Skocz do zawartości

Co to takiego?


Rekomendowane odpowiedzi

Pod koniec czerwca byłem na ćwiczeniach terenowych w Mierzynie, koło Międzychodu, Wlkp. Pewnego pięknego dnia, na (bagatela) 17km-owym spacerku, znalazłem ciekawy kamień. Grunt w puszczy pokryty był jednolitym mchem, z którego wystawała owa skałka. A że lubie ciekawe skałki, to zabrałem ją ze sobą :D

 

Jest spora, ale jak na swoje rozmiary lekka. Waży ok. 3,5kg (na oko). Objętością przypomina pół bochenka chleba. Swoją lekkość kamień zawdzięcza niezliczonym pęcherzykom powietrza. Barwa - szaro-brunatna. Wygląda tak:

 

kamien3.jpg

 

Inne fotki ogólne:

Fotka 1 (112 kb)

Fotka 2 (125 kb)

Fotka 3 - DUŻA! (672 kb)

 

Szczegółowe:

Fotka 4 - DUŻA! (512 kb)

Fotka 5 - DUŻA! (448 kb)

 

Panowie, jakie są Wasze propozycje na temat tej skałki? Czy to w ogóle skała czy jakiś babol? Jak sądzicie? Przypomina to jakąś skałę wulkaniczną, ale co u diabła miała by ona tam robić?

 

pozdrawiam

Małek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zobaczyłem tą fotkę to zaraz nasunęła mi się myśl, że to zastygła lawa wulkaniczna. Tylko skąd ona by tam się znalazła :blink:

Zerknij na załącznik. To wodospad w terrarium mojego legwana zrobiony z lawy wulkanicznej. Duże kawałki są lekkie, mają budowę jak pumeks lub chrupki :D

wodospad.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na pumeks. Poszperaj na stronach geologicznych. W katalogach skał na pewno znajdziesz.

Oderwij kawałek, by sprawdzić co jest w środku. Nie zawsze wygląd zewnętrzny wszystko Ci powie. :szczerbaty:

Podobna strukturę mają stare kości . Może jakaś przeleżała tam dużo czasu i się przebarwiła.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej objetosci waga 3,5 kg to chyba za duzo troche jak na pumeks.A co to za biala plamka na zdjeciu?Wyglada jakby to nie byla wada zdjecia.Na pierwszy rzut oka wyglada jak ptasia kupa, ale moze to jakies wtracenie wapienne, heh?W Poznaniu macie przeciez uniwerek, jezeli jest tam wydzial geologi(a pewnie jest)i,to na pewno znajdziesz tam kogos kto Cii chetnie pomoze.W razie czego liczymy, ze podzielisz sie ew. wiedza na temat znaleziska....Tylko na poczatek proponuje okazanie zdjecia z adekwatna deskrypcja, coby Ci nie zarekwilowali zanim sie dowiesz co to jest. :D

Edytowane przez escom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezwiązane z tematem, ale jako mieszkaniec Międzychodu spytam: co to za ćwiczenia terenowe? Proszę o szczegóły jeśli to jakaś ogólnodostępna forma spędzania wolnego czasu  :lol:

 

Ćwiczenia terenowe studentów geografii UAM z kartografii. Codzienna mega impreza, za rok się załapiesz. Jeśli przyjedziesz w nocy to trafisz bez problemu - studenci (i studentki rzecz jasna ;) ) będą tam, skąd dobiega największy hałas :banan:

 

Przy takiej objetosci waga 3,5 kg to chyba za duzo troche jak na pumeks.A co to za biala plamka na zdjeciu?Wyglada jakby to nie byla wada zdjecia.Na pierwszy rzut oka wyglada jak ptasia kupa, ale moze to jakies wtracenie wapienne, heh?W Poznaniu macie przeciez uniwerek, jezeli jest tam wydzial geologi(a pewnie jest)i,to na pewno znajdziesz tam kogos kto Cii chetnie pomoze.W razie czego liczymy, ze podzielisz sie ew. wiedza na temat znaleziska....Tylko na poczatek proponuje okazanie zdjecia z adekwatna deskrypcja, coby Ci nie zarekwilowali zanim sie dowiesz co to jest.  :D

 

Z tym 3,5 kg to wiesz jak jest: może być pół kilo mniej, lub pół kilo więcej, wprawy w ważeniu nie mam ;) A ta biała plama to element biologiczny, czyli nazwyczajniejsza kupa :lol:

 

Jeśli nie zidentyfikuję znaleziska z dużą dozą pewności przed końcem wakacji, to wtedy zaniosę je do instytutu geologii. Ale wolałbym tego nie robić, bo mi jeszcze je gwizdną, a tak to mam jakąś pamiątkę i ciekawy eksponat na półce. Panny mogę też wyrwać na historię jak to chodziłem na Hawajach po kraterze wulkanu, gdy nagle rozpoczęła się erupcja i w ręce wpadła mi taka bomba wulkaniczna :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ćwiczenia terenowe studentów geografii UAM z kartografii. Codzienna mega impreza, za rok się załapiesz. Jeśli przyjedziesz w nocy to trafisz bez problemu - studenci (i studentki rzecz jasna ;) ) będą tam, skąd dobiega największy hałas  :banan:

Dokładnie tak.

Właśnie Paweł Maksym kilka dni temu mnie nawiedził w trakcie takich praktyk :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwietrzałe - trachobazalt, tuf porfirowy, melafir lub radiolaryt przywleczone pomiędzy zlodowaceniem Warty a Vistulianem na ten teren. Nawiasem mówiąc okoice Mierzyna i Międzychodu to teren gdzie dużo skał zaciągnietych przez lądolód, bo tam częściowo odbywała się stagnacja po regresji z terenów południowych. Mozna tam ładwo zdobyć ładny okaz Rapakiviego, który to był juz kiedyś wałkowany na forum.

 

Ja tez zakończyłem, praktyki terenowe w Tatrach. Istotnie odwiedziłem Darka... miałem odwiedzić Cię Darku jeszcze nastepnego dnia ale wychodziliśmy w tatry o 7 i wracaliśmy zrąbani o 19-20... nie dałem rady. Ale zagoszczę i to jeszcze w sierpniu...

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest skamielina. Dlaczego?

 

1. Jedynym zyjatkiem ktore buduje podobne struktury sa/byly koralowce i liliowce. A to oznacza, ze skamieliny sa wapienne lub sa zlepiencami krzemianowymi. A zaden z nich, za cholere nie ma takiej barwy jak ta z okazu na fotkach.

 

2. Koralowce i liliowce buduja struktury osmio, szescio i pieciokatne. Dodatkowo sa to nie pecherzyki, a raczej walce z riadialnymi wzorkami na denkach. Nic takiego tu nie widac, ale to moze byc kwestia jakosci fotki. No i pamietajcie, ze koralowce rosna w okreslonym kierunku/kierunkach. Kolene narosty zawsze przedstawiaja mniejsza lub wieksza forme upozadkowania, a tu jest haos.

 

3. Kobieca intuicja mowi mi "nic z tego, to nie skamielina" no chyba, ze malek odnalaz nowy paleogatunek :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to na pumeks. I nie jest to żadna skamielina.

Jak chcesz się pobawić, określ jej ciężar właściwy. Na początek zważ, potem zmierz objętość. To ostatnie np. przez włożenie skałki do szczelnego worka foliowego i całkowite zanurzenie w dużym naczyniu z wodą. Zobaczysz jaka jest różnica poziomów wody, a objętość wody to już łatwo zmierzyć. No i wtedy można się zastanawiać czy to nie jest np. jakiś nietypowy żużel, albo inne ludzką ręką zrobione ustrojstwo.

Ale na oko wygląda na pumeks.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.