac?

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mało, ale bez zmiany tuby nic nie zrobisz. Zrób może po 13 mm, niech będzie nieco luzu.

W miejscu szwu zrób podcięcie jak na zdjęciu Piotrka K. (przepraszam Piotrze, że użyłem bez pytania twojego zdjęcia jako przykładu) tylko bardziej płytkie, pewnie 2-3 mm wystarczy. 

 

 

bafle 2.jpg

Edytowane przez anatol
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, JSC napisał(a):

Zawsze robi sie kolimacje na oko ;) nizaleznie od kolimatora.

Czyli przy rozjechanych znacznikach w kolimatorze otworkowym ( taki sobie wlozylem, bo najbardziej go lubie)  kolimacja może byc prawidłowa? 

Jest dużo metod kolimacji sprzętów. Od kartki papieru pod ekran lcd, czy też dwoe dziury z otworem. Nie trzeba mieć nic poza dwoma rękoma żeby zrobić kolimacje. Mma dużo wątków na swojej grupie na fb i kolimacjach. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, JSC napisał(a):

@Kriss2022 - a co z tymi rurami Bressera Petzwala i Bressera 130/650? Na pewno maja taki szew o ktory mi chodzilo?

Wszytstkie te tanie rury mają taki zgrzew. Musi być zgrzana blacha na goraco..spotkałem się też zrurami zespawanymi. Ale wszędzie jest zgrzew. Mniej lub wiecje widoczny ale jest.

Bressser petzwal 152s stoi u mnie w domu jako zabawka. Podeślę potem zdj jak nie wierzysz. Mam też Newtona ale z firmy skywatcher i też jest zgrzew. Mam też RC z firmy TS i tak samo jest zgrzew. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie chodzi o spawany szew i potem szlifowany tylko o szew na "zakladke" , rabek leżący czy jak tam to sie zwie. Czyli taki, w ktorym widoczne jest miejsce laczenia w postaci rowka.

Czli doslownie rzecz ujmujac jast takie łaczenie jak pokzal np. Eriem w Bresserze Newtonie 150/750 czy go nie ma?

 

IMG_20230910_175945.thumb.jpg.b177a82cdf80346eae35476f389f0c75.jpg

 

A tak wyglada to w środku - zdjecie z mojego Newtona SW 200/1000

20230910_171656.thumb.jpg.3dc03f90afc0d1a5ad20fb8362cbaa33.jpg

Edytowane przez JSC
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, JSC napisał(a):

Ale nie chodzi o spawany szew i potem szlifowany tylko o szew na "zakladke" , rabek leżący czy jak tam to sie zwie. Czyli taki, w ktorym widoczne jest miejsce laczenia w postaci rowka.

Czli doslownie rzecz ujmujac jast takie łaczenie jak pokzal np. Eriem w Bresserze Newtonie 150/750 czy go nie ma?

 

IMG_20230910_175945.thumb.jpg.b177a82cdf80346eae35476f389f0c75.jpg

 

A tak wyglada to w środku - zdjecie z mojego Newtona SW 200/1000

20230910_171656.thumb.jpg.3dc03f90afc0d1a5ad20fb8362cbaa33.jpg

Ja nie mam cierpliwości do Pana. 10x pisać to samo a Pan swoje. 

 

Powodzenia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz prosze czy jest takie łaczenie blachy, czy nie ma takiegp lacznia? Bo naprawde nie wiem. Piszesz o szwach zgrzewanych, spawanych... chodzi mi konkretnie o takie jak na zdjeciach.

Jest czy nie ma?

Ja juz nie mam czasu na tlumaczenie prostej sprawy. Jak nie rozumisz, to trudno. Dziekuje za pomoc.

Wiekszośc chyba tu rozumue o co chodzi? Eriem nawet dal zdjecie, bo w lot zrozumial w czym rzecz...

I nie jest prawda ze wszystkie tanie rury maja talie łaczenie, bo refraktory takich nie maja ( mozliwe ze sa wyjatki), maki takich nie maja ( mozliwe ze sa wyjatki). Stad moje zdziwienie w przypadku Ptzwala Bressera, tym bardziej ze mialem go w rekach ( ale nie upieram sie - moze nie zwrocilem na to uwagi).

Edytowane przez JSC
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Kriss2022 napisał(a):

Wszytstkie te tanie rury mają taki zgrzew. Musi być zgrzana blacha na goraco..spotkałem się też zrurami zespawanymi. Ale wszędzie jest zgrzew. Mniej lub wiecje widoczny ale jest.

Bressser petzwal 152s stoi u mnie w domu jako zabawka. Podeślę potem zdj jak nie wierzysz. Mam też Newtona ale z firmy skywatcher i też jest zgrzew. Mam też RC z firmy TS i tak samo jest zgrzew. 

Zgrzewanie, spawanie, spawanie punktowe, czy prasowanie na łaczeniu wzdluznym rur to zupelnie inne metody. Mylisz prasowanie (po podgrzaniu brzegu blachy żeby ta byla bardziej plastyczna podczas obróbki) ze zgrzewaniem. To dwie rózne sprawy. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JSC napisał(a):

Napisz prosze czy jest takie łaczenie blachy, czy nie ma takiegp lacznia? Bo naprawde nie wiem. Piszesz o szwach zgrzewanych, spawanych... chodzi mi konkretnie o takie jak na zdjeciach.

Jest czy nie ma?

Ja juz nie mam czasu na tlumaczenie prostej sprawy. Jak nie rozumisz, to trudno. Dziekuje za pomoc.

Wiekszośc chyba tu rozumue o co chodzi? Eriem nawet dal zdjecie, bo w lot zrozumial w czym rzecz...

I nie jest prawda ze wszystkie tanie rury maja talie łaczenie, bo refraktory takich nie maja ( mozliwe ze sa wyjatki), maki takich nie maja ( mozliwe ze sa wyjatki). Stad moje zdziwienie w przypadku Ptzwala Bressera, tym bardziej ze mialem go w rekach ( ale nie upieram sie - moze nie zwrocilem na to uwagi).

 

Refraktory nie mają łączeń, bo tuby mają małą średnicę. Użycie pełnej tuby (nie łączonej) w teleskopach - przeważnie budżetowych - o średnicach rzędu 150-200 mm i więcej kosztowałoby krocie. Rura aluminiowa fi 150 ze ścianką 10 mm, którą trzeba by jeszcze staczać kosztuje prawie 900 zł za metr bieżący, to jest połowa ceny samej tuby SW150/750. Walcowanie cienkiej blachy i zgrzanie jest duuuużo tańsze. Byłoby wszystko ok. gdyby producent, w sumie małym kosztem wstawił choć ze dwa bafle w okolicach pająka i jeszcze ze dwa w miejscu gdzie zakładane są obejmy, ale każdy liczy koszty, bo wiedzą do jakiego odbiorcy idą teleskopy (mało wymagającego). JSC, jesteś koneserem ładnych/książkowych obrazów, sprawdzasz te krążki "Ajrjego" i inne takie tam, więc tuba SW200/1000 z założenia nie jest dla Ciebie, więc albo ją stuningujesz albo musisz kupić sprzęt z wyższej półki.  

Edytowane przez anatol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze problemem jest obrot w obejmach jak wieszam tego Newtona na paralaktyku. Teraz przesadnie sciskalem i rozluźnialem obejmy, zeby sprawdzic ile jest przsuniecia znaczników. Przy delikatniejszym operowaniu jest nieco mniejszy bład, ae jest zauważalny. Tak jak pisalem trzeba sciskac jednak dość mocno bo Niutek swoje wazy.

W Dobsonach tuby nie obracamy to mie ma tego problemu. Zrobilem sobie nawet Dobsona, ale jakos jestem za montazem EQ z napedem.

Edytowane przez JSC
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, JSC napisał(a):

Widze ze problemem jest obrot w obejmach jak wieszam tego Newtona na paralaktyku. Teraz przesadnie sciskalem i rozluźnialem obejmy, zeby sprawdzic ile jest przsuniecia znaczników. Przy delikatniejszym operowaniu jest nieco mniejszy bład, ae jest zauważalny.

W Dobsonach tuby nie obracamy to mie ma tego problemu. 

 

Ja mam oba dobsony na obejmach. 🙃

Orion Optics też robi newtony dobsony na obejmach. I też ma tuby ze szwem.

 

 

20190710_195813.jpg.f35b6060cb67bf062bbdb4da18abc4ec.jpg

Edytowane przez anatol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale w zasadzie w Dobsonie nie obracasz tuby. Nawet jak jest jajo to jakos tam skolimujesz i trzyma. Ale jak to jajo obracasz w jajowatych obejmach to jest jak jest. A w EQ musisz obracac.

PS

Nie pisze tu o Twojej tubie, bo to inna para kaloszy.

Edytowane przez JSC
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, JSC napisał(a):

No tak, ale w zasadzie w Dobsonie nie obracasz tuby. Nawet jak jest jajo to jakos tam skolimujesz i trzyma. Ale jak to jajo obracasz w jajowatych obejmach to jest jak jest. A w EQ musisz obracac.

 

No właśnie ja bardzo często obracam tubę na obejmach, żeby wyciąg był w wygodnej pozycji podczas obserwacji. Ale tuby w obu moich newtonach nie mają szwów (10" ma tubę z kartonowej rury szalunkowej). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.