Skocz do zawartości

N.I.NA kto ogarnia dobrze program?


Mateusz8799

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,problem polega na tym że wykonałem wszytko jak a kolega, z astro miasto. Opowiada i pokazuje na YT jak użytkować ten program, problem dotyczy braku poprawek wykonanego przez teleskop i montaż na obiekt . Ustawione miałem 3 próby lecz nie wykonuje żadnej wczoraj  walczyłem z Tym ale nie mam pojęcia gdzie tkwi problem. 

Ktoś miał podobnie lub wie jak to ogarnąć . 

Albo może zostawić ten program i używać czegoś innego 

Canon 1300D mod 

Heq5 

Sa80ed 

Asi 120 mm Guiding

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Mateusz8799 napisał(a):

problem polega na tym że wykonałem wszytko jak a kolega, z astro miasto

To ten kolega, co zrzucał tubę SW8 z montażu żeby podbić sobie oglądalność na YT?

 

30 minut temu, Mateusz8799 napisał(a):

problem dotyczy braku poprawek wykonanego przez teleskop i montaż na obiekt . Ustawione miałem 3 próby lecz nie wykonuje żadnej wczoraj  walczyłem z Tym ale nie mam pojęcia gdzie tkwi problem

 

NINA posiłkuje się plate solverem zewnętrznym. Tutaj trzeba zacząć poszukiwania, czy masz poprawnie wszystko wpisane, tzn wielkości pixela i ogniskową. Jakie błędy pokazuje program? Bo skoro nie rozpoznaje fotki, to musi powiedzieć dlaczego. 

 

Używając ASTAP - krytyczne jest też ustawienie ostrości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc,rozdzielczość wszystko mam wpisane poprawie.Zarejestrowany jestem na Astrometry.net tak. Jak to tłumaczy na yt.... 

A czy jest jakaś baza danych która trzeba wgrać to tego nie wiem bo chyba on o tym. Nie wspomina, ostrość ustawiam ręcznie najlepiej jak potrafię 

Generalnie wszytko działa oprócz tego kadrowania 

Edytowane przez Mateusz8799
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągle mało danych. Możesz opisać jak to robisz po kolei. Montaż podłączony masz podłączony do kompa, uruchomiasz NINA i co dalej. Connectujesz się z montażem? A jakim kierunku patrzy teleskop na niebie a w jakim kierunku patrzy w NINA. Uruchamiasz Framing i co tam konkretnie robisz. Ja mogę Ci opisać co ja robię i u mnie działa jeśli chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Mateusz8799 napisał(a):

Ok napisz jak Robisz to Ty? 

Dalej czy rejestracja na Astrometry. Net to wszytko, co trzeba zrobić i wpisanie tego klucza który dostajemy na Emaila?? 

Jeśli trzeba zrobić coś więcej to też proszę napisać 

 

Spróbuj obejrzeć ten film chyba lepiej to tłumaczy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, monter napisał(a):

Używając ASTAP - krytyczne jest też ustawienie ostrości. 

Dokaldnie. Musisz mieć dobra klatkę zrobiona. Ninie  wystraczy 2sek klatka. Szybko rozpoznaje obiekty... Ladnei naprowadza. Ważne jest ostrosc pokaz screen na czym Nina staje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Mateusz8799 napisał(a):

Ok napisz jak Robisz to Ty? 

Dalej czy rejestracja na Astrometry. Net to wszytko, co trzeba zrobić i wpisanie tego klucza który dostajemy na Emaila?? 

Jeśli trzeba zrobić coś więcej to też proszę napisać 

 

Astrometry jest backupem. PlateSolve przez astrometry trwa wieki. Czasem 10 minut i więcej. ASTAP jako podstawowy i PlateSolve 3.8 jako blind robią to w kilka sekund.  Tak oczywiście trzeba zrobić więcej. np. wpisać ścieżkę dostępu dla ASTAPa czy Astrometry.

 

Chcesz, żeby specjalnie dla Ciebie pisać instrukcję obsługi? Może jednak trochę "wkładu własnego" by się przydało. Takie minimum - robię tak i tak i co robię źle.

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Astrometry jest backupem. PlateSolve przez astrometry trwa wieki. Czasem 10 minut i więcej. ASTAP jako podstawowy i PlateSolve 3.8 jako blind robią to w kilka sekund.  Tak oczywiście trzeba zrobić więcej. np. wpisać ścieżkę dostępu dla ASTAPa czy Astrometry.

 

Chcesz, żeby specjalnie dla Ciebie pisać instrukcję obsługi? Może jednak trochę "wkładu własnego" by się przydało. Takie minimum - robię tak i tak i co robię źle.

 

To samo mialem. Aż teraz wstyd o takie pierdółki pytać Panie Wisławie. Bo to jest bardzo proste. Teraz plate solve i wyrownanie na polarna zajmuje mi 10min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASTAPa wygooglasz.  PlateSolve 3.8 to program PlaneWave'a - normalnie kosztuje sporą kasę. Dla NINA zrobili wyjątek i można go ściągnąć jako rodzaj wtyczki do NINA - działanie jako "standalone" jest zablokowane. W ramach "pracy własnej" zajrzyj do instrukcji NINA na ich stronach. W rozdziale o PlateSolve jest link do ściągnięcia PlateSolve 3.8 - dla ułatwienia jest na niebiesko. Instrukcję naprawdę warto czytać. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Mateusz8799 napisał(a):

Oczywiście dzisiaj już tego nie sprawdzę

Ściągnięcie bazy danych do astapa i samego astapa, a następnie skonfigurowanie tego w NINA to dosłownie 30min roboty. Akurat w tym przypadku dużej filozofii nie ma. Polecam się temu przyjrzeć choćby w trakcie sesji. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, monter napisał(a):

W zakładce Framing wrzuć sobie w Image Source jakieś zdjęcie, które robiłeś wcześniej i zobacz czy wszystko działa. Szkoda czasu na testy pod niebem, jak można to zrobić w domu. 

Ojjj chyba za wysokie progi dla, mnie myślę że to czarna magia 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.