Skocz do zawartości

Popularyzacja astronomii


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

mam do Was pytanie.

Chciałbym zacząć organizować pokazy nieba.

Już miałem doświadczenie w tej materii.

Organizowałem 2 pokazy dla dzieciaków w szkołach w mojej okolicy.

Chciałbym bardziej profesjonalnie podejść do tematu aby ewentualnie dostać jakieś dofinansowanie na zakup sprzętu.

Nie chcę pobierać żadnych opłat z tytułu prowadzenia takiej działalności.

Czy ktoś z Was orientuje się w temacie i wie jak to ugryźć?

 

Będę wdzięczny za każdą informację.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, wampum napisał(a):

No to jak nie chcesz pobierać żadnych opłat za pokazy i wykłady, to Ci co już są na rynku z planetariami, wykładami, zajęciami w astrogrupach mogą zamykać biznesy ...

BRAWO TY, jeszcze masz jakieś genialne pomysły?,

Nie rozumiem Twojego toku rozumowania?

Dlaczego miałbym pobierać jakiekolwiek opłaty za to, że chcę zainteresować młodzież astronomią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby organizować pokazy, nawet dla dzieci, to trzeba mieć calkiem sporo wiedzy i doświadczenia zdobytego latami przy własnym sprzęcie. Masz takie ? Chcesz dofnansowania na zakup sprzętu ? Zacznij od swojego prywatnego teleskopu, tak jak to robi większość w tej "branży", czy to samemu czy z kimś z okolicy. Wbrew pozorom jest w Polsce calkiem dużo takich osób lub grup, które bardzo chętnie się dzielą wiedzą udostępniając prywatne sprzęty, i nikt za to nie bierze od nikogo żadnej kasy ;) O dofinansowaniach pomyśł póżniej, jak zobaczysz ze Twoja praca przynosi wymierne efekty.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest wiele funduszy i fundacji, które wspierają działalność edukacyjną i popularyzatorską. Nawet instytucje centralne i lokalne to robią. Inna rzecz to niestety nie wszystkie chcą dawać kasę na sprzęt. Kasa na zakupy willi itp to patologia, a nie standard. Sami to przerabialiśmy. Woleli nam dać 5 tys. na fotografa niż 2 tys. na aparat fotograficzny

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Piotrek K. napisał(a):

Żeby organizować pokazy, nawet dla dzieci, to trzeba mieć calkiem sporo wiedzy i doświadczenia zdobytego latami przy własnym sprzęcie. Masz takie ? Chcesz dofnansowania na zakup sprzętu ? Zacznij od swojego prywatnego teleskopu, tak jak to robi większość w tej "branży", czy to samemu czy z kimś z okolicy. Wbrew pozorom jest w Polsce calkiem dużo takich osób lub grup, które bardzo chętnie się dzielą wiedzą udostępniając prywatne sprzęty, i nikt za to nie bierze od nikogo żadnej kasy ;) O dofinansowaniach pomyśł póżniej, jak zobaczysz ze Twoja praca przynosi wymierne efekty.

Kolego astronomią zajmuję się od jakichś 15 lat, mam sprzęt który jak najbardziej użyję podczas pokazów. Mam też grono znajomych w mojej okolicy chętnych do tego typu wydarzeń. 

Jak już pisałem wyżej organizowałem 2 takie pokazy dla dzieciaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ZbyT napisał(a):

Jest wiele funduszy i fundacji, które wspierają działalność edukacyjną i popularyzatorską. Nawet instytucje centralne i lokalne to robią. Inna rzecz to niestety nie wszystkie chcą dawać kasę na sprzęt. Kasa na zakupy willi itp to patologia, a nie standard. Sami to przerabialiśmy. Woleli nam dać 5 tys. na fotografa niż 2 tys. na aparat fotograficzny

 

pozdrawiam

Dzięki za info,

już kontaktowałem się z radnymi z mojej okolicy.

Generalnie zależy mi na zakupie samej tuby optycznej.

Sprzęt jaki posiadam obecnie to:

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze inny problem. Szkoły niechętnie wpuszczają obcych. Sam robiłem kilka razy takie zajęcia dla dzieciaków i zawsze byłem "sprawdzany" chociaż to oni zapraszali np przez PTMA

 

jest z tym masa problemów przed i w trakcie. Lepiej zorganizować wydarzenie poza szkołą i ewentualnie poprosić szkołę o zorganizowanie grup chętnych. W przypadku głośnych wydarzeń medialnych jak zaćmienie czy roje meteorów szkoły są przychylnie nastawione, a jeśli do tego jest jakiś nauczyciel z pasją to idzie gładko

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ZbyT napisał(a):

Jest jeszcze inny problem. Szkoły niechętnie wpuszczają obcych. Sam robiłem kilka razy takie zajęcia dla dzieciaków i zawsze byłem "sprawdzany" chociaż to oni zapraszali np przez PTMA

 

jest z tym masa problemów przed i w trakcie. Lepiej zorganizować wydarzenie poza szkołą i ewentualnie poprosić szkołę o zorganizowanie grup chętnych. W przypadku głośnych wydarzeń medialnych jak zaćmienie czy roje meteorów szkoły są przychylnie nastawione, a jeśli do tego jest jakiś nauczyciel z pasją to idzie gładko

 

pozdrawiam

Mam w tym temacie doświadczenie bo jak pisałem wcześniej organizowałem takie spotkania i u mnie obyło się bez jakichkolwiek komplikacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, blazer1983 napisał(a):

Nie rozumiem Twojego toku rozumowania?

Dlaczego miałbym pobierać jakiekolwiek opłaty za to, że chcę zainteresować młodzież astronomią?

To zależy od skali....jak gdzieś w okolicy to sobie działaj...jak szerzej, to skończy się jak zawsze. Parę spotkań wyjazdowych i nagle okaże się, że potrzebne są fundusze na dojazd, nocleg, marketing i amortyzację sprzętu astro...i bedziesz potrzebował regularnych pieniędzy wiec zaczniesz wyceniać swoje usługi. Ale co po drodze rozwalisz rynek darmochą  to Twoje.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wampum napisał(a):

To zależy od skali....jak gdzieś w okolicy to sobie działaj...jak szerzej, to skończy się jak zawsze. Parę spotkań wyjazdowych i nagle okaże się, że potrzebne są fundusze na dojazd, nocleg, marketing i amortyzację sprzętu astro...i bedziesz potrzebował regularnych pieniędzy wiec zaczniesz wyceniać swoje usługi. Ale co po drodze rozwalisz rynek darmochą  to Twoje.

Kolego nie zamierzam jeździć X kilometrów aby wykonać pokaz.

Moim zamiarem jest popularyzacja.

Jeśli nie wiesz nic na temat tego aspektu i dofinansowań jakie można uzyskać lub formy prawnej ewentualnego podmiotu to proszę nie wypowiadaj się w tak negatywny sposób.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, blazer1983 napisał(a):

Kolego nie zamierzam jeździć X kilometrów aby wykonać pokaz.

Moim zamiarem jest popularyzacja.

Jeśli nie wiesz nic na temat tego aspektu i dofinansowań jakie można uzyskać lub formy prawnej ewentualnego podmiotu to proszę nie wypowiadaj się w tak negatywny sposób.  

Nie wypowiadam się w negatywny sposób, piszę jak to wygląda w życiu, nie wiem czego nie ogarniasz...

Musisz zrozumieć, że jest wiele osób, dla kórych to jest praca marzeń i się w niej bardzo spełniają, jednak jest to nadal praca za którą utrzymują siebie rodziny, kredyty itp...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wampum napisał(a):

No to jak nie chcesz pobierać żadnych opłat za pokazy i wykłady, to Ci co już są na rynku z planetariami, wykładami, zajęciami w astrogrupach mogą zamykać biznesy ...

BRAWO TY, jeszcze masz jakieś genialne pomysły?,

Popieram, nie ma nic za darmo. W przypadku organizacji czegokolwiek zawsze jest ktoś, kto ponosi koszty- czy to paliwa, czy sprzętu, lokalu itd itd. Pytanie tylko kto je poniesie, czy organizator czy uczestnicy? Organizacja takich spraw bez pobierania opłat podcina skrzydła tym, którzy w okolicy wykonują tego typu zawodowo w ciągły i zorganizowany sposób. Świadczenie usług za darmo psuje rynek, niezależnie od branży i nie ma nic wspólnego z czynem społecznym.  

16 minut temu, holeris napisał(a):

Zabraniam pracy w czynie społecznym. Zabraniam wolontariatu. Zabraniam po 3 kroć! I nie karmcie nigdy głodnych i biednych, bo restauracje pobankrutują.

Czym innym jest spełnianie podstawowych potrzeb, a czym innym dawanie za darmo dóbr wyższego rzędu. :)

Edytowane przez Midnight9999
interpunkcja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że przesadzacie. Przecież kolega @blazer1983 chce wzbogacić swoją lokalną społeczność. Dostęp do wysokiej jakości edukacji, to też ważna potrzeba. Nie widzę powodu, żeby kolegę zniechęcać czy oskarżać, że doprowadzi do upadku rynku astro pokazów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wampum napisał(a):

No to jak nie chcesz pobierać żadnych opłat za pokazy i wykłady, to Ci co już są na rynku z planetariami, wykładami, zajęciami w astrogrupach mogą zamykać biznesy ...

BRAWO TY, jeszcze masz jakieś genialne pomysły?,

Tak BRAWO JA,

skoro nie dociera do Ciebie normalna korespondencja to chyba moderatorzy muszą zająć się Twoją osobą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Szymon Szozda napisał(a):

Jakiego sprzętu chciałbyś używać w trakcie pokazów?

 

Klego już napisałem wyżej w temacie:

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Aktualnie zbieram na sprzęt, który poprawi moją skalę i będzie pasował do mojej kamery:

https://www.astroshop.pl/teleskopy/explore-scientific-teleskop-maksutov-newton-mn-152-731-ota/p,22534

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, blazer1983 napisał(a):

Tak BRAWO JA,

skoro nie dociera do Ciebie normalna korespondencja to chyba moderatorzy muszą zająć się Twoją osobą.

 

Oj przepraszam, że uraziłem Twoją delikatną duszę....nawet juz nie chce mi się tego komentować. Życzę Ci tego o czym piszę....może Ci się przytrafi, bo są na świecie jednostki, które zrozumieją przekaz dopiero jak doświadczą na własnej skórze.Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.