Skocz do zawartości

Popularyzacja astronomii


Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, Tayson napisał(a):

Hej.

Od wielu lat dzialam w @PTMAWarszawa. Z doświadczenia powiem, ze temat szkół jest ciekawy, ale wg mnie logistycznie trudny do realizacji.

Np dla popularyzatorów pracujących na etacie wizyta w szkole oznacza dzień wolny, a na ile takich dni możesz sobie pozwolić?

Ciekawym rozwiązaniem na jakie dość niedawno natrafilem są biblioteki. Robią zajęcia w weekendy dla młodych ludzi, są otwarte na nowe doświadczenia! Gotowe również na ewentualny zwrot środków za logistykę.

Zerknij proszę na https://www.warszawa.ptma.pl/kronika/ tu są najnowsze wpisy z naszej dzialalności.

 

Co do pozyskania funduszy, to temat np NGO moze byc trudny do ugryzienia.

Można ewentualnie sprobować np jakiejś zrzutki, tylko UWAGA - tekst powinien byc dopracowany i przemyslany!!!

 

Gadżety?

Zdecydowanie cokolwiek do obserwacji Słońca - BEZWZGLĘDNIE z solidnie zamocowanym filtrem.

Folii raczej nie polecam. Bardziej klin herschela lub filtr szklany + najtańsza np SW OTA 80/400.

Jako backup (deszcze, chmury) bardzo dobrze sprawdza sie obserwacja przez teleskop w dzień banera z np Słońcem lub Księżycem :) Serio :) 

 

Tayson dziękuję za informacje.

jak już wspomniałem wcześniej chcę zacząć z tym co mam.

Mam zamiar prowadzić elektroniczne obserwacje, a nie wizualne.

 

Orientujesz się jaką najlepiej założyć działalność aby nie ponosić jakichś dodatkowych kosztów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.10.2023 o 13:45, Paweł Sz. napisał(a):

Temat akurat i dla mnie istotny, bo sam w przyszłym roku na swoim "lokalnym podwórku" planuję zorganizować kilka (2-3) astronomicznych pikników ;)

 

Osiedle na którym mieszkam otrzymało od miasta dość spory rekreacyjny teren, zostało w tym celu utworzone stowarzyszenie. Teraz chciałby dać cegiełkę od siebie i popchnąć temat astronomii.

 

Ze swojej strony gram w otwarte karty - nie będę wykładać swoich funduszy na zakup gso 8 / 10". Ma to być sprzęt, który będzie dostępny dla mieszkańców (przez stowarzyszenie) w trakcie pokazów i innych wydarzeń. Nie mój, czy kogokolwiek innego. Od siebie oferuję organizację, prowadzenie, wiedzę i czas wolny. Jak wyjdzie? Zobaczymy - rozmowy z "władzami" przede mną, jeśli się nie uda - trudno, przeżyję ;) 

 

Czy popsuję tym rynek? Nie zamierzam jeździć po kraju, tylko pokazać kawałek nieba mieszkańcom mojego osiedla ;) 

 

 

Ciekawy projekt kolego.

Ja mam podobne zamiary, nie zamierzam jeździć po całej Polsce.

Chcę lokalnie popularyzować astronomię, mam kontakt ze znajomą nauczycielką i chcę zacząć w jej szkole.

Jak wyjdzie i będzie zainteresowanie to zobaczę jak ugryźć temat.

 

Życzę powodzenia z projektem bo fajna inicjatywa 👍

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.10.2023 o 12:31, astro4u.net napisał(a):

 

Daj znać co chcesz się dowiedzieć, prowadzę takie pokazy od wielu lat, raczej nie regularnie lecz spontanicznie, prowadziłem cały ubiegły rok warsztaty astro dla jednej ze szkól i chyba też było ok.

Dzięki za info,

napisałem na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 10/17/2023 at 4:53 PM, blazer1983 said:

W kwestii prowadzenia działalności, proszę o informację osoby, które prowadzą taką działalność lub mają rozeznanie w sytuacji.

Jaką działalność najlepiej założyć aby nie ponosić jakichś dodatkowych kosztów?

Dodam, że jestem zatrudniony na umowie o pracę.

 

Nie wiem o jakiej działalności myślisz, ale w rozumieniu działalność gospodarcza, to nie ma czegoś takiego, żeby uniknąć kosztów. Jedyne co możesz osiągnąć to obniżyć koszty, ale żeby obniżyć, to sam musisz generować zyski. I od tych zysków odejmujesz koszty przez co sumarycznie zyskujesz np. 19% jeśli rozliczasz się na podatku liniowym. Jeśli nie generujesz żadnych zysków to nie odliczysz kosztów, bo nie ma od czego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie samej popularyzacji astronomii to sam postanowiłem coś w tym temacie spróbować ale za free.
Dodam że ja dopiero zaczynam z astro ale ... coś tam się udało.
Na moim małym osiedlu w podwrocławskich Małych Wilczycach wystawiłem we wrześniu  Maka 150 i zainteresowanie przerosło moje możliwości :)
Przez teleskop pokazywałem tylko księżyc, Jowisza i Saturna .
Spodziewałem się że może w proponowanych godzinach (20-22) przyjdzie z 20 osób a przyszła ponad setka - rewelacja.
Polecam robić takie akcje wśród lokalnej społeczności - można się bardzo pozytywnie zaskoczyć.


 

20230927_202559.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym sezonie wakacyjnym (od sierpnia do września) siedziałem w Bieszczadach i prowadziłem pokazy astronomiczne. Wcześniej robiłem to bezpłatnie, ale jako świeżo upieczony student uznałem to jako dobrą formę dorobienia jakiegoś grosza, zamiast zasuwać na jakimś magazynie czy innej budowie. 

Obsłużyłem gdzieś pod 3 setki osób i nie wyobrażam sobie prowadzenia takich spotkań z kamerą i wyświetlaczem. Rozumiem jeśli chodzi o dzieci, lubią coś dotknąć czego nie powinny, czy też czasami trudno im wytłumaczyć jak dobrze patrzeć przez teleskop. Ale młodzież daje radę i są zachwyceni tym co mogą zobaczyć. 

 

Każdy z nas ma teraz telefon i komputer, zdjęcie Saturna czy Księżyca każdy może odpalić i zobaczyć w dużo lepszej jakości niż ty pokażesz na wyświetlaczu z kamery.

Osobiście nie pchałbym się w wyświetlanie czegoś takiego na wyświetlaczach, nieduży dobson, z 2/3 okulary i ewentualnie filtry. To jest sprzęt który wywołuje u ludzi emocje, no i oczywiście pasjonat z dobrym gadanym.

 

To trochę inna sytuacja niż moja, bo 16" pod Bieszczadzkim niebem robi niezłą robotę, ale ludzie przychodzą na takie pokazy posłuchać i połapać fotony oczami, ale nie te które wyleciały z rzutnika, a te które przebyły godziny/lata świetlne aby dotrzeć do naszych oczu.

 

I w tę stronę polecałbym iść.

 

 

 

 

IMG_20230727_150938_480.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, SzamanWS napisał(a):

W tym sezonie wakacyjnym (od sierpnia do września) siedziałem w Bieszczadach i prowadziłem pokazy astronomiczne. Wcześniej robiłem to bezpłatnie, ale jako świeżo upieczony student uznałem to jako dobrą formę dorobienia jakiegoś grosza, zamiast zasuwać na jakimś magazynie czy innej budowie. 

Obsłużyłem gdzieś pod 3 setki osób i nie wyobrażam sobie prowadzenia takich spotkań z kamerą i wyświetlaczem. Rozumiem jeśli chodzi o dzieci, lubią coś dotknąć czego nie powinny, czy też czasami trudno im wytłumaczyć jak dobrze patrzeć przez teleskop. Ale młodzież daje radę i są zachwyceni tym co mogą zobaczyć. 

 

Każdy z nas ma teraz telefon i komputer, zdjęcie Saturna czy Księżyca każdy może odpalić i zobaczyć w dużo lepszej jakości niż ty pokażesz na wyświetlaczu z kamery.

Osobiście nie pchałbym się w wyświetlanie czegoś takiego na wyświetlaczach, nieduży dobson, z 2/3 okulary i ewentualnie filtry. To jest sprzęt który wywołuje u ludzi emocje, no i oczywiście pasjonat z dobrym gadanym.

 

To trochę inna sytuacja niż moja, bo 16" pod Bieszczadzkim niebem robi niezłą robotę, ale ludzie przychodzą na takie pokazy posłuchać i połapać fotony oczami, ale nie te które wyleciały z rzutnika, a te które przebyły godziny/lata świetlne aby dotrzeć do naszych oczu.

 

I w tę stronę polecałbym iść.

 

 

 

 

IMG_20230727_150938_480.jpg

Wcale nie....

Mój kolega ma Planetarium mobilne i robi "seanse ineraktywne" bez teleskopu (no dobra jest teleskop do pokazania i omówienia jedo budowy i zasady użytkowania). Wszystko odbywa się w dzień i na brak pracy (bo to jego praca) nie narzeka ...wszystko zależy od pomysłu i podejścia do tematu astronomii...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, wampum said:

Wcale nie....

Mój kolega ma Planetarium mobilne i robi "seanse ineraktywne" bez teleskopu (no dobra jest teleskop do pokazania i omówienia jedo budowy i zasady użytkowania). Wszystko odbywa się w dzień i na brak pracy (bo to jego praca) nie narzeka ...wszystko zależy od pomysłu i podejścia do tematu astronomii...

Tylko planetarium to już co innego bo tego nikt raczej w domu nie ma.

Tam siadasz pod kopułą i czujesz się prawie jak pod prawdziwym niebem.

 

A tak jak napisałem wcześniej na rzutniku wyświetlisz fotkę I będzie o niebo lepsza niż to co zbierze kamera. Do czegoś takiego mógłbyś nawet nie kupować teleskopu wystarczyło by np. Stellarium 😉. Jeżeli już chcesz kupić teleskop to brał bym do wizuala. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę miał środki na zakup sprzętu i prowadzenie zajęć w szkole. Mam już refraktor 102/600 na GoTo, chcę dokupić jeszcze reflektor. Moje pytanie. 150 czy 200 na ile ogniskowej. 800/1000/1200. Mnie korci 200/1000. Do tego 2-3 okulary i kamera. Głównie do wizuala ale jakieś fotki księżyca czy planety czy coś z DS (to już daaalsza przyszłość). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, SzamanWS napisał(a):

Tylko planetarium to już co innego bo tego nikt raczej w domu nie ma.

Tam siadasz pod kopułą i czujesz się prawie jak pod prawdziwym niebem.

 

A tak jak napisałem wcześniej na rzutniku wyświetlisz fotkę I będzie o niebo lepsza niż to co zbierze kamera. Do czegoś takiego mógłbyś nawet nie kupować teleskopu wystarczyło by np. Stellarium 😉. Jeżeli już chcesz kupić teleskop to brał bym do wizuala. 

Kwestia upodobań i dostępu do ciemnego nieba.

Wyświetlanie na projektorze fotek czy t swoich własnych czy to z Internetu to nie to samo co EAA.

Korzystając z AsiAir mam możliwość wykonywania live stack więc w miarę upływu czasu wyłania się obraz.

Moim zdaniem jest to ciekawsze rozwiązanie bo:

1. obraz jest kolorowy

2. wszyscy jednocześnie widzą obserwowany obiekt

3. zimą można siedzieć w ciepłym pomieszczeniu, a nie marznąć na dworze 😜

 

Tak jak wspomniałem kwestia gustu.

 

Co do wizuala to miałem 18" i niestety nie byłem zachwycony widokami podczas obserwacji w mojej okolicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, mczajka napisał(a):

Będę miał środki na zakup sprzętu i prowadzenie zajęć w szkole. Mam już refraktor 102/600 na GoTo, chcę dokupić jeszcze reflektor. Moje pytanie. 150 czy 200 na ile ogniskowej. 800/1000/1200. Mnie korci 200/1000. Do tego 2-3 okulary i kamera. Głównie do wizuala ale jakieś fotki księżyca czy planety czy coś z DS (to już daaalsza przyszłość). 

Ja stawiałbym na klasyka 8" 1200mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.