Skocz do zawartości

M31 dobre niebo, 9h materiału


dudeck

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, dudeck napisał(a):

andromeda-v3-final.thumb.png.a9e17ab80745dfdc14b2a6e6d97b921a.png

 

Ok to jeszcze raz przysiadłem do obróbki i spróbowałem nie używać funkcji "Local Contrast Enhancment" (Astronomy Tools Action Set) oraz "Enhance Dust Lanes" (Annie's Astro Actions) w PSie i wzorowałem się na zdjęciu @.zombi.  i @_Spirit_ i wyszło coś takiego.
Lepiej?

Galaktyka już mięciutka i przyjemna, ale tło dalej niemalże wycięte i przekontrastowane względem gwiazd. Ponadto mam wrażenie, że wpada w niebieski odcień. Obróbka gwiazd też do poprawy, szczególnie ich rozciąganie. Najpierw skupiłbym się jednak na tle. Zastanawiam się co Ty tam ukrywasz. :D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja spróbowałem. :) Żałuję, że użyłem BXT bo zepsuł on nieco detal w NGC2016. Przesadziłem też nieco z odszumianiem. Przy swoim materiale cofnąłbym się i te 2 rzeczy poprawił. Za to załapały się nawet pyły w M110. Zastanawiam się skąd u kolegów tyle niebieskiego w ramionach, bo po kalibracji fotometrycznej niebieskiego mam tyle co kot napłakał. Inwencja twórcza, czy robię coś nie tak? Pytanie bez żadnych złośliwości, czysta ciekawość. :) Myślę, że to dobry moment i miejsce na zadanie takiego pytania, ze względu na mnogość editów tego samego materiału.

Btw super materiał! Niebo robi robotę. W tle nie dopatrzyłem się niczego wartego ukrywania, może oprócz delikatnego "kroczącego szumu".

M31dudeckJPG.thumb.jpg.561287e31d4c21982e2e4486daf66e4b.jpg

Edit: W sumie skoro już obrabiałem czyiś materiał w celach szkoleniowych to warto też wypisać co robiłem, a więc:
- crop
- DBE
- Plate Solve
- SPCC (Spectrophotometric Color Calibration)
- BXT (niepotrzebnie w tym przypadku)
- NXT
- GHS
- SCNR green 100%
- SXT
- Krzywe na starless w celu dodania kontrastu
- NXT znowu ze względu na uciążliwy walking noise (w tym miejscu przesadziłem)
- Saturacja na starless z maską zrobioną z przekontrastowanej luminancji (tak, aby tło było całkowicie wycięte)
- Saturacja na gwiazdach
- Pixelmath: ~(~stars*~starless)

Edytowane przez JKbooo
  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niebieski to trochę u mnie inwencja odtwórcza, też mi wychodzi mocno pomarańczowa ta galaktyka, ale po paru suwaczkach robi się niebieska :) ale tło również...

Może ktoś inny powie jak zrobić kalibrację kolorów żeby ten niebieski lepiej uzyskać? Albo w ogóle jak to robicie?

 

Wszystkie Wasze obróbki piękne, bardzo dziękuję również za opisy kroków, przydadzą się jak już będę miał Pixa :)

 

I takie pytanko, czy uważacie że ten materiał/stack jest dobry? Stackowane skryptem automatycznym OSC w SiriLu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, dudeck napisał(a):

ale po paru suwaczkach robi się niebieska :) ale tło również...

Jeśli chcesz poprawić kolorystykę jakiejś części zdjęcia po swojemu, a jednocześnie zachować neutralne tło to spróbuj wykonać odpowiednią "S"kę na krzywych. Postaw dwa neutralne punkty (input i output o takiej samej wartości): jeden po lewej, a drugi po drugiej stronie "górki" na histogramie. Ta górka w przypadku nocnych zdjęć bardzo często reprezentuje tło, ponieważ tło zwykle zajmuje największą część zdjęcia. Te dwa punkty zagwarantują Ci, że piksele tła nie zostaną zmienione w zauważalnym stopniu. Następnie możesz manipulować krzywą w miejscu reprezentującym interesujący Cię obszar bez wpływu na tło. Należy pamiętać jednak, że taki manewr rozkalibruje kolory na zdjęciu, dlatego jeśli już chcesz z niego korzystać, najlepiej to robić na warstwie bez gwiazd.
image.thumb.png.f49d5d91f7e8c4e5206a862947ebb1bf.png

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, dudeck napisał(a):

Może ktoś inny powie jak zrobić kalibrację kolorów żeby ten niebieski lepiej uzyskać? Albo w ogóle jak to robicie?

I takie pytanko, czy uważacie że ten materiał/stack jest dobry? Stackowane skryptem automatycznym OSC w SiriLu.

 

Stack wydaje się dobry jak na sprzęt który użyłeś - trochę wydaje się mało ostry - może to kwestia sprzętu a może kwestia parametrów align i interpolacji albo samej ostrości - będziesz miał pixa to zrobisz test porównawczy.

Kalibracja koloru to skomplikowana sprawa - poza metodami numerycznymi trzeba mieć trochę wiedzy i doświadczenia - jak widzisz każdy zrobił kolory po swojemu - najważniejsze to dopasować intensywność kanałów i nie wykastrować fotki z kolorów tak żeby było nad czym pracować. 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Cześć :)
Wracam do obróbki po kilku miesiącach, ale korzystając już z PixInsight wraz z BlurXterminatorem i NoiseXterminatorem :)) Przerobiłem kilka tutoriali i na razie wyszło mi coś takiego:
image.thumb.png.5a28c23ac2bc77d7146626956d9e2584.png

 

Jeszcze muszę poćwiczyć lepszą obróbkę gwiazd, ale wg mnie PixInsight robi robotę :)
Jakieś sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też sobie looknąłem w materiał.

Gwiazdy na maxa przepalone i mnóstwo artefaktów na całym zdjęciu.

Poszedłem drogą obróbki taką jaką umiem, skupiając się więcej na samym obiekcie niż na artefaktach (bez masek, bez rozmyć tła, aby to zakamuflować etc.)

Wyszło coś takiego... Ewidentny problem przy zbieraniu, bądź stackowaniu materiału. Pokaż gdzieś pojedynczą klatkę...

 

Image17.thumb.jpg.3de450c8952ac39e6a61d27c46180a69.jpg

 

 

 

Tak to wygląda przy próbie rozjaśnienia czegokolwiek i dodaniu saturacji bez kombinacji alpejskich z walką z artefaktami.

 

Zrzutekranu2024-03-16203235.thumb.png.2ac06d2154a8b6c08e49db32acec4aac.png

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.