Skocz do zawartości

Bresser Newton 130/650 , 150/750


JSC

Rekomendowane odpowiedzi

  • JSC zmienił(a) tytuł na Bresser Newton 130/650 , 150/750
Teraz, biedronek napisał(a):

Dziwne pytanie od osoby, ktora podwaza w swoich wypowiedziach przydatnosc Newtonow do obserwacji. Sadzilem, ze jestes bardziej doswiadczonym astroamatorem i przerobiles obserwacje przez teleskopy, ktore innym odradzasz.

Różne to bywa. Dużo osbi stąd to teoretycy. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, biedronek napisał(a):

Dziwne pytanie od osoby, ktora podwaza w swoich wypowiedziach przydatnosc Newtonow do obserwacji. Sadzilem, ze jestes bardziej doswiadczonym astroamatorem i przerobiles obserwacje przez teleskopy, ktore innym odradzasz.

Nikt na swiecie nie przerobil wszystkich teleskopów.  

Tylko idioci mysla, ze wiedzą wszystko.

Co do szwu na tubie - to głóna przyczyna problemów z Newtonami. Tuba nie jest okragła i os wyciagu niekoniecznie przecina się z osia teleskopu. W innych konstrukcjach nie jest to az tak istotne aczkolwiek żenujące. 

Ja na to narzekam w swoim Newtonie SW 200/1000. Wiele osob narzeka na to, nawet w przypadku refraktorów, chociazby TALa 100R.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kriss2022 napisał(a):

 Nawet petzwal 152s 

Serio? Mam na mysli widoczny szew, widoczne z zewnątrz  łaczenie. Ten ref ma tube z takim  szwem?  Jakos nie kojarze chociaz kilka razy miałem tę tubę w rekach.

EDIT

żeby było jasne - mam na myśli takie łączenie blachy:

20230910_165707.thumb.jpg.cbdc72dca4549564eaeaf0df693f66ad.jpg

20230910_171656.thumb.jpg.c0a6502310697767f6b4cb4a0c77f694.jpg

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam, ktore Newtony nie maja widocznego szwu ( czy wymienione w tytule Bressery nie mają takiego szwu)?

BTW bez szwu cienka tuba tez oczywiscie może byc jajowata ale moim zdaniem łatwiej taka wyprostowac no i przede wszystkim łatwiej obracac w obejmach... Ale nie wchodźmy w kłótnie co lepsze refraktor czy Newton. 

PS

@bidronk widze zamurowalo i tyle było z jego merytorycznej odpowiedzi.. jak prawie zawsze zresztą...

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie. I zobaczcie jaka jest szpara pomiedzy górnym pierscieniem i tubą. Mam wrażenie ze jest w tym miejscu większa (?) Na dolnym pierscieniu jest za to mniejsza... 

U mnie tez to wszystko jest pofalowane w tych miejscach... szczególnie przy pająku. Zdaje sie ze ten powyższy Bresser 150/750 ma chociaz stałego pająka, wiec kłopot mniejszy...

 

Mam jeszcze nadzieje że Bresser 130/650 ma bez szwu. Ma ktos może?

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz mieć zrobione dobrze - zrób to sam ( ale tanio nie bedzie ) . Ja rurę do małego newtona 120/875 przetaczałem z grubej pełnej rury aluminiowej tak by zostawić ściankę 2,5mm , do tego założyłem dwa stalowe kołnierze Dodatkowo płytka pod wyciąg była ustawiana na specjalnie toczonej w tym celu tulei żeby wszystko było osiowo. Teleskop jak był raz skolimowany tak trzyma kolimacje do dziś.

IMG_0527.jpeg

IMG_0524.jpeg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli LW nie jest w osi tuby ale stożek światła mieści się na jego powierzchni to niewielka nieosiowość LW nie ma znaczenia. 

Oczywiście stożek światła biegnący od LW do okularu musi być równoległy do osi wyciągu. 

 

Edytowane przez anatol
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak @anatol, masz racje, niewielkie odchyłki nie mają dużego znaczenie. Im wiekszy tyleskop tym mniejsze znaczenia. Ale w niektorych wypadkach - jak astrofoto czy gwiazdy podwójne ma to znaczenie, przynajmniej w estetyce gwiazd.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Mateusz F napisał(a):

Chcesz mieć zrobione dobrze - zrób to sam ( ale tanio nie bedzie ) . Ja rurę do małego newtona 120/875 przetaczałem z grubej pełnej rury aluminiowej tak by zostawić ściankę 2,5mm , do tego założyłem dwa stalowe kołnierze Dodatkowo płytka pod wyciąg była ustawiana na specjalnie toczonej w tym celu tulei żeby wszystko było osiowo. Teleskop jak był raz skolimowany tak trzyma kolimacje do dziś.

No i tak to ja rozumiem! Takie powinny byc tuby. Nie ma sie wtedy do czego przyczepic i wiadomo ze ogranicza nas tylko seeing, masz ten komfort psychiczny  :).

  • Lubię 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, JSC napisał(a):

Tak @anatol, masz racje niewielkie odchyłki nie maja dużego znaczenia. Im wiekszy tyleskop tym mniejsze znaczenia. Ale w niektorych wypadkach jak astrofoto czy gwiazdy podwójne ma to znaczenie, przynajmnie w estetyce gwiazd.

 

Nie ma znaczenia również w kwestii kolimacji, tzn. można ustawić prawidłową kolimację (i pod foto i do gwiazd podwójnych) nawet jak LW jest nieosiowo ustawione pod warunkiem, że jest nieco za duże i cały stożek światła pada na LW. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, anatol napisał(a):

 

Nie ma znaczenia również w kwestii kolimacji, tzn. można ustawić prawidłową kolimację (i pod foto i do gwiazd podwójnych) nawet jak LW jest nieosiowo ustawione pod warunkiem, że jest nieco za duże i cały stożek światła pada na LW. 

A punkt ostrosci dla różnych okularów? (nieosiowe suwanie wyciagu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie sam ksztalt tuby w tej kwestii nie ma zadnego znaczenia czy jest okragła czy owalna czy jakas inna kwadratowa. Kąty mają byc zachowane między lustrami i wyciagiem. I trzeba to poustawiać sobie tymi wszystkimi śrubkami, włącznie z tymi na końcach ramion pająka. Problem polega na tym że zwijane blaszane będą się odkształcać, np wlasnie przy ramionach pająka. Pomóc może wstawienie sobie tam spasowanego na lekki wcisk nawet jednego baffla w celu usztywnienia końca tej rury, zaraz za pokrętłami ramion i dodatkowo jeszcze drugiego za wyciągiem. Można to dość sensownie ogarnąć z blachy na laserze i fajnie będzie spelniało swoją rolę, znaczaco usztywni całą konstrukcję. Na fotce są takie baffle do tubki gso 200/800.

IMG_20230910_185023.thumb.jpg.be07a12edf34742366739845643db9ee.jpg

  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, anatol napisał(a):

Już pisałem - wyciąg musi być w osi snopa światła idacego od LW, jest to możliwe nawet jak LW będzie poza osią tuby. 

Tam jest tyle mozliwosci ustawien, ze nie wiem czy mamy to samo na mysli. Przy nieosiowości mozna podczas kolimacji ustawic jeden punkt ostrosci przy danym konkretnym wysuwie wyciagu. Przy osiowych zależnoscuach nie ma problemu, bo przy dowolnym wysuwie wyciagu kolimacha zawsze bedzie w punkt. 

I teraz... jesli obraca sie jajowata tube w obejmach, to te osie zawsze sie będa rozjeżdżac. Roznice nie będa duze, ale zawsze pojawia sie niepewnosc w ktorym miejcu kolimacja jest do poprawy.

EDIT

Sprawdzilem dokladnie jakie sa różnice w kolimacji po obrocie tuby w obejmach (i tym samym wysuwie wyciagu). 1...2mm na znaczniku LG. Duzo... a wszystko skrecone na maksa.  Przy innych wysuwach wyciagu róznica jest jeszcze mnimalnie wieksza (plus jakies dziesiate cześci  milimetra,  zelezy od pozycji obejm).

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, JSC napisał(a):

Tam jest tyle mozliwosci ustawien, ze nie wiem czy mamy to samo na mysli. Przy nieosiowości mozna podczas kolimacji ustawic jeden punkt ostrosci przy danym konkretnym wysuwie wyciagu. Przy osiowych zależnoscuach nie ma problemu, bo przy dowolnym wysuwie wyciagu kolimacha zawsze bedzie w punkt. 

I teraz... jesli obraca sie jajowata tube w obejmach, to te osie zawsze sie będa rozjeżdżac. Roznice nie będa duze, ale zawsze pojawia sie niepewnosc w ktorym miejcu kolimacja jest do poprawy.

EDIT

Sprawdzilem dokladnie jakie sa różnice w kolimacji po obrocie tuby w obejmach (i tym samym wysuwie wyciagu). 1...2mm na znaczniku LG. Duzo... a wszystko skrecone na maksa.  Przy innych wysuwach wyciagu róznica jest jeszcze mnimalnie wieksza (plus jakies dziesiate cześci  milimetra,  zelezy od pozycji obejm).

Jak to mierzyłeś? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze robi sie kolimacje na oko ;) nizaleznie od kolimatora.

Czyli przy rozjechanych znacznikach w kolimatorze otworkowym ( taki sobie wlozylem, bo najbardziej go lubie)  kolimacja może byc prawidłowa? 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.