Skocz do zawartości

Zasilanie w terenie


Kapitan Cook

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, czy jest szansa aby zasilić pojedynczym akumulatorem 12V 17AH taki zestaw na całą noc ( 12H )

 

1 x EQ 5

5x Star Adventurer - potrzebne są przetwornice 12V do 5V

10 grzałek do obiektywów - podpięte prosto do akumulatora - co do ich mocy to wiem że spokojnie mogę 2 takie zasilać przez 2 noce z powerbanka 20 000 mAh

 

PS. Ktoś wie ile ciągnie prądu Star Adventurer ?

 

Cel   -   przestać się martwić jak ładować nieliczone ilości powerbanków i baterii, a zastąpić to pojedynczym klockiem który podłaczam po nocce i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, sylwas72 napisał(a):

Teoretycznie to ten powerbank ma większą pojemność od akumulatora ale w powerbanku napięcie jest 5V.

Ani teoretycznie, ani praktycznie pojemności nie określa się w mAh.

Teoretycznie to akumulator 12V 17Ah ma pojemność nieco ponad dwukrotnie większą niż 5V 20Ah.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem takie przetwornice z 12 na 5 V. Czy ktoś miał z czymś takim do czynienia ? Opinie od działa bardzo dobrze do usmażyło elektronikę. Czy przetwornica ma jakieś zabezpieczenia przed podaniem zbyt dużego prądu na wyjściu, tak aby nie usmażyć Star Adventurera ?

 

image.png.112b24acdbba750c1c554e18b55e83c3.png

Edytowane przez Kapitan Cook
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetwornica podaje tyle prądu o napieciu 12V, by wyprodukować opowiednią ilość prądu 5V pobieranego przez podłączone urządzenie. Tak samo (do pewnej mocy) działają popularne ładowarki samochodowe USB zasilane z gniazda zapalniczki.

Ja od pewnego czasu (do AM5, do NYXa, do grzałek) używam tego poniżej i jestem suuuper zadowolony. I śpię spokojnie, że nic się nie przegrzeje, nie usmaży itp.

https://www.omegon.eu/pl/baterie-i-akumulatory/omegon-pro-powerbank-96k-lifepo4-307wh-12v/p,69823

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, piotrfie napisał(a):

Teoretycznie to akumulator 12V 17Ah ma pojemność nieco ponad dwukrotnie większą niż 5V 20Ah.

Na pewno nie nieco ponad dwukrotnie większą pojemność tylko napięcie ma nieco ponad dwukrotnie większe czyli przy obniżeniu napięcia do 5V można ciągnąć nieco ponad dwa razy więcej prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość energii zgromadzonej w akumulatorze możesz wyrazić np. w watogodzinach. Zwyczajnie pomnóż napięcie znamionowe przez liczbę amperogodzin.

Nie ma to wiele wspólnego z 

10 godzin temu, sylwas72 napisał(a):

ciągnąć nieco ponad dwa razy więcej prądu

cokolwiek to znaczyć by miało.

Akumulator ołowiowy pozwoli na pobór większego natężenia w jednostce czasu w porównaniu z power-bankiem, ale wynika to z konstrukcji akumulatora, a nie z jego napięcia znamionowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do napędu EXOS 2 przez całą noc (ok.8 h) wystarcza mi aku żelowe 12v 10 Ah. Jeżeli chcę podpiąć więcej urządzeń. To mam akumulator samochodowy 12v 70 Ah,\który mi załatwia zasilanie wszystkiego bez martwienia się o prąd. Ponadto, są fajne powerbanki, które dają napięcie 12 i 5 v. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kapitan Cook ma do zasilenia sporo grzałek. Warto policzyć ile to wat bierze, bo jak się przyoszczędzi i kupi za mały, to będzie problem.

8 godzin temu, Romek64 napisał(a):

Ponadto, są fajne powerbanki, które dają napięcie 12 i 5 v. 

Takie gotowe PowerBanki jak np. EcoFlow River 2, czy Jackery, są fajne, ale to rozwiązanie droższe niż klasyczny akumulator. Zaletą nowych wersji Ecoflowa jest to, że naładujesz go do pełna w godzinę (przynajmniej tego o pojemności 512 Wh). Poza tym ze względu na fakt, że dla wszystkich wyprowadzonych napięć (5, 12 i 230V) mają odp. przetwornice trzymają równe napięcie. 

Jeśli użyjesz zwykłego akumulatora i podłączysz na "żywca", to po częściowym rozładowaniu napięcie nieco spada. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 10/15/2023 at 5:21 PM, Marcin_G said:

Ja od pewnego czasu (do AM5, do NYXa, do grzałek) używam tego poniżej i jestem suuuper zadowolony. I śpię spokojnie, że nic się nie przegrzeje, nie usmaży itp.

https://www.omegon.eu/pl/baterie-i-akumulatory/omegon-pro-powerbank-96k-lifepo4-307wh-12v/p,69823

 

Dla mnie sen spokojny też na pierwszym miejscu...   :)

Najbardziej, przynajmniej kolorystycznie, pasuje do mojego zestawu taki power bank.

 

IMG_0147.jpeg.48fa2f4730b7ecff673bc4a997cf970b.jpeg

 

Ma wszystko co potrzeba: 12VDC, USB, USB PD i wreszcie USB-C dla malinki.   :)

 

Wytrzymuje spokojnie całą zimową noc, lub kilka letnich.

Na większe wyprawy mam też Ecoflow River Max, ale trochę się nie chce tego dźwigać...   

 

W

Edytowane przez Pikolaczek
Typo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na każdym urządzeniu albo w instrukcji każdego urządzenia jest informacja ile zużywa prądu. Czy informacje podane w amperach czy watach są na wagę złota, aby poprawnie obliczyć jakie masz zużycie prądu. Do tego wszystkiego trzeba dodać jakieś 20% ze względu na temperatury bądź nierozładowywanie akku do samego końca.
Walczyłem chwilkę z tematem, aż w końcu olałem wszystkie "zajebiste" baterie do teleskopów i sam zmontowałem to czego używam.

U mnie sprawa wygląda następująco - łącznie tj około 7A z grzałką + 20% = 8.4A x 10h = 84Ah - oczywiście jest tutaj spory zapas w obliczeniach na moją korzyść.
A więc mam akku 13,6v Lifepo4 100Ah ładnie zamknięte w skrzynce z wyjściami 12v i 5v. Jeżeli chodzi o lato 5h focenia i zużyłem jakieś 12% baterii, a w ziemie około 25% przy 10h focenia.
Zainwestowałem raz, a porządnie i starczy jeszcze na ogrzewanie i grill elektryczny na astro sesji przy -5'C.

 

20231019_104454.jpg

20231019_104508.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.